Jak się uczyć języka obcego w domu?

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o czytaniu, pisaniu, słuchaniu i mówieniu, czyli 4 aspektach efektywnej nauki języka obcego w domu.Jeśli wiemy już jakie umiejętności powinniśmy ćwiczyć, to teraz o warto zainteresować się tym jak można nauczyć się języka, zwłaszcza teraz kiedy i tak spędzamy dużo czasu w domu. Przecież nie chcemy mieć poczucia zmarnowanego czasu?Nie mamy też wymówki, że nie ma czasu czy możliwości, żeby uczyć się języka obcego, bo ucząc się w domu nie trzeba nigdzie wychodzić, martwić się dojazdami czy zapomnieniem zeszytu z zadaniami domowymi. 

Nauka angielskiego w domu - wybierz cel

Jeśli wybierzesz konkretny cel nauki i wypiszesz sobie powody, dlaczego tak naprawdę chcesz się uczyć języka obcego, łatwiej będzie Ci się zmotywować.Zaczynamy od tego, żeby wybrać odpowiednie dla siebie materiały. Może to być podręcznik, kurs on-line w sprawdzonej szkole, aplikacje do nauka języka czy samouczki. Możemy też wybrać coś nietypowego jak uczenie się z ulubionego serialu na Netflixie czy na piosenkach ze Spotify.Wiele osób, które dobrze znają język zaczęły się uczyć, żeby móc słuchać swoich ulubionych zespołów ze zrozumieniem tekstów, czytać  książki ukochanego autora czy oglądać odcinki serialu, który nie ma jeszcze wersji polskiej. Przy okazji odkryły, że samodzielna nauka w domu jest bardziej efektywna niż w tradycyjnej szkole.

Jak możesz uczyć się w domu i Ty?

Nauka angielskiego z serialu - łączenie przyjemnego z pożytecznym


Wystarczy postanowienie, żeby oglądać filmy i seriale tylko i wyłącznie w języku oryginalnym - na początek np. angielski film z angielskimi napisami a potem już bez napisów . Jeśli masz Netflixa to już dziś zmień język napisów i dźwięku.

Dlaczego warto oglądać serial po angielsku z napisami w tym samym języku? 

Będziesz w stanie więcej zrozumieć i przeczytać bez domyślania się, co zostało powiedziane Będzie też łatwiej sprawdzać znaczenie w słowniku w telefonie w czasie oglądania, jeśli wyłapiesz jakieś nowe słowa. Oprócz tego uczysz się poprawnej wymowy i pisowni oraz  uczysz się rozumienia ogólnego znaczenia, nawet jeżeli nie znasz wszystkich słówek.

Chwila z ulubionym serialem będzie zanurzeniem się w języku obcym tak jakbyś pojechał za granicę. Możemy osłuchać się z językiem i językiem ciała mieszkańców danego kraju a także dobrze się bawić.

Jak jeszcze można uczyć się w domu?


Słuchaj piosenek w języku obcym na Spotify, szukaj tekstów i tłumacz sobie ulubione piosenki. Jeśli masz w domu prywatność, to śpiewaj albo czytaj na głos a nawet mów do siebie przed lustrem.

Znajdź blog w języku angielskim na temat, który Cię interesuje, czytaj posty i tłumacz je na język polski.

Kup tą samą książkę w języku obcym i po polsku. Czytaj na zmianę rozdział po polsku i po angielsku czy w innym języku, którego się uczysz.

Zacznij od 15 minut dziennie codziennie. W końcu czasu mamy teraz pod dostatkiem.