Wakacje ze Sprachcaffe 2015: Poznajcie zwycięzców i ich wrażenia z naszych kursów!

Pamiętacie wyniki konkursu Wakacje ze Sprachcaffe 2015, które ogłosiliśmy w październiku? Najwyższy czas bliżej poznać zwycięzców konkursu i jeszcze raz poznać ich wrażenia z naszych kursów. Malta, Hiszpania, Kanada, Niemcy... zobaczcie co najbardziej spodobało się na naszych kursach i poznajcie lepiej autorów najlepszych filmów konkursowych!
 
Annemarie w Sprachcaffe Malaga
Poznaj Annemarie
✓  Narodowość: Niemka
✓  Wiek: 17 lat Obóz młodzieżowy
✓  Malaga, Hiszpania
✓ 
02.08. - 09.08.2015

Zobacz film Annemarie!  

Annemarie kocha języki obce: Lubię uczyć się matematyki, ale to języki obce fascynują mnie z wielu powodów. Znajomość języków obcych pomaga nie tylko poznać inne kraje, kulturę i tradycje i ich mieszkańców, ale również poznać samego siebie! Dlatego też w październiku 2014 postanowiłam wyjechać na obóz do Barcelony ze Sprachcaffe. Po powrocie byłam pewna, że musze przekonać rodziców żeby wyjechać na obóz językowy ze Sprachcaffe jeszcze raz! Obóz w Barcelonie był moim pierwszym samodzielnym wyjazdem, ale wszystko poszło po mojej myśli i nie czułam się zagubiona. Przeciwnie poznałam mnóstwo ciekawych i pomocnych ludzi!

Annemarie zdecydowała ponownie wyjechać ze Sprachcaffe tym razem do szkoły w Maladze. Z tego wyjazdu najcieplej wspomina swoją "mamę" goszczącą, która powitała ją z typową andaluzyjską gościnnością: Zostałam powitana dwoma całusami w policzki (prawy i lewy!) oraz poczęstunkiem - mnóstwem napojów i przekąsek, które jak się później okazało były serwowane przez cały tydzień! Czułam się tam jak w u siebie domu. Dom mojej ‘mamy’ znajdował się tylko 2 min drogi od szkoły i niedaleko plaży.

 

 

"Lekcje hiszpańskiego w szkole w Maladze były zupełnie inne niż w mojej szkole."

Po obowiązkowym teście kwalifikacyjnym, Annemarie została przydzielona do grupy zaawansowania B2.2 Rozpoczął się tydzień pełen zabawy i nauki. Uczyliśmy się hiszpańskiego, ale podczas lekcji również tańczyliśmy i śpiewaliśmy! Maria, nasza nauczycielka była wspaniała, kiedy powiedziałam jej o konkursie video Sprachcaffe, bardzo spodobał jej się pomysł i sama pomogła mi w jego kręceniu! Lekcje hiszpańskiego w szkole w Maladze były zupełnie inne niż w mojej szkole. Mimo tego, że mój nauczyciel hiszpańskiego w szkole w Niemczech jest młody, pełen pomysłów i przygotowuje ciekawe lekcje, nauka za granicą ma zalety nie do przebicia: nie ma możliwości rozmowy w swoim ojczystym języku, dzięki czemu efekty nauki języka obcego są dużo lepsze! Również atmosfera jest zdecydowanie bardziej sprzyjająca, ponieważ w kursie biorą udział wyłącznie osoby, które są zmotywowane do nauki, bo przyjechały na obóz właśnie w tym celu. Miłe jest również to, że na kursie za granicą wszyscy nawzajem doceniają swoje postępy i są zawsze chętni do pomocy. Na przykład zadania domowe często odrabialiśmy wspólnie na tarasie u jednej z rodzin goszczących. Bardzo dużo dały mi tez rozmowy z moją "mamą" goszczącą, dzięki którym wzrosły moje umiejętności rozumienia i mówienia.

"Podczas obozu świetnie się bawiliśmy a przy okazji wspólnie szlifowaliśmy swoje umiejętności językowe."

Annemarie wciąż utrzymuje kontakt z wieloma uczestnikami obozu, wysyłają sobie kartki i prezenty świąteczne: Na obozie spotkałam mnóstwo osób z różnych krajów: Niemcy, Norwegia, Holandia, Turcja, Polska, Anglia... Spędzaliśmy dużo czasu razem, spotykając się w słynnym szkolnym barze „La Tortuga“, grając w siatkówkę na plaży, na lekcjach salsy, odwiedziliśmy też muzeum w Maladze, robiliśmy zakupy w centrum miasta i byliśmy na wycieczce w Tarifie, gdzie uczyliśmy się surfować! Podczas obozu świetnie się bawiliśmy a przy okazji wspólnie szlifowaliśmy swoje umiejętności językowe. Wszyscy pracownicy szkoły i nauczyciele byli tak mili i otwarci, że już teraz organizuję powrót do szkoły w Maladze w następne wakacje, tym razem zabiorę ze sobą koleżankę. Nie mogę się doczekać aż zobaczę wszystkich z powrotem!

Annemarie przesłała nam świetny film pokazujący jej pobyt na naszym obozie w Maladze i wygrała 2 tygodnie kursu: Byłam właśnie na siłowni, kiedy dowiedziałam się, że wygrałam. Ze szczęścia nie wiedziałam co mam ze sobą zrobić. Pochwaliłam się trenerowi i innym znajomym, wysłałam smsy do moich rodziców a nawet do osób, które poznałam w Maladze. Jeszcze następnego dnia uśmiech nie schodził z mojej twarzy.


Jak Annemarie wykorzysta nagrodę?

Annemarie zdecydowała, że pojedzie do naszej szkoły Sprachcaffe na Malcie w kwietniu 2016 żeby tym razem podszlifować angielski. Mamy nadzieję, że znów podzieli się z nami swoimi wrażeniami po powrocie!

 

Viktoria w Sprachcaffe Frankfurt
Poznaj Viktorię
✓  Narodowość: Finka (pół Polka)
✓  Wiek:  22 lata Kurs dla dorosłych
✓  Frankfurt, Niemcy
✓ 
26.06. - 19.07.2015   Zobacz film Viktorii

Viktoria obecnie studiuje języki rosyjski i czeski na Uniwersytecie w Tampere w Finlandii: Uwielbiam spotykać ludzi z całego świata, rozmawiać z nimi i jednocześnie uczyć się języków obcych. Zagraniczne podróże zawsze są wyjątkowym doświadczeniem! Jestem w stałym kontakcie ze studentami Erazmusa w moim mieście, bo lubię mieszankę kultur i międzynarodową atmosferę. Dlatego też postanowiła wyjechać do Frankfurtu jako au pair żeby podszlifować swój niemiecki.

 

"Najbardziej podobało mi się to, że język niemiecki otaczał mnie non stop również po lekcjach."

Viktoria przyjechała do Frankfurtu żeby podszkolić swój niemiecki: lato było wtedy bardzo przyjemne! Najbardziej podobało mi się to, że język niemiecki otaczał mnie non stop również po lekcjach, więc moja nauka była bardzo intensywna. Często spotykaliśmy się z innymi kursantami po lekcjach i staraliśmy się rozmawiać ze sobą wyłącznie po niemiecku bez przestawiania się na angielski.

"Kurs niemieckiego we Frankfurcie [...] zainspirował mnie do związania swoich planów z zawodem nauczyciela."

Viktoria przyznała, że była zaskoczona, że jej znajomość niemieckiego, po 3-tygodniowym pobycie na kursie, poprawiła się tak znacząco: Do tej pory uczyłam się wielu języków obcych i zauważyłam, że najlepszym sposobem na naukę jest przebywanie w kraju, w którym język ten jest powszechnie używany i rozmowy z jego mieszkańcami. Nasz nauczyciel Paolo na kursie skupiał się na rozmowach, co sprawiało, że dużo szybciej chłonęliśmy umiejętności komunikacji po niemiecku. Paolo zainspirował mnie do ukierunkowania swoich planów w stronę nauczania - moim marzeniem jest zostanie nauczycielem języka obcego dla obcokrajowców w multikulturowej organizacji takiej jak Sprachcaffe. Kurs Sprachcaffe we Frankfurcie zatem nie tylko pomógł mi dużo lepiej i szybciej poznać język niemiecki ale też pomógł w skrystalizowaniu planów na przyszłość.

Po kursie we Frankfurcie Viktoria odwiedziła też inne miasta w Niemczech: Kolonię, Stuttgart, Pasawę i Berlin: tego lata udało mi się również odwiedzić Czechy i Polskę. Niemcy były dobra bazą wypadową do tej części Europy, dużo lepszą niż Finlandia, gdzie mieszkam.

W filmie konkursowym Viktoria starała się uchwycić jej "życie ze Sprachcaffe", pięknego Frankfurtu nad Menem oraz innych uczestników kursu, z którymi się zaprzyjaźniła: Bardzo ucieszyłam się, gdy dotarła do mnie wiadomość, że jestem jedną ze zwyciężczyń konkursu Sprachcaffe. Od razu zaczęłam planować jak najlepiej wykorzystać moją nagrodę.

Jak Viktoria wykorzysta nagrodę?

Victoria zdecydowała przeznaczyć wygrany kurs na dalszą naukę języka niemieckiego: W tym momencie nie chcę rozpoczynać nauki nowego języka, ponieważ chcę się skupić na szlifowaniu znajomości języka, którego znam już podstawy. W lecie wybieram się więc na kolejny kurs niemieckiego do Sprachcaffe ale tym razem do nowej szkoły w Monachium. Bawario nadchodzę!

 

Oliver w Sprachcaffe Toronto
Poznaj Olivera
✓  Narodowość: Czech
✓  Wiek: 16 lat Obóz młodzieżowy
✓  Toronto, Kanada
✓ 
18.07. - 01.08.2015
  Zobacz film Olivera!

Oliver jest studentem informatyki z Brna w Czechach. W wolnym czasie zajmuje się muzyką... jest DJ'em.

"Zawsze lubiłem uczyć się języków obcych i była to dla mnie dobra zabawa"

Wyjazd na kurs językowy do Toronto ze Sprachcaffe był pierwszym takim wyjazdem dla Olivera: Mimo tego, że podróż do Kanady zapowiadała się długa i męcząca i trochę stresowałem się na myśl o spotkaniu nowych ludzi cały wyjazd okazał się cudowny! Na miejscu wszyscy okazali się super przyjacielscy i otwarci.
Zawsze lubiłem uczyć się języków obcych i była to dla mnie dobra zabawa. Angielski był moim pierwszym językiem jakiego zacząłem się uczyć, nawet przed czeskim, ponieważ jako dziecko mieszkałem w Anglii.

Oliver pracuje również jako video grafik a więc konkurs był dla niego świetna okazją zaprezentować swoje umiejętności: kręciłem filmy podczas całego mojego pobytu w Toronto jeszcze zanim usłyszałem o konkursie. Kiedy się o nim dowiedziałem miałem mnóstwo materiału do wykorzystania. Moi przyjaciele mocno mnie wspierali. Biorąc pod uwagę ich głosy i jakość moich filmów musze przyznać, że wierzyłem w to, że mogę wygrać jedną z głównych nagród. I udało mi się! Bardzo się cieszę!

Jak Oliver wykorzysta nagrodę?

Już wysyłając zgłoszenie Oliver miał plan na ewentualną nagrodę, a więc powrót do szkoły Sprachcaffe Toronto, ponieważ był niezwykle zadowolony z poprzedniego wyjazdu. Widzimy się niedługo Oliver!

Margot w Sprachcaffe Malta
Poznaj Margot
✓  Narodowość: Francuzka
✓  Wiek: 16 lat Obóz dla młodzieży
✓ St Julian's, Malta
✓ 
28.06. - 18.07.2015

Margot ma 16 lat i mieszka we francuskiej Alzacji. Uwielbia podróże, plażowanie i czas spędzony z przyjaciółmi. Margol lubi też śpiewać.

Margot pojechała na obóz Sprachcaffe na Maltę z przyjaciółką Laurą i obydwie przyznają, że ten wyjazd miał na nich ogromny wpływ: Poznałyśmy wspaniałych ludzi z całego świata, którzy zostali naszymi przyjaciółmi. Oryginalnie każdy z nas mówił w innym języku, ale właśnie dzięki szybkiej nauce języka angielskiego, nie mieliśmy problemu z rozmowami o naszych zainteresowaniach czy różnicach kulturowych, co bardzo zbliżyło nas do siebie.

"Po wyjeździe na obóz poczułam, że zrobiłam wyjątkowo duże postępy w znajomości angielskiego!"

Margot i jej przyjaciółka uczęszczały na intensywny kurs angielskiego: ciągle ćwiczyłyśmy język, zarówno podczas intensywnych lekcji jak i po zajęciach podczas rozmów z innymi uczestnikami. Nauka w szkole we Francji nie jest tak intensywna i efektywna. Dopiero po wyjeździe na obóz poczułam, że zrobiłam wyjątkowo duże postępy w znajomości angielskiego!

Podczas obozu dziewczynom bardzo podobała się też sama wyspa: mimo tego, że dużą część dnia zajmowały nam lekcje czułyśmy wakacyjną atmosferę Malty! Morze, słońce, piękne plaże, siatkówka plażowa i dużo nowych znajomych to wszystko składa się na idealne wakacje! 

Margot stworzyła swój film konkursowy z pomocą koleżanki ze swoich filmików i zdjęć z najlepszych chwil pobytu: oglądałyśmy ten film wspólnie co najmniej 30 razy, bo nie mogłyśmy przestać wspominać tego niezwykłego doświadczenia! 

Jak Margot wykorzysta nagrodę?

Zarówno Margot jak i Laura chcą ponownie wyjechać na obóz ze Sprachcaffe ale wciąż wahają się pomiędzy powrotem do sprawdzonej szkoły Sprachcaffe Malta a odkryciem nowych miejsc i innych szkół Sprachcaffe.