🌟 Grupa na Przelot z Opiekunem Do Anglii i na Maltę! Ostatnie miejsca!

Dowiedz się więcej

Przewodnik turystyczny dla osób, które chcą uczyć się angielskiego w Kanadzie

Kanada jest częścią kontynentu północnoamerykańskiego. Jest tam 6 różnych stref czasowych, ponieważ jest to duży kraj. Znakiem rozpoznawczym Kanady jest wiele obszarów dzikiej natury i niezamieszkanych, które zajmują prawie 70% powierzchni. Niektóre z najbardziej malowniczych miejsc to Park Narodowy Banff w Górach Skalistych i wodospad Niagara na granicy Kanady i USA.

Na kulturę tego kraju wpływ mają europejscy imigranci z Wielkiej Brytanii, Francji i Irlandii. W ostatnich latach pojawiły się także duże fale emigracji z Azji, Afryki i Karaibów. Ci imigranci przynieśli tradycje i zwyczaje ze swoich krajów pochodzenia do Kanady. Jedzenie, języki, wierzenia, święta i sport to niektóre z tradycji, które zostały wprowadzone do Kanady. To dlatego Vancouver świętuje na przykład chiński nowy rok a Caribana obchodzona jest w Toronto.

Toronto, Vancouver, Montréal i Quebec to największe stany w Kanadzie oprócz stolicy Ottawy. Istnieje także 18 miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zebraliśmy najważniejsze informacje, o których musisz wiedzieć przed podróżą do Kanady, abyś mógł przeżyć niezapomnianą podróż, nauczyć się angielskiego na swoicm kursie językowym i przygotować się na wileką przygodę.


  • Stolica: Ottawa<br />Ustrój: monarchia parlamentarna<br />Populacja: 36 503 097<br />Połączenia alarmowe: 911<br />Kod kraju dla połączeń: +1<br />Prąd: 120 V

Ogólne informacje o Kanadzie

Geografia

Powierzchnia kraju sięga aż do Oceanu Atlantyckiego na wschodzie, Oceanu Spokojnego na Zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Możesz także wybrać się aż do granicy USA w południowej części Kanady.

Różnica czasu

Kanada ma 6 różnych stref czasowych, co powoduje, że w różnych częściach kraju różnica czasu pomiędzy Polską a Kanadą wynoszą od 4 ½ godziny do 6 godzin, w zależności od lokalizacji.
Klimat i okresy podróży

Kanada ma wiele różnych stref klimatycznych. Istnieją obszary o prawie polarnych warunkach klimatycznych, morskim klimacie, kontynentalnym i umiarkowanym klimacie, co oznacza, że występują tam bardzo różne ilości opadów i średnie temperatury.

Cały rok jest dobry na podróż do Kanady. Pamiętaj jednak, że w północnych częściach Kanady temperatura może obniżyć się do -40 stopni Celsjusza w zimie. A  latem wzrosnąć do 30 stopni np w dolinie Okanagan w stanie British Columbian, która jest jednym z najcieplejszych regionów Kanady.
Przygotowuj swoją podróż
Wymagania dotyczące wjazdu do Kanady

Jeśli masz obuwatelstwo polskie nie potrzebujesz wizy do wjazdu do kraju, musisz złożyć online wniosek o zezwolenie na podróż "eTA" (elektroniczne zezwolenie na podróż). Zalecamy uzyskanie pozwolenia na podróż co najmniej 72 godziny przed wylotem do Kanady. Władze kanadyjskie nie mogą zagwarantować, że twoje podanie zostanie rozpatrzone przed przyjazdem do kraju, jeśli wypełnisz wniosek później. Koszt aplikacji "eTA" wynosi 7 CAD na osobę i daje pozwolenie na podróż do Kanady ważne przez 5 lat. Do wypełnienia wniosku potrzebny będzie ważny dokument tożsamości lub paszport, adres e-mail i karta kredytowa (Master Card, Visa, American Express). Formularz wniosku online jest obecnie dostępny w języku angielskim i francuskim.

W przypadku, gdy potrzebujemy wizę turystyczną, żeby wjechać do Kanady. Zaleca się, aby ubiegać się o to z dużym wyprzedzeniem czasowym w celu zapewnienia powodzeniem wjazdu do kraju.

Waluta


Kanadyjska waluta to "dolar kanadyjski" (CAD).

Jeden dolar kanadyjski to 100 centów . Są to banknoty 5, 10, 20, 50 i 100 USD, monety 1, 5, 10, 25 i 50 centów oraz monety 1 i 2 dolary. Był także banknoty o wartości 1000 dolarów, ale przestano już je emitować. Kursy wymiany walut między CAD a złotówkami są ustalane przez bieżące globalne kursy walut.

Opieka zdrowotna

Kanadyjski system opieki zdrowotnej jest bardzo profesjonalny i oferuje dużą liczbę placówek medycznych i dobrze wyszkolonych specjalistów.
Jeśli potrzebujesz pomocy medycznej w szpitalu, nalicza Ci się opłatę według stawki dziennej lub na podstawie rodzaju choroby i długości pobytu w szpitalu. Opłaty za hospitalizację są jednak bardzo wysokie dla odwiedzających, którzy nie są mieszkańcami Kanady. Powinieneś upewnić się, że twoje ubezpieczenie zdrowotne jest ważne w Kanadzie. Jeśli tak nie jest, zaleca się złożenie wniosku o ubezpieczenie podróżne, które pokryje koszty w razie potencjalnych obrażeń czy wypadków podczas pobytu w Kanadzie.

Należy wtedy to zapłacić kartą, wziąć rachunek i przekazać go do stowarzystwa ubezpieczeniowego, gdy będziemy z powrotem w domu.
W Kanadzie powinieneś być przygotowany na podjęcie wszelkich możliwych środków ostrożności przeciwko komarom, ponieważ możliwe jest zarażenie się wirusem Gorączki Zachodniego Nilu.

Zaleca się też szczepienie przeciwko zapaleniu opon mózgowych przed przyjazdem do kraju, ponieważ jest to jedna z kanadyjskich standardowych procedur szczepień, które mają zapobiegać infekcjom

Zapoznaj się także z informacjami na temat zdrowia zamieszczonymi na stronie internetowej rządu kanadyjskiego.

Lista kontrolna przy pakowaniu

Przygotuj sobie listę rzeczy do spakowania, dzięki którym będziesz doskonale przygotowany do podróży!


Społeczeństwo i codzienne życie

Religia

Kanada nie ma religii państwowej. Trzy czwarte populacji to chrześcijanie, a pozostała część populacji wyznaje religie muzułmańskie, żydowskie, hinduskie i buddyjskie. 16% populacji nie jest religijna.

Polityka

Kanada oficjalnie jest monarchią konstytucyjną, ponieważ jest członkiem Wspólnoty Narodów, której głową jest królowa Elżbieta II. Kanada jest także demokracją parlamentarną, która jest zorganizowana jak państwo federalne. Konstytucja składa się z pisanych źródeł prawa i zwyczajowych praw.

Lokalny język i komunikacja


W Kanadzie są dwa języki urzędowe: angielski i francuski. Wszyscy obywatele Kanady mają prawo dostępu do dowolnych usług w języku angielskim lub francuskim. Wszystkie prowincje gwarantują uczniom naukę w ich ojczystym języku, co oznacza, że istnieją szkoły, które uczą wszystkich przedmiotów w języku francuskim i inne, które uczą wszystkich przedmiotów w języku angielskim.

Kiedy jesteś w Kanadzie, zawsze powinieneś dostosowywać się do uprzejmej etykiety towarzyskiej, mówiąc "proszę" i "dziękuję". Często pojawia się pytanie "Cześć, jak się masz?" jako powitanie. Nie musisz odpowiadać na to, mówiąc, jak naprawdę się czujesz, ponieważ jest to zwrot grzecznościowy.
Transport publiczny

Główna wschodnia droga  łączy ze sobą duże miasta Toronto, Montréal, Quebec i Ottawę. Ta trasa biegnie wzdłuż rzeki Świętego Wawrzyńca i przechodzi przez Ontario i Quebec. Duże miasta znajdują się w zachodniej części kraju i w pobliżu granicy z USA i są połączone wygodnymi systemami transportu kolejowego i lotniczego.


Kultura i historia Kanady

Historia

Rdzenni Amerykanie byli pierwszymi mieszkańcami Kanady. Po nich Inuici przybyli do kraju około 5000 roku pne. Wikingowie byli pierwszymi Europejczykami, którzy żyli na Nowej Fundlandii, około roku 1000. Francuz Jacques Cartier pierwszy dotarł do Kanady w 1534 roku. Regiony te stały się francuskimi ziemiami. Miasto Québec zostało założone przez Samuela de Champlaina w XVI wieku. Wielu Francuzów zaczęło wówczas migrować do Kanady. Brytyjscy osadnicy również przybyli na ziemię w 1670 roku.

Po kilku spokojnych latach rozpocząło się siedem lat wojny między Anglikami i Francuzami. W 1763 r. Francja przyznała Wielkiej Brytanii prawa własności i Kanada przeżyła pierwszą falę imigracji brytyjskich lojalistów po wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych (1775-1783).

Od 1867 roku Kanada jest konfederacją, co oznacza, że jest niezależna od Wielkiej Brytanii, ale Kanada dobrowolnie stała się członkiem wspólnoty w 1931 r.

Po drugiej wojnie światowej Kanada doświadczyła dużej fali imigracji z Europy, Indii, Dalekiego Wschodu, Arabii i Karaibów. Fala ta spowodowała wzrost gospodarczy i przyniosła Kanadzie pewien poziom zamożności. Wciąż jednak występowały konflikty między anglojęzyczną a francuską częścią, ponieważ Québec zażądał większej niezależności.

Festiwale


Winterlude: (od stycznia do lutego) To coroczny festiwal, który zawsze obchodzony jest zimą. Co roku przyciąga około 600 000 odwiedzających. Wstęp na festiwal jest bezpłatny.

Canadian Music Week: (marzec) Jeden z największych festiwali muzycznych i konferencji w Kanadzie odbywa się w Toronto przez 10 dni. Ponad 1000 występów na żywo na scenach w całym Toronto - w pubie, w barze, w kawiarni czy nawet w sklepie odzieżowym. Oprócz festiwalu muzycznego odbywają się także konferencje i dyskusje o przemyśle muzycznym oraz wręczenie nagród.

Tim Hortons Ottawa Dragon Boat Festival: (czerwiec) Jest to największy festiwal łodzi w Ameryce Północnej z ponad 200 drużynami, 5000 wioślarzzami i 75000 widzów. Podczas tego festiwalu odbywają się także koncerty i występy kulturalne. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że wszystko jest całkowicie bezpłatne.

Festiwal fajerwerków: (czerwiec) Najlepszy widok na międzynarodowym festiwalu fajerwerków jest z parku Jean-Drapeau w Montrealu. Sam park ma też wiele rozrywek do zaoferowania. Niektóre z wydarzeń to pokazy muzyki, tańca i teatru, wydarzenia sportowe i zajęcia w czasie wolnym, w których mogą uczestniczyć ludzie. Przy tak wielu wydarzeniach nigdy nie będziesz miał nudnego momentu.

Beaches International Jazz Festival: (lipiec) Festival prezentuje wiele różnych koncertów i wydarzeń, takich jak Streetfest czy Sounds of Riverside. Salsa, Swing, Afro-Cuban, Fusion, Soul i wiele innych stylów muzycznych również ma swoje miejsce podczas tego festiwalu. Będzie ci się trudno oprzeć pokusie zatańczenia ich wszystkich!

Just for Laughs Festival: (lipiec) Czy masz ochotę naprawdę się pośmiać? Jeśli tak, to przyjazd do Montrealu na największe na świecie święto komedii jest bardzo dobrym pomysłem! Motto imprezy to "Make People Happy". Na tej imprezie występuje wielu najsłynniejszych komików i debuitantów.

Międzynarodowy Festiwal Rysowania Kredą: (wrzesień) Największy festiwal sztuki ulicznej w Kanadzie prezentuje kulturową różnorodność Victorii. Możesz podziwiać dzieła wykonane kredą (nawet w 3D!). Będziesz także mógł cieszyć się muzyką na żywo w plenerze podczas oglądania pracy artystów.

Eastside Culture Crawl: (listopad) Każdego roku 25000 gości odwiedza Cultural Crawl, aby zobaczyć projekty i rękodzieło 480 artystów i rzemieślników. Celem tego festiwalu jest promowanie i wspieranie artystów, a także zwiększanie świadomości społecznej poprzez organizowanie różnorodnych warsztatów i seminariów. Ten festiwal również jest całkowicie bezpłatny!Wskazówki i porady

Jeśli znasz zasady dawania napiwków w USA, to wiesz, że powinieneś dodać około 15 procent ceny, którą musiałeś zapłacić.

Typowe ceny kawy to około 1,50 do 2 dolarów kanadyjskich, a piwo można kosztuje około 3 do 5 dolarów.