5 faktów o języku chińskim

Język chiński jest najczęściej używanym językiem na świecie. Naukowcy doszli do wniosku, że nauka chińskiego może utrzymać sprawność mózgu. Dzieje się tak, ponieważ trenowana jest zarówno prawa, jak i lewa półkula mózgu, ponieważ w języku chińskim często trzeba odróżnić słowa od siebie. W związku z tym poprawia się również zdolność poznawcza. Wymieniliśmy 5 najważniejszych faktów dotyczących języka chińskiego, które poszerzą Twoją znajomość znanego na całym świecie języka i zachęcą Cię do nauki

1. Najczęściej używany język na świecie

Chiński jest językiem najczęściej używanym jako język ojczysty. Język chiński jest oficjalnym językiem nie tylko w Chinach, ale także na Tajwanie, Hongkongu, Singapurze i Makau. Ponad 955 milionów ludzi posługuje się tym językiem, co oznacza, że około 15% światowej populacji mówi po chińsku. Być może dlatego wiele znanych osób, takich jak Mark Zuckerberg czy Malia Obama, uczyli się języka chińskiego. Jest to również jeden z sześciu oficjalnych języków ONZ. Również pismo odręczne jest uważane za jedno z najbardziej nierozpoznawalnych ze względu na duże zróżnicowanie stylów pisania i zmiany zachodzące między pisanym tekstem a odręcznymi znakami.

2. Znaki i kaligrafia

Język składa się z dziesiątek tysięcy znaków (ociagnięć w formie kresek). Ale dobrą rzeczą jest to, że około 98% pisanego języka chińskiego składa się z tych samych 2500 znaków. Aby zrozumieć podstawowy tekst, taki jak biuletyn, musisz znać około 2500 znaków. Jeśli chcesz regularnie używać chińskich znaków, powinieneś znać około 20000 znaków. Innym interesującym faktem dotyczącym chińskich znaków jest to, że system pisma ma ponad 3000 lat. Istnieją dwa różne znaki: znaki tradycyjne i uproszczone. Jak sama nazwa wskazuje, tradycyjny był używany w czasach starożytnych, a uproszczone znaki były używane od połowy XX wieku. Chiński ma pięć tradycyjnych form chińskiej kaligrafii: znak pieczęci, pismo oficjalne, pismo formalne, pismo biegnące i pismo kursywą.

3. Dialekty

Każdy region w Chinach ma swój dialekt. Dlatego też, ludzie z różnych regionów komunikują się po mandaryńsku a inne dialekty mogą być nie zrozumiane. Na mapie można zobaczyć, że każdy region ma inny dialekt.

4. Wymowa

Spośród wszystkich języków na świecie chiński jest uważany za jeden z najtrudniejszych do nauczenia. Powodem jest to, że używają innego systemu pisania, gramatyki i wymowy oraz brzmienia niż język angielski. Aby płynnie mówić po chińsku, musisz nauczyć się co najmniej 3000 znaków. Język jest tonalny, co oznacza, że słowo może wpływać na jego znaczenie. Język ma cztery różne tony - od wyższych do niższych. Na przykład zdania "wǒ xiǎng wèn nǐ" mogą mieć dwa różne znaczenia. Jeśli wymawiasz słowo "wen" z opadającym tonem, oznacza to "chcę cię o coś zapytać". Ale jeśli wymawiasz to słowo z rosnącą tonacją, oznacza to, że chcę cię pocałować.

5. Gramatyka

Dobrą rzeczą w języku chińskim jest to, że nie używa się przedimków, odmian czasowników ani liczby mnogiej. To jest powód, dla którego język chiński jest również łatwy do opanowania. Ponadto język chiński nie stosuje płci. Nie ma więc słów kobiecych, męskich czy neutralnych. Kiedy uczysz się języka, nie musisz zajmować się spójnikami czasowników do nauki czasów.


Jeśli chcesz nauczyć się chińskiego, kurs językowy na pewno będzie dobrą decyzją. Możesz nauczyć się języka poprawnie przy pomocy profesjonalnego nauczyciela. Czy wiesz, że Sprachcaffe oferuje również kursy języka chińskiego? Tutaj możesz uzyskać więcej informacji na ten temat