Wskazówki i podpowiedzi dotyczące wyboru odpowiednich rodzajników w języku niemieckim

Nauka języka niemieckiego może być prawdziwym wyzwaniem. Szczególnie gramatyka może szybko frustrować uczniów ze względu na liczne wyjątki. Istnieją jednak różne wskazówki i triki, które znacznie ułatwią naukę, kiedy używać którego rodzajnika!   Jednym z obszarów, który sprawia wiele problemów większości uczącym się języka niemieckiego, jest wybór właściwego rodzajnika określonego. Dla początkujących w języku niemieckim wybór właściwego rodzajnika wydaje się najtrudniejszy, często przypadkowy, dlatego wielu uczniów ma tendencję do odgadywania właściwego rodzajnika i ma nadzieję, że wypadnie to dobrze. Pomimo wszystkich nieprawidłowości istnieje kilka wskazówek i trików, które prawie zawsze pomogą Ci znaleźć odpowiedni rodzajnik określony podczas mówienia lub pisania po niemiecku.  

Co warto wiedzieć o rodzajnikach w języku niemieckim?

Rodzajnik to wyraz, który określa lub opisuje rzeczownik, jednocześnie informując nas, czy rzeczownik odnosi się do czegoś konkretnego, czy ogólnego. Istnieją trzy różne kategorie odmiany rodzajników: przez rodzaj, liczbę i przypadek. Rodzaj może być żeński, męski lub nijaki. Liczba określa, czy rzeczownik występuje tylko raz (liczba pojedyncza), czy kilka razy (liczba mnoga). Wreszcie, niemiecki ma cztery przypadki - mianownik, biernik, celownik i dopełniacz - które opisują związek rzeczownika z innymi częściami zdania.

Podobnie jak większość języków, niemiecki ma dwa rodzaje rodzajników: rodzajniki określone i nieokreślone. Są one zwykle umieszczane przed rzeczownikiem. Różnice między tymi dwoma typami rodzajników to:

Rodzajnik określony: Rodzajnik określony jest używany w połączeniu z rzeczownikiem. Jak sama nazwa wskazuje, rodzajniki określone opisują określony przedmiot. Rodzajniki określone używane w języku niemieckim to DER (rodzaj rodzaju męskiego), DIE (rodzaj żeński) i DAS (neutralny).

Przykład: Pies biegnie. - Der Hund rennt.

Pies jest konkretny, a nie jakiś ogólny.

Rodzajniki nieokreślone: Rodzajniki nieokreślone są używane, gdy rzecz, przedmiot lub osoba nie mogą być dokładnie przypisane lub są nieznane. Rodzajniki nieokreślone używane w języku niemieckim to EIN (rodzaj męski i nijaki) oraz EINE (rodzaj żeński).

Przykład: biegnie pies - Ein Hund rennt.

Nie wiemy do kogo należy ten pies, wiemy tylko, że jest jakiś pies i biega.

Użycie rodzajnika określonego, może spowodować pewne zamieszanie, nawet dla rodzimych użytkowników języka. Aby uniknąć błędów lub użycia niewłaściwego rodzajnika, powinieneś zapoznać się z poniższą zasadą.

Wskazówki dotyczące znajdowania odpowiedniego rodzajnika określonego w języku niemieckim

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, jakiego rodzajnika określonego użyć, jest spojrzenie na końcówkę rzeczownika. Poniższa grafika pokazuje, które zakończenia wymagają którego rodzajnika określonego:

Jak w przypadku każdej zasady, od tej też są pewne wyjątki. Dlatego regułę należy postrzegać jedynie jako bardzo dobry poradnik, który pomoże Ci znaleźć właściwy rodzajnik określony w języku niemieckim.

Inną przydatną wskazówką jest użycie rodzajnika "Die", gdy nie jesteś pewien, który rodzajnik określony jest właściwy. Dzieje się tak, ponieważ prawie 45% niemieckich rzeczowników jest rodzaju żeńskiego, więc masz duże szanse na poprawne odgadnięcie. Z drugiej strony, rodzajnik nijaki "Das" występuje najrzadziej, więc powinieneś go używać tylko wtedy, gdy masz pewność, że "Das" jest poprawny.

Wniosek

Pomimo wszystkich trudności związanych z nauką niemieckiego, zawsze są jakieś skróty, które znacznie ułatwią Ci życie. Ważne jest, aby nauczyć się zasady używania właściwego rodzajnika określonego i aby wyćwiczyć swoje wyczucie języka niemieckiego. W ten sposób będziesz stopniowo coraz mniej myśleć o tym, który artykuł jest właściwy.

Chcesz sprawdzić swój poziom niemieckiego i nowo nabytą wiedzę z gramatyki? W takim razie nasz test z języka niemieckiego jest dokładnie tym, czego potrzebujesz!