Spaced Repetation: Nasıl etkili ve sürdürülebilir bir şekilde kelime öğrenilir

Yabancı bir dil öğrenirken, kelime öğrenmek en az dilbilgisi kurallarını öğrenmek kadar önemlidir. Hedef dili öğrenmeye yeni başlayan biri olarak özellikle kelime dağarcığınızı genişletmeye odaklanmalısınız. Ancak o zaman yabancı dildeki metinleri anlayabilir ve konuşma dilinde etkin bir şekilde kulanabilirsiniz. Peki yeni kelimeleri etkili bir şekilde nasıl öğrenirsiniz? Amaçsızca yeni kelimeler ezberlemek hızla sıkıcı veya sinir bozucu hale gelebilir. Bu süreci daha eğlenceli ve etkili bir hale getirip, uzun vadede kullanmaya başlamak için Aralıklı Tekrar (Spaced repetation) yöntemine daha yakından bakmalısınız.  

Spaced repetition tekniği kelime öğrenmede nasıl işe yarar?

Spaced repetition tekniği, belirli bir zaman aralığında hedeflenen kelime tekrarı yoluyla yeni kelimelerin günlük dil kullanımına hızlı, etkili ve hepsinden önemlisi sürdürülebilir bir şekilde dahil edilmesini amaçlayan bir kelime öğrenme yöntemidir. Bu teknik ile öğrenilen kelimeler belli aralıklarla tekrar edilerek kalıcı belleğe aktarılır ve aktif kelime dağarcığınıza dahil edilir. Belli bir sisteme sahip olan bu tekniğin süresini kendi hızınıza göre ayarlayabilir ve uzun vadede kelime dağarcığınızı geliştirebilirsiniz. Gelin aşağıdaki bu tekniği adım adım nasıl uygulayabileceğinize göz atalım.

Aşama 1: Yeni kelimeler öğrenin

İlk aşamanın amacı henüz bilmediğiniz kelimelerle ilk kez karşılaşıp, anlamlarını kavramaktır. Bu aşamada bu kelimelerle önceden bildiğiniz kelimeler arasında bağlantılar kurarsınız. Bu sonraki aşamalarda yeni kelimeleri hatırlamanızı kolaylaştıracaktır.

2. Aşama: İlk tekrar

İlk aşamada yeni kelimelerle tanışmış, nispeten iyi bir şekilde sınıflandırabiliyor olursunuz. İkinci aşamada ise bir gün önce öğrendiğiniz kelimeleri ilk kez tekrar etmelisiniz. Bu aşamada kelimelerin bir kısmını nispeten iyi bir şekilde tekrar edebildiğinizi, ancak bazılarında hala sorun yaşadığınızı hemen fark edeceksiniz. İlk gün olduğu gibi bu gün de kelimelerin anlamını öğrenmeye devam edin.

Aşama 3: İkinci tekrar

İkinci ve üçüncü aşama arasındaki zaman aralığı yaklaşık üç gündür. Zaman aralığı ilkine göre biraz daha uzun olmasına rağmen, kelimeleri ikinci tekrarda olduğundan daha iyi tekrar edebildiğinizi fark edeceksiniz. Üçüncü aşamada, sadece kelimeleri ezbere öğrenmeye değil, aynı zamanda cümle içinde kullanmaya da devam etmelisiniz. Bu şekilde kelimeleri uzun vadede aktif kelime dağarcığınızda kullanabilirsiniz.

Aşama 4: Üçüncü tekrar

Aşama 3 ve aşama 4 arasında yaklaşık bir hafta bekleyin. Önceki aşamalar nedeniyle kelimeleri tekrarlama konusunda zaten kendinize nispeten güveniyor olacaksınız. Dolayısıyla bu aşamada kelime öğrenme konusunda biraz daha aktif olabilirsiniz. Önceden bilmediğiniz kelimeleri kurduğunuz cümlelere dahil ederek başlayabilirsiniz. Bu, sadece yeni kelimeleri tanımanıza değil, aynı zamanda dil kullanımınıza aktif olarak entegre etmenize de yardımcı olacaktır.

Aşama 5: Son aşama

Spaced repetition'ın beşinci ve son aşaması bir ay sonra başlar. Bu nedenle 4. ve 5. aşama arasında yaklaşık iki haftalık bir ara bırakmalısınız. Son aşama yani 5. aşama bir tür test olarak görülebilir. İki hafta sonra kelimeleri tekrarlamadan hala anlamlarını biliyorsanız döngüyü başarıyla tamamlamışsınız demektir.

Bazı kelimelerle ilgili hala sorun yaşıyorsanız bu kelimeleri yeni döngüye dahil etmelisiniz. Örneğin, 5. aşamadan sonra hala sorun yaşadığınız kelimeleri yeni bir spaced repetition döngüsünün üçüncü aşamasına dahil edebilirsiniz. Bu şekilde, uzun vadede sorun yaşadığınız kelimeleri aktif kelime dağarcığınıza dahil edebileceksiniz

Spaced repetition ile birkaç öğrenme aşaması birbirine paralel olarak ilerleyebilir. Bu şekilde çok kısa sürede birçok yeni kelime öğrenebilirsiniz. Bireysel öğrenme planınızı oluşturabilir ve aşamalar arasındaki aralıkları ve yeni kelime sayısını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Spaced repetition yöntemi ile çalışan uygulamalar

Kelime kartlarıyla öğrenmek çok sayıda kelimeyi hızlı bir şekilde ezberlemek için oldukça etkili bir yöntemdir. Ancak birçok kişi kelime kartı hazırlamayı yorucu bulmaktadır. Bu durumda mobil aplikasyonlar sizi bu stresten kurtarmak için mükemmel bir alternatiftir. Aşağıda, spaced repetition yöntemini kolayca kullanabileceğiniz bazı uygulamaları göstereceğiz:

Quizlet

Quizlet uygulaması kelime kartlarını kullanarak yabancı dil öğrenmek için ücretsiz yöntemlerden biridir. Hazır kelime kartları ile rahat bir şekilde kelime öğrenmeye başlayabilirsiniz. Quizlet uygulamasında ister kendi kelime setinizi oluşturabilir ya da hazır setlerden birini seçerek öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Quizlet'i Keşfedin »

Anki

Ankiapp uygulaması spaced repetition için mükemmel bir şekilde tasarlanmıştır. Bu uygulamayı kendi kelime kartlarınızı yazmak zorunda kalmadan kullanabilirsiniz. Anki, hedef dilinizdeki kelime dağarcığınızı hızlı ve kolay bir şekilde geliştirmek için uygun seçeneklerden birisidir.

Ankiapp'i keşfedin »

Memrise

Anki'ye benzer şekilde Memrise, hedef dilinizdeki kelime dağarcığınızı geliştirebilmeniz için spaced repetition yöntemini kullanmaktadır. Memrise ile diğer kullanıcılar tarafından oluşturulmuş kelime kartlarını bulabilir ya da kendi bilgi kartlarınızı oluşturarak Memrise topluluğu ile paylaşabilirsiniz.

Memrise'ı keşfedin »

Spaced repetition yöntemiyle ilgili sıkça sorulan sorular

Yeni bir öğrenme yöntemini uygulamaya koymak beraberinde birçok soruyu da beraberinde getirmektedir. Bu yüzden spaced repetition hakkında en sık sorulan sorulardan bazılarını bir araya getirdik.

Spaced repetition (aralıklı tekrarlama) yönteminden en iyi şekilde yararlanmak için çok kısa veya çok uzun zaman aralıkları seçmemelisiniz. Ayrıca her tekrar arasındaki zaman aralıklarınızın uzunluğu da artmalıdır. Etkili ve sürdürülebilir öğrenme için 1 gün, 3 gün, 1 hafta ve iki haftalık zaman aralıklarıyla başlamalısınız. Ancak herkes farklı hızlarda öğrendiğinden uzun vadede sizin için en uygun zaman aralıklarını bulmalısınız. Bu nedenle spaced repetititon ile kelime öğrenirken denemeye açık olun.

Bu soru aynı zamanda ezberleme hızınıza da bağlıdır. İleri düzeyde bir öğrenciyseniz bir döngüye kolayca 100 yeni kelime ekleyebilir ve bir ay içinde sürdürülebilir bir şekilde yüzlerce kelime öğrenebilirsiniz. Eğer yeni başlayan biriyseniz daha az kelime ile başlamak isteyebilirsiniz. Kendinizi yetersiz hissediyorsanız spaced repetititon döngünüze kademeli olarak daha fazla kelime ekleyebilirsiniz.

Spaced repetition ile normal kelime öğreniminden farklı olarak kelimeleri sürdürülebilir bir şekilde öğrenirsiniz. Bu yöntem ile öğrendiğiniz kelimeler sadece pasif kelime dağarcığınızı doldurmakla kalmayacak, aynı zamanda aktif kelime dağarcığınızı da geliştirecektir. Aktif kelime dağarcığı, hedef dilinizi gerçekten kullandığınızda ihtiyacınız olan şeydir. Spaced repetition'ın bir diğer avantajı da çok kısa sürede çok fazla kelime öğrenebilmenizdir.

Sonuç: Spaced repetition ile sürdürülebilir ve etkili kelime öğrenimi

Spaced repetition yabancı bir dilin kelime dağarcığını hızlı ve sürdürülebilir bir şekilde geliştirmek için oldukça kullanışlı bir yöntemdir. Ayrıca bu öğrenme yöntemi sayesinde öğrenme hızınızı artırabilecek ve böylece yeni kelimelerinizi verimli bir şekilde öğrenebileceksiniz. Tekrar aralıkları sayesinde motivasyonunuzu kaybetmemiş olursunuz.

Ancak yeni kelimeleri cümle içinde kullanabileceğinizden emin olmalısınız. Tüm bu çabanın boşa gitmesini elbette hiçbirimiz istemeyiz. Kelimeleri öğrendik, peki şimdi uygulamaya koymaya ne dersiniz? Spaced repetition yoluyla öğrendiğiniz kelimeleri anadili olan kişilerle konuşurken kullanmak ve daha da kalıcı hale getirmek için hedef dilinizin konuşulduğu ülkeye yapacağınız bir dil eğitimi gezisi tam size göre!