Jak podróżować rozsądnie (i odpowiedzialnie)

Podróżowanie może być niezwykle wzbogacającym doświadczniem, nie tylko dla nas, ale też dla gospodarki kraju, który odwiedzamy.

W krajach słabszych pod względem gospodarczym, a posiadających czarujące krajobrazy i bogatą kulturę, często znaczna część produktu krajowego brutto (PKB) generowana jest poprzez turystykę. To z kolei poprawia warunki życia obywateli, a także jakość infrastruktury, co przynosi korzyści zarówno samemu krajowi, jak i odwiedzającym go turystom. Podróżowanie to oczywiście przywilej, który wzbogaca ludzi, ponieważ obcowanie z różnymi kulturami i tradycjami otwiera umysł i poszerza horyzonty.


Podróżowanie ma jednak również negatywne strony, z których najważniejszą jest jego wpływ na środowisko. Częste podróżowanie samolotem lub samochodem powoduje, że do atmosfery uwalniane są duże ilości CO₂, a to przyczynia się do globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych. Intensywne susze i fale upałów, radykalne zmiany zwyczajów i siedlisk naturalnych zwierząt, ograniczona produkcja roślinna, to tylko niektóre ze skutków, jakie mogą mieć na naszą planetę nieograniczone i nieuregulowane podróże.


Oczywiście rozwiązaniem nie jest całkowite zaprzestanie podróżowania, ale nauczenie się podróżowania z uwzględnieniem zdrowia planety. Jeśli więc planujesz kolejne podróże dookoła świata lub właśnie jesteś za granicą, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zmniejszyć swój ślad ekologiczny.

Rada#1: Transport

Jak pokazuje grafika obok, dotarcie do celu samolotem lub samochodem to najgorszy wybór, jeśli chodzi o zdrowie naszej planety. Chociaż jazda na rowerze byłaby najlepsza, biorąc pod uwagę jej prawie zerowy wpływ na środowisko, nie jest to wykonalne podczas podróży na duże odległości. Dobrą alternatywą jest podróżowanie autobusem lub pociągiem, biorąc pod uwagę niższe emisje wytwarzane przez te środki. Jeśli nie możesz zrezygnować z podróży samochodem, warto rozważyć wspólne przejazdy, bo zmniejszają one ilość emitowanych kilogramów CO2 na pasażera na kilometr. Jeśli nie ma innego wyboru niż latanie, najlepszym wyborem będzie znalezienie bezpośredniego lotu z przyjazną dla środowiska linią lotniczą. Po dotarciu na miejsce unikaj wynajmowania samochodu i korzystaj z lokalnego transportu publicznego.

Rada #2: Zabierz lekki bagaż

Zabranie dużej ilości bagażu nie jest równoznaczne z podróżowaniem w sposób zrównoważony, ponieważ wpływa na wagę wybranego środka transportu, co z kolei skutkuje wyższym zużyciem paliwa. Podróżowanie z plecakiem lub małą walizką jest nie tylko lepsze dla środowiska, ale także lepsze dla Ciebie, ponieważ pozwala być bardziej elastycznym podczas odwiedzania miejsca docelowego.

Rada #3: Używaj smartfona!

Zamiast kupować drukowane przewodniki i mapy lub drogie jednorazowe aparaty, wykorzystaj na 100% smartfon, który już masz w kieszeni. On zapewni Ci przecież wszystko, czego potrzebujesz, a nawet więcej. Mapy Google, Waze, Citymapper lub Maps.me to najlepsze narzędzia do odnalezienia drogi w obcym kraju i nie mają takiego wpływu na środowisko jak mapa papierowa. Jakość zdjęć robionych telefonem stała się tak wysoka, że nie trzeba kupować aparatu do robienia zdjęć, co zmniejsza ilość plastiku i baterii, które są produkowane, a następnie wyrzucane.

Rada #4: Zredukuj użycie plastiku!

Im więcej podróżujesz, tym (zazwyczaj) więcej plastiku używasz. Butelki na wodę, słomki, pojemniki na jedzenie na wynos i plastikowe talerze czy sztućce zanieczyszczają źródła wody i przyspieszają niszczenie naszego środowiska. Produkty wielokrotnego użytku do jedzenia w podróży to świetny sposób na zmniejszenie zużycia plastiku. Jeśli chodzi o picie, zabranie własnej butelki na wodę i metalowej słomki jest idealne z perspektywy finansowej i środowiskowej.

Rada #5: Wspieraj lokalsów

Sposobem na wsparcie lokalnej ludności podczas podróży jest rezerwacja pokoju w hotelu prowadzonym przez miejscowych, a nie przez dużą korporację czy sieć. Zużycie wody jest znacznie niższe w lokalnym hotelu, ponieważ nie ma dużego basenu, a pościel i ręczniki zmieniane są co drugi dzień. Jeśli wybierasz się na zwiedzanie, skorzystaj z usług lokalnego przewodnika. To najlepszy sposób, aby naprawdę poznać miejsce, które odwiedzasz, a także pomóc gospodarce. Coś, co może Ci też pomóc przed podróżą, to nasze przewodniki turystyczne Sprachcaffe, czyli dostępne tu strony z interesującymi informacji o kulturze i tradycjach. Wreszcie, podczas podróży za granicę niezwykle ważne jest kosztowanie lokalnych potraw. Aby zdobyć naprawdę niepowtarzalne doświadczenia, jedz w tradycyjnych restauracjach, a zakupy rób w lokalnych sklepach spożywczych.

Rada #6: Zawsze szanuj kulturę

Zachowywanie się z szacunkiem i dostosowywanie się do lokalnej kultury to podstawa podczas podróży. Ubrania, które nosisz, odzwierciedlają Twój charakter i to, kim jesteś jako osoba, dlatego starannie je wybieraj. Noszenie czegoś z kultury, w której jesteś zanurzony, pokazuje uznanie i szacunek. Nauka kilku słów w lokalnym języku jest również niezwykle ceniona przez mieszkańców, pokazuje, że poświęciłeś czas i wysiłek, aby naprawdę poznać ich ojczyznę. Mowa ciała może być uniwersalna, a miły uśmiech z pewnością zaprowadzi Cię daleko.

Mamy nadzieję, że podobały Ci się nasze wskazówki, co do tego, jak podróżować rozsądnie. Chodzi tu w głównej mierze o staranne planowanie wyjazdu ze zwróceniem uwagi na to, jak nasze decyzje wpływają na lokalną gospodarkę i środowisko.