Z jakich wartościowych źródeł uczyć się języka francuskiego?

Francuski, język romansu, jest jednym z najbardziej popularnych języków obcych na świecie. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę zasobów, które pomogą Ci nauczyć się języka francuskiego w sposób łatwy i przyjemny, a także zachęcą Cię do stałego rozwijania się. Czy to czytanie poezji, słuchanie wiadomości czy tłumaczenie tekstów piosenek, wszystkie te propozycje zainspirują Cię do kontynuowania nauki tego pięknego języka.
Każdy ma inny styl uczenia się, więc opracowaliśmy bardzo zróżnicowaną listę zasobów, z których możesz skorzystać. Wypróbuj różne strony internetowe, blogi, podcasty, filmy i wiele innych źródeł. Niezależnie od tego, czy się lepiej uczysz, oglądając, słuchając, czytając, pisząc czy działając, znajdziesz wystarczająco dużo pomysłów na tej liście, aby zapewnić Ci rozrywkę i utrzymać zainteresowanie językiem francuskim.

Posłuchaj francuskiego

Słuchanie podcastów, radia, piosenki i nagrań poezji to świetny sposób na przyzwyczajenie się do rytmu, wymowy i intonacji mówionego języka francuskiego:

Podcast Français Facile: witryna z szeroką gamą nagrań, do słuchania w celu poprawy znajomości języka francuskiego, w tym nagrania codziennych rozmów i poezji.

Francuski Podcast: nagrania podcastowe dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych uczniów, koncentrujące się na codziennych sytuacjach.

Wiadomości czytane wolno po francusku: nazwa mówi sama za siebie. Aktualne tematy wiadomości są prezentowane w wolniejszym tempie niż zwykle, z osobnymi sekcjami dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych.

TuneIn Radio: świetna aplikacja, która umożliwia słuchanie stacji radiowych z całego świata.

Francuskie piosenki pomogą Ci nauczyć się francuskiego szybciej: Poliglota i bloger Benny Lewis wymienia najlepsze jego zdaniem francuskie piosenki do nauki języka francuskiegoFrench

Czytania wierszy francuskich: nagrania klasycznych wierszy francuskich, z wersją tekstową i tłumaczeniem oraz dodatkowe informacje na temat wierszy i poetów.

Skorzystaj z aplikacji

Istnieje wiele aplikacji, które pomogą Ci osiągnąć wysoki poziom znajomości języka krok po kroku. Oto nasze dwa typy:

Duolingo: jest bardzo popularne, ponieważ jest tak skuteczne! Ta bezpłatna aplikacja poprawia umiejętności językowe każdego dnia przy użyciu gier, pytań i pełnych lekcji, dzięki którym możesz rozwinąć umiejętności czytania, pisania, słuchania i mówienia.

Memrise: to kolejna bezpłatna aplikacja. Opracowana przez naukowców, zapewnia, że każde nowe słówko zostanie zapamiętane i nie będzie zapomniane. Zdziwisz się, jak szybko łapiesz nowe słówka dzięki tej niesamowitej aplikacji!

Blogi i strony internetowe

Nathalie FLE - świetny blog do nauki języka francuskiego. Wszystko jest w języku francuskim, więc skorzystasz najwięcej, jeśli masz co najmniej średnio zaawansowaną znajomość francuskiego. Réseaux FLE Éducation Langues - inny blog napisany po francusku. Poleca zabawne sposoby, żeby poprawić swój francuski. Francais-mon-amour - blog prowadzony przez polską nauczycielkę języka francuskiego. Wszystkocofrancuskie - Patrycja - autorka bloga jest pasjonatką Francji i języka francuskiego. Bretonissime.com - Bretania oczyma Polki

Naucz się francuskiego w YouTube

Innym sposobem na poprawienie języka jest korzystanie z przydatnych kanałów YouTube. Są setki osób, których kanały można śledzić, ale jesteśmy szczególnie pod wrażeniem tych kilku wspaniałych blogerów. Znajdują oni ciekawe sposoby uczenia się języka francuskiego. Całkiem nieźle, prawda?

Czytaj czasopisma i gazety internetowe

Klasyczny sposób na naukę języka dzięki wysokiej jakości dziennikarstwu. Czytanie wiadomości napisanych językiem formalnym i wyrafinowanym to bardzo dobry sposób na poprawienie słownictwa, poznawanie nowych wyrażeń i odkrywanie niesamowitych nowych słów. Zwykłe tematy takie jak tematy społeczne i sport są prostsze niż polityka, ale zależy to od twojego poziomu znajomości języka.

Le journal des enfants: francuski tygodnik skierowany do francuskojęzycznych dzieci w wieku 8-14 lat, dzięki czemu poziom jest idealny dla początkujących i średniozaawansowanych uczących się języka francuskiego.

1jour1actu: świetny serwis informacyjny, który publikuje jedną historię na każdy dzień roboczy. Używa podstawowego zakresu słów francuskich, więc jest idealny dla początkujących i średnio zaawansowanych uczniów.

Le Monde: jedna z najbardziej szanowanych gazet na świecie, Le Monde jest niezbędną lekturą, aby pogłębić analizę bieżących wydarzeń we Francji.

Libération: gazeta codzienna założona przez filozofa Jeana-Paula Sartre'a.

L'Équipe: gazeta codzienna poświęcona sportowi, zwłaszcza piłce nożnej, rugby, żużlowi i kolarstwie.

Bezpłatne kursy języka francuskiego

Duolingo: aplikacja używana przez ludzi na całym świecie do nauki wielu języków. Aplikacja jest przeznaczona do regularnego testowania znajomości słownictwa i gramatyki. Sam decydujesz, jak szybko chcesz robić postępy.

Alison:to strona z dziesiątkami bezpłatnych kursów z różnych dziedzin. Istnieje wiele kursów języka francuskiego do wyboru, w zależności od celu i aktualnego poziomu.

Zajmij się gramatyką języka francuskiego

These websites place much of their focus on French grammar, and making it as easy to understand as possible through creative exercises and explanations.

YouLearnFrench: kanał Youtube przeznaczony do nauczania gramatyki języka francuskiego

Bonjour de France: wiele różnych ćwiczeń gramatycznych dla wszystkich uczących się języka francuskiego, od początkujących, po zaawansowanych.

Français Facile: materiały do nauki francuskiego

Czytaj francuskie książki

Czytanie literatury jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów poprawiania umiejętności językowych, gdyż zanurzasz się w opowieściach, które chcesz przeczytać do końca i odkrywasz w ten sposób język w najbardziej ekscytujący sposób.

Sprawdzaj znaczenie słów w słownikach

Chociaż uczenia się ze słownika wydaje się dość staromodne, zawsze jest dobrym rozwiązaniem, żeby poznać nieznane słowa i zwroty.

Larousse

Reverso

Pons

Porozmawiaj z partnerem w tandemie

Na koniec warto spotkać się i porozmawiać z prawdziwym Francuzem. Przecież po to uczymy się nowego języka, żeby móc porozumieć się z większą liczbą osób, czy mieć lepsze zrozumienie różnych części świata i ich kultur. Nie ma lepszego sposobu na postępy w uczeniu się języka, niż rozmawianie w tym języku. W większości miast można znaleźć potencjalnych partnerów do wymiany językowej, wyszukując "tandem językowy + nazwę miasta” na Facebooku, albo przez dołączenie do grupy, która pomaga ludziom znaleźć partnerów językowych.

A ty, czy masz jakąś stronę, blog, vlog lub konto  na Twitterze, aby nam polecić? Nie wahaj napisać do nas Facebooku lub Twitterze i pomóż nam uczynić tę listę lepszą!