Obalamy 15 największych mitów związanych z podróżami

Każdy kto podróżował, jest w podróży czy też planuje podróż z pewnością słyszał wiele "złotych rad" dotyczących właśnie podróżowania. Wiele z nich, jak się okazuje, często mija się z prawdą. Począwszy od bezwarunkowej wiary w to, że włączenie telefonu w samolocie spowoduje zakłócenia w kokpicie, a w efekcie nawet lotnicza katastrofę, po teorię, według której w określonych dniach i godzinach bilety lotnicze są najtańsze. Zebraliśmy 15 największych mitów dotyczących podróży, które specjalnie dla Was obalimy!
1. Bilety lotnicze najlepiej kupować z wielomiesięcznym wyprzedzeniem – wtedy są najtańsze

Linie lotnicze nieustannie oferują różne promocje i zazwyczaj obowiazują one na 2-3 miesiące przed wylotem. Obalamy więc mit, że jeśli kupimy bilet z półrocznym wyprzedzeniem to będzie on w najatrakcyjniejszej cenie - wręcz przeciwnie najprawdopodobniej dużo przepłacimy.

2. Bilety lotnicze kupione w ostatniej chwili są najtańsze

Istnieje też odmienna teoria, że najtańsze są bilety last minute. Wierzymy, że linie lotnicze próbują wtedy wypełnić puste miejsca w samolocie i sprzedają miejscówki za bezcen. W praktyce jednak ceny równie często idą wtedy w górę (!) - szczególnie jeśli lot odywa się na popularnej trasie lub w szczycie sezonu. Na konkurencyjne ceny last minute możemy jedynie liczyć w przypadku czarterów

3. Turyści są najczęstszym celem kieszonkowców i oszustów

Uwierzcie lub nie ale lokalni złodziejaszkowie i oszuści wcale nie skupiają się na turystach. Większe miasta owszem zwykle charakteryzują się wyższym wskaźnikiem przestępczosci jednak głównym celem są przede wszystkim osoby bezbronne i te będące "łatwymi ofiarami". A więc to nie status turysty sprawia, że jesteśmy na świeczniku, a nasze nierozgarnięcie, nadmierne eksponowanie drogich sprzętów, osłabiona czujność itp. Warto jednak pamiętać aby nie zapuszczać się w rejony czy dzielnice miast które są oficjalnie odradzane turystom i mieć oczy dookoła głowy w zatłoczonych miejscach.
 

4. Wystarczy znać język angielski, że dogadać się na całym świecie

Mimo, że język angielski uznawany jest za język globalny, najbardziej uniwersalny i powszechny to jest na świecie jeszcze wiele miejsc, w którym jego znajomość nie pmoże nam w komunikacji. W większości państw na świecie wystarczy wyjechać poza granice dużego miasta aby spotkać się z komplentym brakiem znajomości języka angielskiego. Aż i zarazem tylko 1/3 ludności całego świata jest w stanie porozumiewać się w tym języku. Pamiętajmy jednak, że wszyscy usmiechamy się w tym samym języku i jesli tylko chcemy na najprostsze tematy dogadamy się ze wszystkimi.

5. Dłuższy wyjazd zagraniczny może odbić się negatywnie na naszej historii zatrudnienia

To kolejny mit w kolejce do obalenia. Większość firm uznaje bowiem taki wyjazd za duży plus i ważny element doświadczenia również tego zawodowego.Podróże świadczą o dużej otwartości umysłu, ciekawości świata, tolerancji, zaradności życiowej, znajomości języków obcych, otwartości na inne kultury. Ale doświadczenie takie jest również źródłem cennej wiedzy "co w świecie piszczy". Takie elementy w naszym życiorysie często są nawet bardziej istotne niż  "suchy" papier wyższej uczelni.

6. Podróże wymagają zasobnego portfela i nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić

Kiedyś podróże rzeczywiście były luksusem, na który nie każdego było stać. Dziś jednak są aktywnością, z której może skorzystać prawie każdy bez względu na zasobność portfela. Przede wszystkim aby podróżować trzeba być zaradnym oraz pomysłowym. W obecnych czasach istenieje wiele sposobów na to aby zwiedzać różne miejsca przy minimalnym nakładzie finansowym - można korzystać z portali oferujących darmowe lub bardzo tanie noclegi jak couchsurfing.com, airbnb.pl lub hostelworld.com. Tanie linie lotnicze prześcigają się w atrakcyjnych ofertach i za granicę można polecieć czasami już za cenę biletu do kina.

7. Targowanie się jest podstawą zakupów za granicą

Mówi się, że sprzedawcy potrafią wypatrzeć turystę z daleka niczym sokół swoją ofiarę i w tym czasie wywidnować ceny tak aby wycisnąć jak najwięcej z każdego obcego potrfela ale to nie jest zawsze prawda. Podczas gdy targowanie się jest ciekawym elementem podroży, szczególnie w krajach gdzie rzeczywiście jest to tradycja i częśc kultury np. kraje arabskie, to nie powinniśmy wszędzie na siłę próbować przekonać sprzedawcę do swoich racji cenowych. Targuj się ale jeśli Cię stać zostaw dolara czy euro więcej i daj komuś zarobić zamiast być przesadnie podejrzliwym.

8. Jeśli włączysz telefon podczas lotu to może on spowodować katastrofę lotniczą

To prawda, że fale telefonii komórkowych i innych urzadzeń elektronicznych nachodzą na fale urządzeń nawigacyjnych samolotu jednak nie oznacza to, że się zakłócają. Włączenie i uzywanie telefonu z pewnością nie byłoby główną przyczyną ewentualnej katastrofy lotniczej. Co więcej Federal Aviation Administration ogłosiło ostatnio, że już niedługo korzystanie z wyżej wymienionych urządzeń będzie dozwolone na pokładzie samolotów zarówo podczas lotu jak i lądowań czy startów. Jednak, póki pozwolenie takie nie zostanie oficjalnie potwierdzone zachowajmy dobre maniery i przestrzegajmy zasad obowiązujących na pokładach samolotów. Sam fakt przestrzegania zasad bowiem wpływa na nasze bezpieczeństwo podczas lotu.

9. Samolot to kapsuła pełna bakterii i zarazków, które krążą w cyrkulującym powietrzu

Wiele osób uważa samolot za siedlisko chorób, wielką zainfekowaną kapsułę w której to samo powietrze krążypodczas całego lotu roznosząc wirusy i bakterie. Jednak to że powietrze jest 'z recyklingu’ nie oznacza, że nie jest ono filtrowane. Większośc chorób, na które zrzca się winę powietrza w samolocie w rzeczywistości wywołana jest zmianami klimatu i zmęczeniem wywołanym podróżą. Dlatego pamiętajcie – pijcie dużo wody i myjcie ręce regularnie!

10. Jeśli będziesz na miejscu wcześniej to unikniesz tłumów

To kolejny mit podróżników. Rada wydaje sie być bardzo rozsądna jednak rzeczywistość zwykle wygląda tak, że miejsca, ktore są typowymi "must see" turystycznymi są oblegane o każdej możliwej porze. O sensowną poradę kiedy tłum może być nieco mniejszy warto zapytać mieszkańców lub pracowników hotelu.

11. Zorganizowane wyjazdy nie pozwalają na poznanie kraju, który odwiedzamy – najlepiej podróżować na własną rękę

Coraz więcej osób odwraca się od zorganizowanych wyjazdów na koszt eksploracji nieznanych rejonów na własną ręke. Uważamy, że to jedyny słuszny sposób na prawdziwe poznanie świata. Niestety najcześciej kończy się to tak, że tracimy godziny na zwiedzanie miejsc, które polecane są wszystkim przyjezdnym w przewodnikach, podczas gdy nie zauważamy szczegółów i pomijamy miejsca, które niosą ze sobą ciekawe historie. Takie historie i miesca znają tylko lokalni przewodnicy. Dlatego najlepszym sposobem zwiedzania jest połączenie tych dwóch form – samodzielne zanurzenie się w klimacie danego miejsca ale też wycieczka z lokalnym przewodnikiem czy też przejażdzka autobusem turystycznym.

12. Butelkowana woda jest zawsze bezpieczna

Jesli podróżujesz w orientalne zakątki świata napewno zawsze słyszysz o tym aby wystrzegać sie wody z kranu i pić wyłącznie wodę butelkowaną. Jednak nie zawsze i nie w każdnym kraju jest to prawda. Bywa tak, że producenci wody wydobywają ją w miejscach, gdzie szklanka wody kanówy byłaby czystsza aniżeli ta w butelce. Jak rozpoznać zdrową i czystą wodę? Najelpiej pytaj mieszkańców o zaufane marki i obserwuj jaką wodę oni sami wybierają.

13. Nigdy nie kupuj jedzenia u ulicznych kucharzy bo się zatrujesz

Być może w niektórych miejscach jest to ratująca, jeśli nie życie to przynajmniej zdrowie i kilka dni podróży,  przestroga jednak czymże jest podróż bez próbowania ulicznego jedzenia? Pobyt w Nowym Jorku bez hot dogów? Eksplorowanie Indii bez spróbowania bogactwa ich przypraw? To właśnie jedzenie jest częścią kultury danego kraju i jedną z przyjemniejszych elementów podróżowania. Oczywiście jeśli instynkt podpowiada nam żeby nie jeść w danym miejscu, nie zmuszajmy się do tego ale kierujmy się jedną zasadą. Tłum lokalnych mieszkańców przed stanowiskiem z ulicznym jedzeniem świadczy o nim lepiej aniżeli pustki w luksusowej restauracji. Jeśli w gastronomii jest ruch to znaczy, że produkty są świeże i smaczne. Nie bój się i rozkosztuj się w świecie!

14. Strefa wolnocłowa oferuje najbardziej atrakcyjne ceny

Niestety atrakcyjne ceny w strefie wolnocłowej dotyczą przede wszystkim produktów, na które nałożony jest duży podatek. Większość pozostałych towarów jednak ma podwojone lub nawet potrojone ceny tylko datego, że są sprzedawane na lotnisku i nawet brak opodatkowania nie sprawia, że są tańsze niż w zwykłym sklepie.

15. Jet–lag jest spowodowany brakiem snu i można sobie z nim poradzić biorąc tabletki nasenne

Wiele osób wierzy w to, że jet-lag spowodowany jest brakiem czy małą ilością snu bądź też słabymi warunkami odpoczynku podczas podróży, a jego niepożądane efekty można zniwelować biorąc środki nasenne. W rzeczywistości jednak jet-lag spowodowany jest zmianą stref czasowych i nawet jeśli oszukamy nasz organizm biorąc tabletki nasenne organizm nadal będzie potrzebował nawet do kilku dni aby przestawić się na nowy tryb dnia i nocy. Do jet-lagu nie da się również przyzwyczaić - piloci i inne osoby pracujące na pokładzie samolotów za każdym razem tak samo odczuwają zmiany stref czasowych.