2022'de dünyanın en çok konuşulan 10 dili

Diller, insanları bir araya getiren, büyük düşüncelere değer veren ve insanların iletişim kurmasına yardımcı olan bir sistem yaratmıştır. Dil, iletişim kurmak ve bağlantılar oluşturmak için bir araçtır. Duygularımızı ifade etmemize yardımcı olur. Dil öğrenmek her zaman ilgi çekicidir. Dünya çapında konuşulan binlerce dil varken, bu yazıda en yaygın konuşulan dillerden bahsedeceğiz.  

1. İngilizce

Dünyada 1.348 milyar kişi tarafından konuşulan bu Hint-Avrupa dili, dünyada en çok konuşulan diller arasında yer almaktadır. İngilizcenin 370 milyondan fazla anadili olmayan konuşmacısı vardır. Uluslararası alanda en çok konuşulan dil olan İngilizceyi öğrenmek, farklı ülkelerden insanlarla iletişimi kolaylaştırabilir. İngilizce küresel bir dildir ve dil becerisi bireyler için bir değerdir. İşin eğlenceli yanı, pilotların bu dilde yeterliliğe sahip olması gerektiğinden İngilizceye gökyüzünün dili de denir

2. Mandarin

Mandarin dünyada en çok konuşulan ikinci dildir. Çin, Singapur ve Tayvan'ın resmi dilidir. Çin-Tibet dil ailesine ait olan bu dili yaklaşık 1,09 milyon kişi konuşmaktadır. Dünyada en çok kullanılan dillerden biri olan Mandarin dilini dünyadaki her altı kişiden biri konuşabilmektedir. Bu dil tonal bir dildir, yani kelimelerin anlamı onları nasıl telaffuz ettiğinize bağlıdır. Dünyada en yaygın olarak konuşulan diller arasında Mandarin, öğrenilmesi en zor dillerden biri olarak kabul edilmektedir.

3. Hintçe

Hint alt kıtasında en çok konuşulan diller listesinde Hintçe, dünyada en çok konuşulan on dil listesinde üçüncü sırada yer almaktadır. Bu dilin 600 milyon konuşmacısı vardır. Hint-Aryan dil ailesine girer ve yazmak için Devanagari alfabesini kullanır. Hintçe Hindistan'daki 23 resmi dilden biridir. Ayrıca Pakistan, Nepal, Fiji, Guyana ve Mauritius bölgelerinde de konuşulmaktadır.

4. İspanyolca

Dünya çapında 543 milyon konuşmacısıyla İspanyolca, dünyada en yaygın konuşulan dillerden biridir. Yirmi iki ülkede konuşulmaktadır ve dünyanın en popüler dili olarak kabul edilmektedir. İspanyolca Roman dilleri ailesine aittir. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler'in altı resmi dilinden biridir. İspanyolca, AB ve Amerikan Devletleri Örgütü'nde iletişim için ortak bir dildir.

5. Arapça

Arapça dünya çapında 274 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Kuzeybatı Arabistan kökenlidir ve 25 ülkede resmi dildir. Dil, sağdan sola doğru okunması ve yazılmasıyla diğer dillerden ayrılır. Kelime yapısı kök kelimelere dayanır. MSA olarak adlandırılan standart versiyon medya, hukuk ve yazılı metinlerde resmi kullanım için kullanılmaktadır.

6. Bengalce

Dünyada en çok konuşulan diller arasında yer alan Bengalce'de 268 milyon kişi bu Hint-Aryan dilini konuşmaktadır. Bengalce, Hindistan ve Bangladeş'in bir parçası olan Bengal bölgesinden gelmektedir. Dilin Bangla adı verilen bir yazısı vardır. Bengalce ile ilgili ilginç bir gerçek de kelimelerin cinsiyet ayrımı gözetmemesidir.

7. Fransızca

Fransızca dünyanın en popüler dillerinden biridir. Bu romantik dil 29 ülkede konuşulmaktadır ve BM'nin resmi dillerinden biridir. Fransızca en romantik dil olarak bilinir. AB'de en çok konuşulan üçüncü dildir ve Fransa, Belçika, İsviçre ve Lüksemburg'da konuşulmaktadır. Fransızca ilk yazılı kayıt 842 yılına tarihlenen Strasbourg Yeminleri'dir.

8. Rusça

Rusya, Kazakistan, Belarus ve Kırgızistan'ın resmi dili olan Rusça dünyada 258 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Rusça, Slav dil ailesinin Doğu Slav alt grubuna aittir. Dilde isimler için erkek, dişi ve nötr olmak üzere üç cinsiyet vardır. Rus dili bir Kiril alfabesi kullanır.

9. Portekizce

Bu romantik dil neredeyse tüm kıtalarda varlığını sürdürmektedir. Dokuz farklı ülkede resmi dil olan Portekizce, İngilizceden sonra Avrupa'da en hızlı büyüyen diller arasındadır. En uzun Portekizce kelime 29 harften oluşan anticonstitucionalíssimamente'dir. Dil hakkındaki eğlenceli bir gerçek de Portekizce konuşanların sadece %5'inin Portekizli olmasıdır. Dünya genelinde bu dili konuşan 258 milyon kişi vardır.

10. Urduca

Dünyada en çok konuşulan onuncu dil olan Urduca, güzel ve şiirsel edebi eserleriyle ün kazanmıştır. Urduca, 230 milyon konuşmacısıyla Pakistan ve Hindistan'da resmi dildir. Bu dil Arapça, Farsça ve Hintçe'den büyük ölçüde etkilenmiştir. Urduca aynı zamanda Laskhari, Hindvi, Hindustani ve Lahori olarak da adlandırılmıştır. Dilin 36 harfi vardır ve Amir Khusrau'nun Urduca'daki ilk yazar olduğuna inanılmaktadır.

Dil öğrenmenin önemi

Farklı diller bilmek her zaman faydalıdır. Dünya çapında seyahat etmek ve çalışmak için bir dizi fırsat sunar. Diller kültürlerle bağlantılıdır. Yeni bir dil öğrenmek sizi yeni kültürlere ve onları anlamaya da açar. Modern dünyada, birden fazla dilde yeterlilik avantajlıdır. İster profesyonel bir ortamda ister bir öğrenme deneyimi olsun, yeni bir dil öğrenmek bilginizi artıracak ve fırsatlarınızı genişletecektir.