İngilizce Dil Bilgisinin Temelleri

Yararlı ipuçlarımızla İngilizce dil bilgisini öğrenin.

Dil bilgisi ipuçlarına git »


Bir bakışta Gelecek Zaman Kipi

Sprachcaffe ile İngilizce'deki farklı gelecek zaman kiplerini öğrenin. Gelecek zaman kipleri İngilizce gramerinde çeşitli kategorilere ayrılır; bunlar Going to Gelecek Zaman, Will Gelecek Zaman ve Gelecekte Bitmiş Zaman'dır.

İlgili konu sayfalarında bu zamanların nasıl oluşturulduğunu ve hangi durumlarda kullanıldığını öğrenebilirsiniz. Yararlı öğrenme ipuçlarımız ve pratik örnek cümlelerimiz sayesinde, İngilizce'deki farklı gelecek zaman kiplerini kısa sürede öğrenebileceksiniz.


Will Gelecek Zaman - Gelecek Zaman I

Will Gelecek Zaman kipi ile geleceğe yönelik tahminleri, varsayımları ve vaatleri basit ve kesin bir şekilde ifade edebilirsiniz. Kapsamlı açıklamalarımızda bu İngilizce zamanı öğrenebilirsiniz. Will Gelecek Zaman kipini nasıl oluşturacağınızı, ne zaman kullanacağınızı ve belirtici kelimelerini bu sayfada bulabilirsiniz.

Bütün bunlar çok sayıda İngilizce örnek cümle yardımıyla anlaşılması kolay bir şekilde açıklanmaktadır. Bunlar size Will Gelecek Zaman kipinin nasıl kullanılabileceğini mümkün olduğunca pratik bir şekilde açıklayacaktır.

Monoton İngilizce öğrenmekten bıktınız mı?

Dünyayı keşfedin ve aynı zamanda İngilizcenizi geliştirin! Uluslararası bir grupta Sprachcaffe ile birlikte öğrenin ve Birleşik Krallık, Kanada veya Malta'da hayatınızın macerasını deneyimleyin!

Daha fazlası için

Tutaj dowiesz się szczegółowo jak poprawnie używać czasu "going to".

Going-to Gelecek Zaman

Burada Going-to gelecek zaman kipinin nasıl oluşturulacağını ve kullanılacağını ayrıntılı olarak öğreneceksiniz.

Öğrenmeye devam edin »

Going-to Gelecek Zaman - Gelecek Zaman I

Gelecek planlarını ifade etmek için kullanılan İngilizce zamana, Going-to Gelecek Zaman denir. Önceden planladığınız veya amaçladığınız gelecekteki olayları İngilizce olarak nasıl doğru bir şekilde ifade edebileceğinizi açıklayacağız. Bu kipin oluşumunu, kullanımını ve bazı belirtici sözcükleri konu sayfasında bulabilirsiniz.

Tüm bu açıklamalar İngilizce örnek cümleler yardımıyla net bir şekilde gösterilmiştir. Dolayısıyla, İngilizce'deki gelecek zaman kipinin bu hâlini hızlı bir şekilde öğrenmeniz ve gelecek planlarınız ve niyetleriniz hakkında İngilizce olarak konuşabilmeniz garantilidir.

Gelecekte Bitmiş Zaman - Gelecek Zaman II

Gelecekte Bitmiş Zaman ile gelecekteki başarılarınızı şimdi görselleştirebilir ve onlara doğru çalışabilirsiniz. Örneğin şöyle diyebilirsiniz: "By this time next year, I will have completed my English language learning journey." Gelecekte tamamlanan etkinlikler hakkında konuşmak için bu kipi olarak kullanabilirsiniz.

İngilizce dilinin bu formunun nasıl oluşturulacağını ve kullanılacağını ayrıntılı olarak anlamak istiyorsanız Gelecekte Bitmiş Zaman konu sayfamızı ziyaret edin.

Will mi, Going-to mu: Karşılaştırma

Hem Will hem de Going-to, İngilizce dilinde en sık kullanılan iki gelecek zamandır. İngilizce geleceğin bu iki önemli zamanı arasındaki farkı bir bakışta görebilmeniz için, aşağıdaki tabloda sizin için bir genel bakış hazırladık. Bu, İngilizce dil bilgisindeki iki gelecek zaman kipi arasındaki farkları bir bakışta görmenize yardımcı olacaktır.

Karşılaştırmalı olarak iki gelecek zaman kipinin oluşumu

  Will Going-to
Oluşumu Özne+ will + fiilin mastar hali Özne + to be + going to + fiilin mastar hali
Oluşumu I will call my mom tonight. I am going to study for my exam.

Karşılaştırmalı olarak iki kipin kullanımı

  Will Going-to
Zamanın belli bir noktası Planlanmamış eylemler Planlanmış eylemler
Örnek I will go to the gym tomorrow I am going to eat dinner tonight.
Varsayım Gelecekteki olaylara ilişkin varsayımlar Kanıtlara veya ikinci dereceden kanıtlara dayanan varsayımlar.
Örnek I will be finish my studies next year I am going to finish my studies next year.
Niyet Gelecekte bir şeyler yapma kararı Geleceğe yönelik somut planlar.
Örnek I will run more next year I am going to run more next year.
Olasılık Going-to'dan daha az ihtimal Will'den daha çok ihtimal
Örnek I will probably finish work at 5pm. I am going to finish work by 5pm.

Zaman kiplerini öğrenin