Malta wyspa smaków czyli - Co zjeść i czego się napić na Malcie?

Malta to śródziemnomorska perełka, historycznie związana na długi czas z Wielką Brytanią, ale duszą bliższa Włochom i wybrzeżu Morza Śródziemnego. Co wynika z powstałego mixu kulturowego? Mix kulinarny. W maltańskich kuchniach codziennie ścierają się wpływy brytyjskie, włoskie, śródziemnomorskie, a wszystko doprawione jest szczyptą bliskowschodnich przypraw. Każdy, kto w swoim życiu ma okazję zamieszkać z maltańską rodziną powinien poznać życie Maltańczyków od kuchni dosłownie i w przenośni. Uwaga! Nie zaleca się czytania poniższego artykułu na pusty żołądek!

Dania główne

Timpana to danie, które łączy w sobie włoską lasagne, grecka musakę i francuskie… ciasto francuskie. Jest to bowiem zapiekanka makaronowa z sosem bolońskim, warzywami, serem, jajami przykryta ciastem francuskim i zapieczona. Timpana jest hitem wśród smakoszy zapiekanych dań i porządnym źródłem energii potrzebnej do korzystania ze wszystkich rozrywek jakie oferuje Malta.

Kolejnym przysmakiem wartym prezentacji jestFtira. Sama w sobie jest okrągłym, dobrze wypieczonym tradycyjnym chlebem maltańskim z dziurką w środku, wypiekanym w piecach opalanych drewnem, przypominający kształtem dużego bajgla. Z tego właśnie chleba przygotowuje się 'przekąskę' o takiej samej nazwie. Po przekrojeniu chleb smaruje się oliwą, pastą pomidorową (często ostrą) i wypełnia dodatkami. Zazwyczaj jest to tuńczyk lub anchovies w towarzystwie warzyw – pomidorów, cebuli, oliwek i sałaty. Magicznym składnikiem dopełniającym idealnie całość jest owczy słony ser Ġbejna, produkowany na wyspie Gozo. Jakby tego było mało ftira często podawana jest ze słonymi chipsami (kto był ten wie, że chipsy do każdego dania, nawet kanapki to również specjalność południowej Hiszpanii). Mogę się założyć, że już zrobiliście się głodni. Ale to dopiero początek naszej kulinarnej opowieści.

Tradycyjnym mięsem Malty jest fenek czyli królik. Stuffat tal-fenek to flagowa potrawa Malty czyli gulasz z królika, podawany w gęstym pomidorowym sosie, z ziemniakami. Samym sosem z aromatem delikatnego mięsa królika polewa się również ręcznie robiony makaron. Innym popularnym daniem jest Fenek biz-Zalza czyli potrawka z królika z dodatkiem cebuli, ziół oraz Torta tal-fenek czyli pasztet z królika. Mięso z królika przyrządza się na wiele sposobów ale w każdej postaci doprawiane jest maltańskim czerwonym winem. Pozostając w temacie mięs na wyspie często jada się również wołowinę, stąd popularne danie Braġjoli - bitki wołowe z nadzieniem z mielonego mięsa wieprzowego lub boczku, oliwek, jaj, czerstwego pieczywa i pietruszki.

Przejdźmy teraz do działu warzywnego. Nie trudno zgadnąć, że klimat Malty i ok. 300 dni słoneczych w roku sprawia, że nawet zwykły pomidor smakuje tam zdecydowanie lepiej niż gdziekolwiek indziej. Szczęśliwe, dojrzałe w pełnym słońcu warzywa trafiają na stoły Maltańczyków zarówno w postaci surowej jak i przetworzonej. Ulubioną czynnością maltańskich kucharzy i pań domu jest faszerowanie warzyw, dlatego też stoły uginają się od nadziewanych bakłażanów - Brunġiel, karczochów - Qagoc c mimli, cukinii -Qara'bali mimlioraz papryk i pomidorów. W skład pysznych farszów wchodzą zazwyczaj: mielone mięso rzadziej ryba, oliwki, cebula, czerstwe pieczywo, pomidory i ser ricotta. Wszystko doprawione aromatycznymi ziolami w tym wszędobylską pietruszką.

Zupy

Zanim jednak wszystkie wymienione przysmaki pojawią się na stole - pierwsze skrzypce grają maltańskie zupy. Najpopularniejsza z nich to aljotta czyli zupa rybno – pomidorowa przyprawiana miętą i ziołami. Maltańczycy zajadają się również brodu – wołowym bulionem z selerem i cukinią oraz kawlatą – warzywną zupą z maltańskimi kiełbaskami. Soppa tal-armla to natomiast lekką ale sycąca zupa jarzynowa, z serem kozim zwana również wdowią zupą, ze względu na pochodzenie składników, z których jest zrobiona. Samotna kobieta bez trudu może znaleźć je w swoim ogródku.

Ryby i owoce morza

Chyba nie ma na świecie wyspiarzy, którzy nie byliby miłośnikami ryb i owoców morza. Malta nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Bogactwo fauny w oblewającym wyspę turkusowym morzu ma swoje odzwierciedlenie w diecie, mieszkańców Malty. Jedzą oni grillowane kalmary, homary, kałamarnice w różnej postaci, wielkie krewetki, kraby, ośmiornice, omułki oraz morszczuki, tuńczyki i wiele innych wodnych przysmaków.

Słodkości

Na deser ciastka daktylowe z nugatem – qubbajt lub maltański tort czekoladowy, nad którym nie trzeba się rozwodzić. Trzeba go posmakować!

Napoje

Jeśli macie jeszcze trochę miejsca w brzuchu - czas to wszystko popić. Czym? Lokalnym winem za kilka euro, smakującym często lepiej z najwyższej półki, słynnym napojem Kinnie czyli maltańską wersją coli z gorczkowym posmakiem pomarańczy lub grejpfruta albo lokalnym piwem Cisk.


To już koniec naszej kulinarnej podróży choć to nie wszystko, co oferuje smakoszom maltańska kuchnia ale... czas odejść od komputera, zarezerwować wakacyjny wyjazd na Maltę i spróbować wszystkiego na żywo!