🌟 Grupa na Przelot z Opiekunem Do Anglii i na Maltę! Ostatnie miejsca!

Dowiedz się więcej

Przewodnik po Wielkiej Brytanii

Co można powiedzieć o Brytyjczykach? Są bardzo uprzejmi, mają ustalony czas na popołudniową herbatę, jeżdżą po lewej stronie i są znani z czarnego humoru. Wszystkie te cechy sprawiają, że są naprawdę uroczy. Ich ekscentryczny charakter i upodobanie życia nocnego, w tym muzyki na żywo i pubów, są wystarczająco dobrym powodem, aby odwiedzić Wyspy. Jednak Wielka Brytania jest również postrzegana jako wyznacznik trendów w zakresie innowacji na kontynencie europejskim, a także ma wiele do zaoferowania pod względem kulturowym.

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom lub UK w skrócie) jest największym krajem wyspiarskim w Europie. Tworzy go Anglia, Walia, Szkocja, Irlandia Północna i okoliczne Wyspy Brytyjskie. W języku polskim Wielka Brytania jest często określana po prostu jako Wielka Brytania lub Anglia. Nie jest to jednak do końca poprawne, ponieważ Wielka Brytania w rzeczywistości odnosi się tylko do nazwy geograficznej głównej wyspy archipelagu. Największą częścią kraju jest Anglia o powierzchni 130 395 kilometrów kwadratowych (łącznie: 243610 kilometrów kwadratowych).
Wielka Brytania, licząca 65,1 miliona mieszkańców, jest jednym z najbardziej zaludnionych krajów w Europie.

Oprócz stolicy Londynu, do największych miast Wielkiej Brytanii należą Birmingham, Glasgow, Liverpool, Manchester i Bristol. Na wyspie można podziwiać łącznie 31 miejsc światowego dziedzictwa UNESCO, zarówno dziedzictwa kulturowego jak i naturalnego. Miejsca światowego dziedzictwa UNESCO obejmują na przykład Pałac Westminsterski, Opactwo Westminsterskie i Kościół św. Małgorzaty, Stonehenge, Avebury i związane z nimi miejsca kultu, a także Tower of London.

Dowiedz się wszystkiego o Wielkiej Brytanii z naszego przewodnika turystycznego Sprachcaffe.

 • Stolica: Londyn
 • Forma ustroju: monarchia konstytucyjna
 • Liczba mieszkańców: 65 110 000
 • Telefony alarmowe: 112
 • Pogotowie ratunkowe: 999
 • Telefon: +44
 • Prąd: 240 V

Geografia

Wielka Brytania składa się z grupy wysp na północy Europy i obejmuje powierzchnię 243 610 kilometrów kwadratowych. Składa się z głównej wyspy Wielkiej Brytanii, sąsiadującej z nią Irlandii. Istnieje również około 800 mniejszych wysp, z których najbardziej znane to Szetlandy, Orkady i Wyspa Wight. Jedyną lądową granicą, jaką można znaleźć w  Wielkiej Brytanii, jest przepaść między wyspą Irlandią a Republiką Irlandi, ponieważ tylko Irlandia Północna jest częścią Zjednoczonego Królestwa. Długość granicy między dwiema częściami Irlandii wynosi około 360 kilometrów.

Strefa czasowa

Wielka Brytania jest częścią strefy czasowej Europy Zachodniej określanej jako czas GMT (Greenwich Mean Time).

Klimat i pory roku

Pogoda w Wielkiej Brytanii jest głównie deszczowa, ale jest również cieplejsza niż w miejscach na tej samej szerokości geograficznej ze względu na ciepły prąd morski. Na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii jest najmniej deszczowo, biorąc pod uwagę cały kraj . Można jednak przewidzieć, że pogoda będzie cieplejsza i bardziej sucha na południu i wschodzie, w przeciwieństwie do północnej i zachodniej części wyspy.
Podczas gdy lato jest zwykle zimniejsze niż na kontynencie europejskim, zimy są dużo łagodniejsze w Wielkiej Brytanii z powodu wspomnianych wpływów prądu zatokowego.

Co trzeba wiedzieć o Brexicie?

 • Od 1 października 2021 r. do wjazdu do Wielkiej Brytanii potrzebny będzie paszport. Do tego czasu można wjechać do kraju na podstawie dowodu osobistego.
 • Europejskie prawa pasażerów nie mają już zastosowania, z wyjątkiem lotów z UE do Wielkiej Brytanii lub z Wielkiej Brytanii do UE europejskimi liniami lotniczymi. Jednak nowe prawa pasażerów linii lotniczych w Wielkiej Brytanii są podobne.
 • Zapytaj swoją firmę ubezpieczeniową o koszty opieki medycznej. Zaleca się wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego za granicą.
 • Podczas korzystania z mobilnego Internetu mogą obowiązywać wyższe opłaty roamingowe. Jednak wielu znanych operatorów telefonii komórkowej powstrzymuje się od tego, a korzystanie z Internetu ma pozostać bezpłatne nawet po Brexicie. Najlepiej przed podróżą dowiedzieć się więcej od swojego operatora komórkowego.

Przygotowanie do podróży

Wymagania dotyczące wjazdu do Anglii

Wraz z Brexitem zmienią się wymogi dotyczące wjazdu do Wielkiej Brytanii: obywatele państw członkowskich UE potrzebują tylko ważnego paszportu lub dowodu osobistego, aby wjechać do Wielkiej Brytanii do 30 września 2021 r. Od 1 października 2021 r. Wjazd jest możliwy tylko z ważnym paszportem. Wiza nie jest potrzebna w celach turystycznych, jeśli nie planujesz pobytu dłuższego niż 6 miesięcy.

Obywatele innych narodowości mogą potrzebować wizy, aby pozostać w Wielkiej Brytanii. Zalecamy złożenie wniosku jak najwcześniej, ponieważ procedura może długo potrwać. Tutaj możesz dowiedzieć się, czy potrzebujesz wizy »

Studenci, którzy nie mają paszportów europejskich, będą potencjalnie potrzebować wizy, aby móc wjechać do Wielkiej Brytanii i zostać na jej terenie. Więcej informacji na temat wizy i jej przepisów można uzyskać w ambasadzie brytyjskiej. Zalecamy, aby rozpocząć składanie wniosku o wizę, w momencie gdy jest się pewnym, że jedzie się do Wielkiej Brytanii, ponieważ proces wydawania wizy może zająć sporo czasu.

Waluta

Funt brytyjski, znany również jako funt szterling, jest prawdopodobnie najstarszą walutą, która wciąż jest używana na świecie. Został po raz pierwszy wspomniany we francuskim dokumencie z XI wieku, a więc ma około 1000 lat.
Wygląd  banknotów zmienia się nieprzerwanie. Na obecnych banknotach można zobaczyć:
Od 2016 roku, Winstona Churchilla, który widnieje na banknotach o nominake 5 funtów. Od 2017 roku twarz Jane Austen, która  jest na 10 funtowych banknotach. Obecnie banknoty o nominale 20 funtów przedstawiają twarz Adama Smitha, a 50 funtów pokazuje twarze Jamesa Wata i Matthew Boultona.
Jeśli chcesz dokonać płatności gotówką na terenie Wielkiej Brytanii, warto wypłacić funty z bankomatu lub wymienić pieniądze w kantorze. Możesz także sprawdzić przelicznik walut w Internecie, aby sprawdzić, ile warta jest twoja lokalna waluta. Daje to wyobrażenie o tym, jakiego rodzaju kwoty można oczekiwać po wymianie pieniędzy do Wielkiej Brytanii.

Opieka zdrowotna

Wielka Brytania ma bardzo dobry system opieki zdrowotnej i oferuje wiele placówek medycznych i wyszkolonych specjalistów. NHS (National Health Service) została wprowadzona w 1948 roku i jej głównym celem jest to, żeby wszyscy mieli dostęp do leczenia medycznego. Opieka zdrowotna w ramach NHS jest bezpłatna pod warunkiem, że jesteś ubezpieczony.Koszty, które mogą wystąpić w przypadku choroby, zwykle pokrywa ubezpieczenie. Powinieneś upewnić się, że zabrałeś ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty ubezpieczeniowe, które mogą przydać się w takich przypadkach. Upewnij się, że masz ubezpieczenie podróżne i, jeśli to możliwe, prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które jest ważne za granicą i obowiązuje również przez cały okres pobytu w Wielkiej Brytanii. W razie wątpliwości warto rozważyć złożenie wniosku o ubezpieczenie podróżne, które zapewni Ci wszystkie usługi, których możesz potrzebować. Przykładem wymaganych usług byłby bezpłatny transport z powrotem do kraju zamieszkania w przypadku sytuacji wyjątkowej.
Przeczytaj informacje o zdrowiu w Wielkiej Brytanii na stronie rządowej i na stronach internetowych NHS.

Lista rzeczy do spakowania

Przygotuj listę, abyś mógł być w pełni przygotowany do podróży!  

Religia

59 procent obywateli Wielkiej Brytanii wyznaje obecnie religię chrześcijańską. Ponad 14 milionów obywateli, czyli około 25,1 procent, oświadczyło, że nie są członkami żadnej organizacji religijnej. Większość chrześcijan w Wielkiej Brytanii jest anglikanami, 11 milionów jest członkami kościoła protestanckiego, a prawie 6 milionów Brytyjczyków to katolicy. Około 4,8% populacji wyznaje wiarę muzułmańską, a 1,4% wierzy w hinduizm.

Polityka

Wielka Brytania jest monarchią konstytucyjną, w której królowa Elżbieta II jest głową państwa. Jest także królową i oficjalną głową państwa w 15 krajach wspólnoty, z których wiele było brytyjskimi koloniami. Od czasów kolonializmu kraje te przekształciły się w niepodległe państwa.
Teoretycznie monarcha ma prawo do rozwiązania rządu w dowolnym momencie. Nie zrobiono tego jednak od stuleci. Ze względu na to, że rodzina królewska decyduje się pozostać w cieniu państwowego procesu decyzyjnego, Wielka Brytania jest powszechnie uważana za kraj parlamentarny, który istnieje w formie monarchii parlamentarnej. Parlament składa się z Izby Lordów i Izby Gmin. Theresa May jest obecnym premierem od momentu ustąpienia ze stanowiska Davida Camerona w 2016 r. Premier wybiera gabinet i jego członków, którzy następnie zostają oficjalnie nominowanie przez Jej Królewską Mość.

Lokalny język i komunikacja

Mimo że angielski jest językiem urzędowym w Wielkiej Brytanii, istnieją inne oficjalnie uznane języki w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Te języki to walijski, szkocki gaelicki i irlandzki, a także Ulster Scots. Kornwalijski jest również używany lokalnie w Kornwalii, a szkocki jest używany w Szkocji. Niektóre z tych języków są uznawane za języki mniejszości etnicznych, co oznacza, że podlegają one ochronie. 
Istnieją również różne lokalne dialekty, które zależą od regionów, które odwiedzasz. Jednym z najbardziej znanych na świecie dialektów jest dialekt Cockney, którym ludzie mówią w Londynie. Ten dialekt stał się bardziej znany dzięki sukcesowi Pigmaliona George'a Bernharda Shawa, który został zekranizowany jako "My Fair Lady". W filmie profesor Henry Higgins uczy prostą pokojówkę, posługiwania się oficialnym językiem angielskim zamiast dialektu. 

Transport publiczny

Należy pamiętać, że ruch w Wielkiej Brytanii pdbywa się po lewej stronie drogi. Oznacza to również, że autobusy i samochody jeżdżą po lewej stronie drogi. Czerwone piętrowe autobusy zyskały miano międzynarodowego symbolu Londynu i całej Anglii. Istnieją różne rodzaje autbusów. Na przykład niektóre z nich jeżdżą tylko lokalnie, inne zaś po całym kraju, a inne są wykorzystywane wyłącznie do bezpośrednich połączeń z lotniskami. Wielka Brytania ma bardzo dobrą komunikację miejską , którą bardzo łatwo mogą podróżowac po całym kraju, a bilety zwykle zarezerwować online.Kultura i historia Anglii

Historia

Kultury megalityczne zostawiły pierwsze ślady w Anglii około 4000 lat pne. Ta cywilizacja zbudowała tajemnicze kamienne struktury Stonehenge i Avebury. Około 800 r. pne Celtowie przybyli z Europy i nauczyli miejscową ludność posługiwania się  językiem gaelickim i bretońskim. Potem przyszedł Juliusz Cezar. Rzymianie przejęli Anglię około 43 r n.e., a ich kontrola trwała aż do upadku Cesarstwa Rzymskiego.
Anglicy, Saksoni i Jutowie zaczęli migrację do Królestwa Anglo-Saksońskiego w VII wieku. Po zakończeniu okupacji duńscy wikingowie zaczęli przyjeżdżać do Anglii i przejęli dowództwo wojskowe. W XI wieku Wilhelm Zdobywca dotarł na południowe wybrzeże Anglii i podbił kraj wraz ze swoją koczowniczą armią.
Wojna stuletnia z Francją rozpoczęła się w Sredniowieczu. W tym czasie doszło również do konfliktów o sukcesje oraz między rodziną królewską a kościołem. W XVI w. problemy małżeńskie Henryka VIII doprowadziły do zerwania porozumienia pomiędzy krajem a  Kościołem rzymskokatolickim. Parlament wyznaczył Henryka VIII na przywódcę Kościoła Anglikańskiego.
Anglia zabezpieczyła sobie także niezliczone kolonie. Kolonie te znajdowały się na amerykańskim wybrzeżu, na terenach Kompanii Wschodnioindyjskiej, a także w Kanadzie i Australii. Anglia rozwinęła się w XIX wieku jako ośrodek przemysłowy. Miasta przemysłowe powstały w regionie Midlands i wpłynęły na wzrost międzynarodowych transakcji. Wielka Brytania królowej Wiktorii była wówczas największą potęgą na świecie (1837-1901).
Anglia była jednym z aliantów w czasie II wojny światowej i odegrała znaczącą rolę w pokonaniu III Rzeszy. Coraz więcej jej kolonii, takich jak Indie, Malezja i Kenia, stopniowo odzyskiwało niepodległość.
Brytyjska rodzina królewska jest w mediach ulubionym tematem wiadomości i jest to jeden z powodów, dla których istnieje wiele filmów i serialów dotyczących znanych wydarzeń historycznych. Przykładami tych adaptacji są seriale "The Crown", która pokazuje życie młodej królowej Elżbiety II i "Reign", która jest serią o życiu Mary Stewart, gdy była młodsza i mieszkała na francuskim dworze królewskim. Jedna z najsłynniejszych seriali "Tudorowie" przedstawia skandaliczną historię króla Henryka VIII.

Festiwale

Brighton Festival: Festiwal w Brighton odbywa się w maju każdego roku i pokazuje wszystkie formy sztuki. Od 1965 roku odbywa się na wiosnę i odwiedza go ponad 500 000 osób. Great Escape Festival: Ten festiwal muzyczny odbywa się w maju i prezentuje wiele gatunków muzycznych np. Rock, Hip Hop i muzykę electroniczną.
London Design Festival: We wrześniu możesz zwiedzić fascynujący świat projektowania na London Design Festival. Przez cały tydzień będzie można obejrzeć projekty artystyczne stworzone przez artystów designu z całego świata. Karnawał w Notting Hill: karnawał w Notting Hill odbywa się w sierpniu i jest sporym przeżyciem. Jest to największy festiwal miejski w Europie, ponieważ gości ponad milion gości. Jest to również jedna z największych imprez karnawałowych na świecie! Ten bardzo kolorowy festiwal z pewnością cię oczaruje. Święta
Wielka Brytania świętuje również kilka wyjątkowych wydarzeń, oprócz tych powszechnie znanych, takich jak Boże Narodzenie i Wielkanoc. Ponadto nie wszystkie święta obchodzone są we wszystkich częściach Wielkiej Brytanii. Przykładem tego jest fakt, że dzień Świętego Patryka obchodzony jest tylko 17 marca w Irlandii Północnej. Pierwszy poniedziałek maja i 9 maja, znany również jako Dzień Wyzwolenia, obchodzony jest tylko w Guernsey i Jersey. Wszyscy świętują wiosenne święto w ostatni poniedziałek maja. Wyspa Man obchodzi "Dzień Tynwaldu" 5 lipca. Święto to jest świętem dwuizbowego parlamentu wyspy Man, którego historia sięga 979 roku. Bitwa nad Boyne celebrowana jest w Irlandii Północnej 12 lipca. Dzień ten ma upamiętnić bitwę, która miała miejsce nad rzeką Boyne. Król Wilhelm III pokonał poprzedniego króla Jakuba II z rodziny Stuartów nad rzeką Boyne. Dlatego nazwano ją bitwą nad Boyne i stąd obchody 12 lipca nazwano "Bitwą o Boyne".
Anglia, Szkocja i Walia również mają święto państwowe w sierpniu. Jednak data różni się w zależności od tego, gdzie jest obchodzona, ponieważ Szkocja obchodzi to święto w pierwszy poniedziałek sierpnia, podczas gdy Walia i Anglia mają w ostatni poniedziałek sierpniaWszystko, co musisz wiedzieć o Anglii

Częste błędy popełniane przez turystów

Nigdy nie wpychaj się bez kolejki w Wielkiej Brytanii! Kolejkowanie jest bardzo ważne, a ominięcie kolejki jest uważane za zniewagę etykiety społecznej. Niezależnie od tego, czy jesteś na przystanku autobusowym, na poczcie, czy w supermarkecie, aż będziesz chciał zobaczyć, jak wszyscy wokół ciebie ustawiają się w kolejce. Powinieneś zachować pewną odległość od osoby znajdującej się przed tobą i jeśli w kasie zostanie otwarta nowa kasa, kolejka przesunie się w jej kierunku w uporządkowany sposób. Uważaj na sposób, w jaki ludzie patrzą na ciebie i na siebie nawzajem, ponieważ może to dać ci wskazówki, czy wszystko ok.
Nie wpadnij w każdą pułapkę turystyczną! To naturalne, że chcesz jeździć njednym z kultowych czerwonych autobusów piętrowych. Autobusy turystyczne mogą kosztować nawet 20 funtów za jedną jazdę. Możesz jednak pojechac zwykłym auobesem, który kosztuje tylko  2 funty. Wybór tej drugiej opcji da ci dość podobne doświadczenie, jak jazda autobusami turystycznymi.
Jeśli ludzie chodzą po prawej stronie w twoim kraju, będziesz musiał nieco zmienić swój sposób myślenia. W Wielkiej Brytanii chodzisz i jeździsz po lewej stronie drogi, co oznacza, że będziesz musiał dostosować się do tego sposobu poruszania się, jeśli chcesz uniknąć wpadnięcia na ludzi. Oznacza to, że najlepiej będzie uważać na kierunek ruchu na chodnikach i drogach, dopóki nie stanie się to dla ciebie naturalne. Wskazówki i porady W Anglii często można spotkać ludzi mówiących "W porządku". W zależności od tego, jak dobrze znasz osobę, która to mówi, nie zawsze oznacza to, że chce wiedzieć, jak się czujesz. Tak naprawdę jest to pozdrowienie, na które mieszkańcy zazwyczaj odpowiadają, mówiąc "Tak, wszystko w porządku". Jeśli znasz dobrze osobę, możesz oczywiście porozmawiać o tym, jak się czujesz. W przeciwnym razie jest to po prostu powitanie i nie oczekuje się niczego więcej niż ok.
Jeśli idziesz do pubu z kolegami, zazwyczaj nie płacisz za napoje osobno, ale zamiast tego na zmianę płacisz za kolejkę drinków. Pamiętajcie, że nie powinniście być jedynymi, którzy siedzą podczas tostów za brytyjską rodzinę królewską, nawet jeśli nie jesteście rojalistami.