Wskazówki dla rodziców, jak pokierować nauką języka obcego swojego dziecka

Współcześni rodzice stają przed niemałym wyzwaniem, jeżeli chodzi o edukację swoich dzieci. Biorąc pod uwagę, jak ważne są obecnie języki obce, warto skupić się na wskazówkach dotyczących nauki tych przedmiotów. Sugerujemy, by urozmaicać ją dzieciom i młodzieży, na przykład zapisując je na wyjazd językowy ze szkołą Sprachcaffe.

Co mówi podstawa programowa?

W klasach I-VI każdy uczeń obowiązkowo uczy się jednego języka obcego,  natomiast od  klasy  VII – dwóch  języków  obcych.  Wówczas również powinien mieć możliwość podjęcia decyzji o zwiększeniu liczby godzin lekcyjnych z przynajmniej jednego z nich (wg: www.men.gov.pl). Szkoła zapewnia więc naukę języków obcych, w rękach rodziców w dużej mierze leży to, by dzieci czerpały z tego przyjemność.   

Co można zrobić?

Przenieście się z nauką w inny wymiar

Pokaż dziecku, że to czego się uczy w szkole może wykorzystać w praktyce w podróży! Świetne kursy wakacyjne zarówno dla dorosłych jak i młodzieży organizuje szkoła Sprachcaffe. Mogą w nich uczestniczyć już 12-latki! Ciekawą opcją jest wspólny wyjazd rodziców z dziećmi. Kursy oczywiście każdy ma w innej grupie, ale możecie razem spędzać część czasu wolnego.
Każdy wyniesie z takiego wyjazdu korzyści dla siebie. Rodzice szlifują angielski tak potrzebny w pracy, a młodzież dostrzega, jak fajna jest znajomość języków obcych. Jest to też dobre przygotowanie przed na przykład liceum dwujęzycznym czy studiami za granicą. Nauka w trakcie takiego wyjazdu językowego trwa także po zajęciach w szkole. Nowe umiejętności są wykorzystywane podczas zwiedzania, gier, zabaw integracyjnych. Młodzież będzie zachwycona, że przy okazji może zobaczyć niezwykłe zakątki Malty czy Anglii.

Nie zmuszaj, zachęcaj

W szkole często jest pewnego rodzaju presja, aby uczyć się do testów, odrabiać prace domowe, aktywnie uczestniczyć w lekcjach. Jeżeli chcesz zachęcić swoje dziecko do nauki, pokaż mu inne oblicze języka obcego. Zabierz je w podróż do kraju, którego mieszkańcy używają tego języka na co dzień. Podsuń ciekawą książkę czy film związany z kulturą reprezentowaną przez ten język, ale uważaj, bo warto przesadzić w drugą stronę! Pozwól dziecku na autonomię, niech samo odkrywa niesamowite właściwości angielskiego, hiszpańskiego czy niemieckiego.

Pilnuj systematyczności

Dobrze jest traktować język obcy na luzie. W dzisiejszych czasach znajomość przynajmniej jednego języka obcego jest normą. Dlatego też nauka powinna stanowić zwyczajną część naszej codzienności. Nie róbmy długich przerw, lepiej jest poświęcić na język obcy kilka minut dziennie niż raz w tygodniu ślęczeć nad książką 2 godziny.

Zadbaj o jakość

Jak mówią, nie ilość, a jakość się liczy. W związku z tym, pamiętajcie, że czego byście nie robili, trzeba pilnować, aby było to na dobrym poziomie. Wybierając szkołę językową, sprawdźcie, czy ma odpowiednie akredytacje. Sprachcaffe może pochwalić się akredytacją przyznaną przez Feltom na Malcie czy British Council w Anglii. Zwróćcie też uwagę, aby treści serialu czy książek były właściwe dla Waszych dzieci.
Jest wiele rzeczy, które możecie zrobić, aby ścieżka języka obcego przemierzana przez Wasze dziecko dobrze mu się kojarzyła. Jeśli będzie szło nią z przyjemnością, dotrze do satysfakcjonującego celu i będzie Wam wdzięczne za to, jak wiele zyskuje dzięki znajomości języka.