Dünya çapında en popüler yemekler

Her yıl 16 Ekim'de kutlanan Dünya Yemek Günü vesilesiyle, sizler için dünya çapında en popüler yemekler hakkında bir yazı kaleme aldık. Bu makale sayesinde hangi ülkelerde hangi yemeklerin ağırlıklı olarak yenildiğini öğreneceksiniz. Özellikle bir mutfak yolculuğuna çıkmayı planlıyorsanız, ülkeler hakkında gerekli bilgileri buradan edinebilirsiniz. Farklı ülkelerden gelen lezzetli yemekler sayesinde kültürler hakkında da bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Çin

 • Çin'de lezzetli bir pasta da Ay Pastasıdır. Geleneksel olarak Sonbahar Ortası Festivali'nde yenir ve çay ile servis edilir. Köfte gibi, ay pastası da aile birleşiminin bir sembolüdür. Dolgular oldukça farklı olabileceğinden, kek tatlı veya tuzlu olarak pişirilebilir. Örneğin, bu pastanın dolguları fındık, jambon, siyah susam, kırmızı fasulye ezmesi, gül, akide şekeri, lotus tohumu ezmesi, osmanthus, yumurta sarısı, kurutulmuş erik veya ginkgo olabilir.
 • Çin'de deneyebileceğiniz en traiditoneal yiyecek köftelerdir. 1800'lerden beri yerel halk tarafından yenmektedir. Günümüzde Çin'de Yeni Yıl'da eski yıla veda etmek için köfte yemek bir gelenektir. Bu yemeği yemek aynı zamanda iyi şans ve aile birleşimi olarak kabul edilir. Köfte, bir dolgu içeren hamurdan yapılır. Hamur patates, ekmek ya da undan oluşurken, iç malzeme peynir, balık, et, sebze ya da tatlı bir şey içerir.

Endonezya

 • Endonezya mutfağı çeşitlidir, örneğin satay lezzetli bir yemektir. Bunlar lahana üzerinde ızgara edilmiş et şişleridir. Ketupat olarak da adlandırılan pirinç keki ile servis edilir. Bu pirinç keki önceden yer fıstığı sosu ile ıslatılır. Bu yemek Endonezya'da o kadar popülerdir ki neredeyse her yerde bulunur.
 • Endonezya'nın bir diğer spesiyalitesi de Nasi Rawon'dur. Bu Doğu Java'dan bir sığır eti yahnisi. Yemeğin cevizli bir tadı ve keluak fıstığı kombinasyonu nedeniyle siyah bir rengi vardır. Yerel halk bu yemeği pilavla birlikte servis etmeyi sever.

Fas

 • Fas mutfağı dünyanın en popüler mutfaklarından biridir. Şaşılacak bir şey yok, çünkü Faslılar farklı baharatları ve egzotik malzemeleri bir araya getirerek nasıl yaratıcı bir lezzet kombinasyonu yaratacaklarını biliyorlar. Tarçın, zencefil ve yenibahar gibi malzemeler yemeklerde sıklıkla kullanılır. Fez'de ortaya çıkan b'stilla iyi bilinen bir yemektir. Bu yemek bir milföy pastasıdır. Güvercin eti, badem ve yumurtadan oluşan dolgu tarçın, kişniş ve safran gibi baharatlarla rafine edilir.
 • Haria özellikle oruç tutulan Ramazan ayında Faslılar arasında popülerdir. Bunun nedeni Faslıların gün batımında oruçlarını açar açmaz önce bir kase harira çorbası içmeleridir. Bu çorba kuzu suyu, nohut, domates, kırmızı mercimek ve diğer bakliyatlardan oluşur. Buna bir sıkım limon suyu ve doğranmış kişniş eklenir. Bu çorba un, salça ve su karışımı ile koyulaştırılır. Çorba geleneksel olarak tatlı hurma ve chebakia ile servis edilir. Chebakia, susam ve bal ile pişirilmiş bir simittir.

İtalya

 • Osso Busco lezzetli bir yemektir. Osso Busco Milano'dan gelir ve dana incikten yapılır. Bu et kırmızı şarap ve sebzelerle pişirilir. Tipik olarak, yemek gremolata ile rafine edilir. Gremolata sarımsak, limon kabuğu rendesi ve maydanozdan oluşan bir baharat karışımıdır. Yerel halk özellikle osso busco ile risotto alla Milanese servis etmeyi seviyor.
 • Polenta İtalya'dan gelen bir başka lezzettir. Polenta, mısır irmiğinden sert bir yulaf lapası olarak yapılır. Klasik polenta için tereyağı, karabiber ve Parmesan eklenir. Bu yemek özellikle İtalya'nın kuzeyinde popülerdir.

Malta

 • Malta, Sicilya, İngiliz, İspanyol ve Fransız mutfağının bir karışımı olduğu için çok özel bir mutfağa sahiptir. Malta'da insanlar Stuffat tal-fenek yemeği gibi tavşan etiyle sık sık yemek pişirirler. Bu bir tavşan yahnisi. Et yavaşça pişirilir ve domates, kırmızı şarap ve sarımsaktan oluşan bir sosla karıştırılır.
 • Kışın, yerel halk minestra yemeğini pişirmeyi sever. Ekmek ve yağ ile yenen koyu kıvamlı bir sebze çorbasıdır. Bu sebze çorbası balkabağı, lahana, havuç, domates ve karnabahar gibi sebzelerden oluşur. İçine küçük erişteler ve parmesan peyniri eklenir.

Fransa

 • Fransa'da insanlar özellikle doğal tatların basit kombinasyonlarıyla yemek yapmayı severler. Fransa'dan lezzetli bir yemek olan Soupe à l'origen hazırlanmıştır. Bu çorba soğan ve et suyundan oluşur. Eritilmiş peynir ve kruton ile servis edilir. Bu yemek Roma döneminde de hazırlanmaktaydı.
 • Lezzetli bir tatlı olan krepler özellikle Paris'te popülerdir. Genellikle reçel, Nutella, çırpılmış krema veya tarçın ve şeker gibi tatlı bir yaratımda yenir. Bazen bu tatlıyı jambon, peynir veya sebze ile tuzlu olarak sipariş etme seçeneği de vardır.

Almanya

 • Almanya'da yemek konusunda genellikle bölgesel farklılıklar vardır. Ancak çoğu tarifte domuz eti, ekmek, lahana ve patates kullanılır. Çok popüler bir yemek de Käsespätzle'dir. Käsespätzle güneybatı bölgelerinden gelmektedir. Burada, küçük spaetzle peynirle düzenlenir ve üzerine kızarmış soğan eklenir. Genellikle salata ve elma sosu ile servis edilir.
 • Bir şekilde sosisli sandviçi andıran bir yemek de köri sucuğudur. Bu, Almanya'da popüler bir fast food yiyeceğidir ve özellikle Berlin'de sıkça satılmaktadır. Doğranmış sosis, patates kızartması ve baharatlı ketçap sosundan oluşur.

Amerika Birleşik Devletleri

 • ABD'yi düşündüğünüzde aklınıza genellikle hamburger, patates kızartması ve sosisli sandviç gelir! Ancak ABD'nin sunduğu tek şey bu değil. Örneğin ıstakoz rulo geleneksel bir yemektir. Istakoz rulo, elbette bir çörek içinde mayonez ve kereviz ile servis edilen ıstakozdur. Ancak bu tipik bir fast food yemeği değil, çünkü bunun için 15 dolar ödemeniz gerekiyor.
 • Barbekü kaburgası ABD'de de çok popülerdir. Barbekü, ABD'deki en eski geleneklerden biridir. Bu yüzden barbekü pirzolası Amerikalılar için bir zorunluluktur. Barbekü kaburgası, kemik üzerinde yumuşak olduğu ve ızgaradan hemen sonra çıktığı için domuz kaburgasından yapılır. Ancak ızgaradan önce soya veya Worcester sosu, baharatlar, ketçap ve viski veya baldan oluşan bir marine hazırlanır.

Kanada

 • Kanadalıların yemeyi sevdiği yemeklerden biri, aynı zamanda Kanadalıların ulusal yemeği olan poutine'dir. Taze kesilmiş patates kızartmasının üzerine peynir ve sos dökülür. Kanada'da giderek daha fazla restoran bu yemeği sunmaktadır. Artık poutine'i vegan olarak sipariş etmek de mümkün. Orijinal yemek Quebec'ten geliyor.
 • Kanadalılar da tıpkı Amerikalılar gibi et yemeyi severler. Çünkü burada da popüler bir biftek var, yani Alberta bifteği! Bu bifteğin adı Alberta eyaletine atıfta bulunuyor, çünkü yemeğin geldiği yer burası. Bu et etik olarak yetiştirilmektedir ve bu nedenle antibiyotiksiz sığır etidir. Çevre, sığırın beslenmesi ve iklim koşulları gibi faktörler bifteğin tadının özellikle iyi olmasını sağlar.
 • Kanada'ya seyahat ederseniz mutlaka akçaağaç şurubu almalısınız. Bu bir yemek değil, ama kesinlikle makalemizde bahsetmeye değer bir ürün. Akçaağaç şurubu Kanada'da yerel halk arasında en popüler üründür ve bu ağacın yaprağı Kanada'nın ulusal bayrağına bile girmiştir. Akçaağaç şurubu, akçaağaç ağaçlarından elde edilen amber renkli bir şuruptur. Akçaağaç şurubu özellikle krep, waffle veya krepleri tatlandırmak için kullanılır.

Küba

 • Küba mutfağı İspanyol, Afrika ve Karayip mutfağının bir karışımı olduğu için çok çeşitlidir. Küba mutfağının geleneksel yemeklerinden biri de eski giysiler anlamına gelen "ropa vieja "dır. Yemeğin bu şekilde adlandırılmasının nedeni, eski giysileri anımsatan yırtık sığır etinden oluşmasıdır. Ropa vieja, insanların çok fakir olduğu ve arta kalan yiyeceklerden bir yemek yarattığı 16. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Yemek, küçük et ve sebze parçaları, kimyon, biber ve baharatlı domates sosunun karışımından oluşuyordu. Zamanla yerel halk daha fazla gelire sahip oldu ve daha iyi et kullanıp bezelye ve biber gibi daha fazla sebze ekleyebildi. Günümüzde de Kübalılar için en popüler yemeklerden biridir.
 • Küba'nın ulusal yemeği Congris'tir. Bu yemek aynı zamanda genellikle ay sonunda paranın azaldığı zamanlarda pişirilir. Çünkü bunun için çok fazla malzemeye ihtiyacınız yok. Tipik Congris pirinç, soğan, yeşil biber, sarımsak, domuz yağı, kırmızı fasulye ve domatesten oluşur. Baharat olarak genellikle biber, kimyon ve tuz kullanılır. Yemek özellikle bir parça domuz eti ile popülerdir.

Meksika

 • Meksika'ya seyahat ederseniz, kahvaltıda chilaquiles'i mutlaka denemelisiniz! Dörde bölünmüş ılık mısır ekmeğinden oluşur ve üzerine yeşil veya kırmızı salsa eklenir. Ayrıca çırpılmış veya kızarmış yumurta, tavuk, peynir ve krema ile birlikte gelir. Garnitür olarak bir porsiyon frijoles, yani kızarmış fasulye servis edilir.
 • Meksika'da öne çıkan bir diğer lezzet ise elote. Elote mısır koçanıdır, mısır geleneksel olarak servis edilmeden önce pişirilir ve daha sonra konuklara ya çubukta ya da bir bardakta satılır. Mısır koçanının üzerine genellikle mayonez, ekşi krema, peynir, tereyağı, misket limonu, tuz ve acı biber tozu eklenir.

Güney Afrika

 • Güney Afrika'da bobotie ulusal yemektir. Özellikle Cape Town'da sık sık yiyebilirsiniz, çünkü bu yemek oraya özgüdür. Bu yemek kıyılmış kuzu eti, kuru meyveler ve birçok baharattan oluşan bir güveçtir. Et önceden çekirdeksiz kuru üzüm ve kayısı ile kişniş, zerdeçal, zencefil, kayısı reçeli ve kimyon gibi baharatlarla marine edilir. Bu yiyecek böylece tatlılık ve baharatlılığı bir araya getirir. Bobotie, önceden zerdeçalda pişirilmiş sarı pirinçle servis edilir.
 • Güney Afrika'daki en popüler sokak yemeği tavşan yemeğidir. Bu yemek 19. yüzyılda Durban'da ortaya çıkmıştır. Sebze ve kıymadan oluşan sıcak bir köridir. Tamamen vejetaryen sipariş etme seçeneği de vardır. Özel yanı ise ekmek kasesinde servis edilmesidir.

Umarız size farklı ülkelerin yemekleri hakkında bir fikir verebilmişizdir. Kendi mutfak yolculuğunuza çıkın ve tek tek yemekleri deneyin. Kesinlikle denemeye değer! Yemekleri dener ve Instagram'a yüklerseniz, lütfen hikayenizde bizi etiketleyin! Ne deneyeceğinizi görmek için çok heyecanlıyız.