İngilizce okuduğunuzu anlama becerinizi geliştirin

İngilizce dinlediğinizi iyi anlayabilme, dil öğreniminizin önemli bir parçasıdır. Ancak İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenirken söylenen her şeyi anlamak zor olabilir. İngilizce dinlediğinizi anlama yeteneğinizi geliştirmenize yardımcı olacak bazı ipuçları ve stratejiler vereceğiz.

İster bir İngilizce sınavına hazırlanıyor olun, ister işte veya ders çalışırken daha başarılı olmak istiyor olun, ister yalnızca İngilizce film ve dizileri izlerken daha fazla eğlenmek istiyor olun, bu ipuçları konuşulan İngilizceyi anlama yeteneğinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Öğrenme stratejiniz: İngilizce dinlediğinizi anlama becerinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Öğrenme hedeflerinizi belirlemenize ve önceden belirlediğiniz öğrenme hedeflerine dayalı bir strateji geliştirmenize yardımcı olacağız. Aşağıda İngilizce dinlediğinizi anlama yeteneğinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz bazı örnek öğrenme hedeflerini bulacaksınız. Ayrıca size öğrenme stratejiniz için bu yaklaşımları sunuyoruz. Bu öğrenme stratejisini geliştirmelisiniz. O zaman hiçbir şey İngilizce dinlediğinizi anlama becerinizi geliştirmenizin önünde duramaz.

Günlük telaffuzu daha iyi anlamak için: İngilizce dinlediğinizi anlama yeteneğinizi geliştiren podcast'leri dinleyin.

Aksanları daha iyi anlamak için: İngilizcenin her aksanının genellikle belirli bir kelime dağarcığı da vardır. Belirli bir aksanı daha iyi anlamak istiyorsanız o aksanın kelime dağarcığını öğrenmelisiniz. Ayrıca daha iyi anlamak istediğiniz İngiliz aksanının tipik özelliklerine bakmalı ve konuşulan İngilizcede anlamaya ve tanımaya çalışmalısınız.

İngilizce filmleri daha kolay takip etmek için: Bu öğrenme hedefine yönelik iki basit yaklaşım vardır. Öncelikle altyazıyı her zaman etkinleştirmelisiniz. Bu, İngilizce dinlediğinizi anlama yeteneğinizi kontrol etmenize yardımcı olacaktır. İkincisi, zaten bildiğiniz filmleri izleyebilirsiniz. Bu filmlerin konusunu zaten biliyorsunuz ve İngilizce dinlediğini anlamaya daha iyi konsantre olabilirsiniz.

Kelime dağarcığınızı genişletmek: İngilizce dinlediğini anlama aynı zamanda kelime bilginize de bağlıdır. Ne kadar çok kelime bilirseniz konuşulan İngilizceyi takip etmek o kadar kolay olacaktır. Ayrıca kelime öğrenme konusunda da size yardımcı oluyoruz. Dinlediğini anlama yeteneğinizi geliştirmek için İngilizce kelime öğrenirken aynı zamanda telaffuza odaklanmalı ve konuşulan kelimeleri dinlemelisiniz.

Gördüğünüz gibi her hedefe yönelik birkaç yaklaşım var. Önemli olan buna devam etmek ve mümkün olduğunca çok sayıda farklı İngilizce kaynağı dinlemektir. O zaman İngilizceniz ancak daha iyi hale gelebilir.


İngilizce dinlediğinizi daha iyi anlamak için ipuçları

İngilizce müzik dinlemek

İngilizce müzik dinlemek dinlediğinizi anlama yeteneğinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. İngilizce müziği dinlerken aynı zamanda sözleri de okumak en iyisidir. Bu şekilde hemen kendinizi kontrol edebilir ve İngilizce telaffuzu gerçekten anlayıp anlamadığınızı görebilirsiniz. En sevdiğiniz müzik türünü kolayca bulabilir ve İngilizce dinlediğinizi anlama becerinizi müzikle geliştirmeye başlayabilirsiniz!

İngilizce fonetiği öğrenin

İngilizce fonetik temel kuralları, öğrenmenin en iyi yolu. Fonetik, yalnızca İngilizce telaffuzunuzu geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda konuşulan İngilizce kelimeleri anlamanıza da yardımcı olacaktır. Eğer İngilizce fonetiğini biliyorsanız, İngilizce dilinin bireysel seslerini daha iyi anlayabilirsiniz. Bu, konuşulan İngilizceyi hızlı bir şekilde anlamanıza yardımcı olacaktır.

İngilizce dinlediğinizi anlama becerinizi geliştirmenize yardım edebilir:

YouTube ile İngilizce anlama becerinizi geliştirin

YouTube ile İngilizce dinleme becerilerinizi geliştirin. YouTube'da İngilizce öğrenmeniz için size faydalı olacak ipuçları ve püf noktaları vereceğiz

Daha fazlasını öğrenmek için »
Podkasty

En iyi 10 İngilizce podcast

İngilizce dinlediğinizi anlama becerinizi etkili bir şekilde geliştirmenin en iyi yolu muhtemelen podcast dinlemektir. Hangilerini mutlaka dinlemeniz gerektiğini size göstereceğiz.

Öğrenmeye devam edin »

İngilizce öğrenmek için bu diğer üç yeterliliğe de göz atın


Sprachcaffe ile İngilizce öğrenin