10 filmów do nauki języka francuskiego

Je ne parle pas français – któż nie chciałby znać francuskiego? Czy nadal odkładasz naukę tego języka na później? Nie każdy ma chęć ślęczeć nad nudną gramatyką. W porządku! Może wolisz więcej popcornu i netflix? Mamy dla ciebie coś.

Jednym z najbardziej zabawnych i skutecznych sposobów poprawy języka obcego jest telewizja. Wystarczy obejrzeć filmy w oryginalnej wersji francuskiej, aby ćwiczyć język francuski - z napisami w języku polskim lub francuskim, a najlepiej bez, jeśli jesteś nieco znasz już język.

Podczas oglądania francuskich filmów ćwiczysz jednocześnie kilka umiejętności językowych: słuchanie, rozumienie, wymowa (a także pisownia podczas korzystania z napisów). Wszystko, co musisz zrobić, to usiąść, zrelaksować się i zanurzyć w historii. Nie ma znaczenia, czy rozumiesz każde słowo. Obrazy, gesty i mimika aktorów oraz sama historia tworzą kontekst, który pomaga zrozumieć, co się dzieje. Nieznane słownictwo z czasem staje się coraz bardziej zrozumiałe. Ogólne wyczucie języka poprawia się również w miarę oglądania filmów.

Kolejny pozytywny efekt uboczny oglądania filmu w oryginalnym języku: nie musisz się już martwić o niewłaściwe nagrania głosowe i „głosy, które nie pasują do aktora”, ponieważ to często odwraca uwagę od rzeczywistej fabuły filmu bardziej niż nieznane słownictwo lub napisy.

Po pierwsze: wskazówki, które zapobiegną rozpaczy

Reguła Numero Uno podczas nauki języków obcych: bądź cierpliwy. Na początku nie rozumiesz wszystkiego i to normalne. Nauka języka wymaga czasu – jesteś teraz trochę, jak małe dziecko uczące się mówić i pisać. To powolny proces, w którym z czasem poprawiasz swoje umiejętności i zdolności.

Nauka języka obcego może być szczególnie uciążliwa, jeśli zastosujesz niewłaściwe metody i nie wprowadzisz do gry różnorodności i dynamiki. Ponieważ nauka języków oznacza znacznie więcej niż tylko suche zapamiętywanie słownictwa i zasad gramatyki.

Język kojarzy się z życiem, z ludźmi, z ich zwyczajami i tradycjami, z emocjami. Bez wątpliwości - najlepszym sposobem na naukę języka jest zrobienie tego w kraju, w którym ludzie na co dzień się nim posługują. Na przykład podczas podróży w języku francuskim (dla dzieci w wieku szkolnym lub dla dorosłych) masz stały kontakt z mieszkańcami Francji i nie masz wyboru, jak tylko używać języka w życiu codziennym - przez cały czas - podczas zakupów, w szkole lub w pracy, w rozmowie z przyjaciółmi.

Obecnie możliwości wyjazdów do Francji, aby uczyć się francuskiego są ograniczone. Niemniej, możesz ćwiczyć swoją wiedzę w domu poprzez działania kulturalne: na przykład słuchanie muzyki, czytanie książek lub oglądanie filmów.

Czy wiesz, że francuski jest używany w 31 różnych krajach? Istnieje jeszcze więcej dialektów niż w krajach francuskojęzycznych, a niektóre wyrażenia mogą się różnić w różnych regionach. Jeśli zdecydujesz się wyjechać za granicę, pamiętaj, że nie wszystko jest tak, jak napisano w podręczniku. Francuskie filmy mogą Ci pomóc, ponieważ aktorzy często pochodzą z różnych regionów, więc masz kontakt z różnymi dialektami. Ale teraz dochodzimy do interesującej części.

10 najlepszych filmów francuskojęzycznych

Przedstawiamy 10 najlepszych filmów, które pomogą Ci łatwo nauczyć się francuskiego na kanapie podczas oglądania telewizji. Musisz tylko przygotować popcorn. Bez względu na to, czy jesteś na poziomie początkującym, czy zaawansowanym, czy wolisz komedie, dramaty, filmy akcji lub miłosne, wybierz film, który Cię interesuje i odpowiada Twojemu obecnemu poziomowi językowemu.

Dlatego filmy w naszym przeglądzie są podzielone na poziomy językowe (od A1 do C2). Pamiętaj, że zawsze będzie dialog, którego nie zrozumiesz w 100%. Nie musisz tego robić, aby móc śledzić główny wątek!

Francuskie filmy dla początkujących (A1-A2)

Jeśli dopiero zaczynasz z francuskim, najlepiej ustawić napisy w języku polskim. Aby zacząć, potrzeba trochę koncentracji! Stopniowo lepiej zaczniesz rozumieć dialogi i poszczególne wyrażenia. Pomocne może być obejrzenie filmu, który już znasz. Nie musisz wtedy koncentrować się na zrozumieniu akcji. Naszym zdaniem najlepsze filmy dla francuskich początkujących to:

1. Asterix & Obelix: Misja Kleopatra

Asterix Mission Cléopâtre

Tego francuskiego klasyka zdecydowanie nie powinno zabraknąć na naszej liście. To filmowa adaptacja słynnych komiksów Asterix i Obelix, znanych na całym świecie i przetłumaczonych na niezliczone języki. Czy wiesz, że powstał we Francji w latach 60. XX wieku? Akcja rozgrywa się w czasach Kleopatry, ostatniej królowej i faraona starożytnego Egiptu w latach 51–30 pne.

2. OSS 117 – Kair, Gniazdo Szpiegów

Y OSS 117 Le Caire Nid d'Espion

Kolejny francuski klasyk łączący komedię, szpiegostwo i satyrę. Główny bohater gra szpiega Jamesa Bonda, ale z odrobiną humoru. Akcja rozgrywa się w Egipcie w latach 50. XX wieku, kiedy w Kairze doszło do kryzysu politycznego.

3. Smak życia

L'auberge espagnole

Francuski film miłosny z 2002 roku o życiu młodego Francuza, który spędza rok Erasmusa w Barcelonie. Film pokazuje, jak Francuzi postrzegają kulturę hiszpańską, jakie mają uprzedzenia i jak ważne jest nauczenie się języka obcego, aby spędzić rok za granicą. Jeśli interesuje Cię również rok za granicą, na przykład we Francji lub w Hiszpanii, zajrzyj tutaj.

Filmy francuskie na poziomie średnio zaawansowanym (B1-B2)

Jeśli masz już średni poziom języka B1-B2, Twoja wiedza jest zdecydowanie wystarczająca do oglądania filmów w języku francuskim. Możesz także ustawić napisy w języku francuskim; Uważne czytanie trochę odwraca uwagę od filmu, ale jednocześnie śledzisz głosy, dialogi, wymowę i gramatykę. Ponadto napisy pomagają rozpoznać słowa, których od razu nie zrozumiałeś ze względu na szybką wymowę.

4. Amelia

Le fabuleux destin d’Amélie Poulain

Bardzo symboliczna i znacząca komedia, która ​​w 2001 roku zarobiła 140 milionów dolarów na całym świecie. Film zdobył kilka nagród w European Film Awards za najlepszy film i Jean-Pierre Jeunet za najlepszego reżysera. Film jest odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych, a fabuła jest łatwa do śledzenia, ponieważ wydarzenia i dialogi odbywają się bardzo powoli.

5. Imię

Le prenom

Adaptacja sztuki. Z dużym humorem i dowcipem ta francuska komedia pokazuje, że uczciwość w rodzinie jest najważniejsza. W ten sposób na kolację wychodzą największe młodzieńcze grzechy i tajemnice rodziny i przyjaciół. Możesz sobie wyobrazić, jak kończą się te rozmowy. Bez wątpienia ten film jest bardzo zabawny i sprawia, że nauka francuskiego staje się przyjemnością.

6. Różowe lata

La Vie en Rose / La Môme

La Vie en Rose to francuski film historyczny opowiadający o biografii Edith Piaf, jednej z najbardziej znanych francuskich artystek XX wieku. W roli głównej francuska aktorka Marion Cotillard, która zdobyła wiele międzynarodowych nagród.

7. Kolacja palantów

Le diner de cons

Jedna z tych francuskich komedii, która dzięki zabawnej fabule i dialogom sprawia, że z uwagą śledzisz rozwój wydarzeń. To adaptacja sztuki, która kpi z okrucieństwa niektórych postaci.

Francuskie filmy dla zaawansowanych (C1-C2)

Gdy już opanujesz język francuski na poziomie C1, będziesz miał szeroki wybór filmów. Oto nasze propozycje!

8. Nic do ukrycia

Le jeu

Komedia Freda Cavayé'a z 2018 roku. Grupa przyjaciół je razem obiad - wieczór staje się grą i przybiera ciekawy obrót, gdy przyjaciele decydują się ujawnić wszystkie przychodzące do nich wiadomości. To z kolei może być kłopotliwe dla obecnych par.

9. Licencja na uwodzenie

l'Arnacoeur

Francuski film miłosny, obok którego nie da się przejść obojętnie. Dobra dawka humoru i flirty zapewniają nawiązanie kontaktu z aktorami i zanurzenie się w historię. Ułatwia to śledzenie dialogów w języku francuskim.

10. Nietykalni

Intoucables

Wreszcie jeden z najlepszych filmów na świecie ze względu na poruszającą historię. We Francji film stał się trzecim najlepszym hitem kasowym, a Hollywood wyprodukowało nową edycję filmu „Upside”. Oba filmy opowiadają o sparaliżowanym mężczyźnie i Senegalczyku, który się nim opiekuje. Film pokazuje, jak dwóm ludziom z zupełnie różnych światów udało się zharmonizować w taki sposób, że odzyskują optymizm do życia dzięki przyjaźni, pomimo indywidualnych problemów, z którymi muszą sobie poradzić.

Mamy nadzieję, że na naszej liście znajdziesz jeden lub dwa filmy dla siebie. Znasz jakieś inne filmy, dzięki którym możesz podszkolić swój francuski?

Szukasz innych sposobów, aby łatwo poprawić francuski francuski w domu? Następnie mamy kilka wskazówek do nauki francuskiego online.