İngilizce telaffuzunu geliştirin

İngilizce konuşurken daha rahat anlaşılabilmek için İngilizce telaffuzunuz üzerinde çalışmanız önemlidir. Şu anda hangi seviyede olduğunuzun bir önemi yok. Yine de İngilizce telaffuzunuzu daha yüksek bir seviyede geliştirebilir ve örneğin İngiliz aksanınızı geliştirebilirsiniz.

Bu sayfada İngilizce telaffuzunuzu geliştirmek için uygun bir öğrenme stratejisi bulmanıza yardımcı olacağız ve aynı zamanda İngilizce telaffuzunuzu pratik etmenize yardımcı olacak bazı yararlı ipuçları ve püf noktaları vereceğiz.


Daha iyi İngilizce telaffuz için ipuçları

Yüksek sesle okuyun

İngilizce telaffuzu geliştirmek için yüksek sesle okumak, ağız kaslarınızı İngilizce telaffuz için eğitmek için mükemmel bir tekniktir. Daha uzun süre İngilizce yüksek sesle okumaya başladığınızda kaslarınızın eğitildiğini fark edeceksiniz. İngilizce konuşmanızı geliştirmeye yönelik bu ipucu idealdir çünkü tek ihtiyacınız olan bir İngilizce kitap veya herhangi bir İngilizce metindir ve hemen alıştırmaya başlayabilirsiniz. Okuduğunuz her sayfada telaffuzunuzun geliştiğini fark edeceksiniz.

Yüksek sesle İngilizce konuşun

Yalnızca yüksek sesle ve net bir şekilde konuşursanız İngilizce telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz. İngilizce konuşmanız gereken yerlerde mümkün olduğunca çok fırsat bulmak en iyisidir. Örneğin okulda, üniversitede veya dil kurslarında İngilizce derslerine gitmeli ve orada İngilizce konuşmalısınız. Alternatif olarak, düşüncelerinizi evinizde kendi başınıza İngilizce konuşarak formüle edebilirsiniz. Bu ipuçlarını takip ederseniz çok daha iyi bir İngilizce telaffuzuna sahip olacaksınız.

İngilizce ritmini öğrenin

Her dil gibi İngilizce de belirli bir ritim takip eder ve İngilizce telaffuzunu öğrenirken bunu kesinlikle içselleştirmeniz gerekir. İngilizce dilinin ritmini daha iyi hissetmek için mutlaka anadili İngilizce olan kişilerin konuşmalarını dinlemeli ve konuşulan sözcüğü kendiniz taklit etmelisiniz. Bu şekilde İngilizce dilinin ritmini yavaş yavaş öğrenecek ve iyi bir İngilizce telaffuz hedefinize daha da yaklaşacaksınız.

Geri bildirim alın

İngilizce telaffuzunuzu gerçekten geliştirmek ve İngilizce telaffuzunuzda her zaman aynı hataları yapmamak için mutlaka ana dili İngilizce olan kişilerden geri bildirim almalısınız. Kelimelerin ana dillerinde nasıl telaffuz edildiğini tam olarak biliyorlar ve hatalarınızı size açıklayabilirler. Anadili İngilizce olan kimseyi tanımıyor musunuz ve İngilizce konuşulan bir ülkede de bulunmuyor musunuz? O zaman işte bir alternatif: İngilizce telaffuzunuzu kaydedin ve çevrimiçi sözlüklerin sağladığı telaffuzla eşleştirin.

Öğrenme stratejiniz: İngilizce telaffuzunuzu nasıl geliştirebilirsiniz?

İngilizce telaffuzunuzu geliştirecek doğru bir öğrenme stratejisi için kesinlikle bir öğrenme hedefine ihtiyacınız var. Aksanınızı azaltmak, tipik telaffuz hatalarından kaçınmak, hatta İngiliz aksanını öğrenmek mi istiyorsunuz? Doğru hedefi belirlemek başarılı bir öğrenme stratejisinin anahtarıdır. Bu hedeflerden herhangi biri ilginizi çekiyorsa ve sizin için geçerliyse İngilizce telaffuzu geliştirmek için aşağıdaki strateji yaklaşımlarına göz atmalısınız:

Aksanınızı azaltın: İngilizcenin varsayılan olarak nasıl telaffuz edildiğine bakın. Bunu yapmak için anadili İngilizce olan kişileri dinleyebilir ve onların telaffuzlarını taklit edebilirsiniz. Diğer şeylerin yanı sıra İngilizce telaffuzuna da odaklanmalısınız.

Tipik telaffuz hatalarından kaçının: Genellikle yeni başlayanlar tarafından yapılan çok sayıda telaffuz hatası vardır. Bunlar öncelikle "th", "v" ve hatta "w" gibi benzer seslere sahip seslerin telaffuzudur. İngilizcedeki diğer bir tipik telaffuz hatası da İngilizce kelimelerin yanlış telaffuz edilmesi veya "i" veya "a" gibi sesli harflerin yanlış telaffuz edilmesidir. İngilizce kelimelerin fonetik transkripsiyonlarına bakmak ve ideal tipik İngilizce telaffuzunu anlamak en iyisidir.

İngiliz aksanını öğrenin: Eğer amacınız İngiliz aksanını öğrenmekse bundan sonra sadece İngiliz İngilizcesini dinlemeli ve telaffuzunu taklit etmelisiniz. Ayrıca İngiliz İngilizcesi kelimeleri de öğrenmeli ve kullanmalısınız. Bunu yapmanın en iyi yolu Büyük Britanya'ya gidip Londra ya da Brighton gibi şehirlerde İngiliz aksanını yoğun bir şekilde öğrenmek.

Daha önce bahsedilen hedefler ve bunlarla ilişkili öğrenme stratejileri, İngilizce telaffuzunu geliştirmek için İngilizce öğrenme stratejisi geliştirme yaklaşımının sadece bir örneğidir. İngilizce telaffuz hatalarınızı belirlemenize yardımcı olması için İngilizce öğretmeninizden veya anadili İngilizce olan kişilerden geri bildirim almak en iyisidir.

Aynalama Yöntemi

Ana dili İngilizce olan birinin konuştuğu bir ses dosyası bulun ve konuşulan İngilizceyi elinizden geldiğince taklit etmeye çalışın. Bu, İngilizce dilinin ritmini öğrenmenize ve içselleştirmenize yardımcı olacaktır.

İngilizce Tekerlemeler

İngilizce tekerlemeler, İngilizce telaffuzu öğrenmek için mükemmel bir mücadeledir. Tekerlemeleri elinizden geldiğince İngilizce olarak tekrarlamaya çalışın. Bu, İngilizce dilinin ritmini içselleştirmenize, İngilizcedeki zor kelimeleri telaffuz etmenize ve daha karmaşık İngilizce cümle yapılarını telaffuz etmenize yardımcı olacaktır. Eğer zor İngilizce tekerlemeleri telaffuz edebiliyorsan, normal İngilizce cümleleri hemen telaffuz etmenin daha kolay olduğunu göreceksin.

İngilizce öğrenmek için bu diğer üç yeterliliğe de göz atın