Malta: Kaçırmamanız gereken açık hava aktiviteleri

Malta spiagge
Malta açık hava etkinlikleri için bir cennettir. Sayısız güzel kumsalının yanı sıra nefes kesici kayalıkları, geçitleri ve mağaraları da ziyaret edebilirsiniz. İster tırmanış, ister yürüyüş ya da bisiklet turu olsun, Malta'da özellikle spor meraklıları ve maceraperest gezginler paralarının karşılığını sonuna kadar alır. Buna ek olarak eşsiz sokakları ve tapınakları, Malta'ya yapılacak bir geziyi unutulmaz bir deneyim haline getirir. Bir sonraki Malta seyahatinizde hiçbir açık hava aktivitesini kaçırmamanız için sizin için en popüler açık hava aktivitelerini seçtik. İşte onlardan birkaçı!  

Malta'da Açık Hava Spor Aktiviteleri

Özellikle spor meraklısı gezginler ve maceraperestler için Malta mükemmel bir destinasyondur. Bu benzersiz adada hangi açık hava spor aktivitelerini mutlaka yapmanız gerektiğine bir göz atalım!

Karada yapabileceğiniz açık hava aktiviteleri

Malta'nın nefes kesici güzellikteki doğası sizi keşfetmeye davet ediyor. Aşağıda, Malta'ya yapacağınız dil gezisinden en iyi şekilde yararlanmanıza ve adayı tüm yönleriyle tanımanıza yardımcı olacak karadaki açık hava etkinliklerini göstereceğiz.

Bisiklet sürmek

Bisiklet, Malta'nın farklı adalarını keşfetmenin rahat ve hızlı bir yoludur. Malta'nın iç kısımlarına veya sahil boyunca yapacağınız günübirlik bir gezide birçok doğal güzelliği keşfedebilirsiniz. Planlanmış bisiklet rotaları boyunca bir bisiklet turu planlayabilir ya da Akdeniz'deki bu güzel adayı kendi başınıza keşfedebilirsiniz.

Yürüyüş

Malta, Akdeniz'deki takımadalarının doğası boyunca uzanan güzel yürüyüş rotalarıyla bilinir. Malta yürüyüş turunuzda ister tek başınıza, ister bir tur rehberiyle grup halinde Malta'nın harika doğasının tadını çıkarabilirsiniz.

Kaya tırmanışı

Son yıllarda daha da popüler hale gelen kaya tırmanışı, Malta'nın da gözde sporlarından biri olmayı başarmıştır. Malta'da bir yandan manzarann tadını çıkarırken diğer yandan uçurumlara ve kayalara tırmanabilirsiniz.

Atv turu

Motorlu ve heyecan verici deneyimleri mi tercih ediyorsunuz? O zaman Malta'da bir atv turu kesinlikle sizin için tercih. Çoğu atv turu sizi sahile ve iç kesimlere götürür. Adrenalin duygusunu yaşarken, adanın gizli kalmış noktalarını görmeye hazır olun!

Denizde açık hava etkinlikleri

Akdeniz'de bir yaz tatilinde denizde serinletici açık hava aktiviteleri olmazsa olmazdır. Burada Malta'daki konaklamanız sırasında denizde yapabileceğiniz bazı serinletici açık hava aktivitelerini derledik:

Koylarda ve lagünlerde yüzmek

Malta tüm yıl boyunca güzel bir havaya sahiptir. Ancak özellikle yaz aylarında cennet gibi plajlar ve koylar daha da cezbedici hale gelmektedir. Malta'da kaldığınız süre boyunca dilerseniz her gün farklı bir plajı ziyaret edebilir ve cennet gibi Akdeniz'de tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Dalış ve şnorkelle yüzme

Malta, kristal berraklığındaki suyu ile dalgıçlar ve şnorkelle yüzenler için oldukça güzel bir seçenektir. Şnorkelle dalış, dalış kursu olmadan da yapılabilir. İster acemi ister profesyonel dalgıç olsun, Malta'da herkes parasının karşılığını alır.
Gördüğünüz gibi Malta, karada ve suda heyecan verici açık hava etkinlikleri için mükemmel bir tatil yeridir. Malta'ya yapılacak bir seyahati benzersiz kılan şeyin ne olduğunu öğrenmek ister misiniz? O halde okumaya devam edin ve daha fazlasını öğrenin!

Batık dalışı

Malta dalış meraklıları için çok özel bir yerdir. Gozo ve Comino kıyılarında çok sayıda gemi enkazı yer almaktadır. Bu batıklar, özellikle deneyimli dalgıçlar için heyecan verici bir noktalardır. Örneğin, 1901 yılında batan bir gemi enkazı başkent Valletta açıklarında yer alır ve dalış yapmak için benzersiz bir fırsat sunar.

Malta'da benzersiz aktiviteler

Malta dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz manzaralar, inanılmaz yerler ve nefes kesici doğa manzaraları sunar. İşte Malta'da seyahat planlarınıza mutlaka dahil etmeniz gereken benzersiz açık hava etkinliklerinden bir diğeri:

Game of Thrones turu

Eşsiz tapınakları, şehirleri ve doğası nedeniyle Malta, film ve diziler için çok popüler bir çekim yeridir. Örneğin popüler bir dizi olan Game of Thrones'un bazı sahneleri Malta'da çekilmiştir. Bu sahneler Valetta, Mdina ve kuzey adası da dahil olmak üzere 10'dan fazla farklı yerde çekilmiştir. Bu nedenle Malta, pek çok Game of Thrones hayranı için oldukça popüler bir destinasyondur. Sağdaki harita, Malta Takımadaları'nın ana adasındaki Game of Thrones mekanlarının çoğunu sadece bir günde nasıl keşfedebileceğinizi gösteriyor.

Yolculuğunuz Malta'nın başkenti Valetta'da (Kontrol Noktası 1) başlıyor. Daha sonra Valetta'ya giriş kapısı olarak da bilinen Ricasoli Kalesi'ne (Kontrol Noktası 2) ilerleyeceksiniz. Angelo Kalesi'nde (Kontrol Noktası 3) durduktan sonra yolculuk San Anton Sarayı ve Bahçeleri'ne (Kontrol Noktası 4) devam eder. Ardından, Malta'nın antik başkenti Mdina (Kontrol Noktası 5) da sizi bekliyor. Son olarak, etkileyici Verdala Sarayı (Kontrol Noktası 6) sizi bekliyor.

Kıyı boyunca tekne turu

Malta'da sizi adanın engebeli kıyı şeridi boyunca gezdiren pek çok nefes kesici tekne turu var. Ancak Malta'ya gelen her ziyaretçinin mutlaka yapması gereken Mavi Lagün'e yapılan tekne turuna katılmaktır. Tekne turuna bağlı olmakla birlikte tur genelde Malta ana adasından, St Pauls Körfezi'nden veya St Julians kasabasından başlar.
Tekne turu, Malta kıyı şeridini takip ederek Mavi Lagün'ün bulunduğu Comino adasına ulaşır. Oraya vardığınızda Malta'nın en önemli doğal güzelliklerinden biri sizi bekliyor olacak.

Sonuç

Yazımızdan da anlayabileceğiniz gibi Malta herkes için farklı bir deneyim sunmaktadır. Birçok plajdan birinde dinlenebilir, tekne turlarına çıkabilir, eşsiz yerler keşfedebilir, bisiklet ya da ATV ile doğada bir macera yaşayabilirsiniz. Malta'ya yapacağınız bir gezi tüm bunları ve çok daha fazlasını size sunar.
Malta'da benzersiz açık hava aktivitelerinin yanı sıra İngilizce de öğrenebileceğinizi biliyor muydunuz? Öyleyse sayısız açık hava aktivitesine sahip bu tatil cennetindeki seyahatinizi bir dil eğitimi ile birleştirin!