Przewodnik po Włoszech

Włochy od zawsze były jednym z najczęściej wybieranym kierunkiem podróży. Dlaczego? Słoneczna pogoda, piękne krajobrazy, porywający ludzie oraz wspaniałe jedzenie mówią same za siebie.
Niezliczone historyczne budowle, takie jak np. Koloseum, kwierza w Pizie, ale rówież dzieła tak wspaniałych artystów jak Leonardo Da Vinci czy Michał Anioł, czekają na Ciebie! Włochy są krajem, w którym historia jest wciąż żywa. Na każdym kroku możesz tu znaleźć świadectwa  dawnych czasów i upadłych imperiów.
Czy to południe, północ czy centrum kraju, każdy z regionów we Włoszech ma swoje uroki i może dużo zaoferować.  Sam zadecyduj, czy spędzisz wakacje na plaży w Kalabrii czy wybierzesz kulturalny urlop w  renesansowej Florencji.
Włochy są oczywiście krajem słynącym z pizzy, makaronów oraz gelato, więc odwiedzając to państwo musisz spróbować szerokiej gamy specjałów włoskiej kuchni.

Nasz przewodnik Sprachcaffe doskonale przygotuje Cię na  wyprawę do Włoch.

Najważniejsze informacje o Włoszech

stolica  Rzym
forma rządu:   republika parlamentarna
populacja – 60 501 718
telefon na policję – 113
telefon do straży pożarnej – 112
 międzynarodowy numer kierunkowy  +39
napięcie elektryczne 240 V


Włoski we Włoszech - co trzeba wiedzieć o Italii?

Geografia
Włochy leżą na półwyspie na poludniu Europy. Graniczą z takimi krajami jak Francja, Austria, Słowienia i Chorwacja. Jednymi ze śródziemnomorskich włoskich wysp sa Sycylia i Sardynia.
Włochy są także europejskim krajem o największej wulkaniczej akywności. Najbardziej znane są wulkan Etna (3323 metrów wysokości) i Stromboli o wysokośći  926m n.p.m.

Strefa czasowa
We Włoszech obowiązuje czas środkowoeuropejski – tak jak w Polsce.
Klimat i sezon na podróżowanie
Ponieważ lato we Włoszech jest ciepłe i słoneczne, turyści często wybierają ten kierunek na wakacje. W tym okresie na południu kraju temperatury mogą wzrosnąć do około 40 stopni Celsjusza.
Na północy Włoch wpływ Morza Śródziemnego jest ograniczony. Zimą w niektórych regionach może być mroźno, we Florencji czasem pada rówież śnieg. Od listopada do lutego, w tych regionach zazwyczaj jest bardzo mgliście. Wymagania dotyczące wyjazdu
Włochy należą do UE, więc by wyjechać nie potrzebujesz paszportu. Wystarczy dowód osobisty.
Jeśli nie jesteś obywatelem UE, będziesz potrzebował wizy.
Więcej informacji możesz uzyskać we włoskim konsulacie lub ambasadzie. Waluta
W 2002 roku włoski lir został zastąpiony przez euro i jest to waluta obowiązująca tam do dziś. Opieka zdrowotna
Włochy posiadają dobry system opieki medycznej i wykwalifikowanych specjalistów. Dowiedz się u swojego ubezpieczyciela zdrowotnego, jakie koszty zostaną pokryte w razie nagłych wypadków. W przypadku wątpliwości posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, które pozwala na dodatkowe korzyści, takie jak bezpłatny transport powrotny.





Społeczeństwo i życie codzienne

Religia
Włochy są bardzo katolickim krajem. W 2008 roku, 85%  włochów wyznawało religię katolicką.
Polityka
Włochy są republiką parlamentarną od 1946 roku. Głową państwa jest prezydent. Sergio Mattarella pełni ten urząd od 2015r. i jest dwunastym prezydentem Republiki Włoch. Premierem od grudnia 2016 r. jest Paolo Gentiloni Silveri, który jest członkiem Partii Demokratycznej (Partito Democratico).


Język i komunikacja
Językiem urzędowym jest włoski. Oprócz oficjalnego języka państwowego na południu Tyrolu mówi się również po niemiecku, a także po francusku w Valle d'Aosta.
We Włoszech istnieje wiele dialektów, z których wiele jest aktywnie używanych.

Transport publiczny
Najtańszym środkiem transportu jest autobus. Możesz pojechać nim wszędzie gdzie chcesz. Istnieją różne rodzaje autobusów: miejskie lub dalekobieżne. Zależnie od miasta bilety można kupić w autobusie, czasem w kioskach lub na dworcach. Jeśli chcesz możesz także wybrać  pociąg . Sieć kolejowa jest dobrze rozwinięta. W połączeniu z promem dotrzesz nawet na Sycylię.
Pociągiem można dostać się do niemal każdego większego miasta. Bilety można kupić w kasie, w Internecie lub w automatach biletowych na dworcu kolejowym. Najszybszym środkiem transportu jest pociąg typu Intecity - Freccia.

Historia

Włochy wpłynęły na losy całej Europy.
Pierwszymi mieszkańcami Włoch byli być może Etruskowie, którzy żyli w VII i XII roku p.n.e. Skolonizowali oni półwysep. Pierwsza włoska republika powstała w III w. p.n.e. Imperium Rzymskie, ze stolicą w Rzymie, zajmowało tereny od Hiszpanii, Wielkiej Brytanii po Północną Afrykę i Bliskiego Wschód. W 313 r. Cesarz Konstanyn Wielki przeniósł stolicę do Konstantynopola, dzisiejszego Stambułu.
Około roku 500r. n.e., Goci i Longobardowie zaatakowali Imperium, a nastepnie podzielili władzę nad nim.

W czasie renesansu w XV i XVI w. Włochy przeżywały swój rozkwit. Zwłaszcza dawne Królestwo Neapolu i miasta-państwa Mediolanu, Florencji i Wenecji przeżywały rozkwit kulturowy i gospodarczy.
Do dziś pamiętani są światowej sławy włoscy artysci renesansu, tacy jak Donatello, Botticelli, Leonardo da Vinci, Raphael, Michelangelo czy Tycian.
Przez kolejne wielki Włochami rządziły Hiszpania, Austria i Francja. W XIXw. po Kongresie Wiedeńskim, rozpoczął się ruch narodowy, we Włoszech zwany także Risorgimento – zmartwychwstanie.
17 marca 1861 r. Vittorio Emanuele II został mianowany królem Włoch. Wcześniej był władcą Królestwa Sardyni i Piemontu. Na początku lat dwudziestych dyktator Benito Mussolini doszedł do władzy.


Święta


6 stycznia Befana  - dzieci oczekują prezentów od Befany w Święto Trzech Króli.
25 kwietnia rocznica wyzwolenia Włoch
1 maja -Święto Pracy
2 czerwca Dzień Republiki  
15 stycznia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Jedzenie
Każdy z nas włoską kuchnię kojarzy z pizzą, makaronem i lasanią. We Włoszech pełny posiłek składa się z przystawki, pierwszego dania (primo), którym jest np. makaron, drugiego dania (secondo) z mięsem lub rybą a na koniec deseru. Po posiłku jest jeszcze miejsce na kawę i likier dla lepszego trawienia na przykład limoncello. Posiłki różnią się w zależności od regionu. Na przykład kuchnia toskańska to crostini - grzanki z pasztetem z wątróbki i ribollita - zupa z warzywami i pieczywem oraz tradycyjne danie fagiolini alla fiorentina -zielona fasolka z oliwą z oliwek.
Prawie wszędzie we Włoszech kolację jada się bardzo późno. Aby skrócić czas oczekiwania między obiadem a kolacją, w barze można uciąc sobie aperitivo ze znajomymi.



Wskazówki i porady

Jeżeli dzwonisz zza granicy do Włoch, musisz wcisnąć 0 i odpowiedni nr. kierunkowy. Podobnie jak we wszystkich większych miastach, należy pilnować rzeczy. Kieszonkowcy zazwyczaj kręcą się wokoł miejsc najczęściej uczęszczanych przez turystów, a także w środkach transportu publicznego.

W niektórych kawiarniach i lodziarniach często płacasz najpierw w kasie, a potem idziesz do lady z paragonem (scontrino) i odbierasz loda lub panino.


Jeśli płacisz już tzw. coperto w restauracji, napiwki nie są wymagane. Jeśli mimo to chcesz to zrobić, ponieważ bardzo spodobała ci się usługa, pamiętaj, że we Włoszech nie ma zwyczaju dołączania napiwku do kwoty rachunku. Jeśli chcesz zostawić napiwek, najpierw dokonaj płatności za rachunek. Możesz zostawić mały napiwek kierowcom taksówki, lub przewodnikom.