Szkoła średnia we Włoszech

Dzięki naszemu programowi dla szkół średnich możesz zamieszkać u rodziny goszczącej w całym kraju - Włosi to bardzo gościnny kraj, więc zostaniesz ciepło powitany jako nowy członek rodziny. We włoskim liceum masz wybór między różnymi programami, od sztuki po naukę, humanizm i różne języki obce. W niektórych szkołach nauczyciele oferują dodatkowe kursy włoskiego, jeśli chcesz nauczyć się włoskiego lub poprawić swoje umiejętności językowe.

Wiek

14 - 18 lat

Długość

1, 2, 3 miesiące, półrocze

lub rok szkolny

Opcje

szkoła i lokalizacja do wyboru

Region

Całe Włochy

z wyłączeniem Sycylii i Sardynii

La Dolce Vita - Włochy charakteryzują się między innymi różnorodnymi krajobrazami. Fascynujące wybrzeża i plaże o klimacie subtropikalnym można znaleźć praktycznie wszędzie, ponieważ Włochy graniczą z Morzem Śródziemnym na zachodzie, południu i wschodzie. We Włoszech można również znaleźć różne wulkany i wyspy wulkaniczne. Kilka z nich jest nadal aktywnych, jak na przykład Etna, prawdopodobnie najsłynniejszy wulkan w kraju. Ponadto, na północy kraju znajdują się Alpy, lasy i góry, które oferują liczne zajęcia na świeżym powietrzu. Tysiącletnia historia Rzymian we Włoszech jest jednym z powodów, dla których Włochy są krajem o największej liczbie miejsc światowego dziedzictwa UNESCO. Należą do nich np. Koloseum w Rzymie i Krzywa Wieża w Pizie. Oprócz zabytków kultury, Włochy oferują również liczne festiwale, takie jak włoski karnawał i oczywiście kulinarne przyjemności: pizze, makarony, przystawki i lody.We Włoszech mieszka ok. 60 milionów ludzi. Poza pogodą ducha Włosi znani są ze swojej gościnności.

Obóz integracyjny

Podczas programu Szkoła średnia we Włoszech masz możliwość wzięcia udziału w jednym z dwóch oferowanych obozów zapoznawczych. Podczas obozów poznasz włoskie zwyczaje i różnice kulturowe, co dobrze przygotuje Cię do nauki w liceum. Jeden z nich to 6-dniowy obóz w Udine z wycieczkami i kursem włoskiego, a drugi 3-dniowy obóz w Mediolanie, który również obejmuje wycieczki, ale bez kursu włoskiego.

Organizacja roku szkolnego we Włoszech

Włoski system szkolny jest podzielony na dwa semestry (półrocza) lub trzy trymestry (po 4 miesiące) w zależności od szkoły.
Jeżeli zdecydujesz się na 1 miesiąc nauki w szkole średniej we Włoszech, możesz rozpocząć naukę w dowolnym miesiący z wyłączeniem:
 •     czerwca,
 •     lipca
 •     i sierpnia.
Jeżeli zdecydujesz się na 2 miesiące nauki w szkole średniej we Włoszech, możesz rozpocząć naukę w dowolnym miesiący z wyłączeniem:
 • maja
 • czerwca,
 • lipca
 • i sierpnia.
Jeżeli zdecydujesz się na 3 miesiące nauki w szkole średniej we Włoszech, możesz rozpocząć naukę w dowolnym miesiący z wyłączeniem:
 • kwietnia
 • maja
 • czerwca,
 • lipca
 • i sierpnia.
Jeżeli zdecydujesz się na 1 półrocze we Włoszech, zaczniesz naukę:
 • w styczniu
 • lub we wrześniu
Jeżeli zdecydujesz się na rok szkolny we Włoszech, zaczniesz naukę:
 • we wrześniu
Zaczniesz swój pobyt kilka dni przed pierwszym dniem szkoły.

Często zadawana pytania dotyczące Szkoły średniej we Włoszech

Zakwaterowanie jest u rodziny goszczącej, która została wcześniej sprawdzona przez lokalnych organizatorów. Staramy się jak najlepiej dopasować uczniów do rodzin goszczących.
We Włoszech nie ma obowiązku noszenia mundurków szkolnych.
Lekcje trwają przeważnie od 8:00 do 13:00. W związku z tym, że uczniowie spędzają w szkole tylko 5 godzin dziennie, mają zajęcia od poniedziałku do soboty.
Tak, uczniowie mają zapewnioną opiekę. W nagłych wypadkach mogą dzwonić do koordynatora programu.
Nie, przelot należy zorganizować we własnym zakresie.
Rodzina może odwiedzić ucznia pod koniec programu.
Tak, można zabrać ze sobą własny sprzęt narciarski lub skorzystać z wypożyczalni na miejscu.
Nie, uczniowie wyjeżdżający do szkoły, nie mogą podejmować pracy za granicą.
Transport publiczny we Włoszech jest dobrze zorganizowany.
Ze względu na ubezpieczenie na miejscu nie jest dozwolone ubieganie się o prawo jazdy. Nie wolno również prowadzić pojazdu mechanicznego.
Nie, we Włoszech nie oferujemy nauki w szkołach prywatnych.
Zalecane są standardowe szczepienia powszechne w Europie (tężec, odra, świnka, różyczka, WZW typu A i B, błonica, krztusiec, polio).
Włochy to bezpieczny kraj, ale należy zwracać uwagę na swoje osobiste kosztowności, szczególnie w centrach turystycznych i na plażach.

Chcesz wyjechać na rok szkolny?

Masz więcej pytań? Chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości i doradzimy!

Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje w zasięgu ręki

Całkowicie bezpłatny, ale pełny ważnych informacji: oferowane języki, miejsca docelowe, rózne rodzaje kursów i zakwaterowania.

Zamów bezpłatny katalog

Wróć do:

Szkoła średnia za granicą