10 najlepszych hiszpańskich podcastów według poziomu języka

Jeśli chodzi o naukę hiszpańskiego, być może zastanawiałeś się, który hiszpański akcent jest dla Ciebie lepszy? Czy akcent hiszpański jest lepszy niż akcent latynoamerykański? Czy powinienem nauczyć się meksykańskiego hiszpańskiego, bo zawsze marzyłem o tym, żeby tam pojechać? Czy istnieje neutralny hiszpański, który działa we wszystkich krajach? Cóż, prawda jest taka, że nie ma lepszego języka hiszpańskiego niż jakikolwiek inny, ani "neutralnego hiszpańskiego", jak twierdzi wielu ludzi z miast takich jak Bogota czy Lima; ale istnieje duża różnorodność językowa w języku hiszpańskim i jest to istotne podczas podróży do różnych krajów hiszpańskojęzycznych. Dlatego dzisiaj przedstawiamy Ci 10 najlepszych podcastów do nauki języka hiszpańskiego, każdy z innego kraju pochodzenia, abyś nauczył się rozróżniać bogatą gamę akcentów występujących w tym języku. Wybierz podcast, który spodoba się Ci najbardziej lub ten, który lepiej rozumiesz.

Podcasty w języku hiszpańskim - Poziom podstawowy (A1, A2)

Jeśli jesteś początkujący w języku hiszpańskim, radzimy zacząć od prostych podcastów, dzięki czemu zrozumiesz język. I pamiętaj, że nie musisz rozumieć 100% tego, co zostało powiedziane, Twój mózg stopniowo to przyswoi.

1. Spanisch für Anfänger A1/A2

Ten podcast jest szczególnie skierowany Niemców, ale nie tylko. Z nauczycielką hiszpańskiego Marią, która mieszka w Niemczech od 2003 roku, nauczysz się podstaw języka hiszpańskiego z powolną i wyraźną wymową, przeznaczoną dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją podróż z nauczaniem języka i chcą dowiedzieć się więcej o zasadach gramatycznych oraz jak i kiedy ich używać. Znajdziesz tu również krótkie wyjaśnienia w języku niemieckim, na wypadek zgubienia się, aby móc podsumować i kontynuować naukę języka.

Pochodzenie: Hiszpania

2. Caso 63

2022 Rok. Psychiatra Elisa Aldunate rejestruje sesje tajemniczej pacjentki, zarejestrowanej jako Przypadek 63, która twierdzi, że jest podróżnikiem w czasie. To, co zaczyna się jako rutynowe sesje terapeutyczne, szybko przekształca się w opowieść, która przekracza granice możliwości i rzeczywistości. Historia, która swobodnie porusza się między przyszłością a przeszłością dwojga bohaterów, którzy być może trzymają w swoich rękach przyszłość ludzkości. W rolach głównych występują Antonia Zegers i Néstor Cantillana. Caso 63 to oryginalny podcast Spotify.

Pochodzenie: Chile

3.TED en Español

Od akronimu: Technology, Entertainment, Design - rozpowszechnia informacje na całym świecie dzięki wspaniałym mówcom, nie tylko w języku angielskim, ale także w wielu językach świata. Ten podcast opiera się na filozofii "Idei, które warto szerzyć", poruszając takie tematy jak: Jaki jest związek między miłością a matematyką? Jak imigrant buduje swoją tożsamość? Czy sztuczna inteligencja zastąpi nas w naszej pracy? Czy przedsiębiorcy mogą poprawić edukację i zdrowie dla wszystkich? Podcast TED en Español jest zaproszeniem do zadawania tego rodzaju pytań, słuchania prowokacyjnych pomysłów i rozwijania nowych sposobów myślenia. Co tydzień nowy TED Talk wygłaszany przez czołowych światowych liderów i twórców.

Pochodzenie: Ameryka

Podcast w języku hiszpańskim - poziom średniozaawansowany (B1, B2)

Będąc na poziomie średniozaawansowanym z hiszpańskiego będziesz w stanie zrozumieć kontekst rozmowy, nawet jeśli przegapisz kilka słów. Polecamy następujące hiszpańskie podcasty dla poziomów B1 lub B2:

4. Radio Ambulante

Od prawie dekady, Radio Ambulante opowiada historie z całej Ameryki Łacińskiej, historie, które są zabawne i zaskakujące, a także pokazują różnorodność regionu w całej jego złożoności.

Z ponad 200 odcinkami wyprodukowanymi w ponad 20 krajach, Radio Ambulante jest najbardziej ambitnym podcastem na temat dziennikarstwa narracyjnego w Ameryce Łacińskiej. Rozpowszechniane przez NPR (radio publiczne w Stanach Zjednoczonych), Radio Ambulante oferuje dźwięczny portret regionu i wszędzie tam, gdzie mówi się po hiszpańsku. Współpracują z utalentowaną społecznością producentów radiowych, dziennikarzy i ilustratorów, aby opowiadać historie, o których nie mówią inne media. Radio Ambulante relacjonuje życie w Ameryce Łacińskiej, opowiadając historie o miłości i migracji, młodzieży i polityce, środowisku i rodzinach w nadzwyczajnych okolicznościach.

Pochodzenie: Stany Zjednoczone, z akcentami z całej Ameryki Łacińskiej.

5. Desenterrando el pasado

Ten podcast polecamy dla wszystkich pasjonatów archeologii i paleontologii, a 15 minut tygodniowo wystarczy, aby lepiej zrozumieć, kim oni są. To właśnie proponuje National Geographic Spain, od skarbów znalezionych w młodym kraju Somalilandu, przez kopalnie szmaragdów w Egipcie i sztukę naskalną Morza Kaspijskiego, po historię pierwszych osadników samej Patagonii. Francesca Gascó i José Priego prowadzą ten podcast w duchu informacyjnym, przedstawiając dużo ciekawostek.

Pochodzenie: Hiszpania.

6. DianaUribe.fm

Ten podcast jest prawdopodobnie najbardziej znany w Kolumbii, a jak wskazuje jego tytuł, Diana Uribe jest kolumbijską historyczką, której udało się oczarować tysiące ludzi swoimi nagraniami pełnymi emocji i ciekawych faktów. W tym podkaście opowiada ona historie, prowadzi rozmowy o kulturze, podróżach, pokoju i muzyce, poruszając tematy powszechne i skierowane do dorosłych odbiorców. Podcast jest właściwie kontynuacją ponad 20-letniego dzieła kolumbijskiego radia, przenosząc go na platformy cyfrowe, takie jak Spotify czy Audible, coraz bardziej rozszerzaa zainteresowanie "kulturą ogólną".

Pochodzenie: Kolumbia.

7. Entiende tu mente

Pomyśl o tym, czy przez cały dzień masz wolne 20 minut? Może masz czas wolny w drodze do pracy, którą spędzasz w komunikacji miejskiej, jadąc samochodem lub na spacerze. Może podczas gotowania lub przed pójściem spać. Wybierz odpowiedni moment, a ten podcast pomoże Ci lepiej zrozumieć siebie i podcasterów. Entiende tu mente to podcast poświęcony psychologii, który w zabawny sposób opowiada, jak działa umysł. Z głosami Molo Cebriána - podcastera i studenta psychologii - Luisa Muiño - psychologa i jednego z najbardziej znanych propagatorów tego tematu w Hiszpanii - oraz Móniki González - trenera i profesora uniwersyteckiego.

Pochodzenie: Argentyna.

Hiszpańskie podcasty – poziom zaawansowany (C1, C2)

Jeśli masz już zaawansowany poziom w języku hiszpańskim, będziesz w stanie łatwo zrozumieć te podcasty. Szybko poprawią Twoje rozumienie języka hiszpańskiego ze słuchu. Oto wybrane przez nas podcasty do nauki zaawansowanego języka hiszpańskiego:

8. El Hilo

Na Twitterze i innych portalach społecznościowych, gdy ktoś udostępni wątek, oznacza to, że będą zgłębiać dany temat. Mówi nam to aby przygotować się na analizę, kontekst, historię i nie tylko. Dla twórców El hilo to wszystko znaczy: zaproszenie do rozmowy i głębszego zrozumienia najważniejszych wiadomości w Ameryce Łacińskiej. W każdy piątek gospodarze rozmawiają z dziennikarzami, reporterami Vice News, współpracownikami amerykańskiego Narodowego Radia Publicznego i najbardziej zaufanymi ekspertami w regionie. Dyskutują na temat: co się stało i dla nas oznaczają te informacje.

Pochodzenie: Ameryka Łacińska

9. La cotorrisa

Jeden z najsłynniejszych podcastów w Meksyku, nagrywanych przez Ricardo Perez i Slobotzky. W każdą środę wypuszczają nowy odcinek, opowiadając o ciekawostkach, niesamowitych faktach, zabawnych anegdotach i rozluźniając nas w środku tygodnia. Polecany dla tych, którzy lubią słuchać ludzi bez specjalnego powodu, po prostu usiąść i trochę się pośmiać, z dodatkowym meksykańskim akcentem.

Pochodzenie: Meksyk.

10. El Estocio

W tym podkaście mówi się o stoicyzmie, stoickich postaciach i stoickich ćwiczeniach, które mają poprawić Twoje życie i odporność na przeciwności losu. Podcast wymaga doskonałej kontroli i umiejętności językowych w trakcie słuchania, ponieważ porusza tematy, które mogą być skomplikowane nawet dla rodzimych użytkowników języka hiszpańskiego. Nie ma jednak powodów do zniechęcenia, hiszpański tego podcastu jest dość neutralny i zrozumiesz wszystkie słowa, a my polecamy go osobom zainteresowanym filozofią, rozwojem osobistym, umysłowym i duchowym.

Pochodzenie: Hiszpania.

Na koniec kilka przydatnych wskazówek dotyczących słuchania podcastów:

Native speakerzy mogą czasami mówić bardzo szybko, co utrudnia zrozumienie, ale nie musisz się martwić, ponieważ często możesz ustawić wolniejsze tempo podcastów, aby łatwiej było je zrozumieć.

Dobrym pomysłem, zwłaszcza na początku, byłoby skupienie się na podcastach i nie robienie nic więcej. Jeśli nie masz dużo czasu, lepiej uważnie słuchać jednego podcastu niż wielu w tle, pamiętaj też, że twoja podświadomość uczy się razem z tobą.

Jeśli już dużo rozumiesz, ale nadal masz problemy ze słownictwem, zatrzymaj podcasty i wyszukaj słowa. Najlepiej je zapisać, a następnie ponownie przejrzeć i zapamiętać.

A teraz mamy nadzieję, że dobrze będziesz się bawić słuchając i ucząc się jednocześnie!