Seriale i filmy do nauki hiszpańskiego: Jak poprawić swoją znajomość hiszpańskiego w sposób rozrywkowy.

Obecnie istnieje wiele sposobów na naukę nowego języka, zarówno za pomocą różnych aplikacji dedykowanych nauce języków, poprzez ćwiczenia online, jak i nawet przy użyciu słownika można opanować dowolny język! Niemniej jednak, jeśli chcesz uczyć się i używać języka w sposób bardziej zabawny i ekscytujący, powinieneś obejrzeć niektóre z najpopularniejszych seriali i filmów po hiszpańsku, które znajdziesz w artykule poniżej.

Popraw swoją znajomość hiszpańskiego poprzez rozrywkę

Oglądanie serialu lub filmu na Netflixie  może być uważane jako czas wolny, prawda? Chociaż prawdopodobnie robisz to w czasie wolnym (żaden szef nie chciałby przyłapać cię na oglądaniu serialu w trakcie pracy), oglądanie serialu lub filmu w celu nauki obcego języka może być całkiem wyzwaniem, nawet z napisami. Ten sposób praktykowania obcego języka (w tym przypadku hiszpańskiego) jest bardzo skuteczny, przynajmniej jeśli chodzi o rozumienie ze słuchu i czytanie, a zauważysz stosunkowo szybką poprawę w stosunku do czasu, w jakim jesteś narażony na język. Aby pomóc ci szybko znaleźć odpowiedni hiszpański film lub serial do nauki hiszpańskiego, stworzyliśmy listę 10 najczęściej oglądanych filmów i seriali, dzięki czemu możesz poprawić swoją znajomość hiszpańskiego przy wyborze preferowanego serialu lub filmu. Zaczynajmy!

1. "La casa de papel" (Dom z papieru)

Zorganizowana grupa złodziei wyrusza, by dokonać przekrętu wieku w Krajowa Fabryce Waluty i Znaczków. Pięć miesięcy przygotowań zostaje skróconych do jedenastu dni, by pomyślnie przeprowadzić wielki przekręt. To być może najbardziej znany serial na świecie, nakręcony całkowicie w języku hiszpańskim. Jeśli planujesz kiedyś mieszkać w Hiszpanii (albo już tam mieszkasz), z pewnością będziesz musiał zapoznać się z akcentem hiszpańskim, który czasami zmusza nawet rodzimych hiszpańskojęzycznych użytkowników z Ameryki Łacińskiej do włączania napisów, aby jasno zrozumieć wszystko, co jest mówione. Hiszpanie z natury mają tendencję do mówienia tak szybko, że nawet nie zauważysz, ile słów wypowiadają w jednym zdaniu.

Przeznaczony dla osób powyżej 16 roku życia. Hiszpania, 2017 - 2021.

2. "Roma"

W dzielnicy Roma w Meksyku dwie służące pomagają matce w wychowywaniu czwórki dzieci, gdy jej mąż jest długo poza domem. Jedna z młodych kobiet, Cleo, opiekuje się dziećmi, jakby były jej własne, mimo że przechodzi przez trudny okres. To niewątpliwie jeden z najlepszych latynoamerykańskich filmów kiedykolwiek wyprodukowanych i stworzonych. Z 3 Oscarami, 2 Złotymi Globami i 4 nagrodami BAFTA, stał się ikoną w Ameryce Łacińskiej i filmem, który musisz obejrzeć, jeśli uczysz się hiszpańskiego.

Przeznaczony dla dzieci powyżej 12 roku życia. Meksyk, 2018.

3. "Vis a Vis"

Macarena to delikatna i niewinna młoda kobieta, uwięziona za defraudację i oczekująca na swój proces. W więzieniu stanie przed niebezpiecznym i zupełnie nieznanym światem, który zmusi ją do ewoluowania poprzez przemoc. Jeśli oglądałeś/aś "Orange Is the New Black" i Ci się podobało, ta seria to coś, co być może zechciałbyś/łabyś obejrzeć. Tutaj hiszpańscy protagonistki noszą żółte ubrania. Serial jest jednym z tych, które spotkały się z największym uznaniem krytyków i odniosły ogromny sukces. "Vis a Vis" opowiada historię Macareny i jej wejścia do więzienia, gdzie spotyka zarówno dobrych, jak i złych ludzi oraz mnóstwo kłopotów. To dobry serial do nauki hiszpańskiego, zwłaszcza kolokwialnych wyrażeń, które są dalekie od hiszpańskiego z dawnych czasów. Jeśli już widziałeś/łaś "Dom z papieru", na pewno rozpoznasz Nairobę (Alba Flores) w roli Saray Vargas.

Przeznaczony dla osób powyżej 16 roku życia. Hiszpania, 2015 - 2019.

4. "Encanto"

Młoda kolumbijska nastolatka może być ostatnią nadzieją swojej rodziny, kiedy odkrywa, że magia Encanto, zaklętego miejsca, które obdarza dzieci wyjątkowymi talentami, jest poważnie zagrożona. Piękny kolumbijski film animowany Disneya przenosi nas w kolorowy i różnorodny świat, który nawiązuje do magicznego realizmu kolumbijskiego laureata Nagrody Nobla, Gabriela Garcíi Márqueza. Rodzina Madrigal spędza dni w ogromnym rodzinnym domu, a wszyscy członkowie mają supermoce, z wyjątkiem głównej bohaterki. Zwycięzca Oscara i Złotego Globu za najlepszy film animowany, ten film prezentuje bogatą kolumbijską kulturę, przysłowia, jedzenie, muzykę, wierzenia oraz historyczne wydarzenia w Kolumbii.

Przeznaczony dla wszystkich widzów. Kolumbia, 2021.

5. "Élite"

Las Encinas to najbardziej ekskluzywna i wyrafinowana szkoła w Hiszpanii, miejsce, w którym uczą się dzieci z wyższych klas społecznych, i gdzie trzech nastolatków z niższych klas społecznych właśnie zostało przyjętych z zaniedbanej publicznej szkoły. Ten serial jest nowością pod każdym względem, otwarcie poruszając trudne tematy, takie jak homoseksualizm wśród nastolatków i nadużywanie narkotyków. Ten serial na pewno pomoże ci ćwiczyć hiszpański, ale także poznać slang i nowe wyrażenia, które są powszechne wśród młodych Latynosów dzisiaj.

Przeznaczony dla osób powyżej 16 roku życia. Hiszpania, 2018 - 2022.

6. "Coco"

Miguel to młody chłopiec, który marzy o zostaniu muzykiem, ale jego rodzina zabrania mu tego, ponieważ jego prapradziadek, muzyk, ich porzucił. Rodzina Miguela zaplanowała, że zostanie szewcem i w ten sposób nauczy się tradycyjnego zawodu całej rodziny. W Día de Muertos Miguel przypadkowo udaje się do krainy zmarłych. Może jednak opuścić tę krainę tylko wtedy, gdy zmarły krewny udzieli mu swojego błogosławieństwa. Jego praprababcia, którą spotyka w krainie zmarłych, odmawia mu powrotu do żyjących, chyba że zobowiąże się zrezygnować z marzeń o zostaniu muzykiem. Z tego powodu Miguel ucieka od niej i wyrusza, by odnaleźć swojego prapradziadka...

Przeznaczony dla wszystkich widzów. Meksyk, 2017.

7. "Las chicas del cable"

Krótko przed krachem na giełdzie w 1929 roku, pierwsza narodowa firma telefoniczna rozpoczęła działalność w Madrycie. Wiele kobiet ma nadzieję dostać tam pracę, co nie tylko oznacza zawód, ale także postęp i nowoczesność tamtego czasu. Jednym z tematów tego serialu jest przyjaźń, pokazując, jak protagonistki trzymają się razem i wspierają się nawzajem przez cały czas, pomimo wszystkich trudności, które się pojawiają. Innym ważnym tematem jest walka o równość, ponieważ wielokrotnie widzimy, jak dążą do uczynienia oczywistym, że obie płcie mają równe prawa.

Przeznaczony dla osób powyżej 16 roku życia. Hiszpania, 2017 - 2020.

8. "Todo sobre mi madre" (Wszystko o mojej matce)

Ten film hiszpańskiego reżysera Pedro Almodóvara, z udziałem Penélope Cruz, opowiada o Manueli, kobiecie doświadczającej poważnej urody losu, która postanawia uciec od teraźniejszości, schronić się w przeszłości. Podróżuje do Barcelony, gdzie osiemnaście lat temu zachodziła w ciążę. Wyrusza, aby odnaleźć Estebana, ojca jej dziecka, który nigdy nie wiedział, że Manuela stała się matką. To pierwszy hiszpański film, który zdobył zarówno Złoty Glob, jak i Oscara, a także jedyny, który zdobył oba te nagrody oraz BAFTA oraz 2 nagrody na Festiwalu Filmowym w Cannach.

Przeznaczony dla osób powyżej 18 roku życia. Hiszpania, 1999.

9. "Narcos"

Netflix podejmuje się walki z kartelem Medellín w serialu "Narcos", śledząc wzloty i upadki kolumbijskiego barona narkotykowego Pablo Escobara oraz agentów DEA, którzy próbowali go schwytać. "Narcos" opowiada historię z dwóch perspektyw. Z jednej strony historia jest przedstawiana z punktu widzenia samego Escobara, a z drugiej widz śledzi wydarzenia z perspektywy Steve'a Murphy'ego, agenta DEA ze Stanów Zjednoczonych, który został wysłany do Kolumbii, aby podjąć działania przeciwko kartelowi Medellín. Chociaż "Narcos" stara się przedstawić historię jak najbliżej rzeczywistych wydarzeń, czasami wpada w typowe hollywoodzkie motywy, takie jak amerykański heroizm. Niemniej jednak "Narcos" to dobry serial do nauki hiszpańskiego z intrygującą fabułą.

Przeznaczony dla nastolatków powyżej 16 roku życia. Stany Zjednoczone, 2015 - 2017 (akcja toczy się w Kolumbii, 1973 - 1998).

10. "El laberinto del fauno" (Labirynt Fauna)

W 1944 roku w Hiszpanii młoda Ofelia i jej chora matka przybywają do domu nowego męża matki, sadystycznego oficera z zamiarem stłumienia partyzanckiego powstania. Podczas eksplorowania starożytnego labiryntu Ofelia spotyka fauna Pana, który mówi jej, że jest legendarną zaginioną księżniczką i musi ukończyć trzy niebezpieczne zadania, by zdobyć nieśmiertelność. Zwycięzca 3 Oscarów, 3 nagród BAFTA i 7 nagród Goya, to film, który trzeba zobaczyć, jeśli chcesz poprawić swoją znajomość hiszpańskiego.

Przeznaczony dla osób powyżej 16 roku życia. Hiszpania i Meksyk, 2006.

Kilka ostatnich myśli na temat nauki hiszpańskiego za pomocą filmów i seriali

Wszyscy wiemy, że dzięki digitalizacji i dostępnym nam technologiom codziennie pojawiają się nowe metody i sposoby nauki języka. Dlatego warto skorzystać z platform takich jak Netflix, Disney+ oraz inne, ponieważ są one niezbędnymi elementami opanowywania języka obcego. Nie wszystko, czego się uczysz, musi być nudne i monotonne, możesz także ćwiczyć język w sposób zabawny i relaksujący w czasie wolnym. Ważne jest, abyś nie tracił motywacji i zwracał uwagę na nowe słownictwo, z którym się spotykasz. Jesteśmy pewni, że przy każdym nowym hiszpańskim filmie lub serialu nauczysz się wielu nowych słów, zwrotów i struktur gramatycznych.

Więc wybierz swój ulubiony serial i/lub film, usiądź wygodnie na kanapie i zacznij poprawiać swój hiszpański!

Jeśli natomiast wolisz bardziej bezpośrednią formę nauki, polecamy nasze kursy języka hiszpańskiego.