• Meksika Rehberi

Meksika Hakkında

Başvuru Sayfaları

Genel Bilgiler

Resmi İsim: Estados Unidos Mexicanos
Başkent: México City
Yönetim Biçimi: Eyaletler Federasyonu, Federal Demokratik Cumhuriyet
Yüzölçümü: 1,964,375 sq km
Sınırlar: ABD, Guatemala, ve Belize
Nüfus ve Etnik Gruplar:103,236,388 77% mestizo(melez), 13% Yerli ve 9%  Avrupalı.
Dil: İspanyolca, buna ragmen 30 farklı dil ve 22 farkli lehçe bulunmaktadır.
Din: 96% Roman Katolik
Politik sistem: Federal Cumhuriyet. 31 eyalete bölünmüştür.
Başkan: Felipe Calderón
Para Birimi: Meksika Peso'su, bazı yerle ABD$'i kabul ederler.

Karayip Denizi'nin en harika koyu Playa del Carmen. Alabildigince uzanan beyaz kumlu plajları, restoranları, otelleri ve tropik iklimiyle harika bir seçenektir. Meksika kültürü Farklı kültürlerin kaynaşmasından olusmuştur.

Su sporlarıyla ilgileniyorsanız burası tam size göre, burada her türlü su sporunu bulabilirsiniz. Buraya dil öğrenmeye gelenler buradan hiç yorgun ayrılmazlar, dinlenmiş ve rahatlamış olarak buradan ayrılırlar. Playa del Carmen Cancun'un 60 km güneyindedir.

Burada Aztek, Maya ve tüm Orta Amerika uygarlıklarının izlerini bulabilirsiniz. Playa del Carmen Maya piramitleriyle ünlüdür.

Playa del Carmen 'nin kültürü ve arkelojik alanları buraya gelmeniz için en önemli sebeplerdir. Maya Medeniyetine ait yapılar:

 • Chichén-Itzá

 • Tulum

 • Uxmal

Bütün bu yerlerde Maya Medeniyeti'ne ait görkemli tapınakları görebilirsiniz.

Riviera Maya genellikle güzel beyaz kumsalları ile bilinir ve Güney Cancun boyunca 125 km uzanır. 

Kumsallar birçok küçük kasaba ve köy boyunca uzanır ve burada doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Burası İspanyolca öğrencmek için harika bir yerdir.

Xpu-Ha, Playa Del Carmen ve Tulum arasındadır. Rviera Maya'nın en güzel kumsalları burdadır. Yürüyüş severler için 30 dakikalık yürüyüş mesafesindeki Coco Kumsalı idealdir. Burada aynı isimli bir kumsal barı vardır ve bazı akşamlar burda festivaller ve etkinlikler düzenlenir.

Su Sporları ve Dalış Olanakları

Playa Del Carmen'de kayak kiralamak, sörf ve şnorkelle dalış ana aktivitelerden bazılarıdır.

Bu eşsiz yer, sualtında, vahşi marina yaşamı, mercanlar vs. keşfetmek için harika bir yerdir.

Playa Del Carmen'de nefes kesici dalış merkezlerinden bazıları: breathtaking diving spots near Playa del Carmen:

 • Arrecife Tarpoon: Burada renkli sualtı dünyasının keyfini çıkarabilirsiniz. Özellikle kaplumbağaları gözlemlemek için iyi bir yerdir.
 • Barracuda Reef: Burası ıstakoz, büyük, yeşil müren balığı ve barakudayı doğal ortamlarında gözlemlemek için ideal bir yerdir.
 • Mama vina Wreck: Dalışlarda batık gemi bir ekstradır. Dalış kolaydır ve burada barakuda, orkinos, ton balığı, vs. gözlemleyebilirsiniz.
 • Cozumel: Binlerce metre aşağıya iner. Burada mağaralar, tüneller ve kumlu alanlar vardır. Eğer şanslıysanız çekiç başlı köpekbalığı, vatos balığı ve müren balığı görebilirsiniz.

Yaşam Masrafları

Aşağıda Meksika'daki yemek ve konaklama masraflarını bulabilirsiniz:

 • Ekonomik Yemek: 4 US$ ve üzeri
 • Standart restoran: 8- 15 US$
 • Gençlik hosteli ya da ucuz otel: 10- 20 US$
 • Orta kalite otel: 25 US$ ve üzeri

Burada nefes kesici otellerden , 5 yıldızlı ve 1 yıldızlı otellere, kamp alanlarından, gennçlik hostellerine ve pansiyonlara kadar her çeşit konaklama bulabilirsiniz. Kategoriye bağlı olarak her türlü isteğe cevap verirler.

Bazı doğal parklarda ücretsiz kamp olanakları mevcuttur. Yine de yetkili merciilerden izin almanız gerekir çünkü bazı yerlerde sadece bir kaç saat kamp kurulmasına izin verilir.

Meksika Mutfağı

Meksika yemekleri dünyadaki en zengin yemeklerdendir. Meksika yemekleri oldukça baharatlı ve acıdır. Meyveler de oldukça önemli yer tutar Meksika mutfağında.

İthal içecekler pahallıdır bu nedenle ulusal içeceklerini tavsiye ediyoruz. Tekila, rom ve cin Meksika içeceklerdir. Meksika birası da oldukça meşhurdur.