Dil öğrenmeden önce bilmeniz gerekenler

Yeni bir dil öğrenmek çok fazla zaman ve çaba harcamak anlamına gelir, ancak aynı zamanda yeni fırsatların önünü açar ve özgüveninizi artırır. Kendinizi ülkeye ve insanlarına daha yakın hissediyor ve kültürlerini daha iyi anlayabiliyorsunuz. Yeni bir dil öğrenmeye karar vermenize şaşmamalı! Öğrenme sürecinizi mümkün olduğunca kolaylaştırmak, motivasyonunuz ve öğrenme rutininiz konusunda size yardımcı olmak ve sahip olabileceğiniz korkuları ortadan kaldırmak istiyoruz. Dil öğrenme macerasına atılmadan önce, yeni bir dil öğrenmeden önce bilmeniz gereken bu ipuçlarını okuyun!

1. Hata yapmaktan korkmayın

"Hatalarından ders alırsın" - muhtemelen bu sözü binlerce kez duymuşsunuzdur ve sebepsiz değildir. Çok sıradan ama bir o kadar da gerçek. Hata yapmadan yeni bir dil öğrenemezsiniz. Hata yapmamanın tek yolu dili kullanmamaktır - ve eğer gerçekten yeni bir dil öğrenmek istiyorsanız bu bir seçenek değildir! Bir şeyi yanlış telaffuz etseniz veya henüz bilmediğiniz kelimeleri kaçırsanız bile, konfor alanınızdan çıkmaya çalışmalı ve sadece devam etmelisiniz. Her hatada kendinizi geliştireceğinize güvenin. Öğrenmekte olduğunuzu fark ettiklerinde kimse size şüpheyle bakmayacaktır çünkü ilk günlerde iyi konuşmamanız doğaldır. Bu gurur duyulacak bir şey çünkü deniyorsunuz - ve çabanız ana dili İngilizce olan birçok kişi tarafından fark ediliyor!

2. Bir çocuk gibi öğrenmeye çalışın

Her zaman çocukların yetişkinlerden daha hızlı öğrendiği söylenir, ancak bu teori doğrulanmamıştır. Gerçek şu ki, çocuklar farklı şekilde öğrenirler. "Bunu henüz yapamam" diye düşünme eğilimindedirler çünkü öğreneceklerini bilirler - örneğin bisiklete binmek gibi. Eninde sonunda bunu yapabileceklerine kesin gözüyle bakarlar ve pratik yaparken kaydettikleri her küçük ilerlemeden mutlu olurlar. Bir şeyin neden böyle olduğunu çok fazla sorgulamazlar, sadece olduğu gibi kabul ederler ve başlangıçta hata yapmaktan korkmazlar. "Dil yeteneğiniz" olmadığı için hiçbir zaman öğrenemeyeceğinizi asla düşünmemelisiniz - insanlar pratik, pratik ve pratik yaparlarsa her şeyi öğrenebilirler.

3. "yaparak öğrenme" sloganınız haline gelir

Yaparak öğrenin: Yaptığınız her şeye kelimenin tam anlamıyla "yaparak" uygulayın. İster altyazılı bir film izleyin, ister dişlerinizi fırçalarken banyo aynasındaki Post-It'inize yazılmış yeni kelimelere bakın ya da Fransız peynirinizin ambalajını okuyun. Yeni dilinizi okumak, dinlemek veya konuşmak için her fırsatı değerlendirin. Bu sadece İtalyan restoranında bir sipariş veya Portekizli meslektaşınızla küçük bir sohbet olsa bile. Dili en çok günlük hayatta kullandığınızda öğrenirsiniz! Bu yüzden sadece bir ders kitabını takip etmeye ve zor dilbilgisi kurallarını anlamaya çalışmayın, aynı zamanda gerçek durumları deneyimleyerek dil için bir his geliştirin. Bu, beyninizin öğrendiklerinizle daha iyi bağlantı kurmasına ve öğrendiklerinizi hatırlamasına yardımcı olan duygular yaratır.

4. Kendi kendinize konuşuyorsanız deli değilsinizdir

Aksine, yeni kelimeleri sürekli önünüzde söyleyerek ezberlemeniz daha iyi olur. Duyduğunuz kelimeleri tekrarlayın ve basit cümleler kurmaya çalışın ve bunları yüksek sesle söyleyin. Bu aynı zamanda sizi gerçek konuşmalar yapacağınız durumlara hazırlayacak ve biraz pratik yapmanızı sağlayacaktır. Ne kadar çok konuşursanız o kadar iyi - ister kendinizle ister başkalarıyla olsun. Elbette, her şeyi yüksek sesle söylemek her zaman mümkün değildir ve trende veya diğer halka açık yerlerdeyken bunu dikkat dağıtıcı bulabilirsiniz. Bu durumda, yeni dilinizde düşünmek yardımcı olacaktır. Kendinize kafanızda cevapladığınız basit sorular sorun. Başlangıçta tüm düşünce tarzınızı değiştirmek zorunda değilsiniz, ancak günde birkaç dakika düşüncelerinizi yabancı dilde serbest bırakmaya çalışın.

5. Birlikte öğrenmek her zaman daha iyidir

Sizinle aynı dili öğrenmek isteyen birini bulmaya çalışın. Yalnız olmadığınızı bilmenin pek çok avantajı vardır: Birbirinizle konuşabilir, birlikte hata yapabilir ve kendinizi geliştirebilir, birlikte öğrenebilir ve birbirinizi motive edebilirsiniz. Ayrıca bir grupla veya ikili gruplar halinde olduğunuzda çok daha eğlenceli ve yaratıcıdır - örneğin İspanya ile ilgili temalı akşamlar düzenleyebilirsiniz: birlikte tapas hazırlayın, İspanyol müziği dinleyin ve elbette İspanyolca konuşun. Bir gün çalışmayı unutursanız veya kalkıp pratik yapmak istemezseniz, diğer kişi size yeni dilinizde bir WhatsApp mesajı gönderebilir ve bir şeyi tekrar öğrenirsiniz veya hatırlatılırsınız.

6. Sabırlı olun

Bu noktayı söylemek yapmaktan daha kolaydır, ancak bir dil öğrenirken her zaman unutulur. Bir günlük yoğun bir eğitimden sonra sorunsuz bir şekilde tam bir konuşma yapamayacaksınız. Bir hafta sonra bile. Bir dil zaman alır ve çok sabır gerektirir. Dil size doğal gelene kadar pratik yapmalı ve içselleştirmelisiniz. Bir dil çok karmaşıktır ve birlikte çalışması gereken çok sayıda unsur içerir. Gerekli kelime dağarcığına sahip olmanız, cümle düzenini anlamanız, zamanları bilmeniz vb. gerekir. Zamanla kendinize karşı sabırlı olmayı, başarısızlıklarınızdan ders çıkarmayı ve bunları başarıya dönüştürmeyi öğreneceksiniz.

Bu makaleyi okuduktan sonra, bir sonraki makaleyi yeni dilinizde okumaya başlayın. Dili neden öğrendiğinizi her zaman aklınızda tutun ve erken pes etmeyin! Dilin konuşulduğu bir ülkeye seyahat etmek ve aynı zamanda diğer uluslararası öğrencilerle birlikte bir dil kursu almak istiyorsanız, Sprachcaffe'den dil kurslarımızı keşfedin!