İspanyolca öğrenmek için diziler ve filmler: İspanyolcanızı eğlenceli bir şekilde nasıl geliştirebilirsiniz?

Günümüzde yeni bir dil öğrenmenin birçok yolu var; dil öğrenmek için tasarlanmış farklı uygulamalarla, çevrimiçi alıştırmalarla ve hatta bir sözlükle her dili öğrenebilirsiniz! Ancak, bir dili daha eğlenceli ve heyecanlı bir şekilde öğrenmek ve kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki makalede bulabileceğiniz İspanyolca'daki en popüler dizilerden bazılarını izlemelisiniz.

İspanyolcanızı eğlenceli bir şekilde geliştirin

Netflix veya Amazon Prime'daki bir dizi veya film boş zaman olarak kabul edilebilir, değil mi? Muhtemelen boş zamanlarınızda yapıyor olsanız da yabancı dil pratiği yapmak için bir dizi veya film izlemek altyazılı bile olsa oldukça zorlayıcı olabilir.

Bu şekilde yabancı dil pratiği yapmak (bu durumda İspanyolca) en azından dinleme ve okuduğunu anlama açısından çok etkilidir ve dile maruz kaldığınız süreye göre nispeten hızlı bir gelişme fark edeceksiniz. İspanyolca öğrenmek için doğru İspanyolca filmi veya diziyi hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olmak için, en çok izlenen 10 film ve dizinin bir listesini derledik, böylece seçtiğiniz dizi veya filmle İspanyolcanızı geliştirebilirsiniz. Hadi gidelim!


1. La casa de papel

Organize bir hırsız çetesi Fábrica Nacional de Moneda y Timbre'de yüzyılın soygununu gerçekleştirmek üzere yola çıkar. Beş aylık hazırlık süreci, büyük soygunu başarıyla gerçekleştirmek için on bir güne indirgenir. Bu dizi belki de dünyada tamamı İspanyolca çekilen en ünlü dizi.
Bir gün İspanya'da yaşamayı planlıyorsanız (ya da zaten yaşıyorsanız), bazen anadili İspanyolca olanları bile söylenen her şeyi net bir şekilde anlamak için altyazıları açmaya zorlayan İspanyol aksanına kesinlikle aşina olmanız gerekecektir. İspanyollar doğaları gereği o kadar hızlı konuşurlar ki tek bir cümlede kaç kelime söylediklerinin farkına bile varmazsınız.
Yaşları 16 ve üzeri olan gençler için uygundur.
İspanya, 2017 - 2021


2. Roma

Mexico City'nin Roma mahallesinde iki hizmetçi kocası uzun süreliğine uzakta olan bir annenin dört çocuğunu büyütmesine yardımcı olur. Genç kadınlardan biri olan Cleo, zor bir dönemden geçmesine rağmen çocuklarla kendi çocuklarıymış gibi ilgilenir.
Bu şüphesiz Latin Amerika'da çekilmiş en iyi filmlerden biri. 3 Oscar, 2 Altın Küre ve 4 BAFTA Ödülü ile Latin Amerika'da bir ikon ve İspanyolca öğreniyorsanız mutlaka görmeniz gereken bir film.
12+ yaş çocuklar için uygundur.
Meksika, 2018

3. Vis a Vis

Macarena, zimmetine para geçirme suçundan hapse atılmış ve yargılanmayı bekleyen kırılgan ve masum bir genç kadındır. Hapishanede bildiğinden tamamen farklı ve tehlikeli bir dünyaya girecek bu da onu zorla sürecede sokacaktır. Eğer Orange is the New Black'i izlediyseniz ve beğendiyseniz bu dizi tam size göre.
Büyük bir başarıya sahip olan bu dizi, en olumlu eleştirileri alanlardan biridir. Vis a Vis, Macarena'nın birçok sorunla karşılaştığı hapishaneye girişini anlatıyor. Özellikle günlük konuşma dilini öğrenmek için harika bir dizi. La Casa de Papel'i daha önce izlediyseniz, Saray Vargas rolündeki Nairobi'yi (Alba Flores) mutlaka tanıyacaksınız.
Yaşları 16 ve üzeri olan gençler için uygundur.
İspanya, 2015 - 2019


4. Encanto

Kolombiyalı genç bir kız, çocukları eşsiz yeteneklerle kutsayan ve büyülü bir yer olan Encanto'nun büyüsünün ciddi bir tehlike altında olduğunu keşfettiğinde ailesinin son umuduydu. Disney'in Kolombiya yapımı bu güzel animasyon filmi bizi Kolombiyalı Nobel ödüllü Gabriel García Márquez'in büyülü gerçekçiliğine gönderme yapan renkli ve farklı bir dünyaya götürüyor. Madrigal ailesi günlerini evinde geçirir ve baş kahraman hariç tüm üyelerin süper güçleri vardır.
En İyi Animasyon Film dalında Oscar ve Altın Küre kazanan bu film, zengin Kolombiya kültürünü, atasözlerini, yemeklerini, müziklerini, inançlarını ve Kolombiya'daki tarihi olayları gözler önüne seriyor.
Tüm izleyiciler için uygundur.
Kolombiya, 2021


5. Élite

Finansal anlamda üst sınıf çocukların eğitim gördüğü İspanya'nın en seçkin okulu olan Las Encinas, harap bir devlet okulundan geçiş yapan üç alt sınıf öğrencinin hikayesini baz alır. Bu dizi, gençler arasında eşcinsellik ve uyuşturucu kullanımı gibi toplumda tabu olarak kalan konuları açıkça ele aldığı için her yönden bir yeniliktir. Bu seri ile güvenle İspanyolca pratik yapabilir, aynı zamanda günümüz genç İspanyolları arasında yaygın olan argo ve yeni kelimeleri öğrenebilirsiniz.
16 yaşından büyükler için uygundur.
İspanya, 2018 - 2022


6. Coco

Miguel müzisyen olmayı hayal eden bir çocuktur ancak ailesi müzisyen olan büyükbabası onları terk ettiği için bu duruma izin vermezler. Miguel'in ailesi onun bir ayakkabıcı olmasını ve böylece tüm ailenin geleneksel mesleğini öğrenmesini planlamıştır. Miguel, Día de Muertos'ta şans eseri ölüler diyarına girmeyi başarır. Ancak ölüler diyarını terk edebilmesi için ölmüş bir akrabasının onu kutsaması gerekir. Ölüler diyarında tanıştığı büyükannesi, müzisyen olma hayalinden vazgeçmeye söz vermediği sürece onun yaşayanlara dönmesine izin vermeyi reddeder. Bu nedenle Miguel ondan kaçar ve büyükbabasını bulmak için yola çıkar...
Tüm izleyiciler için uygundur.
Meksika, 2017


7. Las chicas del cable

1929'daki borsa çöküşünden kısa bir süre önce Madrid'de ilk ulusal telefon şirketi açılır. Birçok kadın yalnızca bir meslek sahibi olmak için değil aynı zamanda toplumun ilerlemesini sağlamak için burada bir iş bulmayı umuyor. Ana temalarından biri dostluk olan bu dizi, ortaya çıkan tüm sorunlara rağmen kahramanların nasıl birbirlerine bağlı kaldıklarını ve her zaman birbirlerini desteklediklerini gösterir. Bir diğer önemli tema da eşitlik mücadelesidir; her iki cinsiyetin de eşit haklara sahip olduğunu açıkça ortaya koymak istediklerini defalarca görebiliriz.
16 yaşından büyükler için uygundur.
İspanya, 2017 - 2020.


8. Todo sobre mi madre

İspanyol yönetmen Pedro Almodóvar'ın başrolünde Penélope Cruz'un oynadığı bu filmi, kaderin ağır bir darbesine maruz kalan ve geçmişe çekilerek bugünden kaçmaya karar veren Manuela'yı konu alıyor. Manuela , onun on sekiz yıl önce hamile kaldığını bilmeyen çocuğunun babası Esteban'ı bulmak için Barselona'ya gider. Bu film hem Altın Küre hem de Oscar kazanan ilk İspanyol filmi olmkala birlikte BAFTA ve Cannes Film Festivali'nde de 2 ödül kazanmış olan tek filmdir.
18 yaşından büyükler için uygundur.
İspanya, 1999.


9. Narcos

Netflix, Kolombiyalı uyuşturucu baronu Pablo Escobar'ın yükselişini ve onu yakalamaya çalışan DEA ajanlarını takip eden "Narcos" ile Medellín kartelini ele alıyor. Hikaye bir yandan Escobar'ın kendi bakış açısından anlatılırken, diğer yandan izleyici olayları Medellín karteline karşı harekete geçmek üzere Kolombiya'ya gönderilen ABD'li DEA ajanı Steve Murphy'nin bakış açısından takip ediyor. Narcos hikayeyi mümkün olduğunca gerçek olaylara yakın bir şekilde anlatmaya çalışsa da, zaman zaman Amerikan Kahramanlığı gibi tipik Hollywood temalarına kayıyor. Yine de heyecan verici bir olay örgüsü ile İspanyolca öğrenmek istiyorsanız Narcos uygun bir dizi.
16 yaş ve üzeri için uygundur.
Amerika Birleşik Devletleri, 2015 - 2017 (1973 - 1998 yılları arasında Kolombiya'da geçmiştir).


10. El laberinto del fauno

1944 İspanya'sında genç Ofelia ve hasta annesi, bir gerilla ayaklanmasını bastırmak isteyen sadist bir subay olan annesinin yeni kocasının evine gelirler. Ophelia antik bir labirenti keşfederken ona efsanevi bir kayıp prenses olduğunu ve ölümsüzlüğü kazanmak için üç tehlikeli görevi tamamlaması gerektiğini söyleyen faun Pan ile tanışır. İspanyolcanızı geliştirmek istiyorsanız 3 Oscar, 3 BAFTA ve 7 Goya ödülü kazanan bu filmi mutlaka izlemelisiniz.
Yaşları 16 ve üzeri olan gençler için uygundur.
İspanya ve Meksika, 2006.


Sonuç

Hepimiz biliyoruz ki dijitalleşme ve teknoloji sayesinde her geçen gün dil öğrenmenin yeni yöntemleri ve yolları ortaya çıkıyor. Yabancı bir dile hakim olmak için önemli araçlar olan Netflix, Disney+ gibi platformlardan ve hatta sadece internetten faydalanmalıyız. Öğrendiğiniz her şey sıkıcı ve monoton olmak zorunda değil, boş zamanlarınızda eğlenerek ve rahatlayarak da dil pratiği yapabilirsiniz. Motivasyonunuzu kaybetmemeniz ve karşılaştığınız yeni kelimelere biraz dikkat etmeniz önemlidir. İzlediğiniz her yeni film veya diziyle birlikte birçok yeni İspanyolca kelime, deyim ve gramer yapısı öğreneceğinizden eminiz.

En sevdiğiniz dizi veya filmi seçin, koltuğunuza yerleşin ve İspanyolcanızı ücretsiz olarak geliştirmeye başlayın!

Öte yandan, daha çok yüz yüze etkileşimi tercih edenn biriyseniz İspanyolca dil gezilerimize göz atmanızı tavsiye ederiz.