Przewodnik turystyczny po USA

USA składa się z 50 różnych stanów, z których tylko 48 znajduje się blisko siebie pod względem geograficznym. Alaska znajduje się na kontynencie północnoamerykańskim, ale Hawaje leżą 3,682 km na południowym zachodzie od amerykańskiego zachodniego wybrzeża Oceanu Spokojnego. Kraj jest podzielony na strefy geograficzne i klimatyczne.


Stany Zjednoczone oferują nie tylko ciekawe miasta, takie jak Nowy Jork, Los Angeles, Chicago i inne, ale także wiele parków narodowych, obszarów pustynnych, pasm górskich, plaż i regionów polarnych. Odwiedź Empire State Building, opal się na plaży w Malibu, wędruj przez Wielki Kanion i podróżuj przez lodową tundrę Alaski. Możliwości są nieskończone!


Możesz również oczywiście delektować się typowymi amerykańskimi daniami. Przekonasz się, że Ameryka ma wiele smakołyków, których być może nie próbowałeś, a nawet nie słyszałeś. Czemu nie spróbować cronuta, który jest czymś pomiędzy croissantem i pączkiem.


USA ma coś dla wszystkich! Będziesz pod wrażeniem tego kraju i jego nieograniczonych możliwości podróżowania i przygód.

  • Stolica: Waszyngton, D.C.
  • Forma rządu: Republika Federalna
  • Liczba obywateli: 322,755,333
  • Połączenia alarmowe: 911
  • Kod telefoniczny: +1
  • Prąd: 110 do 120 V

Ogólne informacje o USA

Geografia
USA jest trzecim co do wielkości krajem na świecie. Jego naturalnymi granicami są Ocean Atlantycki i Pacyfik na wschodzie od kontynentu. USA graniczy z Kanadą na północy kraju i z Meksykiem na południu. Stany Zjednoczone mają niezliczoną ilość atrakcji, takich jak lasy i pasma górskie, lasy namorzynowe w tropikalnych południowych regionach Florydy, Góry Skaliste, pustynie południowego zachodu, lasy deszczowe z północnego zachodu, przybrzeżne góry Zachodniego Wybrzeża, arktyczne regiony Alaski i tropikalne Hawaje.


Strefa czasowa
Boston i Nowy Jork są w strefie EST (Eastern Standard Time). Jeśli w Polsce jest 15:00, czyli 9:00 rano w Nowym Jorku i Bostonie. Los Angeles to strefa PST (Pacific Standard Time) z czasem letnim.Klimat i okresy podróży
USA to wiele stref z klimatem kontynentalnym, śródziemnomorskim i tropikalnym. Klimat w regionach północnych jest umiarkowany. Zimy mogą być zimne, a latem temperatury mogą wzrosnąć do powyżej 35 ° C. Klimat zmienia się w zależności od tego, jak daleko na południe planujesz podróżować. 
Zaplanuj swoją podróż do USA


Wymagania dotyczące wjazdu do USA

Żeby pojechać na kurs językowy standardowy będziesz potrzebować wizy turystycznej (nie studenckiej, która jest mniej korzystna), więc przygotuj się do złożenia wniosku z dużym wyprzedzeniem.
Wiza pozwala na wielokrotne podróżowanie do USA w określonym czasie. Do wypełnienia wniosku potrzebny będzie ważny paszport, adres e-mail i karta kredytowa (Mastercard, Visa lub American Express).

Waluta
Dolary amerykańskie ($) są walutą USA. Jeden dolar składa się z 100 centów. Istnieją banknoty 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów. Dodatkowo są też  monety 1, 5, 10, 25, 50 centów i 1 dolar. 


Opieka zdrowotna
Stany Zjednoczone Ameryki mają bardzo dobry system opieki zdrowotnej, w którym zapewniają wszystkie niezbędne warunki sanitarne, a także niezbędne leki. Leczenie jest jednak drogie i może być otrzymane tylko po wcześniejszej płatności np. gdy jesteś w szpitalu. Dlatego zalecamy, aby uzyskać podróżne ubezpieczenie zdrowotne, które pokryje twoje koszty opieki zdrowotnej, gdy będziesz w USA.
Przeczytaj także uwagi medyczne zamieszczone na stronie rządu USA.
Lista ułatwiające spakowanie się
Przygotuj sobie listę kontrolną, aby upewnić się, że masz wszystko, czego potrzebujesz w podróży!


Społeczeństwo i codzienne życie

Religia


The Pew Research Center opublikowało wyniki badań z 2014 r., z których wynika, że większość stanowią ewangelicy i protestanci a 20,8% to katolicy. Mormoni, Świadkowie Jehowy i członkowie kościoła prawosławnego to przedstawiciele innych mniejszych kościołów chrześcijańskich. Amerykanie innych obrządków to Żydzi, muzułmanie i buddyści. 22,8% stwierdziło, że nie są religijni.

PolitykaUSA jest republiką prezydencką z prezydentem, rządem i gubernatorami poszczególnych stanów. Donald Trump jest 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki.


Lokalny język i komunikacjaW USA nie ma ustawowego języka urzędowego. W rzeczywistości jednak to angielski jest językiem Ameryki, ponieważ jest używany przez 82% populacji. Poznawanie ludzi w Stanach jest dość proste. Często gdy kogoś spotykamy, rozmówca podaje nam rękę i mówi "cześć, jak się masz. Kiedy ktoś cię zapyta, jak się masz, możesz odpowiedzieć krótkim "dobrze, a ty?" Jest to zwykła procedura powitalna, a ludzie nie oczekują od ciebie wyczerpującej odpowiedzi.


Kultura i historia USA

Historia


Pierwsi przybysze dotarli do Ameryki Północnej przez Cieśninę Beringa. Leif Erikson po raz pierwszy odkrył Amerykę Północną 500 lat przed tym, jak Krzysztof Kolumb natknął się na nowy kontynent podczas swojej podróży. Po jego odkryciach nastąpił napływ migrantów z Hiszpanii, Francji i Anglii.
Osadnicy z Hiszpanii założyli pierwszą osadę w St. Augustine na Florydzie w 1565 r. Wojna pomiędzy Francją a Wielką Brytanią wybuchła w 1757 roku i trwała do 1763 roku. Zmusiła ona francuskich osadników do walki z brytyjskimi osadnikami i Indianami. Po wojnie Wielka Brytania znalazła się w długach, a kolonie zostały poproszone o pokrycie części kosztów wojny. Brytyjscy osadnicy, którzy mieszkali w Ameryce, nie otrzymali jednak żadnej reprezentacji w parlamencie Londynie. Postulat „nie dla opodatkowania bez reprezentacji" doprowadził do słynnej Boston Tea Party w 1773 roku.


Amerykańska wojna o niepodległość trwała od 1775 do 1783 roku. Konfederacja i utworzenie Stanów Zjednoczonych Ameryki nastąpiło w 1777 roku. George Washington był pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych, a jego prezydentura trwała od 1789 do 1797 roku. W XIX wieku miał także miejsce konflikt między południową i północną częścią kraju. Abraham Lincoln, który był wówczas prezydentem Stanów Zjednoczonych, wystąpił przeciwko niewolnictwu. Północ wygrała wojnę domową w 1865 r.
Kiedy rozpoczęła się industrializacja, Ameryka zaczęła przekształcać się w jedną z najbardziej znaczących potęg gospodarczych na świecie. Po ataku Japonii na Pearl Harbor w 1941 roku, Ameryka zbombardowała Hiroszimę i Nagasaki. Napięcia, które budowały się w relacjach z Rosją od czasu zimnej wojny, osiągnęły punkt kulminacyjny podczas kryzysu kubańskiego w 1962 roku.
W latach 60. doszło do kolejnych ruchów na rzecz praw obywatelskich, z których jednym z najważniejszych było zniesienie segregacji rasowej i przyznanue praw obywatelskich bez względu na pochodzenie. Przemówienie Martina Luthera Kinga było bardzo pamiętnym i ważnym momentem podczas tycg przemian obywatelskich. Interwencja Ameryki w Wietnamskie przeciw komunistom pogorszyła sytuację w tym kraju. Wojna ostatecznie zakończyła się w 1975 roku, gdy wojska amerykańskie opuściły Wietnam po nieudanej próbie zwalczania komunizmu.


Festiwale


Poniżej znajduje się krótki przegląd najatrakcyjniejszych wydarzeń w Nowym Jorku, Bostonie i Los Angeles. Te miejsca docelowe są również dostępne w naszym programie kursów angielskiego za granicą.


Nowy Jork:
Letnia scena w Central Parku: (od czerwca do września) Na letniej scenie słynnego Central Parku w miesiącach letnich odbywa się wiele (głównie darmowych) koncertów. Mnóstwo okazji do słuchania muzyki na żywo jeśli będziesz w tej lokalizacji.
Village Halloween Parade: (październik) Halloween jest obchodzone w szczególnie piękny sposób w Nowym Jorku. The Village Halloween to ekscytujący spektakl i jedna z największych parad z okazji Halloween w USA.


Boston:
Shakespeare on the Common: (lipiec i sierpień) Commonwealth Shakespeare Company ożywia Szekspirowskie tragedie i komedie na scenie w Bostonie. Ten teatr odwiedza co roku ponad 100 000 osób, ze względu na jego renomę i wystawiane dramaty Szekspira. Kultura jest rzadko tak dostępna tak jak tutaj, ponieważ wstęp jest bezpłatny!


Cambridge Carnival: (wrzesień) Kolorowy karnawał to największy i najbardziej wyjątkowy festiwal w Cambridge. Jego początki sięgają afrykańskich tradycji. Dziś reprezentuje różnorodność miasta. Parada w kostiumach jest coroczną atrakcją przypominającą karnawał w Trynidadzie, Tobago czy Brazylii.

Los Angeles:

LA Film Festival: (czerwiec) Los Angeles znane jest z tego, że znajduje się tu centrum amerykańskiej branży filmowej. Dlatego co roku odbywa się tam specjalny festiwal filmowy. Możesz spodziewać się obecności około 100 000 odwiedzających i ponad 100 nowych filmów.
LA Food and Wine Festival: (Sierpień) Jeśli jedzenie jest twoją pasją, LA ma dla ciebie to specjalne wydarzenie! Festiwal Jedzenia i Wina umożliwia odwiedzającym zapoznanie się z najnowszymi trendami i tajnymi przepisami.


Wskazówki i porady

Napiwki są w USA regułą. Oczekuje się, że dasz napiwek, ponieważ personel i pracownicy obsługi klienta nie otrzymują w wielu przypadkach bardzo wysokich wynagrodzeń. Napiwek każdego pracownika jest częścią ich płacy. Dlatego każdy, komu spodobało się w sklepie lub restauracji, powinien dać dobry napiwek!
Często zdarza się, że posiłek gdy nie możemy skończyć zbyt dużej porcji w restauracji, prosimy o zapakowanie jedzenia do domu, żeby dokończyć je później.


Kolejną rzeczą, którą powinieneś wiedzieć o etykiecie restauracji, jest to, że nie możesz po prostu sam wybrać sobie miejsca. Zawsze powinieneś poczekać, aż kelner przydzieli ci miejsce, szczególnie w droższych restauracjach. 


Nie musisz płacić za korzystanie z łazienki w USA, nawet w drogich hotelach. Jednak nigdy nie należy używać słowa "toaleta". Powiedzenie "toaleta" w kontekście korzystania z łazienki jest uważane za bardzo prymitywne. Zamiast tego zapytaj, gdzie jest łazienka.