Dove imparare l'italiano gratis? - czyli gdzie nauczyć się włoskiego za darmo!

Czy marzysz o tym, by płynnie mówić w języku opery, sztuki i kuchni? Nauka włoskiego może wydawać się wyzwaniem, ale w dobie Internetu jest ona bardziej dostępna niż kiedykolwiek wcześniej! Dzięki niezliczonym darmowym zasobom online możesz rozpocząć swoją językową przygodę bez konieczności wychodzenia z domu. Internet oferuje bogactwo interaktywnych kursów, inspirujących podcastów, edukacyjnych kanałów YouTube i ciekawych kont na Instagramie, które sprawią, że nauka włoskiego będzie nie tylko efektywna, ale i niezwykle przyjemna.   W tym artykule odkryjesz najlepsze darmowe sposoby na naukę włoskiego online, które pomogą Ci zanurzyć się w pięknie tego języka i kulturze Włoch. Przygotuj się na ekscytującą podróż językową, nie ruszając się z własnej kanapy!  

Darmowe aplikacje do nauki włoskiego, czyli "lingua italiana" w twojej kieszeni!

Jeżeli nie wiesz od czego zacząć naukę, a zapis na kurs albo umówienie korepetytora wydają się zobowiązaniem, na które nie jesteś jeszcze gotowy, to aplikacje dostępne za darmo na Twoim telefonie będą świetnym rozwiązaniem!

Aplikacje pozwalają na naukę w dowolnym miejscu i czasie - wystarczy kilka minut przerwy w pracy, podróż komunikacją miejską, czy chwila relaksu w domu, aby przyswoić nowe słownictwo, zwroty czy zasady gramatyki.

Popularną opcją na początek jest Duolingo, gdzie sympatyczna zielona sówka przeprowadzi nas przez podstawy języka włoskiego, powtórzy z nami materiał i zadba o systematyczność. Charakterne i kolorowe postaci występujące w aplikacji oraz prosta nawigacja między lekcjami pozwolą zauważyć pierwsze efekty nauki bardzo szybko.

Na rynku istnieją również płatne aplikacje z darmowym okresem próbnym lub bezpłatnymi lekcjami początkowymi. Jeżeli darmowe aplikacje nie spełniają Twoich potrzeb, ale nie chcesz inwestować w cały kurs w ciemno, wypróbuj Mondly, Busuu albo Memrise.

Do nauki słownictwa włoskiego polecamy darmową aplikację Anki App z mnóstwem gotowych zestawów fiszek i możliwością śledzenia postępów lub Quizlet, gdzie stworzysz swoje fiszki i wybierzesz najbardziej dogodny dla Ciebie, interaktywny tryb nauki.

Nauka włoskiego z YouTube

YouTube to idealne miejsce na obcowanie z autentycznym, żywym językiem. Znajdziesz tam kanały prowadzone zarówno przez włoskich nauczycieli, co nadaje lekcjom prawdziwego włoskiego temperamentu, jaki i przez polskich oraz angielskich ekspertów językowych. Jeśli Twój poziom językowy jest średniozaawansowany lub zaawansowany, wybierz naukę z native speakerem lub w przełożeniu z angielskiego. Jeśli natomiast zależy Ci na solidnych podstawach, prawdopodobnie lepiej odnajdziesz się oglądając filmiki wspierane językiem polskim. Filmy wstawiane przez internetowych twórców przedstawiają słownictwo i gramatykę włoską w akompaniamencie napisów oraz animacji, które ułatwiają skupienie uwagi, a przez to efektywne zapoznanie się z materiałem.

Kanał prowadzony przez sympatycznego Alberto skupia się na praktycznym wykorzystaniu języka włoskiego w codziennych sytuacjach. Znajdziemy tam również wiele ciekawostek dotyczących kultury i życia codziennego Włochów. Materiały są dynamiczne, najważniejsze informacje są notowane na ekranie, a sam komentarz autora jest wolny i wyraźny. Warto zaznaczyć, że kanał jest prowadzony całkowicie w języku włoskim, więc trzeba posiadać wstępne doświadczenie z tym językiem, aby w pełni wykorzystać wiedzę przekazywaną przez Alberto.

Ekspresywny - jak same Włochy - kanał Learn Amo jest kolejnym świetnym przykładem włoskojęzycznych materiałów edukacyjnych. Autorka filmów prezentuje konkretne sytuacje z życia codziennego, wcielając się w różne postaci. W kreatywny sposób dodaje swoim filmom zabarwienia humorystycznego, co pomaga przyswoić nowy materiał.

To dla odmiany kanał polski, gdzie lektorka udostępnia swój kurs języka włoskiego od podstaw i za darmo! Kanał oferuje playlisty na YouTubie oraz materiały dydaktyczne w formie e-booka na stronie internetowej szkoły. Nawet kompletni nowicjusze będą mogli czerpać korzyści z lekcji prowadzonych w języku polskim na kanale Vacanze Romane.

Shorty oraz reelsy, czyli szybkie lekcje dla każdego!

Krótkie filmy na portalach społecznościowych, typu Instagram czy TikTok, to nowoczesny sposób na uzupełnienie tradycyjnych form nauki języka włoskiego! Taka forma wideo daje szeroki wachlarz możliwości - od ćwiczeń wymowy po dialogi w codziennych sytuacjach.

Polecamy następujących twórców działających aktywnie na Instagramie w języku włoskim:

  • @learnamo - włoska intonacja oraz słownictwo utrzymane w humorystycznym stylu
  • @learnitalianwithcaterina - rolki dla bardziej zaawansowanych, treści filmów są dokładnie opisane w poście
  • @lucreziaoddone - powszechne słownictwo pokazane przy pomocy emotikonów i odpowiedzi na pytania fanów dotyczące języka
  • @theitalianlizard - znane frazy demonstrowane na rolkach oraz rozpisane w postach
  • @lets.be.italians - codzienne i popularne zwroty przedstawiane w różnych wersjach

Włoski z polskim na Instagramie łączą między innymi:

  • @lingueinsieme - lektorki szkoły językowej przedstawiające ciekawostki językowe i tłumaczące je po polsku
  • @poprostuwloski - interesujące fakty na temat życia we Włoszech po polsku i nauka przydatnych słów i zwrotów

Materiały są lekkie, szybkie oraz z dozą dobrego humoru i energii. Z pewnością pomogą każdemu - niezależnie od poziomu znajomości włoskiego - poszerzyć zasób słownictwa i rozwinąć rozumienie codziennych zachowań Włochów.

Uczenie się poprzez słuchanie - podcasty i audycje w języku włoskim

Czasami zdarzają się dni, kiedy nie mamy już energii klikać w kolorowe kafelki aplikacji albo oglądać kolejnych filmy na YouTubie. Na szczęście nawet w tych momentach nie musimy rezygnować z nauki włoskiego. W Internecie znajdziemy plejadę możliwości do osłuchania się z językiem - w formie podcastów, czy też stacji radiowych. Poniżej prezentujemy ciekawe opcje ćwiczenia słuchania, do których potrzebujesz tylko słuchawek i dostępu do Internetu!

To wiadomości ze świata przedstawione w zmodyfikowanej, znacznie wolniejszej i prostszej wersji językowej. Strona udostępnia profesjonalnie nagrane oraz transkrybowane treści, dając możliwość ćwiczenia równolegle umiejętności słuchania i czytania. Niewątpliwym plusem jest opcja wyboru poziomu zaawansowania na ekranie głównym, co sprawia, że prezentowane materiały są dobrze przyswajalne.

Tom prowadzi swój vlog po angielsku od ponad 10 lat i prezentuje widzom swoją fascynującą przygodę z językiem włoskim. Poświęca czas na tłumaczenie gramatyki oraz słownictwa w podcastowym stylu. Zazwyczaj na nagraniu jest tylko mówiący autor, a więc z powodzeniem można tylko słuchać jego treści, bez obawy, że stracimy ważne informacje.

Lista stacji radiowych prosto z Włoch, idealna do odtworzenia podczas ćwiczeń, czy jazdy samochodem. Możemy tutaj poznać nowe utwory muzyczne i posłuchać prezenterów radiowych oraz reklam, które pomogą nam osłuchać się z naturalnym i codziennym włoskim słownictwem.

Spotify oferuje dostęp do różnorodnych podcastów od wielu autorów. Polecamy wyszukiwać frazy typu: "podcasty włoskie", "italian podcast". Polecamy zwłaszcza takie kanały, jak Stories in Slow Italian czy Coffee Break Italian, zwłaszcza dla osób na poziomie średniozaawansowanym.

Gramatyka włoska i słownictwo - ćwiczenia online

Jeśli akurat realizujesz dany materiał na kursie, czy samodzielnie lub przygotowujesz się może do testu z danego zagadnienia gramatycznego, prawdopodobnie będziesz potrzebować sporo ćwiczeń praktycznych. W Internecie znajdziesz mnóstwo miejsc, gdzie szybko sprawdzisz swoją wiedzę. Zadania online zawierają zwykle system automatycznego sprawdzania odpowiedzi, a więc nie ma konieczności wertowania stron podręcznika w poszukiwaniu informacji zwrotnej. Ćwiczenia możesz wykonywać wielokrotnie, aby dojść do perfekcji. Poniżej znajdziesz kilka polecanych przez nas stron.

Tu znajdziesz proste ćwiczenia podzielone według zagadnień gramatycznych. W zakładce "Esercizi di italiano" spotkasz dwa poziomy zaawansowania "Elementare" i "Intermedio", a w nich ćwiczenia odpowiednio dla poziomów A1-A2 oraz B1-B2. Ze strony możesz korzystać po włosku lub po angielsku. Polecamy też zakładkę "Link utili", w której znajduje się wiele przydatnych i ciekawych linków.

To strona z ćwiczeniami nie tylko do gramatyki na poziomach od A1 do B2, ale również słownictwa włoskiego. Każde ćwiczenie oznaczone jest odpowiednim poziomem. Strona odznacza się przejrzystą nawigacją i przyjaznym dla użytkownika interfejsem.

Nauka języka włoskiego online to niezwykle wygodna i skuteczna metoda, która pozwala na elastyczne dostosowanie tempa i stylu nauki do indywidualnych potrzeb. Pamiętaj, że poza zewnętrznymi materiałami możesz też wypróbować inne sposoby na oswajanie się z językiem włoskim, takie jak:

  • zmiana ustawień języka na włoski na swoim smartfonie czy laptopie,
  • zmiana języka w grze wideo,
  • czytanie książek napisanych po włosku.

Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze, a takie znajdziesz bliżej niż Ci się wydaje!

Buona fortuna e buon divertimento!