Dünyadaki Noel Gelenekleri

Süslemeler arttıkça ve bayram şenlikleri için planlamalar başlarken, mevsimlik bir kutlamanın başlangıcına işaret eden kırmızı, altın ve yeşil alanların enfes güzellikleri ile karşı karşıyayız. Beşik geleneğinden ağız sulandıran çeşitli Noel mutfağına kadar eğlenceli, ailelerinin bir araya geldiği, hatıraların anıldığı muhteşem bir zamanıdır.

Alışveriş merkezlerinde şarkılar yükselirken, rengarenk Noel süsleri çevreler dört bir yanı ve tatil filmleri ekranlarda yeniden ortaya çıkar, biz Sprachcaffe'deki bu festival sezonunda dünyanın geri kalanının neler yaptığını görmeye karar verdik. Noel geleneklerini dünya çapında sergileyen bir makale derledik ve yazmanın keyifli olduğu kadar okumanın da için eğlenceli olacağını umuyoruz!

Almanya'da Noel Gelenekleri

Alman geleneklerine göre ,  Nikolaus  ve  Knecht  Ruprecht tüm çocukların evlerini ziyaret eder. Eğer çocuklar yıl boyunca uslu ve iyi olmuşlarsa ,pencere kenarlarına astıkları ayakkabı veya botlara ufak hediyeler , çikolatalar bırakırlar. Yaramaz bir yıl geçiren çocuklar ise , ayakkabıların içerisinde bir çubuk bulurlar. Noel Ağacı , Noel babanın aileye hediyeleri getirmeden  bir gün önce süslenir yani Noel’den bir gün önce. Alman geleneklerine göre Noel , damağınızı  çeşitli keklerle, kurabiyelerle ve tatlılarlan şenlendireceğiniz bir gündür. 

Fransa'da Noel Gelenekleri

Fransa, geleneksel ve modern doğuş setleriyle ünlüdür. Bebek karyolaları, bebek İsa'yı simgeleyen kil bebeklerle döşenmiştir, bazı doğuş sahnelerinde bile bir kasap, polis memuru veya fırıncı figürin bulunmaktadır. Noel yemekleri  ağız sulandırmaktadır. Kaz ciğeri, tostta somon, istiridye, kestane sosu ile doldurulmuş hindi, la bûche de Noel (Noel kütüğü) ... ve diğer birçok şahane yemek fırsatı!

Amerika ve İngiltere'de Noel Gelenekleri

Pırıl pırıl Noel ışıkları ve ağaçları ile evler, alışveriş merkezleri ve şehir caddeleri yeni yıl  Kaydırma, dekorları ile muazzam güzellikte...Hediye verme ve aile şölenleri önemli gelenekler içerisindedir. Kraliçe'nin Noel Mesajı, İngiltere'nin Noel geleneklerinin de çok önemli bir parçasıdır.

İspanya'da Noel Gelenekleri

Mass of the Rooster, Noel gecesinden bir gün önce düzenlenir ve Noel sokak kutlamalarının başlangıcı olarak kabul edilir.  Bu gecede aileler bir araya gelerek akşam yemeği yer ve ilahiler söylerler. Bazı insanlar, akşam kutlamalarından hemen sonra Noel’in geleneksel müzik aleti olan tef ve darbukalarınla (tambourines and zambombas) sokaktaki yerlerini alırlar.  Yeni yıl gecesi de ailelerin kutladığı önemli gecelerden biridir. Bu gecede aile ferrtleri 12’şer üzüm yer, her bir üzüm  the strokes of midnight ‘ı sembolize eder.

En büyük kutlamalar , 6 ocak tarihinde “Three Wise Men “ festivali sırasında yapılır yani Bebek Jesus’u ziyaret eden üç adamın , Jesus’u hediyeler eşliğinde yıkadığı gün. Hediyeler aileler tarafından , pencere kenarlarındaki ayakkabılara bırakılır , bu esnada krallar bir kadeh konyak ve “polvorones" ile hayatın keyfine varırlar. 

Japonya'da Noel Gelenekleri

Japonya’da Noel geçesi çiftler ve aileler tarafında kutlanır , bazı kişiler bu kulamaları sevgililer gününe kadar uzatır. Festival sezonunda hediyeleşme geleneği vardır.  Nüfusun çoğunluğu Budist veya shinoist olduğundan, hediyeleşme dini nedenlerden çok mutluluğun paylaşılması için yapılır. Çocukar için verilen partilerde şarkılar söylenir, çilek ve krema ile süslenmiş  kekleri paylaşırlar. Bu dönemde hindi yerine tavuk yenmektedir ve KFC oldukça favoridir.

Çocuklar 25 aralık tarihinde  hediyelerini bulmak için erken uyanırlar. Bazı japon babaları, Noel gecesi Noel baba kılığına girerek hediye dağıtırlar. 

Güney Afrika'da Noel Gelenekleri

Çeşitliliğin beslendiği bir ülkede, Noel pek çok farklı kimliğe bürünür. Güney Afrika’daki bir Noel’in en önemli özelliklerinden biri arkadaşlarınızla ve ailenizle yüzme havuzlarında ve çeşitli plajlarda vakit geçirme fırsatıdır. Braais, geleneksel noel yemeğidir ve birçoklarının gelenekleri ABD ve İngiltere'den etkilenmiştir. Geleneksel pap (mısır püresi), moroga (ıspanak ve soğan), keçi eti ve dana eti yemeklerinin sunulduğu anavatanlardaki kilise kamplarına çeşitli etnik gruplar da katılmaktadır.

Fas'ta Noel Gelenekleri

Fas, Batı geleneklerinden etkilenmiş geniş bir Müslüman kültürüne sahiptir. Noel, Fas'ta resmi bir tatil olmasa da, ülkenin Batı kültürüyle ve özellikle Fransız kültürüyle bağlantısı vardır. Asıl şenlikler, televizyon kanallarının kendilerini ülke çapındaki şenliklere adadıkları Yılbaşı gecesi olmaktadır. Oteller, restoranlar ve kokteyl salonları dolayısıyla kutlamalara katılmaktadır.

Kuzey Afrika'da Noel Gelenekleri

Güney Amerika'da Noel, dünyanın her yerinden gelen kültürlerden etkilenmiştir. Ülkenin kalbine doğru ilerledikçe, bir dizi asırlık gelenekleri olan şehirleri ve kasabaları bulabilirsiniz. Güney Afrika'da olduğu gibi, Noel 25 Aralık'ta kutlanır. Katolik kökleri ile ülke Bebek İsa'nın doğuşunu kutlar. Havai fişekler 25 Aralık akşamı gökyüzünü aydınlatır ve yerel halk ile tatilciler tarafından büyük ölçüde beklenen bir gelenek haline gelmiştir.

Küresel çeşitlilik, küresel kimliğimizin belirleyici niteliklerinden biridir. Noel yada yılbaşı olarak kutlanan festivaller, uluslararası farklılıklarımızı ortaya çıkarır. Bu nedenle, dünyanın neresinde olursanız olun, yılbaşını yeni umutlarla, neşeli ve mutlu olarak geçirebilirsiniz.

Dünya'nın çeşitli yerlerinde bulunan Sprachcaffe Ailesi olarak, yeni yılda mutluluk, barış ve yeni arkadaşlıklar dileriz.