Yabancı bir ülkeye gelen uluslararası öğrenciler için ipuçları

Yabancı bir ülkede eğitim görmek öğrenciler için heyecan verici bir fırsattır. Yabancı bir ülkede yaşamak, farklı kültürlere bakış açınızı ve anlayışınızı değiştirir. Dünyanın farklı yerlerinden insanlarla tanışma, kültürleri hakkında bilgi edinme ve deneyim kazanma şansına sahip olursunuz. Bu muhteşem deneyimin zorlukları da var. Mükemmel kursu, üniversiteyi, barınmayı bulmak ve yurtdışında eğitim almak zor olabilir. İşte yabancı bir ülkede eğitim almayı planlayan uluslararası öğrenciler için bazı ipuçları.  

Dili öğrenin

Taşındığınız ülkedeki insanların sizinle aynı dili konuşması mümkün olmayabilir. Hazırlıklı olmak ve bazı temel kelimeleri bilmek her zaman iyidir. İnsanları nasıl selamlayacağınızı ve yerel halkla iletişim kurmanıza yardımcı olabilecek bazı temel cümleleri öğrenin. Fransa'da biriyle konuşurken Bonjour demek adettendir ve bunu yapmazsanız alınabilirler. Dil öğrenmek aynı zamanda insanlarla bütünleşmenizi ve yurtdışında geçireceğiniz zamanı kolaylaştırabilir.

Elinizde biraz nakit bulundurun

Dijital ödemeler ve transferler her yerde popüler olmayabilir. Tedbirli olun ve yanınıza biraz nakit alın. Birçok Avrupa şehrinde, yerel mağazalar ve restoranlar hala nakit para ile işlem yapmaktadır. Ayrıca, internetle ilgili bir sorun varsa ve Apple pay veya GPay gibi uygulamaları kullanıyorsanız zorlanabilirsiniz. Fiziksel para taşımak sizi bu durumlardan kurtarabilir.

Toplu taşıma hakkında bilgi edinin

Yabancı bir şehirde yaşarken toplu taşıma sistemini kullanabilmeniz gerekir. Toplu taşıma, özellikle büyük şehirlerde, genellikle en ucuz ve en bağlantılı ulaşım şeklidir. Birçok şehirde seyahat kartları ve öğrenci indirimleri gibi günlük seyahatinizi kolaylaştıracak ve aynı zamanda tasarruf etmenize yardımcı olacak olanaklar bulunmaktadır. Bir başlangıç yapmak ve ilk günlerinizde kaybolmuş hissetmekten kaçınmak için, taşındığınız şehirdeki ulaşım seçenekleri hakkında bilgi edinin.

Yerel uygulamaları indirin

Birçok şehirde yemek teslimatı, taksi hizmeti ve diğer hizmetler için popüler olan yerel uygulamalar vardır. Bunları önceden araştırın ve telefonunuza indirin. Almanya'da Wolt ve Lieferando gibi uygulamalar Uber Eats'ten daha popülerdir. Benzer şekilde, Londra'da Bolt ve Free Now gibi uygulamalar popüler olarak kullanılmaktadır. City Mapper, Google Haritalar'a bir alternatiftir ve birçok Avrupa şehrinde iyi çalışır.

Belgelerinizi yanınıza alın

Uluslararası bir öğrenci olarak çok sayıda belge taşımanız gerekir: Okul diplomalarınızdan kimlik belgelerinize kadar, seyahat ederken bunların fiziksel bir kopyasını yanınızda bulundurmanız daha iyi olacaktır. İdari amaçlarla göstermeniz gerektiğinde havaalanında veya üniversitede işinize yarayabilir. Belgelerinizin basılı bir kopyasını bulundurmak sizi her türlü acil duruma karşı hazırlıklı tutacak ve dijital olarak mahsur kaldığınızda bir yedekleme sağlayacaktır.

Bir acil durum kiti hazır bulundurun

Kolay hastalanan veya alerjisi olan biriyseniz, ilaçlarınızı yanınızda taşıyın. Bir acil durum kitinizin olması her zaman iyidir. Kit, yara bandı gibi ilk yardım malzemeleri ve tıbbi durumunuza göre antibiyotik, antihistaminik, antiseptik ve diğerleri gibi temel ilaçları içerebilir. Farklı bir ülkenin hastanelerine ve tıbbi sistemlerine aşina olmak zor olabilir ve bu hack, tıbbi bir acil durum durumunda yararlıdır.

Son olarak, açık fikirli olun

Yurtdışı eğitiminizi unutulmaz kılmak için en önemli ipucu açık fikirli olmaktır. Yeni insanlarla tanışmaya, yeni alışkanlıklar öğrenmeye ve değişikliklere uyum sağlamaya açık olun. Taşınmak için seçtiğiniz şehir, memleketinizden çok farklı olabilir. Kültürel şoka hazırlıklı olun ve aynı zamanda bu şaşırtıcı farklılıkları deneyimlemeye hazır olun. Değişikliklere hazırlıklı olursanız ve dışarıdaki dünyaya karşı açık fikirli olursanız, yurtdışı eğitiminiz harika bir macera olacaktır. Yurtdışı eğitiminiz sırasında harika arkadaşlar edinin, dünyanın dört bir yanından yemekler yiyin ve harika anılar biriktirin.