Çince hakkında 5 gerçek

Çince, dünyada en çok konuşulan dildir. Bu dili öğrenmeyi düşünmek için yeterli bir sebep. Araştırmacılar ayrıca Çince öğrenmenin beyninizi zinde tutabileceği sonucuna varmışlardır. Bunun nedeni beynin hem sağ hem de sol yarım küresinin çalıştırılmasıdır. Bunun nedeni, dilde sıklıkla kelimeleri birbirine tabi kılmak zorunda olmanızdır. Buna bağlı olarak bilişsel yetenek de gelişir. Gördüğünüz gibi, Çince dilini öğrenmeye değer, bu yüzden Çince dilinin en önemli 5 gerçeğini listeledik. Bu size dünyaca ünlü dil hakkında iyi bir genel bakış sağlayacaktır.

1. Dünyada en çok konuşulan dil

Çince, çoğu insanın ana dili olarak kullandığı dildir. Çince sadece Çin anakarasında değil, aynı zamanda Tayvan, Hong Kong, Singapur, Malezya ve Makao'da da resmi dildir. 955 milyondan fazla insan bu dili konuşmaktadır; bu da dünya nüfusunun yaklaşık %15'inin Çince konuştuğu anlamına gelmektedir. Belki de Mark Zuckerberg veya Malia Obama gibi birçok ünlü kişinin Çince öğrenmesinin nedeni de budur. Çince aynı zamanda BM'nin altı resmi dilinden biridir.

2. Karakterler ve kaligrafi

Çin dilinde bölümlere ayrılmış bir alfabe yoktur. Bunun yerine, bağımsız karakterleri kullanıyorlar. Bu dil on binlerce karakterden oluşmaktadır. İyi olan şey, yazılı Çincenin yaklaşık %98'inin aynı 2500 karakterden oluşmasıdır. Bülten gibi basit bir metni anlamak için yaklaşık 2.500 karakter bilmeniz gerekir. Çince karakterleri düzenli olarak kullanmak istiyorsanız, yaklaşık 5.000 karakter bilmeniz gerekir. Çince karakterlerle ilgili bir başka ilginç gerçek de yazı sisteminin 3000 yıldan daha eski olmasıdır. M.Ö. 1600 yılında icat edilmiştir. İki farklı yazı sistemi vardır: Geleneksel ve Basitleştirilmiş karakterler.

Çince karakterler sıfırdan evrimleşmiştir ve hala gelişim sürecindedir. Modern zamanlardaki en önemli gelişme, geleneksel yazıdan basitleştirilmiş yazıya geçiştir. Çin Halk Cumhuriyeti 1949 yılında kurulduğunda, Çin'de okuma yazma oranı yaklaşık %20 idi. Hükümet, ülke genelinde okuryazarlığı ve eğitimi geliştirmek amacıyla Çince karakterleri basitleştirmek için bir program başlattı. Yaklaşık 2.000 geleneksel karakter, çoğunlukla vuruş sayısı azaltılarak ve/veya karakterler birleştirilerek değiştirilmiştir. Geleneksel Çince binlerce yıldır kullanılan ortodoks karakterleri korur ve Basitleştirilmiş Çince esas olarak geleneksel Çince karakterlerin basitleştirilmiş versiyonu olarak kabul edilir.

Zaman içinde Basitleştirilmiş Çince Çin anakarası, Malezya ve Singapur'da kabul görürken, Hong Kong, Tayvan ve Makao'daki insanlar geleneksel yazı sistemini kullanmaya devam etmektedir.

Eğlenceli bilgi: Basitleştirilmiş Çinceye hala yeni kelimeler eklenmektedir.

Çince'de, Çin kaligrafisinin beş geleneksel biçimi vardır: Mühür Karakteri, Resmi Yazı, Resmi Yazı, Koşan Yazı ve El Yazısı. Yazıyla ilgili bir başka gerçek de, yazı stilleri arasındaki büyük farklılıklar ve daktilo edilmiş metin ile el yazısı karakterleri arasında meydana gelen değişiklikler nedeniyle el yazısının en tanınmaz yazılardan biri olarak kabul edilmesidir.

3. Lehçeler

Çin'de resmi dil Mandarin dilidir. Ancak Çin'in farklı bölgelerinde insanlar farklı lehçeler konuşmaktadır. Sonuç olarak, farklı bölgelerden gelen insanlar yalnızca Mandarin dilinde iletişim kurabilmektedir. Diğer lehçeleri ancak o lehçeyle büyüdüyseniz anlayabilirsiniz. Harita size farklı lehçeler hakkında genel bir bakış sunar. Gördüğünüz gibi, birçok bölgenin farklı bir lehçesi var.

4. Telaffuz

Dünyadaki tüm diller arasında Çince, öğrenilmesi en zor olanlardan biri olarak kabul edilir. Bunun nedeni, İngilizceden farklı bir yazı sistemi, dilbilgisi ve telaffuz ve sese sahip olmasıdır. Dil tonaldir, bu da telaffuzun kelimenin anlamını etkileyebileceği anlamına gelir. Bu dilde yüksek tondan alçak tona doğru dört farklı ton vardır. Örneğin, "wǒ xiǎng wèn nǐ" ifadeleri iki farklı anlama gelebilir. "Wen" kelimesini düşerek telaffuz ederseniz, "Sana bir şey sormak istiyorum" anlamına gelir. Ancak, kelimeyi yükselen bir ses tonuyla telaffuz ederseniz, "Seni öpmek istiyorum" anlamına gelir.

5. Dilbilgisi

Çince nispeten karmaşık olmayan bir dilbilgisine sahiptir. Hint-Avrupa dillerinin aksine, Çince'de fiil çekimi ve isim çekimi yoktur. Örneğin İngilizce'de "speak/spoke/spoken" gibi çeşitli fiil formlarını öğrenmeniz gerekirken, Çince'de yalnızca bir kelimeyi hatırlamanız gerekir: shuo (说). İngilizce'de "dil" ve "diller" arasında ayrım yapmanız gerekirken, Çince'de tek bir biçim vardır: yuyan(语言). Kısacası, fiil formlarını ve Çince'deki cinsiyet, artikel ve çoğul için tüm gramer varyasyonlarını hatırlamak zorunda değilsiniz, bu da yeni başlayanların bu dile başlamasını kolaylaştırıyor.

Çince öğrenmek istiyorsanız, bir dil kursu tam size göre. Burada profesyonel bir öğretmen tarafından dili doğru bir şekilde öğreneceksiniz. Sprachcaffe'nin Çince dil kursları da sunduğunu biliyor muydunuz? Bu konuyla ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.