Yurtdışı dil eğitiminin kariyerinize nasıl yardımcı olduğuna dair 5 ipucu!

Kültürlerarası deneyim kazanmak ve eğitiminizi ilerletmek mi istiyorsunuz? Bir dil eğitimi gezisi, ufkunuzu hem profesyonel hem de kişisel olarak genişletme fırsatı sunar. İyi bir hazırlık ve biraz taktik beceri ile kariyeriniz de fayda sağlayabilir. Bu beş ipucuyla başarılı bir stratejiye sahip olabilirsiniz.

1. Önceden bilgi edinin

Muhtemelen hepimiz birçok kez duymuşuzdur ve artık kendimiz de buna ikna olmuşuzdur: hazırlık, savaşın yarısıdır. Bu cümle kulağa ne kadar klişe gelse de, aynı zamanda doğrudur - ve bu, kariyerinize fayda sağlayacaksa bir dil eğitimi gezisi için de geçerlidir. Bir dil eğitimi gezisinin planlamasını ve hedefini önceden ne kadar çok düşünürseniz, sizin için doğru geziyi o kadar iyi seçebilirsiniz.

Bu nedenle, aşağıdaki noktaları önceden düşünün:

- Hangi dili geliştirmek veya öğrenmek istiyorum?
- Hangi ülkeleri tercih ediyorum?
- Ne kadar zamanım var?
- Ne kadar bütçem var?
- Ne ölçüde öğrenmek istiyorum, örneğin dili kullanmada kendime daha fazla güvenmek veya hatta yeni bir dil seviyesine ulaşmak için?
- Benim için başka neler önemli, örneğin grup büyüklüğü, diğer katılımcıların yaşı, konaklama, ders dışındaki teklifler vb.

Bu noktaları kendiniz için netleştirebilirseniz, sağlayıcı da sizin için daha iyi teklifler bulabilir. Danışma veya seyahat araştırmanız sırasında, sağlayıcının sizi dil seyahatinin içeriği hakkında ne kadar kesin bir şekilde bilgilendirebileceğine dikkat etmelisiniz. Örneğin, iş bağlamında İngilizcenizi geliştirmek için bir dil eğitimi gezisine çıkmak istiyorsanız (İş İngilizcesi), grubun sizin gibi çalışma hayatında olan katılımcılardan oluşması gerekir. Dersler aynı zamanda uygulama odaklı olmalıdır, örneğin sunum ve tartışma alıştırmaları gibi.

2. Doğru zamanı seçin

Dil eğitimi seyahatinizle ilgili bilgileri topladıktan sonra, zamanlama önemli bir rol oynar. Elbette, dil eğitimi gezinizi bir tatil olarak görebilir ve yılın bir noktasında yapabilirsiniz. Ancak kariyeriniz için, bir dil eğitimi gezisini karlı bir şekilde dahil etmenin iki yolu vardır:

1. İş yerinde, terfi veya yeni bir pozisyon hedefliyorsanız.
2. İki meslek arasında, eğer bir geçiş dönemindeyseniz.

1. Seçenek

Mesleğinizde sağlam bir yer edindiniz ve önümüzdeki altı ay içinde yeni bir pozisyon almak veya terfi etmek istiyorsunuz. Elbette bu değişikliği önceki başarılarınızla gerekçelendireceksiniz. Aradığınız pozisyonun uluslararası bir bağlantısı varsa - örneğin İngilizce konuşan bir müşteri veya merkezi İspanya'da olan bir şirket aracılığıyla - önceden bir dil eğitimi gezisi iyi bir fikirdir. Bunun için eğitim izni olarak başvurabilirsiniz. Patronunuzla konuşurken, daha fazla eğitimin ve iyi müşteri ilişkilerinin sizin için önemli olduğunu açıkça belirtebilirsiniz - ve bunu yapmak için İspanyolca irtibat kişinizi tipik İspanyolca ifadelerle ikna etmekten daha iyi bir yol var mı? Üstlerinizin argümanlarınıza açık olduğunu hissediyorsanız, şirket içi terfi fırsatlarından veya aklınızdaki pozisyondan da bahsedebilir ve dil eğitimi gezisi aracılığıyla bunun için daha fazla nitelik kazanmak istediğinizi açıkça belirtebilirsiniz.

2. Seçenek

İş arıyorsunuz veya eski işiniz ile yeni işiniz arasında bir geçiş dönemindesiniz. Her iki durumda da, bir dil eğitimi gezisi sadece geçiş dönemini kullanmanın iyi bir yolu değil, aynı zamanda motivasyonunuzu ve bağlılığınızı göstermenin de bir yoludur. Her ne kadar üç aydan daha kısa bir süre çalışılmadığının CV'de belirtilmesi gerekmese de, bu boşluğun doldurulması iyi görünmektedir. İşsizlik yardımı alıyorsanız, devlet desteğini ne ölçüde almaya devam edebileceğinizi amirinizle görüşmeniz gerekecektir. Bazı ileri eğitim kursları da İş ve İşçi Bulma Kurumu tarafından kısmen karşılanmaktadır. Bu yüzden onlarla konuşmak faydalı olabilir.

3. Dikkatli olun ve erkenden netleştirin

Gözünüzü bir dil eğitimi gezisine diktikten ve tarihi belirledikten sonra, sıra temelde her tatil için yapmanız gereken organizasyonel ince ayarlara gelir. İşe gelmediğinizi uygun takvime girin, tatil değişimiyle ilgilenin ve gerekirse bir devir teslim yapın. İş yerindeki her şey önceden halledilirse, sadece tatile başladığınızda kendinizi daha iyi hissetmekle kalmayacak, aynı zamanda hemen sizi bekleyen bitmemiş işlerle dolu bir posta kutunuz yoksa daha rahat bir şekilde geri dönebileceksiniz.

Seyahatten önce aşağıdaki hususların açıklığa kavuşturulması gerekmektedir:

- ABD'ye yapılacak dil seyahatleri için, seyahatten altı ila sekiz hafta önce vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.
- Kimlik kartınızın veya pasaportunuzun geçerli olduğundan emin olun.
- Konaklama için kendiniz mi rezervasyon yapmanız gerektiğini yoksa bir aile yanında mı yoksa apartman dairesi, otel veya benzeri başka bir yerde mi kalacağınızı öğrenin.
- Varış ve ayrılış rezervasyonunuzu yapın.
- Tavsiye edilen aşılar hakkında bilgi edinin (örn. kuduz).
- AB içinde seyahat ettiğiniz sürece, artık roaming ücreti alınmamaktadır (AB üyesi olmayan ülkeler hariç). Bu, ekstra bir cep telefonu kartı almak zorunda olmadığınız anlamına gelir.

4. Yeni bağlantılar kurun ve bunları koruyun

Dil eğitimi geziniz başladıktan sonra, dersler ve sonrasındaki etkinlikler aracılığıyla diğer katılımcıları tanıyacaksınız. Dil kursu profesyonellere yönelikse, değerli bağlantılar kurabilirsiniz. Buradaki anahtar kelime, tahmin edebileceğiniz gibi, ağ kurmaktır. İş konuları ile özel konular arasında doğal bir karışım tutmaya çalışın, böylece diğer katılımcılar şirketiniz için bir satış stratejisi hazırladığınız hissine kapılmazlar. Ya da eğitim iznini dil öğrenmek yerine daha çok propaganda için kullanın. İş arkadaşlarınız "siz olmadan yapamaz" diye ders sırasında telefon görüşmeleri yapmanız veya e-postalara cevap vermeniz de hiç hoş değildir. Eğitim izninizi önceden planladıysanız ve arada bir kontrolü bırakabiliyorsanız, 7/24 ulaşılabilir olmak zorunda değilsiniz. Eğitim izninden sonra yeni tanıdıklarınızla iletişimde kalmak istiyorsanız, kartvizit ve e-posta adreslerinizi değiş tokuş edebilir veya Xing veya LinkedIn gibi kariyer ağlarında ağ kurabilirsiniz.

5. Özgeçmişte bilgi birikimini ustalıkla belirtmek

Eğitim izni bittikten ve eve döndükten sonra seyahatinizi takip etmelisiniz. İş arkadaşlarınıza deneyiminizi bir sunumla anlatmayı veya intranette ya da şirket ana sayfasında yayınlanmak üzere kısa bir rapor yazmayı önerebilirsiniz. Çalışanlarına eğitim fırsatları sunan bir şirket, bunu insan kaynakları pazarlamasının reklamını yapmak için kullanabilir. Sonraki başvurular için dil belgenizi başvuru belgelerinize eklemeniz gerekmektedir. CV'nizi dil becerilerinizi de başvurunuza dahil edecek şekilde uyarlayabilirsiniz. Bu sayede dil eğitimi gezinizden sadece kısa vadede değil, uzun vadede de fayda sağlamış olursunuz.