İngilizce okuma becerinizi geliştirin

İngilizce okumayı öğrenmenin en iyi yolu farklı türdeki metinleri okumaktır. İnternette pek çok ücretsiz İngilizce okuma materyali bulacaksınız. İngilizce bloglardan yorum ve forumlara, profesyonel dergi makalelerine kadar İnternet, İngilizce okuduğunu anlama becerisini geliştirmek için en iyi yerdir. Özellikle romanlar, kurgu olmayan metinler veya kısa öyküler İngilizce'yi daha hızlı ve daha iyi okumanıza yardımcı olacaktır. İngilizce okuma becerilerinizi etkili bir şekilde nasıl geliştirebileceğiniz konusunda bazı yararlı tavsiyeleri burada bulabilirsiniz.


İngilizce okumanızı geliştirecek ipuçları

Kendi dil seviyenizdeki metinleri okuyun

Mevcut İngilizce seviyeniz için özel olarak yazılmış metinleri ve kitapları okuyun. Bu metinler genellikle sınırlı kelime sayısına, basitleştirilmiş dile ve anlaşılması daha kolay dil bilgisine sahiptir. Burada amaç uygun zorluk seviyesinde, ne çok zor ne de çok kolay olan metinleri bulmaktır.

Kelimeleri bağlam içinde anlayın

İngilizce bir metin okurken hemen tüm kelimelere sözlükten bakmaya çalışmayın. Hikaye bağlamında bilinmeyen kelimeleri anlamaya çalışın. Bu, gelecekte zor metinleri okumanıza ve anlamanıza yardımcı olacaktır. Metni sadece kelime kelime çevirmekle kalmayıp, bir bütün olarak anlayarak İngilizce anlama becerinizi geliştireceksiniz.

Kısa metinlerle İngilizce okuma pratiği

Kısa metinler, daha az bilgi içerdikleri için uzun metinlere göre genellikle daha kolay anlaşılır. Bu, metnin önemli yönlerine odaklanmanıza ve İngilizce okuduğunu anlama yeteneğinizi geliştirmenize olanak tanır. Ayrıca kısa metinler genellikle sınırlı, konuya özel bir kelime dağarcığını kapsar. Böylece İngilizce okurken bunalmayacaksınız ve motivasyonunuz düşmeyecektir.

İngilizce metinlerle okuma egzersizi

İngilizce bir gazete alın ve bir makale okumaya başlayın. Daha sonra İngilizce makalenin içeriğini kendi kelimelerinizle özetleyin. Daha sonra makaleyi tekrar okuyun ve özetinizi kontrol edin. Bu şekilde İngilizceyi dikkatlice okumayı öğrenecek ve içeriği gerçekten anlayıp anlamadığınızı göreceksiniz.

Çift dilli İngilizce metinler

İngilizce okuma eğitiminiz için uygun İngilizce dil kitabı seçerken çift dilli kitapları tercih etmeniz en doğrusudur. Aynı metni ana dilinizde hazır bulundurarak, İngilizce okuduğunuzu anlama yeteneğinizi hızlı ve kolay bir şekilde test edebilirsiniz.


İngilizce okumayı öğrenmek için ipuçları

İngilizce genç yetişkin romanları ve çocuk kitapları

İngilizce okumayı öğrenmek için en iyi 5 çocuk ve genç yetişkin İngilizce kitabımıza göz atın. Heyecan verici hikayeleri okuyun ve İngilizce öğrenin.

Daha fazlası için »

5 iyi İngilizce kitap

İngiliz edebiyatı tarihinin bu edebiyat klasikleriyle İngilizce okuma becerilerinizi geliştireceğinize emin olabilirsiniz.

Daha fazlası için »

Öğrenme stratejiniz: İngilizce okumayı nasıl öğrenirsiniz?

İngilizce okuduğunu anlama becerinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz çeşitli öğrenme stratejileri vardır. Öğrenme stratejiniz için metnin içeriğini, kullanılan kelimeleri ve metnin gramer yapılarını incelemeniz önemlidir. Bu nedenle aktif okumayı öğrenme stratejisini kullanmanızı öneririz. Bu öğrenme stratejisinde metnin içeriğini yoğun bir şekilde çalışacaksınız. Aşağıda size aktif okuma öğrenme stratejisini uygulamak için kullanabileceğiniz bazı yöntemler göstereceğiz.

İngilizce metinleri altını çizerek okuyun

İngilizce bir metin okurken her zaman elinizin altında metnin altını çizmek için bir kalem bulundurmalısınız. Henüz bilmediğiniz kelimeleri işaretlemek için kullanabilirsiniz. Okuma aşamanızın ardından okuduğunuz sayfalara geri giderek, işaretlediğiniz kelimeleri yazabilirsiniz.

Bu kelimeleri öğrenmenin en iyi yolu, İngilizce kelime dağarcığınızı genişletmek için "aralıklı tekrar" öğrenme yöntemini kullanmaktır. Elbette yine de size sorun çıkaran gramer yapılarını da işaretleyebilir ve grameri daha sonra tekrarlayabilirsiniz.

Medya araçlarıyla okuma

Medya araçlarıyla okuma yapmak, mümkün olan en iyi öğrenme deneyimini elde etmek için farklı medyaları birleştirmeyle ilgilidir. Örneğin müzik dinlerken İngilizce şarkı sözlerini okuyabilir veya İngilizce film veya dizi izlerken altyazıları etkinleştirebilirsiniz.

Ancak en etkili yol sesli kitaplarla basılı kitapları birleştirmektir. İstediğiniz kitabı okuyup aynı anda sesli kitabı dinlemeniz yeterli. Bu sayede hem okumanızı hızlandırabilir hem de İngilizce kelimelerin telaffuzunu aynı anda duyabilirsiniz.


İngilizce öğrenmek için bu diğer üç yeterliliğe de göz atın