Czas przyszły w angielskim

Poznaj różne czasy przyszłe w języku angielskim ze Sprachcaffe. Czasy przyszłe są podzielone na kilka rodzajów w gramatyce angielskiej, w tym Going to, Will i Future Perfect. Na odpowiednich stronach tematycznych dowiesz się jak tworzyć te czasy i w jakich sytuacjach są one używane. Dzięki naszym wskazówkom, ćwiczeniom i praktycznym przykładom zdań, będziesz w stanie opanować różne czasy przyszłe w języku angielskim w mgnieniu oka. Nie będzie ci straszny ani czasownik posiłkowy, ani składnia, ani zastosowanie tych czasów.


Future Simple - kiedy używamy will

Angielski czas przyszły prosty pozwala wyrazić przewidywania, założenia i obietnice na przyszłość w prosty i precyzyjny sposób. W naszych obszernych wyjaśnieniach poznasz ten angielski czas. Dowiesz się, jak utworzyć wyrażenie z Will i czasownikiem, kiedy go używać i które słowa sygnalizujące wskazują na czas przyszły prosty.

Zastanawiasz się kiedy używamy czasu Future Simple? Wszystko to jest wyjaśnione w łatwy do zrozumienia sposób za pomocą przykładów zdań. Wyjaśnią ci one tak praktycznie, jak to tylko możliwe, jak działa czas Will w języku angielskim.

Nie chcesz już monotonnej nauki w szkole?

Odkrywaj świat i jednocześnie doskonal swój angielski! Naucz się razem z Sprachcaffe w międzynarodowej grupie i przeżyj przygodę życia w Wielkiej Brytanii, Kanadzie lub na Malcie!

Odkryj kursy angielskiego za granica >>

Tutaj dowiesz się szczegółowo jak poprawnie używać czasu "going to".

Going to

Tutaj dowiesz się szczegółowo jak poprawnie używać czasu "going to".

Zobacz więcej »

Użycie Going to

Angielski czas wyrażający plany na przyszłość nazywany jest czasem przyszłym going to. Pokażemy, jak poprawnie wyrazić w języku angielskim przyszłe wydarzenia, które zaplanowałeś lub zamierzałeś zrobić już wcześniej. Na stronie poświęconej temu tematowi wyjaśnimy tworzenie, użycie i niektóre słowa sygnalizujące czas going to.

Wszystkie te wyjaśnienia są jasno zilustrowane za pomocą przykładów zdań. Masz więc gwarancję, że szybko opanujesz ten czas przyszły i będziesz w stanie rozmawiać o swoich przyszłych planach i zamiarach po angielsku.

Użycie "going to" jest jednym ze sposobów wyrażania przyszłych zamiarów lub planów w języku angielskim. Oto kilka przykładów, jak możemy go użyć:

  1. Planowanie na przyszłość

  2. Przewidywanie na podstawie obecnych dowodów

  3. Zaplanowane działania w przyszłości

Czas Future Perfect

Dzięki czasowi Future Perfect możesz teraz wyobrażać sobie swoje przyszłe osiągnięcia i pracować nad nimi. Na przykład, możesz powiedzieć: "Do tego czasu w przyszłym roku, zakończę moją przygodę z nauką języka angielskiego". Możesz używać czasu Future Perfect w języku angielskim, aby mówić o zakończonych przyszłych wydarzeniach.

Jeśli chcesz szczegółowo zrozumieć, jak tworzyć i używać tej przyszłej formy języka angielskiego, odwiedź naszą stronę poświęconą czasowi Future Perfect.

Czas przyszły Will lub Going to: porównanie

Zarówno will, jak i going to dwie najczęściej używane formy czasu przyszłego w języku angielskim. Abyś mógł zobaczyć różnicę między tymi dwoma ważnymi czasami przyszłymi w języku angielskim na pierwszy rzut oka, przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie w poniższej tabeli. Pomoże ci to zobaczyć na pierwszy rzut oka różnice między dwoma czasami przyszłymi w gramatyce angielskiej.

Tworzenie dwóch form czasu przyszłego w porównaniu

Will vs Going to
Budowa
Podmiot + will + czasownik w bezokoliczniku
Podmiot + to be + going to + czasownik w bezokoliczniku
I will call my mom tonight. I am going to study for my exam.

Nieplanowane działania vs planowane działania

  Will Future Going-to-Future
Czas Nieplanowane działania planowane działania
Przykład I will go to the gym tomorrow I am going to eat dinner tonight.
  Assumptions about future events Assumptions based on evidence or circumstantial evidence.
Przykład I will be finish my studies next year I am going to finish my studies next year.
  Resolution to do something in the future Concrete plans for the future.
Przykład I will run more next year I am going to run more next year.
  Less likely than Going-to-Future More likely than Will Future
Przykład I will probably finish work at 5pm. I am going to finish work by 5pm.

Naucz się czasów angielskich

Angielski czas teraźniejszy: wyjaśnienie

Tutaj dowiesz się wszystkiego o angielskim czasie teraźniejszym.

Ucz się dalej! »

Angielski czas przeszły: wyjaśnienie

Ucz się z nami angielskiego czasu przeszłego.

Ucz się dalej! »