Wielu młodych ludzi i ich rodziców marzy o szkole średniej czy też studiach za granicą. Jest mnóstwo możliwości, ale często przerastają nas sprawy formalne. Warto skorzystać wtedy z pomocy i dowiedzieć się wszystkiego u osób zajmujących się tym zawodowo. Jeśli któraś z poniższych opcji szczególnie Ci się spodoba, napisz do nas, a my pokierujemy Cię do specjalisty zapewniającego wsparcie w czasie całej zagranicznej edukacji. Przed wyjazdem oraz w trakcie, a także po zakończeniu nauki w innym kraju.
Nauka za granicą – kiedy, gdzie i dla kogo?
Jakie są opcje nauki za granicą?
Szkoła średnia dla młodszych kandydatów, czyli osób w wieku 15-18 lat. Warunkiem jest ukończenie II klasy szkoły średniej. Zazwyczaj program ten realizujemy w Kanadzie, dlatego wymagamy też, by uczeń dobrze znał język angielski lub francuski.
College lub Uniwersytet dla tych z Was, którzy ukończyli już naukę w szkole średniej. W poniższej tabeli różnice pomiędzy tymi dwoma formami nauki.
College | Uniwersytet |
---|---|
Na zakończenie: certyfikat lub dyplom, możliwy tytuł inżyniera | Na zakończenie: dyplom, licencjat lub magister |
Przygotowanie do zawodu | Nacisk na krytyczne myślenie i badania |
Zwykle nauka tańsza niż na uniwersytecie | Wykłady, seminaria, zajęcia laboratoryjne, ćwiczenia |
Instytucje prywatne lub publiczne | Instytucje prywatne lub publiczne |
Możliwość skorzystania z kredytu studenckiego | Wiele jednostek badawczych i interakcji społecznych |
Jak wygląda przebieg nauki za granicą?

Najpierw trafiacie do szkoły językowej Sprachcaffe. Chcemy przygotować Was do nauki w szkole, którym językiem wykładowym jest język obcy. Długość i intensywność kursu zależy od Waszych dotychczasowych umiejętności i wymagań danej uczelni. Pobyt w naszej szkole często jest połączony z zakwaterowaniem u zaprzyjaźnionej z nami miejscowej rodzinie goszczącej i zorganizowanym czasem wolnym, w trakcie którego poznajecie również kulturę danego kraju i społeczności. Po kilkutygodniowym kursie jesteście gotowi podjąć kilkumiesięczną edukację w wybranej placówce szkolnej.
Co jeszcze mogę robić podczas długoterminowego kursu językowego?
Jeśli nie odpowiada Ci żadna z powyższych opcji, możesz wybrać się na tzw. gap year, czyli rok przerwy za granicą. Możesz to zrobić w dowolnym momencie – po zakończeniu szkoły czy też w czasie urlopu dziekańskiego na studiach. Zazwyczaj pomaga to młodym ludziom zdecydować, co chcą robić w przyszłości. Będąc z dala od domu, patrzy się na swoje życie – dotychczasowe i przyszłe z innej perspektywy. Często odkrywamy nowe pasje, nieznane nam dotąd własne talenty, stajemy się odważniejsi i mamy ochotę na więcej. Kiedy jak nie teraz?
Co zyskam, decydując się na długoterminowy wyjazd językowy?
Długoterminowy wyjazd zagraniczny to wyzwanie. Poświęcacie na jego realizację dużo czasu, finansów i emocji. Normalne jest więc, że wiąże się on z pewnymi obawami, stresem i niepewnością. Jednak, jak pokazuje doświadczenie innych, warto. Rzadko kto wraca z takiego wyjazdu nieusatysfakcjonowany. Podróże zmieniają życie. Długoterminowa nauka za granicą to jeszcze coś innego, coś więcej, coś bardziej intensywnego.
Jeśli jesteście zainteresowani naszymi propozycjami zapraszamy na poszczególne strony, gdzie możecie znaleźć więcej informacji na temat tych projektów. Zachęcamy również do bezpośredniego kontaktu.
Program Uniwersytecki: https://www.sprachcaffe.com/polski/kursy_jezykowe/progam_uniwersytecki.htm
Gap Year: https://www.sprachcaffe.com/polski/gap-year.htm
Szkoła średnia: www.sprachcaffe.com/polski/obozy-jezykowe/szkola-srednia-za-granica.htm
