Will Gelecek Zaman'ı öğrenin: Oluşumu, kullanımı ve örnek cümleler

Will Gelecek Zaman kipi geleceğin en önemli zaman kiplerinden biridir. Yani tahminleri, vaatleri veya spontane kararları İngilizce olarak ifade etmek istiyorsanızbu kipin kavramını anlamanız gerekir. Geleceği anlamanıza yardımcı oluyoruz. Sizebu kipi şekillendirmek için bir kural veriyoruz ve onu ne zaman kullanacağınızı ayrıntılı olarak gösteriyoruz.


Will Gelecek Zaman'ın oluşumu

Will Gelecek Zaman kipi, öğrenmeniz ve uygulamanız gereken bir kuralı takip eder. Neyse ki bu kuralın dışına çıkan herhangi bir usulsüzlük yoktur. Bu nedenle, bu kuralı incelemeye biraz zaman ayırmanızı öneririz.

Özne + will + fiil (temel form).

Gördüğünüz gibi, Will Gelecek Zamanı oluşturmak için adından da anlaşılacağı gibi "will" yardımcı fiiline ihtiyacınız var. O zaman cümlenizde fiilin sadece temel biçimini kullanmanız gerekir ve zaten will gelecek zamanını oluşturmuş olursunuz. Daha fazla bilgi için aşağıdaki örnek cümlelere göz atın.

She will start her new job next month.
They will buy a new house in the suburbs.
He will call you later tonight.
We will meet at the coffee shop tomorrow.
I will travel to Japan next year.

Will Gelecek Zaman kullanımı

Will Gelecek Zaman kipi henüz yüzde yüz kesin olmayan süreçlerden, koşullardan veya eylemlerden bahsetmek için kullanılır. Ayrıca yakın gelecekte gerçekleşecek eylemlerden bahsederken will gelecek zaman kipini kullanmanız gerekir. Yani aşağıdaki durumları ifade ederken Will Gelecek Zaman'ı kullanırsınız:

  • Tahminler
  • Varsayımlar
  • Niyetler
  • Vaatler
  • Kendiliğinden kararlar

Will Gelecek Zaman kipi ile Going-to Gelecek Zaman kipi arasındaki fark çok küçük olduğundan ve bu iki İngilizce gelecek zaman kipini karıştırmak kolay olduğundan, bu kipin kullanımını iyi anlamanız önemlidir. Yani, Going-to Gelecek Zaman kipinden farklı olarak, tamamen kesin olmayan gelecekteki olaylar hakkında konuşmak için Will Gelecek Zaman kipini kullanırsınız. Aşağıdaki örnek cümlelere bakarak daha iyi anlayabilirsiniz.

Örnek cümle Kullanım amacı
I think it will rain tomorrow. Tahmin
He will probably be late for the meeting. Varsayım
I will study for the exam tomorrow. Niyet
I will call you when I get home. Söz
I'm thirsty. I will get a glass of water. Spontane seçim

Will Gelecek Zaman için belirtici sözcükler

Will Gelecek Zaman'ın kullanımını gösteren birkaç belirtici sözcük vardır. Ancak, aşağıdaki belirtici sözcüklerin çoğunun yalnızca Will Gelecek Zaman kullanımını belirtmediğini unutmayın. Going-to Gelecek Zaman ile benzerliği nedeniyle, bazı belirtici sözcükler konusunda dikkatli olmanız ve Will Gelecek Zaman kipinin her zaman gelecekte pek kesin olmayan durumlar için kullanıldığını hatırlamanız gerekir.

Belirtici sözcük Örnek cümle
Soon They will finish their project soon.
Later He will call you later tonight.
Eventually They will move to a bigger house eventually.
Probably I will probably go to the beach this weekend.
Maybe She will maybe come to the party tonight.
Perhaps I will perhaps take a nap this afternoon.
I think I think I will move to Mexico next year.
I believe I believe they will win the game.