2 tygodnie: od 3869zł

W cenie: kurs standardowy, zakwaterowanie, opłaty rejestracyjne, test kwalifikujący i dyplom ukończenia kursu

Sprawdź oferty!

Przewodnik turystyczny po Kubie

Kuba leży w strefie gorącego i wilgotnego klimatu, gdzie temperatura nigdy nie spada poniżej 20 stopni. Dla Polaków jest na pewno miejscem egzotycznym i wartym zobaczenia, Hawana to miasto w którym czas się zatrzymał, po ulicach poruszają się zabytkowe samochody, a ludzie są uśmiechnięci, mimo przeciwności losu i trudnych warunków życia. W stolicy i na całej wyspie znajduje się wiele miejsc wpisanych na światową listę dziedzictwa i to je przede wszystkim poleca się zobaczyć turystom. Są to: zespół zabytkowy w Hawanie i system fortyfikacji, Trynidad i dolina Los Ingenios, Zamek San Pedro de la Roca w Santiago de Cuba, Dolina Viales, Park Narodowy Desembarca del Granma, Park Narodowy Alejandro de Humboldt, centrum Cienfuegos i plantacje kawy na południu wyspy. Najłagodniejsze dla Polaków warunki klimatyczne na Kubie są zimą. Wtedy też nie brakuje atrakcji turystycznych związanych z wydarzeniami kulturalnymi i religijnymi. W grudniu przypada święto św. Łukasza (św. Łazarza), do sanktuarium San Lazaro w Ricon pielgrzymują rzesze osób proszących p uzdrowienie z całej wyspy. Tego samego dnia obchodzone jest też święto w wierzeniach santerii na cześć Babalu Aye. Tydzień później przypada Boże Narodzenie, kolejny ważny dzień to 1 stycznia, czyli Dzień Wyzwolenia.

Wymagane dokumenty / wiza

Udając się na Kubę należy wykupić polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz kosztów leczenia. Ważne, by sprawdzić, czy wybrany ubezpieczyciel ma swojego przedstawicielstwo w Ameryce Łacińskiej i z kim współpracuje na Kubie. Lokalna firma ubezpieczeniowa nazywa się ASISTUR S.A. (Hawana, Prado 208), ale często ubezpieczenie jest tam drogie.
Polacy udając się na Kubę powinni zaopatrzyć się w wizy albo kartę turysty (Tarjeta de Turi-sta). Wizę uzyskać można w Warszawie, w konsulacie Kuby, kartę nabyć można również w konsulacie albo bezpośrednio po przylocie na lotnisku w Hawanie. Koszt karty to około 20-25 CUC. Turysta musi oczywiście legitymować się paszportem, którego ważność kończy się minimum 3 miesiące po planowanej dacie opuszczenia Kuby. Inne ważne dokumenty, to bilety na wjazd z Kuby i formularz Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque. Będzie trzeba okazać go przy opuszczaniu wyspy. Brak biletu powrotnego skutkować może nie wpuszczeniem na Kubę, a brak formularza, uniemożliwi z kolei jej opuszczenie. Przy wyjeździe z Kuby uiszcza się opłatę lotniskową, obecnie wynosi ona około 25 CUS. Indywidualni turyści powinni posiadać 100 CUS albo równowartość (w euro, funtach szterlingach, dolarach kanadyjskich, frankach szwajcarskich), na każdy dzień pobytu. Mogą to być np. karty kredytowe.

Życie na Kubie

Dla obcokrajowca ceny są ustalane inaczej niż dla Kubańczyków, ponieważ przyjezdni muszą zaopatrywać się w sklepach dewizowych. Istnieje też obowiązek meldunkowy. Kubańska kuchnia jest prosta i zdrowa, opiera się na ryżu, owocach, warzywach i jak na kraj wyspiarski przystało - owocach morza, choć ryby są tu powszechnie uważane za pożywienie ludzi ubgich. Klimat na Kubie jest bardzo ciepły i wilgotny, na przełomie lata i jesieni nad wyspą przechodzą cyklony i huragany. Średnia temperatura to 25 stopni C, a zimą 22 stopnie, więc jest to najlepszy okres na odwiedzenie Kuby dla osób, które męczą upały. Kubańczycy są przyjaźni i skorzy do pomocy, ale w kontaktach z obcokrajowcami niezbyt wylewni, dlatego osoby chcąca zawrzeć przyjaźń w nieco nachalny sposób należy traktować z rezerwą. W żadnym wypadku nie należy też wygłaszać krytycznych uwag pod adresem kubańskich władz, czy panującego na wyspie ustroju polityczno-społecznego. Dla Europejczyka ciekawym doświadczeniem będzie z pewnością poznanie tutejszych wierzeń, bo chociaż większość mieszkańców wyspy to chrześcijanie, to niejako równolegle praktykuje się również synkretyzm, religię występującą pod dwoma nazwami - santeria albo regla de ocha. Swoje korzenie wierzenia te mają w czasach, gdy sprowadzano tu do pracy na plantacjach niewolników z Afryki. Stworzyli oni religię opartą na swoich wierzeniach i chrześcijaństwie. Każdego roku rada złożona z ponad 800 kapłanów, po interpretacji skomplikowanych znaków zawartych w Księdze Ifa, a płynących z otoczenia, przedstawia przepowiednie i zalecenia na cały rok. Ośrodki kultu znajdują się w dzielnicach Guanabacoa, Regla i Diez de Octubre.

Jak dotrzeć na Kubę?

Loty na Kubę możliwe są liniami, np: Air France, Iberia, LTU/Condor, KLM/Martinair, Air Europa, Cubana, Aeroflot albo liniami czarterowymi.

Przydatne adresy

Ambasada RP
Calle G no.452 esq. 19, Vedado,
Ciudad de la Habana apartado 6650, La Habana Cuba,
Zona Postal: 6 
e-mail: havpolemb@ct.futuro.pl
strona www: www.embajadapolonia.cu