Brexit: Jakie niesie zmiany dla turystów, kursantów i studentów?

31 stycznia 2020 roku doszło do Brexitu, o którym dużo mówi się już od 2016 roku. Wtedy to miało miejsce referendum w tej sprawie. Na pewno niektórzy z Was mają wątpliwości, co to właściwie oznacza, kogo dotyczy, itp. Tak naprawdę wiele zostaje jeszcze do wyjaśnienia, jednak postaramy się Wam przybliżyć po krótce informacje dotyczące zagranicznych kursów językowych.

Na czym polega Brexit?

Brexit oznacza wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, której członkiem była od 1973 roku (pierwsza dziesiątka). To ewenement w historii europejskiej wspólnoty.
W grudniu 2019 r. Partia Konserwatywna Borisa Johnsona zdobywa większość w wyborach w Wielkiej Brytanii. Miesiąc później na scenie politycznej klaruje się sytuacja dotycząca Brexitu. Królowa Elżbieta akceptuje Ustawę o porozumieniu ws. wyjścia z UE, następnie podpisują ją przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von det Leyen oraz szef Rady Europejskiej Charles Michel. Decydujący podpis pod dokumentem składa też premier Johnson. Parlament Europejski ratyfikuje Ustawę i 31 stycznia Wielka Brytania przestaje być członkiem Unii Europejskiej.

W jakiej Europie obudzimy się 1 lutego?

Warto zaznaczyć, że ta znacząca zmiana dla Europy będzie przebiegać stopniowo. Do końca 2020 roku będziemy mieć w stosunkach z Wielką Brytanią okres przejściowy.  
Jak wyjaśnia BBC News: „W tym okresie Wielka Brytania pozostanie w unii celnej i jednolitym rynku UE - ale będzie poza instytucjami politycznymi, a w Parlamencie Europejskim nie będzie brytyjskich członków”.

Co z ruchem turystycznym oraz nauką w Wielkiej Brytanii?

Brak zmian dla osób uczących się w Wielkiej Brytanii i podróżujących do Wielkiej Brytanii w 2020 roku

Możemy być pewni, że w tym roku nie odczujemy większych zmian w związku z opuszczeniem przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Nadal możemy wjeżdżać na jej teren z dowodem osobistym. Nie ma konieczności posiadania ani paszportu ani żadnych dodatkowych wiz, kart turysty, itp.
Warto podkreślić, że Brytyjczycy zdają sobie sprawę z faktu, jak ważną rolę w ich kraju odgrywają kursy językowe czy też studia dla osób z zagranicy. Dlatego też, organizacje takie jak British Council czy English UK na pewno będą dążyć do tego, by Brexit nie miał negatywnego wpływu na tę część systemu edukacyjnego.
Najprawdopodobniej, zgodnie z tym, co podaje dziennik Gazeta Prawna, po 1 stycznia 2021 roku, obywatele UE będą mogli przebywać na terenie Wielkiej Brytanii do 3 miesięcy bez wizy. To dobra wiadomość dla wszystkich uczniów, którzy wybierają wakacyjne kursy językowe w Londynie, Brighton i pozostałych angielskich szkołach z naszej oferty. Niewiadomo jeszcze czy za rok wystarczy nam w tej podróży sam dowód osobisty czy jednak trzeba będzie posiadać paszport.

Do końca grudnia 2020 r. Agenci mogą jak zwykle wysyłać studentów z UE na studia w Wielkiej Brytanii. Uniwersytety podkreślają, że rząd potwierdził, że „studenci z UE rozpoczynający kurs w roku 2020/21 lub wcześniej będą uprawnieni do otrzymania statusu opłaty domowej / wsparcia finansowego i że będzie to obowiązywać przez cały czas trwania tych kursów”.

W 2020 roku możemy również spokojnie korzystać z bezpłatnego roamingu w Wielkiej Brytanii, tak jak w państwach UE. Nadal możemy korzystać z ubezpieczenie zdrowotnego w ramach EKUZ.
Podsumowując, w 2020 roku nie odczujemy zmian związanych z Brexitem. Wciąż możemy podróżować do Londynu i w inne ciekawe miejsca na starych zasadach. Korzystajmy, bo wciąż niewiadomo, co przyniesie 2021 rok.