10 zwyczajów w różnych krajach, które powinieneś znać

Życie i przebywanie za granicą wiąże się nie tylko z poznawaniem obcego języka ale również odmiennej kultury. Każdy kraj, region, religia na świecie ma swoje tradycje - czasem piękne i fascynujące, czasem szokujące. Poniżej przedstawiamy tradycje i obyczaje z różnych zakątków świata, o których nie miałeś pojęcia. Używanie pałeczek do spożywania posiłków w Chinach lub bekanie po posiłku w celu potwierdzenia kunsztu kulinarnego przygotowującego posiłek w krajach arabskich to nie jedyne zachowania, które różnią nas od siebie.  
 

1. Czy zauważyłeś jak przedstawiają się nowo poznanym osobom Hiszpanie? Hiszpanie znani są ze swojego głośnego zachowania i ognistego temperamentu. Nie zdziw się więc kiedy podczas zapoznawania się Hiszpanka od razu pocałuje Cię w oba policzki! To hiszpański sposób na powiedzenie "cześć, miło mi!".  

2. W Niemczech z pewnością spotkasz się ze zwyczajem stukania w stół zamiast klaskania. Klaskanie w ręce zarezerwowane jest na okazję owacji po koncertach lub przedstawieniach teatralnych, natomiast każdy inny powód do radości czy uznania okazuje się poprzez uderzanie w stół dłońmi lub jak przystało na kraine piwem płynącą... kuflami.

3. Jeśli już jesteśmy w temacie złocistego trunku to pamietajcie żeby w Niemczech i Austrii podczas wznoszenia toastu i stukania się z innymi biesiadnikami kuflem/ kieliszkiem należy patrzeć sobie w oczy. To bardzo ważna zasada, której należy przestrzegać! W przeciwnym wypadku okażemy brak szacunku dla osób, z którymi pijemy i co gorsze ześlemy na siebie klątwe 7 lat nieszczęscia.... w życiu intymnym.

4. Lubisz sery? Jedź do Francji! Pamiętaj jednak, że we Francji podczas posiłku sery podaje się... 'na deser', a dokładnie po daniu głównym przed deserem. Pamiętaj więc, żeby zostawić sobie trochę miejsca na deskę serów i wino po obiedzie.

5. ... à propos wina. Jeśli w trakcie picia zechcesz zmienić wino czerwone na białe nigdy nie nalewaj go do tego samego kieliszka! Zmień kieliszek na czysty lub umyj, inaczej staniesz się pośmiewiskiem wieczoru!

6. Włosi lubują się w przesądach w związku z tym widok zakonnicy lub karetki pogotowia jest dla nich wróżbą śmierci, dlatego jeśli jedziesz na wakacje do Włoch i natkniesz się na ulicy na zakonnice lub ambulans szybko przeżegnaj się ... tak na wszelki wypadek.

7. W Indiach ale też w wielu krajach arabskich częstym widokiem na ulicach są spacerujący mężczyźni trzymając się za ręce. Nie oznacza to jednak, że w krajach tych występuje duży procent par homoseksualnych. Tak wyrażana jest po prostu męska przyjaźń. Co ciekawe bardzo rzadko można spotkać pary damsko-męskie okazujące sobie uczucia [choćby trzymające się za ręce] w miejscach publicznych.

8. W niektórych krajach azjatyckich jak np. Chiny czy Korea, głośne siorbanie zupy lub innych płynnych potraw jest wyrazem aprobaty i pochwały dla pani domu czy kucharza, który przygotował posiłek.

9. W Japonii w bardzo złym tonie jest głośne wydmuchiwanie nosa. Nie powinno się tego robić publicznie, wyłącznie w ustronnym miejscu.

10. Jeśli szukasz pracy w Irlandii, Anglii lub USA pamiętaj żeby nie dodawać zbyt wielu danych personalnych do swojego CV. Ujawnienie daty urodzenia, płeć, stan cywilny a czasem nawet dołączenie zdjęcia nie powinno być wymagane od pracodawcy. Prawo do równości i zakaz dyskryminacji w tych krajach podkreśla, że decyzja o przyjęciu na dane stanowisko powinna wynikać tylko i wyłącznie z kompetencji i doświadczenia zawodowego kandydata.