🌟 Grupa na Przelot z Opiekunem Do Anglii i na Maltę! Ostatnie miejsca!

Dowiedz się więcej

Przewodnik po Kubie

Kuba jest największą wyspą na Morzu Karaibskim. Ma również ma najwięcej mieszkańców. Ludność składa się z potomków rdzennych mieszkańców wyspy, a także imigrantów z Hiszpanii i Afryki Wyspy Karaibskie oferują więc ogromną różnorodność kulturową.
Muzyka i taniec są ważnymi elementami kultury. Bardzo znane style taneczne takie jak : Mambo, Salsa, Cha Cha Cha czy Rumba wywodzą się właśnie z Kuby. Również literatura ma tu wielkie znaczenie. Miłośnicy literatury spotykają się regularnie w lokalnych domach kultury, aby recytować nawzajem swoje prace i wiersze. Jednym z najbardziej znanych pisarzy związanych z tym miejscem jest Ernest Hemingway, żył on na Kubie przez ponad 20 lat.
Największym miastem na Kubie oraz na całych wyspach Karaibskich jest Havana Ćwierć populacji kraju mieszka w stolicy. Największymi miastami są : Santiago de Cuba, Camagüey, Holguín i Guantánamo

Podstawowe Fakty:

  • Stolica: Havana
  • Utrój: Republika
  • Populacja: 11238317
  • Telefon Alarmowy (policja): 106
  • Telefon Alarmowy (Straż pożarna): 105
  • Międzynarodowy numer kierunkowy: +53
  • Napięcie Elektryczne: 110 lub 220 V

Informacje ogólne: Hawana i Kuba

Geografia: Kuba jest archipelagiem składający się z głównej wyspy o tej samej nazwie, Isla de la Juventud i około 4195 mniejszych wysp. Archipelag należy do Wielkich Antyli.- Kuba graniczy z Zatoką Meksykańską na północnym zachodzie, Oceanem Atlantyckim na północy i Morzem Karaibskim na południu- Odległość do kontynentu amerykańskiego wynosi 180 km Strefa czasowa:

 Różnica czasowa to 6 godzin 

Klimat i najlepszy okresy podróży:
- Klimat tropikalny, od listopada do kwietnia jest pora sucha a od maja do października pora deszczowa- Od czerwca do listopada spodziewane mogą być cyklony tropikalne, ale Kuba ma dobrze funkcjonującą ochronę ludności.- Cały rok temperatura wacha się w granicach  od 25 do 30 stopni Celsjusza- W ciągu roku jest około 200 słonecznych dni.
Przygotowanie do wyjazdu : Wymagania dotyczące wjazdu na Kubę:
- W przypadku pobytu trwającego do 30 dni wymagana jest karta turystyczna (można ją przedłużyć o 30 dni)- Kartę turystyczną należy zakupić przed wejazdem i jest ona dostępna w ambasadach kubańskich oraz niektórych liniach lotniczych na lotnisku- W przypadku dłuższego pobytu potrzebna jest wiza- Czas przetwarzania prośby o kartę turystyczną może wynosić nawet kilka tygodni
Waluta:
Są dwie walutyOryginalne Kubańskie Peso (CUP, symbol: Cub $) i Peso kubańskie wymienialne (CUC, symbol: $), którymi płacą turyści.Dolary Amerykańskie nie są akceptowane. Opieka Zdrowotna:
Opieka medyczna na Kubie jest gorsza niż w krajach Europy Zachodniej. Wyposażenie techniczne, higiena i zaopatrzenie w leki nie są wystarczające- Turyści są leczeni wyłącznie w zprywatnych szpitalach, które mają równie niskie warunki higieniczne i mogą wymagać wysokich płatności za leczenie.- Jeśli posiadasz ubezpieczenie zdrowotne, możesz wjechać spokojnie na Kubę, ale tylko prywatne ubezpieczenie podróżne jest akceptowane! Powinieneś posiadać aktualne potwierdzenie od firmy ubezpieczeniowej, najlepiej po hiszpańsku- Ubezpieczenie podróżne można również zarezerwować przez Sprachcaffe- Przed wyjazdem powinno się zaszczepić na choroby takie jak tężec, błonica i wirusowe zapalenie wątroby typu A.- W przypadku pobytu trwającego ponad cztery tygodnie należy zaszczepić się na WZW typu B, wściekliźne i dur brzuszny- Woda z kranu nie jest zdatna do picia. Woda pitna w butelkach jest dostępna w sklepach. Owoce i warzywa powinny być obrane lub ugotowane przed spożyciem.

Społeczeństwo i życie codzienne:

Religia:
- Kuba była państwem ateistycznym do 1992 a potem stała się świecka dzięki poprawce do konstytucji, która pozwala wierzącym być  aktywna politycznie.  Najwięcej wyznawców mają katolicyzm i Santería, ale pojawiły się liczne kubańskie społeczności protestanckie. Świadkowie Jehowy również są tu reprezentowani.
Lokalny język i komunikacja:
Językiem urzędowym jest hiszpański, ale trochę się rózni w stosunku do hiszpańskiego w Hiszpanii, Jest podobny do języka używanego w innych hiszpańskojęzycznych krajach karaibskich.
Transport Publiczny:  Wyspa ma rozbudowaną sieć dróg, ale drogi są często w złym stanie, więc powinieneś jechać ostrożnie. Alternatywą jest firma kolejowa i sieć autobusów międzymiastowych. Istnieje też prom obsługujący połączenia z wyspami. Kultura i Historia 
Historia :
- Pierwsi mieszkańcy osiedlili się około 3500 r.p.n.e. i przybyli z Ameryki Południowej, później także Indianie Arawak zaludnili wyspę.  Po odkryciu przez Kolumba w 1492 r. wyspa weszła w posiadanie Hiszpanii. Tysiące Indian zginęło w wojnie z Hiszpanami lub zaraziło się europeiskimi chrobami.  Liczba rdzennych mieszkańców spadła do około 5000Afrykańscy niewolnicy zostali przywiezieni na Kubę, musieli pracować na farmach i plantacjach. W XVIII wieku wojska brytyjskie okupowały wyspę. Hiszpania straciła panowanie nad Kubą w wojnie przeciwko USA w 1898 roku. Na początku XIX wieku Kuba uzyskała niepodległośćPierwszym prezydentem Republiki Kuby był Tomás Estrada PalmaW 1940 Fulgencio Batista został prezydentem, dyktator uzyskał całkowitą niepodległośc Kuby.Rewolucjonista Fidel Castro objął stanowisko premiera w 1959 r. W 2008 r. Prezydent Fidel Castro zrzekł się stanowiska na rzecz swojego brata Raúla Castro.
Festiwale:
- Festiwal Cygar Kubańskich- Karnawał w Hawanie- Międzynarodowy Festiwal Baletowy- Międzynarodowy Festiwal Filmowy
Święta :
1. stycznia: Día de la Liberación obchodzone jest, ponieważ 1 stycznia 1959 r. Ogłoszono zwycięstwo rewolucji1. maja: Święto Pracy25., 26. i 27. Lipca - rocznica rewolucji10. października -(początek wojny o niepodległość
Jedzenie:
Kuchnia kubańska to połączenie kuchni hiszpańskiej, afrykańskiej i karaibskiej. Podstawowe produkty spożywcze to czarna fasola i ryż. Lokalne warzywa, takie jak pomidory, kukurydza, ziemniaki, jukka i papryka są często łączone z roślinami strączkowymi, kabaczkami, kapustą, kurczakiem i wieprzowiną. Ryby i owoce morza są często bardzo drogie i są dostępne tylko w restauracjach hotelowych.

Częste błędy popełniane przez turystów:

- Kubańczycy są bardzo skrupulatni w kwestii przepisów i regulacji, ponieważ obawiają się sankcji - Opalanie się topless na plaży to temat tabu dla Kubańczyków i powinieneś robić to tylko na plażach kurortów all-inclusive - Dzieciom nie wolno żebrać, więc nie dawaj im pieniędzy! - Na całej Kubie prawie nie ma Wi-Fi i do korzystania z internetu potrzebujesz karty internetowej
Porady:
- Kelnerzy zarabiają bardzo mało. Napiwki są ich nieoficjalną pensją, pamiętaj o tym przy płaceniu!- W restauracji jest 10% napiwek (czasami są już wliczony), możesz dać 5 CUC dziennie przewodnikowi i 3 CUC dziennie kierowcy