"Reading" - Usprawnij czytanie

Najlepszym sposobem na naukę samodzielnego czytania w języku angielskim jest zapoznanie się z różnymi rodzajami tekstów. W Internecie znajdziesz mnóstwo darmowych materiałów do czytania. Od angielskich blogów, przez komentarze i fora, po profesjonalne artykuły w czasopismach (BBC, CNN, Thetimes, WSJ),. Internet jest najlepszym miejscem do doskonalenia umiejętności czytania ze zrozumieniem. Także literatura piękna, czyli powieści, literatura faktu lub opowiadania pomogą ci szybko poprawić rozumienie tekstów. Przedstawiamy kilka przydatnych porad, jak skutecznie poprawić swoje umiejętności rozumienia tekstu po angielsku, tak żeby czytanie po angielsku dla początkujących nie było trudne.


Porady jak poprawić i usprawnić czytanie

Czytaj teksty na swoim poziomie

Czytaj teksty i książki napisane specjalnie dla twojego poziomu języka angielskiego. Te teksty zazwyczaj mają ograniczoną liczbę słów, uproszczony język i łatwiejszą do zrozumienia gramatykę. Celem jest znalezienie tekstów o odpowiednim stopniu trudności, które nie są ani zbyt trudne, ani zbyt łatwe. Jesteś na A1 to nie czytaj C1...cierpliwie będziesz poszerzać wiedzę i słownictwo

Zrozumienie słów w kontekście

Podczas czytania po angielsku nie próbuj od razu sprawdzać wszystkich słów w słowniku. Staraj się zrozumieć nieznane słowa w kontekście całego akapitu. To pomoże ci czytać i rozumieć trudne teksty w przyszłości bez ciągłego sięgania po słownik czy inne pomoce naukowe. Będziesz trenować swoje zrozumienie angielskiego, rozumiejąc tekst jako całość, a nie tylko tłumacząc go słowo po słowie. Liczy się kontekst!

Zrozumienie kontektu

Podczas czytania nie próbuj od razu sprawdzać wszystkich słów w słowniku czy innych pomocach naukowych Spróbuj zrozumieć nieznane słowa w kontekście akapitu. To pomoże ci czytać i rozumieć trudne teksty w przyszłości. Rozwijasz swoje zdolności rozumienia tekstu po angielsku, rozumiejąc go jako całość, a nie tylko tłumacząc słowo po słowie.

Zacznij od krótkich tekstów

Krótkie teksty (do 500 słów) zazwyczaj są łatwiejsze do zrozumienia niż dłuższe teksty, ponieważ zawierają mniej informacji. Pozwala to skupić się na istotnych aspektach tekstu i poprawić swoje umiejętności czytania po angielsku. Ponadto, krótkie teksty zwykle wykorzystują ograniczony, tematyczny zasób słownictwa. W ten sposób nie będziesz przytłoczony i zniechęcony podczas czytania po angielsku.

Trening trening trening

Wybierz artykuł z angielskiej gazety i zacznij go poprostu czytać. Następnie podsumuj zawartość artykułu w swoich własnych słowach - czy zrozumiałeś kontekst. Przeczytaj artykuł ponownie i sprawdź podsumowanie. W ten sposób nauczysz się czytać uważnie i zobaczysz, czy naprawdę zrozumiałeś treść w języku angielskiem

Angielskie teksty w dwujęzycznej wersji

Przy wyborze odpowiedniej książki do nauki czytania najlepiej wybrać książki dwujęzyczne. Dzięki obecności tego samego tekstu w Twoim ojczystym języku czyli zarówno po Polsku jak i po Angielsku, możesz szybko i łatwo sprawdzić swoje zrozumienie czytanego tekstu


Porady i wskazówki

Angielskie powieści dla młodzieży i dzieci

Sprawdź rekomendowane 5 najlepszych angielskich książek dla dzieci i młodzieży, aby nauczyć się czytać po angielsku. Przeczytaj ekscytujące historie i ucz się angielskiego.

Zobacz więcej »

Jak szybko podszkolić angielski

Z jakiej formy skorzystać najlepiej? Warto dopasować formę i rodzaj nauki, tak by proces nauczania był jak najbardziej zindywidualizowany. Jak więc nauczyć się języka angielskiego?

Zobacz więcej »

Strategia: jak efektywnie i przyjemnie nauczyć się czytać po Angielsku

Istnieje kilka strategii nauki, których możesz użyć, aby poprawić swoje zrozumienie czytanego tekstu po angielsku. Dla twojej strategii nauki ważne jest, abyś zgłębiał treść tekstu, używane w nim słownictwo oraz struktury gramatyczne. Z tego powodu zalecamy stosowanie strategii aktywnego czytania. W tej strategii intensywnie zgłębiasz treść tekstu. W dalszej części pokażemy ci kilka metod, które możesz wykorzystać, aby wdrożyć strategię aktywnego czytania.

Używaj zakreślacza

Kiedy czytasz tekst w języku angielskim, zawsze miej pod ręką zakreślacz. Możesz go użyć do zaznaczenia słów, których jeszcze nie znasz. Po zakończeniu fazy czytania możesz wrócić do przeczytanych stron i wypisać słowa, które zaznaczyłeś.

Najlepszym sposobem na nauczenie się tych słów w ciągu najbliższych kilku dni jest skorzystanie z metody "powtarzania w odstępach", aby poszerzyć swoje angielskie słownictwo. Oczywiście możesz także zaznaczyć struktury gramatyczne, które nadal sprawiają ci problemy i powtórzyć je później.

Multimedia

Czytanie multimediów polega na łączeniu różnych mediów, (TV, Smartfon, gry) aby osiągnąć jak najlepsze doświadczenie nauki. Na przykład, możesz czytać teksty piosenek po angielsku, słuchając muzyki, lub włączyć napisy podczas oglądania filmów lub seriali po angielsku.

Jednak najbardziej skutecznym sposobem jest połączenie audiobooków z książkami drukowanymi. Po prostu czytasz wybraną książkę i słuchasz audiobooka jednocześnie. W ten sposób możesz przyspieszyć czytanie i jednocześnie słyszeć wymowę angielskich słów.


Sprawdź także pozostałe trzy kompetencje do nauki języka