Szkoła średnia w USA

Stany Zjednoczone znane są jako kraina tysiąca możliwości i największego szaleństwa. Ze względu na niewiarygodną wielkość i różnorodność kraju, w Stanach Zjednoczonych jest naprawdę wiele do odkrycia. Od tropikalnej po arktyczną pogodę, od wybrzeży po metropolie i góry, w amerykańskim liceum możesz przeżyć niezapomniane przygody!

Wiek

14 - 18 lat (szkoły prywatne)

15 - 18 lat (szkoły państwowe)

Długość

od 5 do 10 miesięcy

Opcje

szkoła i lokalizacja do wyboru

Region

Zachodnie Stany, Środkowy Zachód, Południowe oraz Wschodnie Stany

Zachodnie stany charakteryzują się nie tylko kilometrami regionów przybrzeżnych na Pacyfiku, ale także wspaniałymi krajobrazami górskimi i znanymi na całym świecie parkami narodowymi, takimi jak Wielki Kanion oraz rozległymi pustynnymi krajobrazami i szczytami górskimi w Arizonie.

Środkowy Zachód znany jest natomiast z licznych jezior, takich jak Wielkie Jeziora w pobliżu Wisconsin na granicy z Kanadą czy Ozarks w Missouri. Region graniczy od wschodu z Appalachami, a od zachodu z Górami Skalistymi. W okolicy Wielkich Równin znajdują się również liczne rezerwaty indiańskie, a także góra Rushmore, znana z czterech wykutych w kamieniu obliczy prezydentów. Tutejsze rodziny znane są z niezrównanej gościnności.

Wschodnie stany wyróżniają się przede wszystkim zauważalnym wpływem europejskim i tworzą gospodarcze centrum Ameryki poprzez obszary wokół Nowego Jorku i regionu Kapitolu w Waszyngtonie. To doskonałe miejsce na poznanie historii kraju. Znanymi zabytkami poza gigantycznymi metropoliami są góry Blue Ridge i Park Narodowy Shenandoa.

W subtropikalnych południowych stanach Ameryki, obok początków Appalachów, płynie najdłuższa rzeka w kraju, Missisipi. Południe jest również znane z różnorodnej sceny muzycznej, od country, przez rock and rolla, po jazz i blues. Nie można zapomnieć o cudownych plażach wybrzeża Atlantyku, za sprawą których południe stanowi popularne miejsce wypoczynku.

Odkrywanie Nowego Jorku

Zaczynasz naukę w amerykańskim liceum we wrześniu? W takim razie nie możesz przegapić wydarzenia New York Experience. Podczas tego trzydniowego projektu masz okazję poznać najważniejsze atrakcje światowej metropolii, takie jak Statua Wolności, Wall Street i Times Square. Zakwaterowanie i wyżywienie są oczywiście wliczone w cenę, więc nie musisz się o nic martwić i możesz miło rozpocząć swój pobyt w USA.

Organizacja roku szkolnego w USA

W USA, tak jak w Polsce rok szkolny jest podzielony na dwa półrocza. Każde trwa 5 miesięcy.
Jeżeli zdecydujesz się na 1 semestr nauki za granicą, możesz uczyć się w USA:
  • od sierpnia/ września do grudnia/ stycznia
Jeżeli zdecydujesz się na rok szkolny, czyli 10 miesięcynauki za granicą, będziesz uczyć się w USA:
  • od sierpnia/ września do maja/ czerwca
Początek roku szkolnego w USA może przypadać na koniec sierpnia lub początek września, w zależności od wybranej szkoły. Możesz zakończyć swoją naukę w amerykańskiej szkole średniej w grudniu/ styczniu (po 5 miesiącach) lub maju/ czerwcu (po 10 miesiącach). W przypadku, gdy chcesz wziąć udział w "New York Experience", wtedy należy zaplanować lot do USA pod koniec sierpnia i rozpocząć swoją przygodę nieco wcześniej.

Często zadawana pytania dotyczące Szkoły średniej w USA

Zakwaterowanie jest u rodziny goszczącej, która została wcześniej sprawdzona przez lokalnych organizatorów. Staramy się jak najlepiej dopasować uczniów do rodzin goszczących.
Wiele szkół ma tylko wytyczne dotyczące ubioru, do których należy się stosować. W szkołach prywatnych natomiast uczniowie noszą odpowiednie mundurki szkolne.
To zależy od szkoły. Zazwyczaj lekcje są od około od 9:00 do 15:00.
Tak, w każdym okręgu mamy koordynatora regionu. W razie potrzeby w każdej chwili można się z nim skontaktować telefonicznie.
Nie, przelot należy zorganizować we własnym zakresie.
Rodzina może odwiedzić ucznia pod koniec programu. Jest to zabronione w trakcie programu.
Tak, uczniowie przylatujący do USA często zabierają ze sobą własny sprzęt narciarski. Zależy to oczywiście od regionu, do którego się wybierasz.
Nie, uczniowie wyjeżdżający do szkoły, nie mogą podejmować pracy za granicą.
Transport publiczny jest dostępny w miastach. Na obszarach poza miastami będziesz polegać na przyjaciołach z prawem jazdy i rodzinie goszczącej, aby dostać się z punktu A do punktu B.
Ze względu na ubezpieczenie na miejscu nie jest dozwolone ubieganie się o prawo jazdy. Nie wolno również prowadzić pojazdu mechanicznego.
Tak, oferujemy w programie także prywatne szkoły średnie z możliwością wyboru lokalizacji i konkretnej szkoły. Szkoły prywatne są mniejsze i dlatego stwarzają najlepsze warunki. Klasy liczy od 14 do 18 uczniów.
Zalecane są standardowe szczepienia powszechne w Europie (tężec, odra, świnka, różyczka, WZW typu A i B, błonica, krztusiec, polio).
USA to bezpieczny kraj. Światowy wskaźnik ryzyka jest niski i wynosi tylko 3,90%.

Chcesz wyjechać na rok szkolny?

Masz więcej pytań? Chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości i doradzimy!

Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje w zasięgu ręki

Całkowicie bezpłatny, ale pełny ważnych informacji: oferowane języki, miejsca docelowe, rózne rodzaje kursów i zakwaterowania.

Zamów bezpłatny katalog

Wróć do:

Szkoła średnia za granicą