Przewodnik turystyczny po Malcie

Na skróty

Malta położona w sercu Morza Śródziemnego oferuje wszelkie możliwe atrakcje turystyczne. Fani sportów, miłośnicy kultury, historii, sztuki jak i barwnego nocnego życia będą zadowoleni z pobytu na tej słonecznej wyspie, gdzie słońce świeci ponad 300 dni w roku. 

Malta składa się z 7 wysepek, z czego tylko 3 (Malta, Gozo i Comino) są  stale zamieszkane. Powierzchnia wyspy to  316 km², stolicą jest Valetta, liczba ludności to ponad 400 tysięcy osób. W  2004 roku Malta wstąpiła do UE, w 2007  stała się członkiem strefy Schengen, a w 2008 roku została także członkiem strefy Euro (€). Walutą obecnie obowiązującą jest Euro.

>> Przeczytaj również artykuł "Malta - atrakcje turystyczne"

Długość wybrzeża wyspy to ponad 200 km plaż, najwyższym szczytem jest Ta’Dmejrek wznoszący się na wysokość 253 m n.p.m. Klimat Malty to typowo śródziemnomorski z temperaturą w zimę nie spadającą poniżej +13 °C, a latem wynoszącą ponad +30 °C. Okres letni jest szczególnie popularny na wyjazdy na naukę angielskiego, dzięki czemu można połączyć naukę i słoneczny wypoczynek. Językiem narodowym jest maltański, jednak angielski uznany jest za urzędowy. Historia powstania wyspy datowana jest na  5200 rok p.n.e., a do dzisiaj widać na niej przenikające się nawzajem różne cywilizacje. Przez założycieli Fenicjan Malta nazywana była „bezpiecznym schronieniem”. Wyspa będąca pod panowaniem wielu narodów (ostatnio Wielkiej Brytanii) stała się państwem niepodległym dopiero w 1964 roku.

Wymagane dokumenty / wiza na Malcie

Malta jako członek Unii Europejskiej podlega wszelkim europejskim prawom i zasadom. Bez wymaganej wizy, niezależnie od celu podróży na wyspie można przebywać do 90 dni. Przy dłuższym pobycie trzeba skontaktować się bezpośrednio z Ambasadą. Jedynym dokumentem, który będzie potrzebny jest ważny paszport lub dowód osobisty. Turyści nie podlegają obowiązkowi meldunkowemu. W razie nagłego wypadku lub choroby Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) umożliwi  podstawową opiekę medyczną. Zaleca się jednak wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, aby nie martwić się ewentualnymi kosztami, którymi możemy zostać obarczeni.

Życie na Malcie

Życie bez pośpiechu, wszechobecna gościnność, towarzyskość i śródziemnomorski temperament mieszkańców to zalety pobytu na Malcie. To idealne miejsce na spokojny wakacyjny odpoczynek oraz naukę angielskiego. 99% mieszkańców  wyspy to katolicy, a liczba kościołów przekracza 350. Głównie z tego  powodu na Malcie bardzo uroczyście i barwnie obchodzi się wszelkie wydarzenia i festiwale - nie tylko te kościelne. Najsłynniejsze to m.in: święto narodowe Santa Marija,  festiwal Mnarja, koncerty jazzowe, pokaz sztucznych ognii czy festiwal sztuki. Wśród młodzieży szczególnie popularne są sporty wodne (nurkowanie, spływy kajakowe, rowery, piłka siatkowa). Tradycyjne dania kuchni maltańskiej to m.in zupy rybne, makarony i ciasta. Najbardziej znane potrawy kuchni maltańskiej to: owczy ser (ġbejniet), regionalne maltańskie mięso (zalzett), duszony królik (stuffat Tal-Fenek) czy kanapka zrobiona z maltańskiego chleba zawierająca pomidory, cebulę, miętę i owczy ser (aħobs biż-żejt), ross il-forn (ryż z mięsem wołowym, zapiekany z serem), torta tal-lampuki (pasztet rybny). Regionalnym piwem jest napój ziołowy Kinnie. Malta jest także znana z produkcji win jak np. Lachryma Vitis czy Marsovin.

Jak dotrzeć na Maltę

Jedyne międzynarodowe lotnisko Malta International Airport of Luqa położone jest 10 km od stolicy - Valetty.  

Loty bezpośrednie na Maltę odbywają się z Polski liniami:   Po przylocie: do szkoły w St. Julian’s jest około 10 km,  szkoła w St. Paul’s Bay położona jest około 20 km od lotniska. Dzięki małej powierzchni wyspy wszędzie dotrzeć można szybko, sprawnie i niewielkim kosztem. Lokalnym operatorem autobusowym jest firma Arriva Malta, a ogólne informacje o transporcie na wyspie znajdziesz tutaj.  Pamiętaj, że przy kursach dla dorosłych możesz wykupić dodatkowo transfer z/na lotnisko w cenie 180 PLN a przy obozach na Malcie dla młodzieży taki transfer jest już w cenie pakietu.

Przydatne adresy