Almanca'da doğru artikeli seçmek için ipuçları ve püf noktaları

Özellikle dilbilgis ve sayısız kuralı nedeniyle Almanca öğrenmek oldukça zor olabilir. Ancak hangi artikelin ne zaman kullanılacağını öğrenmeyi çok daha kolay hale getirecek bazı ipuçları da var! Almanca öğrenenlerin en çok sorun yaşadığı alanlardan biri doğru artikeli seçmektir. Çoğu zaman kulağımıza hoş gelen artikeli seçip, doğru olmasını umarız. Ancak bunu kolaylaştırmanın elbette bazı yolları var. Tüm istisnalara rağmen, Almanca konuşurken veya yazarken doğru belirli artikeli bulmanıza kolaylaştıracak bazı ipuçlarını sizinle paylaşmak istiyoruz.  

Almanca'da artikeller hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

Artikel, bir ismi değiştiren veya tanımlayan ve aynı zamanda ismin belirli bir şeye mi yoksa genel bir şeye mi atıfta bulunduğunu söyleyen bir kelimedir. Artikeller için üç farklı kategori vardır: genus, numerus ve casus. Cins, dişil, eril ya da nötr olabilir. Numerus, ismin yalnızca bir kez mi (tekil) yoksa birkaç kez mi (çoğul) mevcut olduğunu açıklar. Son olarak, Almanca'da ismin cümlenin diğer bölümleriyle ilişkisini tanımlayan dört durum vardır - nominativ, akkusativ, dativ ve genitiv.

Çoğu dilde olduğu gibi Almancada da iki tür artikel vardır: belirli ve belirsiz artikeller. Bunlar genellikle bir ismin önüne yerleştirilir. Bu iki artikel türü arasındaki farklar şunlardır:

Belirli artikel: Belirli artikel bir isimle birlikte kullanılır. Adından da anlaşılacağı gibi, belirli artikeller belirli bir nesneyi tanımlar. Almanca'da kullanılan belirli artikeller DER (eril), DIE (dişil) ve DAS (nötr)'dır.

Örnek: Köpek koşuyor. - Der Hund rennt.
Köpek belirli bir köpektir, sadece genel bir köpek değildir.

Belirsiz artikel: Belirsiz artikeller, bir şey, nesne veya kişi tam olarak belirlenemediğinde veya bilinmediğinde kullanılır. Almanca'da kullanılan belirsiz artikeller EIN (eril ve nötr) ve EINE (dişil)'dir.

Örnek: Bir köpek koşuyor - Ein Hund rennt.
Bu köpeğin kime ait olduğunu bilmiyoruz, sadece bir köpek olduğunu ve koştuğunu biliyoruz.

Belirli artikelin ne zaman kullanılacağı, ana dili İngilizce olanlar için bile bazı karışıklıklara neden olabilir. Hata yapmaktan veya yanlış artikel kullanmaktan kaçınmak için aşağıdaki kurala göz atmalısınız.

Almanca'da doğru belirli artikeli bulmak için ipuçları

Hangi belirli artikeli kullanmanız gerektiğini bilmenin en iyi yolu ismin sonuna bakmaktır. Aşağıdaki grafik size hangi sonların hangi belirli artikeli gerektirdiğini gösterir:

Her kuralda olduğu gibi bu kuralda da bazı düzensizlikler ve istisnalar vardır. Bu nedenle, kuralı yalnızca doğru Almanca belirli artikeli güvenilir bir şekilde bulabileceğiniz çok iyi bir rehber olarak görmelisiniz.

Bir başka yararlı ipucu da, hangi belirli artikelin doğru olduğundan emin olmadığınızda "Die" artikelini kullanmaktır. Bunun nedeni Almanca isimlerin neredeyse %45'inin dişil olmasıdır, bu nedenle doğru tahmin etme şansınız yüksektir. Öte yandan, nötr artikel "Das" en az sıklıkta görülür, bu nedenle sadece "Das" ın doğru olduğundan eminseniz kullanmalısınız.

Sonuç

Almanca öğrenmenin getirdiği tüm zorluklara rağmen, hayatınızı çok daha kolaylaştıracak bazı kısayollar her zaman vardır. Almanca diline karşı hislerinizi eğitmek için doğru belirli artikeli kullanma kuralını öğrenmeniz önemlidir. Bu şekilde, hangi artikelin doğru olduğu konusunda giderek daha az düşüneceksiniz.

Almanca seviyenizi ve yeni edindiğiniz gramer bilgisini test etmek ister misiniz? O zaman Almanca dil testimiz tam da ihtiyacınız olan şey!