Wiesz jak Efektywnie nauczyć się języka?

W obecnych czasach pytaniem nie jest już jak nauczyć się języków obcych i czy uczyć się jezyków obcych, ale ilu i jak się uczyć by się nauczyć. Wciąż imponują nam poligloci a coraz częściej sami możemy się do tego grona zaliczyć. Niemal każdy z nas zna co najmniej w stopniu podstawowym angielski lub inny język obcy, a grupa osób posługujących się kilkoma językami obcymi wciąż rośnie. Z uwagi na mobilność ludności, powszechną emigrację wiele dzieci z młodego pokolenia od urodzenia jest dwujęzyczna. Potrzebę władania kilkoma językami obcymi kreuje przede wszystkim rynek pracy, jednak coraz częściej młodzi ludzie sięgają po kurs językowy z własnej inicjatywy widząc jak wiele ma zalet znajomość języków.

 

Moda na naukę języków przyjęła się nie tylko w Europie. Dzięki wielu możliwościom nauki języka na kursach stacjonarnych, w grupach zorganizowanych, z indywidualnym nauczycielem bądź samodzielnie można uczyć się efektywnie i z przyjemnością wedle własnych preferencji. Jak stanowi powiedzenie apetyt wzrasta w miarę jedzenia, co zauważalne jest po osobach które ucząc się jednego języka zaczynają naukę kolejnego i kolejnego nie umiejąc przestać. Im więcej się uczymy, tym łatwiej i szybciej nam przychodzi nauka kolejnego języka. Fenomen polega na gimnastyce mózgu i opanowaniu odpowiednich technik nauki dostosowanych do osobistych predyspozycji i zdolności, możliwości. Prócz sposobu uczenia się istotne znaczenie ma wybór języka, bowiem znacznie łatwiej przyswoić kolejny język obcy wywodzących się z tych samych korzeni co już nam znany inny język obcy. Mieszkając w kulturze łacińskiej wiele słów ma ten sam trzon co niezwykle ułatwia naukę języków nie tylko romańskich. Im większy zasób słów posiadamy tym też jest nam łatwiej kojarzyć znaczenia słów budując w swej pamięci unikalne zestawienia. Od lat znana jest teoria Chomsky'iego który twierdził iż wszystkie języki na Ziemi mają spójną dla siebie gramatykę. Mimo iż teoria ta nie jest potwierdzona to sami poligloci udzielając wywiadów czy pisząc poradniki jak nauczyć się języków obcych podkreślają, iż po opanowaniu kilku języków kolejne języki przychodzą znacznie łatwiej z uwagi na zbieżności gramatyczne i budowę słów.

Decydując się na naukę języka obcego warto początkowo oszacować własne możliwości, w tym czasowe, jak również ocenić swoją determinację, motywację do nauki i preferencje względem sposobu nauki, czy to w grupie, czy w domowym zaciszu. Wtedy to pytanie jak nauczyć się języków obcych? będzie miało już inne znaczenie!Znaczenie dla wyboru metod nauki ma także czas, w jakim chcemy lub musimy z różnych względów opanować język. Warto także uwzględnić potrzebę z jakiej chcemy się uczyć, gdyż może mieć wpływ na dobór materiałów i metody nauki języka. Kiedy zależy nam na nauce języka na potrzeby studiów inaczej pokierujemy swoim procesem dydaktycznym niżeli ucząc się języka towarzysko czy z powodu specjalistycznego stanowiska pracy. Kiedy już podsumujemy dane pozostaje jedynie przystąpić do działania. Jeśli zależy nam na b.szybkich efektach to wyjazd językowy za granicę może być najlepszym rozwiązaniem.

Najlepszym sposobem nauki języków jest otoczenie się językiem, aktywność związana z poznawaniem wszystkiego co z językiem związane. Co ważne warto poznawać nie tylko obcojęzyczne słówka i zwroty ale również ich historię, rodowód, a także kulturę kraju języka uczonego. Poznając etymologię słów, tradycję, obyczaje można mimowolnie nauczyć się wielu słówek utrwalając je poprzez gruntowne zrozumienie od czego się wywodzą, kiedy się ich używa itp. Dzięki internetowi istnieje taka możliwość i to często zupełnie bezpłatnie. Najpopularniejszym sposobem osłuchania się z językiem jest korzystanie z mediów obcojęzycznych jak radio, telewizja czy portale informacyjne. Pomocne są również portale społecznościowe, tak te dedykowane uczniom danego języka jak i rozrywkowe serwisy towarzyskie. Duży wkład w poznanie rzeczywistego języka, nie tylko tego literackiego ale i potocznego, slangu, idiomów, gwary itd.. mają blogi.

Blogi językowe w przystępny sposób poruszają rozmaite tematy związane z nietypowym słownictwem, niuansami językowymi wynikającymi z kultury języka itp. Lekkie tematy life style'owe czytane w obcym języku zapewniają przyjemność czytania połączoną z ćwiczeniem rozumienia. Efekt tożsamy osiągnąć można serwując sobie często zabawne wykłady na kanałach Youtube, czy przeglądając materiały BBC. Niestety wiele serwisów i filmików edukacyjnych prowadzona jest w języku angielskim co może stanowić utrudnienie w nauce osobom nie znającym angielskiego. Podobnie jest z aplikacjami edukacyjnymi, których zadaniem jest systematyczne ćwiczenie stopniowo przerabianego materiału, a w gruncie rzeczy nauka przy okazji, w formie bardziej rozrywkowej niżeli intensywnego kursu. Należy jednak pamiętać, iż korzystanie zaledwie z jednej pomocy jak aplikacja mobilna czy śledzenie bloga językowego nie zagwarantuje nam spektakularnych efektów w nauce języka, jednak korzystanie z wielu źródeł i technik nauki przyspieszy i wesprze naukę w rezultacie owocując widocznymi postępami w komunikacji w jęyzku obcym. Mechanizmy te są uniwersalne i mają zastosowanie w odniesieniu do każdego języka, nie ma znaczenia czy uczymy się angielskiego czy rosyjskiego albo jednego i drugiego jednocześnie. Im więcej ćwiczymy, powtarzamy i stwarzamy okazji do nauki, tym szybciej opanowujemy język.

Motywacja...

Największa bolączką uczących się języków jest motywacja, której z różnych przyczyn może brakować. Czasem winna jest porażka, czasem marazm, a czasem inne powody z życia osobistego, zawodowego. Stąd też wielu twórców oprogramowania do nauki języków zadbało o element motywacyjny serwując użytkownikom możliwość śledzenia postępów, rywalizacji z innymi użytkownikami, zbieranie ocen czy punktów za pozytywne zaliczenie testu, ćwiczenia. Oczywiście poza siecią również można skutecznie uczyć się języka. Wydania literatury w oryginale, prasa drukowana, komiksy czy filmy na dvd to także idealne materiały z jakich można i warto korzystać zapewniając sobie nieustanną gimnastykę mózgu i okazję do nauki. Doskonałym sposobem nauki jest dialog, konwersacja nie tylko z lektorem, native speakerem ale również pomiędzy przypadkowymi osobami, uczniami tegoż języka. Jeśli tylko mamy taka możliwość należy z niej skorzystać i rozmawiać jak najwięcej w języku, który chcemy podszkolić. Internet w tym zakresie daje szereg możliwości poprzez fora, Facebook, Twitter, czy Skype. Prócz luźnych rozmów można pokusić się o lekcje przez Skype z lektorem. Indywidualne zajęcia pozwalają na elastyczne wpasowanie się w potrzeby ucznia. Jednym ze sposobów zanurzenia się w języku jest wyjazd do kraju, w którym mówi się językiem, jakiego się uczymy lub uczyć chcemy. Wyjazdy językowe zapewniają maksimum bodźców stymulujących nasz mózg do zapamiętywania słownictwa, konstrukcji gramatycznych i niuansów językowych.

Biorąc przykład z osobistości takich jak Alexander Arguelles, czy poliglotka Lomb Kató warto spróbować nauczyć się języka w kilka tygodni. Z pewnością potrwa to nieco dłużej, jednak w miarę nabywania kompetencji językowych czas na przyswojenie podstawowego słownictwa i zwrotów używanych w życiu codziennym się skróci, być może do kilku tygodni. Wbrew pozorom by umieć się porozumieć w obcym języku w typowych sytuacjach nie jest potrzebna obszerna wiedza językowa, wystarczy zasób zaledwie tysiąca słów i poznanie podstaw gramatyki języka. Przykładając się solennie do nauki można się uczyć latami języka, jednak dopiero kiedy potraktujemy naukę jako dobrą zabawę możemy się miło zaskoczyć. Warto pamiętać o tym, iż znani poligloci to osoby uczące się z zapałem, ale i z pasją.

 

Moda na naukę wielu języków stwarza zapotrzebowanie na poradniki językowe w tym zakresie. Na rynku wydawniczym jest wiele pozycji na temat tego jak się uczyć efektywnie, a największym zainteresowaniem cieszą się publikacje autorytetów w tej dziedzinie. Michael Erard wydał książkę pod tytułem „Babel No More” (Koniec wieży Babel), w której zwraca uwagę na systematyczną pracę oparta o ćwiczenia jak również kilka trików uskuteczniających efekt nauki. Nie jest tajemnicą, iż za umiejętności językowe odpowiedzialne są połączenia neuronów w mózgu. Namacalnym potwierdzeniem tej tezy był oddany do badania mózg Krebsa, wyjątkowego dyplomaty władającego 68 językami. Organ miał nad wyraz duża ilość połączeń neuronowych. Co zatem zrobić, by wytworzyć jak najwięcej połączeń neuronowych? Przede wszystkim niezbędne są ćwiczenia, zaś ćwiczeniom sprzyja tworzenie okazji do konwersacji, wypowiedzi itp. Stąd tez tak istotne jest otoczenie się językiem obcym mówionym, pisanym. Analiza mózgu Krebsa to nie jedyne odkrycie medyczne. Stwierdzono bowiem, iż poza neuronami mózg poligloty wykazywał sporą asymetrię w niektórych partiach.

Zdolności językowe a nasze geny?

O podobnym zjawisku głosili wczesnej dwaj neurolodzy Norman Geschwind i Albert Galaburd, którzy twierdzili, iż za talent językowy odpowiada stężenie hormonów w życiu płodowym. Póki co wciąż kwestie te nie są jednoznaczne i znane neurologii. Istnieją podejrzenia, iż to testosteron odpowiada za przerost lewej półkuli mózgu odpowiedzialnej za talent językowy, co zdają się potwierdzać przypadku poliglotów mających problemy społeczne i borykających się z epilepsją, autyzmem w wyniku dysharmonii rozwoju półkul mózgowych.

Co zatem możemy zrobić by się lepiej uczyć? Jak nauczyć się wymarzonych  języków obcych? Odpowiedź jest niejednorodna bo każdy ma inne możliwości przyswajania. Nie ulega wątpliwościom, iż nieocenionym wsparciem są techniki pamięciowe, z czasem na znaczeniu przybiera nurt nauki przez doświadczenie, a coraz szerzej mówi się również o wielojęzyczności od urodzenia poprzez wychowanie w globalnej wiosce. Jak widać coraz to młodsze pokolenia coraz łatwiej adoptują się w rzeczywistości opartej na wielojęzyczności i międzynarodowości. Można mniemać, iż za kilka dziesięcioleci wszyscy będziemy poliglotami nabywającymi umiejętności językowe w sposób naturalny bez potrzeby uczęszczania na kursy językowe czy korzystania z platform e-learningowych, korepetycji z lektorem. Aczkolwiek nie można zapominać o różnicy między wielojęzycznością a byciem poliglotą. Różnica ta jest zasadnicza na poziomie poznawczym, gdyż poliglota uczy się języków nabywając ich znajomość wtórnie po języku ojczystym, zaś zjawisko wielojęzyczności kształtuje się od urodzenia, kiedy dziecko nabywa umiejętność władania wieloma językami równolegle na równi z językiem ojczystym.

Każdy kto zadaje sobie pytanie jak nauczyć się języków obcych powinien spróbować kilku różnych metod i na zasadzie prób i błędów wybrać tą najbardziej efektywną i najprzyjemniejszą gdyż jak już się uczyć to z przyjemnością!

Potrzebujesz więcej porad i informacji o nauce języków? Przeczytaj unikatowy poradnik!

Darmowy poradnik "Jak nauczyć się języka obcego" to zbiór porad 45 największych ekspertów językowych w jednym miejscu! 138 str. wywiadów w interaktywnej formie .pdf z 45 językoznawcami.  Polecamy każdemu kto uczy się języka obcego! Poznaj tajemnice językowe sukcesu ekspertów! ..yhm zastanawiasz się czy warto zamówić i jak to wygląda?Zobacz okładkę >>

 

Chcesz przeczytać poradnik? Otrzymasz go natychmiast na email