"Pronunciation" - jak poprawnie wymawiać Angielskie słowa

Aby być rozumianym podczas mówienia po angielsku, ważne jest, aby pracować nad tym jak mówimy. Nie ma znaczenia, na jakim poziomie jesteś obecnie. Zawsze możesz poprawić swoją wymowę na wyższym poziomie i na przykład ćwiczyć brytyjski akcent. Pomożemy znaleźć odpowiednią strategię uczenia się, aby poprawić swoją wymowę angielską, a jednocześnie podamy kilka przydatnych wskazówek i sztuczek, które pomogą Tobie ćwiczyć wymowę w języku angielskim. Dzięki temu dowiesz się jaka jest poprawna wymowa alfabetu i liter po angielsku, dni tygodnia i miesiące po angielsku.


Porady i wzkazówki

Czytaj na głos

Czytanie na głos jest doskonałą techniką ćwiczenia mięśni jamy ustnej i brytyjskiego akcentu. Zauważysz, że gdy zaczniesz czytać na głos po angielsku przez dłuższy czas, twoje mięśnie będą wyćwiczone. Ta wskazówka dotycząca poprawy mówienia jest idealna, ponieważ wszystko, czego potrzebujesz, to książka w języku angielskim lub dowolny tekst w języku angielskim i można zacząć ćwiczyć. Zauważysz, że twój akcent poprawia się z każdą przeczytaną stroną.

Mów na głos

Będziesz w stanie poprawić swój speaking tylko wtedy, gdy będziesz mówić głośno i wyraźnie. Najlepiej jest znaleźć jak najwięcej okazji, w których musisz mówić po angielsku. Na przykład, powinieneś chodzić na lekcje angielskiego w szkole, na uniwersytecie lub na kursach językowych i mówić tam po angielsku. Można również mówić po angielsku samemu w domu. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, wkrótce będziesz mówić dużo lepiej.

Naucz się rytmu języka angielskiego

Jak każdy język, angielski podlega pewnemu rytmowi, który zdecydowanie powinieneś przyswoić podczas nauki mówienia w tym języku.

Aby lepiej poczuć ten rytm słuchaj native speakerów i samemu naśladuj wypowiadane przez nich słowa. W ten sposób nauczysz się krok po kroku i będziesz bliżej celu. Słuchanie i ogładanie anglojęzycznych programów napewno pomoże.

Uzyskaj feedback

Aby faktycznie poprawić swoją wymowę i nie popełniać zawsze tych samych błędów w mówieniu po angielsku, zdecydowanie powinieneś uzyskać informacje zwrotne od rodzimych użytkowników języka angielskiego. Wiedzą oni dokładnie, jak wymawia się słowa w ich ojczystym języku i mogą ujawnić ci twoje błędy. Nie znasz żadnego rodowitego Anglika i nie jesteś w kraju anglojęzycznym? Oto alternatywa: nagraj się i porównaj ze wzorcami zawartymi w słownikach online. Dowiedz się, czym są sylaby, akcent wyrazowy, akcent zdaniowy i intonacja.

Twoja strategia nauki: Jak poprawić wymowę angielską

Aby opracować odpowiednią strategię, zdecydowanie potrzebujesz konkretnego celu nauki. Czy chcesz polepszyć swój akcent, uniknąć typowych błędów, a może nawet nauczyć się brytyjskiego czy amerykańskiego akcentu? Ustalenie właściwego celu jest kluczem do udanej strategii nauki. Jeśli którykolwiek z tych celów jest dla Ciebie interesujący i dotyczy Ciebie, powinieneś zapoznać się z poniższymi strategiami:

Akcent po angielsku. Popraw swój akcent: przyjrzyj się temu, jak domyślnie brzmi język angielski. Aby to zrobić, możesz słuchać native speakerów i naśladować ich.

Fonetyka angielska. Unikaj typowych błędów w mowie: Istnieje szereg błędów, które są zazwyczaj popełniane przez początkujących. Są to przede wszystkim błędna wymowa podobnie brzmiących dźwięków, takich jak th, v, a nawet w. Innym typowym błędem jest błędna wymowa angielskich słów lub błędna wymowa samogłosek, takich jak i lub a. Najlepiej jest spojrzeć na transkrypcję fonetyczną, alfabet fonetyczny (IPA) czy wykres fonemiczny przygotowany przez British Council, żeby zrozumieć typową wzorcową mowę angielską.

Nauka brytyjskiego akcentu: Jeśli Twoim celem jest nauczenie się brytyjskiego akcentu, powinieneś od teraz słuchać tylko brytyjskiego angielskiego i naśladować jego akcent. Powinieneś także uczyć się i używać brytyjskich angielskich słów. Najlepszym sposobem na to jest wyjazd do Wielkiej Brytanii i intensywna nauka brytyjskiego akcentu w miastach takich jak Londyn czy Brighton.

Papugowanie tzw. Shadowing method

Znajdź plik audio, w którym występuje native speaker i spróbuj naśladować jego wypowiedź najlepiej jak potrafisz. Pomoże Ci to nauczyć się i zinternalizować rytm języka angielskiego Shadowing to technika, polegająca na naśladowaniu wymowy native speakera. Słowo shadow, to cień. Co ciekawe twórca metody nazywał ją parroting czyli nauka przez powtarzanie dosłownie jak to robią "papugi".

Tongue twisters czyli łamańce językowe

Powiedzonka i wierszyki są doskonałym wyzwaniem do nauki j wymowy. Postaraj się powtórzyć łamańce językowe w języku angielskim najlepiej jak potrafisz. Pomoże Ci to zapamiętać rytm język, wymawiać trudne słowa, które mogą się mylić i poznawać bardziej złożone angielskie struktury zdań. Jeśli potrafisz wymawiać trudne angielskie wierszyki, łatwiej ci będzie potem z normalnymi angielskimi zdaniami.

Sprawdź także pozostałe trzy kompetencje związane z nauką języka angielskiego