Naucz się włoskiego!

✔ Florencja

Przewodnik turystyczny po Włoszech

By zwiedzić Włochy rok to za mało, ale można tutaj przeżyć cudowną, wakacyjną przygodę z przyjaznymi, żywiołowymi ludźmi, kulturą i kuchnią włoską, a do tego ze wspaniałą przyrodą w tle. Z Włochami najczęściej kojarzony jest Rzym. Stolica zachwyca swoimi zabytkami jeszcze z czasów antycznych i historią. W mieście siedmiu wzgórz na pewno zobaczyć wypada Koloseum, Forum Romanum, Kapitol, Fontannę di Trevi i Watykan z Bazyliką Świętego Piotra i Kaplicą Sykstyńską. Jeśli jednak rzymskie wakacje to dla Was mało, zapraszamy w podróż szlakiem pozostałych miast i regionów Włoch. W Umbrii na zboczu Góry Subasio leży Asyż, a góruje nad nim zamek Rocca Maggiore, lecz centralnym punktem miasta jest Bazylika Świętego Franciszka. Wszak to miejsce narodzin świętego. Umbria to jeden z centralnych regionów Półwyspu Apenińskiego, zielony i piękny. Na wulkanicznych skałach położone jest kolejne godne odwiedzenia miasto Umbrii. To otoczone winnicami Orvieto, średniowieczna zabudowa zachowała się tutaj w doskonałym stanie, place, katedra i winnice dostarczą wrażeń na cały dzień. Zielono jest również w Toskanii.

Choć stolicą regionu jest Florencja, z zachwycającymi kanałami, Pałacem Dożów i innymi zabytkami, to godna odwiedzin jest też Siena. Miasto słynie z winnic i oryginalnych budynków z palonej cegły. Do Toskanii, a zwłaszcza do Florencji najlepiej jest przyjechać w czasie hucznie tutaj obchodzonego karnawału. Inne znane na całym świecie toskańskie miasto to Piza ze swoją Torre Pendente, czyli Krzywą Wieżą. Turyści najchętniej odwiedzają jednak region Emilia – Romania. Główne miasto regionu to Bolonia, siedziba najstarszego europejskiego uniwersytetu i wielu muzeów, m.in. Średniowiecza, Archeologii i Muzyki. Stąd też najlepiej jest rozpoczynać podróż do Parmy, Florencji, Modeny, Rowenny albo Ferrary. Będąc w tej ostatniej nie sposób nie odwiedzić toru Formuły 1. Nie należy zapominać również o leżącym w Lombardii Mediolanie, włoskiej stolicy elegancji i mody. Na północy kraju leży Werona, miasto Romea i Julii. We Włoszech można też oczywiście spędzać czas bardzo aktywnie nie tylko zwiedzając, ale też uprawiając sporty - w górach np. narciarstwo, kolarstwo, a długa linia brzegowa zapewnia wyśmienite warunki do uprawiania sportów wodnych. W Apulii znajdują się najpiękniejsze Adriatyckie plaże, z morzem graniczy też Abruzja i wiele innych regionów, a w Kalabrii zachwyca turystów wyrazisty kontrast pomiędzy morzem i górami. W skład Włoch wchodzą też wyspy, Sardynia i Sycylia to odrębne regiony.

Wymagane dokumenty / wiza

Włochy należą do Unii Europejskiej i podpisały traktat z Shengen, zatem wjechać do tego kraju możemy na podstawie paszportu, bądź dowodu osobistego. Dokumenty powinny być w dobrym stanie technicznym. Należy zaopatrzyć się w kartę wydawaną przez NFZ, potwierdzającą prawo do bezpłatnego leczenia. Zalecane jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków.

Życie we Włoszech

Włosi mają opinię bardzo kochliwych i skorych do flirtów, ale jednocześnie są bardzo rodzinnym narodem, ceniącym tradycyjne wartości i wielopokoleniowy model rodziny. Mieszkańcy północnych regionów Włoch uchodzą za elegantów, wszak Mediolan to stolica mody. Są bardziej powściągliwi w wyrażaniu uczuć i mniej ekspresyjni. Południowców natomiast cechuje żywiołowy temperament, głośne zachowanie, gestykulacja i energia. W Rzymie i na południu kraju, gdzie klimat jest znacznie gorętszy niż na północy praktykuje się zwyczaj sjesty, czyli około dwugodzinnej przerwy w pracy w środku dnia. Zamknięte są wtedy sklepy i biura. Wspólną cechą wszystkich Włochów jest zamiłowanie do dobrego jedzenia, ale w tygodniu z racji pracy zawodowej, nie ma raczej czasu na celebrowanie posiłków i spotkań w większym gronie. Je się wtedy proste, ale smaczne dania oparte na makaronie, sosach pomidorowych i kilku rodzajach mięs. W lokalach obowiązują zaś pewne niepisane reguły, które zna każdy Włoch, a dla turysty mogą okazać się zaskoczeniem. Mianowicie w złym tonie jest prosić o cappuccino po południu, pija się ją, podobnie jak latte, tylko z rana.  W ciągu dnia Włosi tradycyjnie piją kilka małych, ale mocnych kaw bez dodatków. Herbatę pija się zimowymi wieczorami, a często uważana jest wręcz za lekarstwo na dolegliwości żołądkowe. W lokalach tradycyjnie płaci się przed spożyciem, co może być sporym zaskoczeniem.

Jak dotrzeć do Włoch? Samolot, autokar czy samochód?

Najłatwiej oczywiście do Włoch dostać się samolotem, podróż mija szybko i nie jest tak męcząca jak innymi środkami transportu. Pomiędzy Polską a Włochami kursują linie: Airitalia, Airone, Eurolot, LOT, Wizz Air, Volotea, Ryanair. Połączenia są możliwe pomiędzy Warszawą a Rzymem, Mediolanem, Wenecją, Weroną i Bolonią; Katowicami a Mediolanem, Rzymem, Bolonią i Turynem; Gdańskiem a Mediolanem, Rzymem, Weroną i Wenecją; Poznaniem i Rzeszowem a Rzymem. Ponadto do kilku mniejszych miast możliwe są loty z Krakowa.
Decydując się na podróż autokarem bądź samochodem, należy jechać przez Cieszyn do Czech, a potem przez Austrię. W Czechach obowiązują winiety na przejazd autostradami a w Austrii autostrady są płatne przy wjeździe.
Bezpośredniego połączenia kolejowego z Polski niestety do Włoch nie ma, możliwa jest podróż pociągiem dopiero z Austrii.

Przydatne adresy