Dil sertifikası

Dil sertifikanızı alın ve kariyer seçeneklerinizi artırın.

Sertifikalar hakkında daha fazla bilgi »

İndirimi yakalayın: Serinletici Yaz İndirimleri! 🏖️🌊

Dil eğitimi seyahatleriniz için özel indirimler✈️. Brighton bu yaz hayatınızı renklendirsin☀️ Rakipsiz tekliflere hazır olun!!

Bu yaz için yer ayırtın!

Almanca sertifikaları

Almanca dil becerilerinizi belgeleyebilecek çeşitli sertifikalar ve onaylar vardır. Seçtiğiniz sertifika türü, genellikle Almanca dil sertifikası talep etme nedenlerinize bağlıdır (örneğin, Almanca dil becerisi gerektiren kurumlarda okumak veya çalışmak veya vize, oturma izni veya Alman vatandaşlığına başvurmak için). Aşağıdaki sınavlar ve sertifikalar genellikle Alman makamları ve kurumları tarafından tanınır.

Telc Almanca Sınavı

Telc (Avrupa Dil Sertifikaları), Almanca dahil 10 farklı dilde dil sertifikaları sunmaktadır. 20 farklı ülkede 2.000'den fazla test merkezine sahiptirler. Telc standart sınavları Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi (CEFR) seviyelerine karşılık gelir, ancak iş yerinde dil, hemşireler için dil, tıp dili ve üniversiteye giriş gibi konularda özel sınavlar da vardır.

Uluslararası geçerliliği olan sertifikaları Almanya'da vize, oturma izni ve vatandaşlık başvurularında kabul edilmektedir.

TestDaF Sertifikası

TestDaf (eski adıyla Test Deutsch als Fremdsprache), ana dili İngilizce olmayanlar için, özellikle Alman üniversitelerinde okumak veya çalışmak isteyenlere yönelik bir Almanca dil sertifikasıdır. TestDaf, Almanya'daki 170 test merkezi dahil olmak üzere dünya çapında 95 farklı ülkede sunulmaktadır.

Katılımcıların tümü aynı sınava girer ve 3 ila 5 seviyelerine, CEFR seviyeleri B2 ila C1'e karşılık gelen seviyelere yerleştirilir. 4. seviyeye ulaşmak, Almanya'daki tüm üniversitelerin kabul koşullarını karşılamak için yeterlidir. Hatta bazıları daha düşük puanlı adayları bile kabul ediyor.

DSH sınavı

TestDaF'ın yanı sıra DSH, üniversiteler tarafından tanınan ikinci dil sertifikasıdır. Temel fark, DSH sınavının yurt dışında değil, sadece bir Alman üniversitesinde (genellikle başvurduğunuz üniversitede) yapılmasıdır.

Okuma, yazma ve dinlediğini anlama, konuşma becerilerinizi test etmek için ek bir sözlü sınavla test edilir. DSH dereceleri 1 - 3, CEFR seviyeleri B2 - C2'ye karşılık gelir.

TestDAF ve Telc hazırlık kursları

TestDAF ve TELC hazırlık kurslarımız, kişisel dil hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Sprachcaffe'de bir Almanca sertifikasına hazırlanmak için aşağıdaki seçenekleri bulacaksınız:

Almanca sertifikaları hakkında sık sorulan sorular

Alman üniversiteleri tarafından Avrupa Ortak Referans Çerçevesi'nin C1 düzeyinde Almanca dil becerilerinin kanıtı olarak tanınan en iyi sertifikalar şunlardır:

  • DSH sertifikası (seviye 2 ve üstü)
  • TestDaF sertifikası (4 alanında en az 4 puan)
  • GDS sertifikası (seviye C2).
  • Federal Almanya Cumhuriyeti'ndeki Eyaletlerin Eğitim ve Kültürel İşler Bakanları Daimi Konferansı Dil Sertifikası (her bölümde C2 ile 2. Düzey).

Almanya'da Almanca öğretilen bir Lisans derece programına katılmak için, Avrupa Diller Referans Çerçevesi (CEFR) veya DSH II'nin en az C1 seviyesinde bilgi göstermelisiniz.

DSH sertifikası (Level II - III), Alman üniversiteleri tarafından en sık kabul edilen sertifikadır. Bir Almanca lisans programına kabul edilmek için yeterli Almanca bilgisine sahip olduğunuzu kanıtlar.

Bu, sertifikaya ne için ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. En yaygın olarak tanınan Alman sertifikaları, A1'den C2'ye kadar Avrupa Referans Çerçevesinin tüm seviyelerini kapsayan DSH, TestDaF ve Goethe-Institut sınavlarıdır.

DSH: Almanca konuşulan bir üniversiteye başvurmak isteyen yabancı öğrenciler için sınav. Mesleki yeterlilik için Almanca sertifikasına ihtiyaç duyanlar için de faydalı olabilir.

TestDaF: Bu sertifika öncelikle Almanca konuşulan üniversitelere kabul için tasarlanmıştır ve Almanya'daki her üniversite tarafından tanınır. Akademik meslekler için bir nitelik olarak da yararlıdır.

Großes Goethe-Zertifikat C2: Bu sınav, yabancı öğrencilere Almanca konuşulan üniversitelere veya diğer yüksek öğretim kurumlarına kabul hakkı verir ve Almanca öğretme yeteneğinin kanıtı olarak kabul edilir.

Küçük Goethe-Zertifikat B1: Bu sertifika, sahibine Almanya'da yüksek öğrenime kabul edilmek için bir Studienkolleg'e katılma hakkı verir. Ayrıca işverenler tarafından orta düzeyde Almanca dil becerilerinin kanıtı olarak kabul edilmektedir.

Almanca seviyeniz B2 veya daha düşükse TestDaF sınavına hazırlanmanızı tavsiye ederiz. Sınavı iyi geçerseniz, daha zor bir sertifika için gerekli olan kalifikasyonu ve dil seviyesini elde etmiş olursunuz. TestDaF kesinlikle herhangi bir C1 sertifikasından (üniversite için Goethe veya Telc-C1) çok daha kolaydır.

Pek çok basit kuralla Almanca öğrenmek çoğu insanın düşündüğü kadar zor değil. İngilizce ve Almanca aynı dil ailesinden geldiği için dil bilgisi kurallarını ne kadar çabuk ve ne kadar çabuk öğrenebildiğinize şaşırabilirsiniz!

Almanca ayrıca telaffuzun mantıklı olduğu ve öğrenmenizi kolaylaştıran birkaç dilden biridir.

Bu, kişisel gereksinimlerinize çok bağlıdır.

Dış Hizmet Enstitüsü (FSI), yabancı dil öğrenmek isteyenler için kullanışlı bir referans oluşturmuştur. Liste, her bir dili makul derecede iyi bir seviyede öğrenmek için gereken zorluk seviyelerini ve tahmini ders sayısını içerir.

Almanca, kategori 2'ye yerleştirilir ve İngilizce ile benzer zorlukta olduğu kabul edilir. FSI, Almanca öğrenmenin yaklaşık 30 hafta veya 750 ders sürdüğünü tahmin ediyor.

Bu çalışma, haftada 25 saat sınıfta ve günde üç saat bireysel alıştırma yapan bir grup dil ​​öğrenicisi ile yürütülmüştür.

Bu kulağa çok gelebilir, ancak İspanyolca ve Fransızca gibi İngilizce ile yakından ilişkili dillerin bile öğrenilmesi 24 hafta veya 600 saat kadar sürebilir.

Mandarin Çincesi ve Japonca gibi en zor diller 88 haftaya veya 2200 saate kadar sürebilir. Bu gerçekler göz önüne alındığında Almanca öğrenmek sandığınız kadar uzun sürmüyor.

Vize almak ve işe ve günlük hayata entegrasyonunuzu mümkün olduğunca kolaylaştırmak için Almanca dil seviyenizin B1 olması gerekir. Halihazırda en az B1 dil seviyeniz ve ilgili sertifikanız var mı? Ardından doğrudan iş aramaya gidebilir ve bir sonraki profesyonel rolünüz için başvurabilirsiniz.

Bunu, kendi ülkenizde veya çevrimiçi olarak bir Almanca kursuna katılarak ve ardından bir dil sınavı yoluyla bir sertifika ile Almanca dil becerilerinizi onaylatarak başarabilirsiniz.

Bu, büyük ölçüde işe ve çalışacağınız ortama bağlıdır. Almanca bilmeden Almanya'da çalışabilirsiniz, ancak kariyeriniz, fırsatlarınız ve seçenekleriniz kesinlikle iyi İngilizce ve Almanca becerilerine sahip.

Almanya'da sizin için birçok İngilizce diploma programı bulunmaktadır. Almanya'da sadece kısa bir süre için eğitim alıyorsanız, dili konuşmak önemli olmayabilir. Ancak, Almanca okumak istiyorsanız, Almanca sertifikası ile profesyonel bir dil seviyesine sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekecektir.


Bir sorunuz mu var veya tavsiyeye mi ihtiyacınız var?

Sorularınızı yanıtlamak için her zaman hazırız!

Bize Ulaşın