20 Aplikacji do nauki Angielskiego (smartfon & tablet)

Nasi kursanci często pytają: Jakie są najlepsze aplikacje do nauki angielskiego?, Jakie „apki” polecamy na Androida i iOS? Które darmowe aplikację są najbardziej efektywne i czy warto wybierać płatne? Jak szybko można nauczyć się (doszkolić) angielski przy pomocy aplikacji mobilnych? i Jak nauczyć się angielskiego samemu? Czy nauka przez tablet, komputer czy smartfona ma sens? Odpowiedzi na wszystkie pytania w artykule "20 Aplikacji do nauki Angielskiego" poniżej.

Trudny wybór najciekawszych aplikacji?

Jeśli więc szukasz najnowszych, najciekawszych i najpopularniejszych płatnych jak i darmowych aplikacji do nauki języka angielskiego na telefon / tablet to przeczytaj listę 20 wyjątkowych aplikacji!Nauka angielskiego wymaga zaangażowania, nie wystarczy kupić sobie książkę, zapisać się na kurs, czy obejrzeć film po angielsku. Zaplanowanie nauki oraz jej zorganizowanie jest bardzo istotne dla efektów jakie ma przynieść w perspektywie czasu. By usprawnić proces dydaktyczny, zwłaszcza kiedy opieramy się wyłącznie na samodoskonaleniu się warto sięgnąć po jak największą ilość pomocy, którymi możemy się otoczyć i które wymuszą na nas zapamiętywanie zwrotów, konstrukcji gramatycznych i słówek.

Pomocne w tym mogą być aplikacje mobilne na telefon. Większość z nas na bieżąco korzysta ze smartfonów i tabletów, iphonów i innych elektronicznych gadżetów podłączonych na stałe do internetu, tym samym czy to w domu, w drodze do pracy, czy w czasie wolnym ma możliwość mimowolnego, przy okazji uczenia się języka obcego. Pośród wielu propozycji aplikacji do nauki angielskiego znaleźć można zarówno te do nauki „przy okazji”, które to z założenia nie służą i nie powstały z myślą o nauce języka, jak i te które są dedykowane uczącym się angielskiego. Co do zasady aplikacje edukacyjne posiadają możliwość dostosowania poziomu nauczania od początkującego po zaawansowany, są także takie dla dzieci jak i dla dorosłych. Istnieją i takie aplikacje, których obsługa wymaga co najmniej dobrej znajomości angielskiego i są to specjalistyczne, zwykle branżowe słowniki, kursy online angielskiego prowadzone wyłącznie w języku angielskim itp.

Lista najlepszych 20 aplikacji do nauki języka angielskiego:

1.    Busuu to jedna z darmowych aplikacji na Androida, która tworzona jest przez jej użytkowników. Niesamowita społeczność współtworzy materiały szkoleniowe poprzez wzajemną interakcję. Pojemność trzech tysięcy słów i wyrażeń oraz duży rozrzut tematyki pojęć umożliwia wszechstronny rozwój języka. Wiele sekcji tematycznych zawiera kompleksowe słownictwo oraz liczne testy interaktywne sprawdzające zarówno wymowę, pisownię, jak i gramatykę języka.  Aplikacja stawia na słownictwo, fiszki i tłumaczenia przygotowane są starannie i estetycznie wykorzystując materiał audio i video oraz ciekawą grafikę zdjęć. Wymowa słówek nagrana jest przez zawodowych lektorów native speakerów. Co ważne darmowo można przetestować 20 poziomów, kolejne są już odpłatne.

2.    Cartoon – aplikacja która może przypominać kalambury bowiem znaczenie słowa przedstawiane jest poprzez wizualizację, zdjęcie. Dzięki tej formie prezentacji treści aplikacja wspiera naukę angielskich słówek i zyskuje uznanie wśród dzieci i młodzieży operujących obrazem. Aplikacja jest polecana szczególnie początkującym.

3.    English Podcast for Learners – to idealna aplikacja który pomaga w nauce mówienia i rozumienia ze słuchu. Poprzez materiał video, którego tempo odtwarzania można regulować uczeń ma możliwość ćwiczenia rozumienia przez kontekst jak i oswajania się z tempem wymowy.

4.    Fluent English – aplikacja na system Android, dzięki której można odsłuchać czytane, mówione teksty wraz z opcją tłumaczenia poszczególnych słów jakie zostały niezrozumiałe. Zadaniem aplikacji jest doskonalenie rozumienia ze słuchu, jak też wymowy. Ciekawym dodatkiem aplikacji jest opcja zmiany głosów którymi dany tekst jest odtwarzany.

5.    Learn English Elementary to aplikacja wydana przez British Council. Zawiera szereg podcast'ów do pobrania. To doskonałe źródło materiałów szkoleniowych dla użytkowników urządzeń mobilnych. Wysoka jakość ćwiczeń i możliwości ich zastosowania w nauce angielskiego.

6.    English Irregular Verbs – idealna aplikacja do nauki czasowników nieregularnych, w zestawie zaprezentowano 489 nieregularnych czasowników stanowiących swego rodzaju ich słownik. Tym smaym jets to aplikacja uniwersalna tak dla zaawansowanych jak i początkujących.

7.    Lang Learner English Idioms – aplikacja z którą nauczysz się tysięcy idiomów. Dzięki słownikowi idiomów poznasz co oznaczają typowe wypowiedzi języka potocznego, terminy literackie i różne  powiedzenia. Aż 8000 wyrazów mieści ten mobilny słowniczek idiomów angielskich.

8.    50 Languages jest aplikacją serwującą kurs stu lekcji angielskiego. Celem aplikacji jest nauka słówek, jednakże poza słownictwem wykonując kolejne lekcje poznasz szereg konstrukcji gramatycznych, udoskonalisz wymowę. Dzięki aplikacji nauczysz się płynnie mówić nieskomplikowanymi zdaniami w najpopularniejszych sytuacjach życia codziennego i zastosowania angielskiego na świecie. To właśnie ten kurs angielskiego cieszy się powodzeniem u wielu użytkowników, którym zależy na nauce przez zabawę, bez intensywnych ćwiczeń narzucających tempo kursu i traktujących naukę języka niezwykle poważnie.

9.    English Level Checker – jeśli chcesz się sprawdzić na jakim poziomie zaawansowania jesteś, ile ci brakuje do ideału to warto skorzystać z aplikacji Englih Level Checker. Dzięki testom sprawdzającym, które można traktować również jako zadania i ćwiczenia językowe można ocenić obiektywnie swoją znajomość języka według światowego podziału na początkujących, średnio zaawansowanych, zaawansowanych i native speaker.

10.    SpeakingPal English Tutor to szereg mini lekcji angielskiego na urządzenia mobilne. Jedna lekcja to zaledwie pięć minut nauki, co jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich którzy narzekają na brak czasu na naukę. Aplikacja umożliwia rozpoznawanie mowy oraz połączenia video symulującego dialog z native speakerem, a jej dużą zaletą jest dostępność tak na Androidzie jak też na iOS. Bezpłatnie skorzystać można z 16 poziomów spośród setki dostępnych.

11.    Fun Easy Learn English zawiera około sześciu tysięcy słówek w swoich zasobach. Dzięki ilustracjom i tłumaczeniom z łatwością można przyswoić słownictwo, zaś dzięki grom językowym w przyjemny sposób można utrwalić szereg zwrotów, konstrukcji i kontekstów. Spośród wielu tematów można wybierać samodzielnie dogodny materiał jak również zdać się na los i skorzystać z gry, lekcji jaka nam zaproponuje aplikacja. Co ważne aplikacja nie wymaga podłączenia do sieci.
Minusem jest dostępność wyłącznie na Android.

12.    Voxy jest popularną app'ką która uczy poprzez liczne zadania z pogranicza edukacji i rozrywki. Aplikacja ta podbiła rynek użytkowników hiszpańskojęzycznych. Quizy i gry językowe świetnie testują rozumienie języka, ale nie tylko rozumienie.

13.    MyWordBook, aplikacja autorstwa British Council przy współpracy z Cambridge University Press. Unikalnym rozwiązaniem jakim urzeka użytkowników jest zastosowanie zestawów interaktywnych do nauki słówek. Dostępna za darmo na najpopularniejsze systemy operacyjne urządzeń mobilnych cieszy się uznaniem wśród uczniów na każdym poziomie zaawansowanie i w każdym wieku.

14.    Conversation English, aplikacja dostępna na iTunes bezpłatnie przeznaczona jest dla osób chcących podszkolić swój angielski w obszarze rozumienia ze słuchu. Zawiera dwadzieścia scenek, dialogów odtwarzanych video. Zaletą ćwiczeń jakie serwuje aplikacja jest możliwość odczytania treści dialogu nie tylko odsłuchania. Do każdej ze scenek przygotowane są ćwiczenia polegające na odpowiedzi na pytania lub uzupełnieniu brakujących słówek.

15.    Przewodnik Mistrza IELTS jest aplikacją dedykowaną użytkownikom przygotowującym się do egzaminów Cambridge, jednak z racji szerokiego zasobu słownictwa polecaną każdemu, komu zależy na poszerzeniu zasobu słów. Poza IELTS dostępne są wersje dla TOEIC oraz TOEFL, które stanowią uzupełnienie książek.

16.    Oxford Dictionary and Thesaurus Deluxe English – aplikacja płatna, jednak mimo swej nie niskiej ceny warto w nią zainwestować, bowiem dostarcza wszechstronnej wiedzy i możliwości jej testowania na wiele sposobów i z różnych zakresów wiedzy. To nie tylko aplikacja edukacyjna, to coś więcej, a przede wszystkim kompletny słownik z funkcją audio. To poręczne narzędzie dla każdego, dostępne w tablecie, telefonie, bez konieczności dźwigania ze sobą kilku tomów słownika.

Pośród setek, a może i tysięcy aplikacji do nauki języka angielskiego warto pamiętać o tych najbardziej typowych i polecanych przez uczniów z całego świata. Należą do nich takie aplikacje jak:

17.    Duolingo – aplikacja edukacyjna nie tylko do nauki angielskiego. Darmowa i dostępna na IOS oraz Android. Nietypowa forma nauki poprzez zdobywanie kolejnych kompetencji i możliwość pokonywania następnych etapów nauki przypomina drzewo umiejętności. Co więcej w Duolingo można ze sobą rywalizować, obserwować postępy własne i innych użytkowników a nawet je oceniać. To doskonała motywacja do nauki.

18.    Memrise, aplikacja najczęściej wymieniana wśród osób uczących się angielskiego. Polecana za szeroki wachlarz kursów językowych do pobrania bezpłatnie. W platformie tej można uczyć się online jak też offline. Dołączając do Memrise dołączamy do społeczności, która się wspiera ale i rywalizuje ze sobą. Metoda nauki oparta jest na fiszkach oraz krótkich lekcjach, na podstawie których użytkownik wykonuje szereg ćwiczeń sprawdzających jego wiedzę oraz utrwalających.

19.    FluentU to ogromny zestaw filmików rzeczywistych jak znane teledyski, reklamy, wiadomości czy fragmenty kultowych filmów, rozmowy, wywiady itd. Dzięki tej formie nauki można uczyć się angielskiego „z życia”. Filmy posiadają tłumaczenia pisemne co ułatwia zrozumienie scenek mniej zaawansowanym. Wiele słów jakie się przewijają w dialogach, filmach jest inteaktywna, po kliknięciu można zapoznać się z tłumaczeniem słowa, zaś liczne ilustracje pozwalają zrozumieć ćwiczenia, zdania jakie są proponowane użytkownikom.

20.    Rosetta Stone to kurs angielskiego po angielsku. Dzięki tej formie nauki jest specyficzną aplikacją, zarazem bardzo popularna na świecie. Zawiera mnóstwo ćwiczeń gramatycznych jak i sprawdzających słownictwo, umiejętność budowy zdań w języku angielskim tak pod kątem stosowanych zwrotów jak i gramatyki. Wiele słówek jest ilustrowanych przez co można się mimowolnie uczyć języka poprzez budowę zdań wykorzystujących wcześniej zilustrowane słowa.

Google Play vs. Itunes vs. Nokia

Obecnie rynek systemów operacyjnych to 2-3 firmy, których to aplikację możemy ściągnąć w tzw. „marketach” i są to: Android market, sklep z aplikacjami Android, Apple market, sklep z aplikacjami iOS i mniej popularny Nokia market, sklep z aplikacjami na Windows. Mając tak duży wybór aplikacji można znaleźć bez problemu coś dla siebie w zależności od tego czy chcemy doskonalić słownictwo, gramatykę czy jedno i drugie. Wybierając aplikacje płatne warto zwrócić uwagę, iż koszty miesięczne abonamentu nie są zbyt wysokie i oscylują wokół sum kilku dolarów. Dużym plusem aplikacji odpłatnych jest możliwość ich darmowego testowania, co pozwala sprawdzić na ile aplikacja zdaje egzamin w konkretnym przypadku i przy określonych potrzebach. Zdecydowana większość aplikacji prócz zawartości merytorycznej posiada również system motywacyjny oraz atrakcyjną szatę graficzną zachęcającą użytkownika do sięgnięcia właśnie po nią a nie konkurencyjną aplikację.

Zdecydowana większość aplikacji do nauki angielskiego jest darmowa i są one głównie przystosowane do systemu Android, jednak zawsze warto sprawdzić opinie o aplikacji, przetestować aplikację bowiem pośród bezpłatnych propozycji znajduje się sporo nie najlepszej jakości kursów o niskiej wartości merytorycznej, z błędami, również technicznymi utrudniającymi korzystanie z zasobów aplikacji. Płatne aplikacje zwykle nie kosztują wiele, a płatny dostęp pozwala na wykorzystanie pełnej palety możliwości aplikacji z możliwością zapisywania wyników testów, analizy postępów, rywalizacji z innymi użytkownikami aplikacji itd. Poza najpopularniejszymi aplikacjami do nauki języków obcych znanymi wszystkim, którzy uczą się angielskiego z pomocą telefonu warto wymienić uznane za najlepsze aplikacje do nauki ale niekoniecznie najpopularniejsze.  Osobom znającym płynnie angielski polecamy bardzo ciekawą publikację naukową "Mobile apps for language learning", autorstwa Robert Godwin-Jones z Uniwersytu Virginia.

Więcej informacji o aplikacjach do angielskiego? Przeczytaj unikatowy poradnik!

Darmowy poradnik "Jak nauczyć się języka obcego" to zbiór porad 45 największych ekspertów językowych. Aż 138 str. unikalnych wywiadów w interaktywnej formie .pdf.  Polecamy każdemukto uczy się języka angielskiego! Poznaj używane aplikacje do angielskiego przez ekspertów! Zobacz okładkę >>

Chcesz przeczytać poradnik? Otrzymasz go natychmiast na email
* Wyrażam zgodę na wysyłanie informacji (max. 5 razy w roku) związanych tylko z nauką języka obcego