Almanca'da artikeller hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

Artikel, bir ismi değiştiren veya tanımlayan ve aynı zamanda ismin belirli bir şeye mi yoksa genel bir şeye mi atıfta bulunduğunu söyleyen bir kelimedir. Artikeller için üç farklı kategori vardır: genus, numerus ve casus. Cins, dişil, eril ya da nötr olabilir. Numerus, ismin yalnızca bir kez mi (tekil) yoksa birkaç kez mi (çoğul) mevcut olduğunu açıklar. Son olarak, Almanca'da ismin cümlenin diğer bölümleriyle ilişkisini tanımlayan dört durum vardır - nominativ, akkusativ, dativ ve genitiv.

Çoğu dilde olduğu gibi Almancada da iki tür artikel vardır: belirli ve belirsiz artikeller. Bunlar genellikle bir ismin önüne yerleştirilir. Bu iki artikel türü arasındaki farklar şunlardır:

Belirli artikel: Belirli artikel bir isimle birlikte kullanılır. Adından da anlaşılacağı gibi, belirli artikeller belirli bir nesneyi tanımlar. Almanca'da kullanılan belirli artikeller DER (eril), DIE (dişil) ve DAS (nötr)'dır.

Örnek: Köpek koşuyor. - Der Hund rennt.
Köpek belirli bir köpektir, sadece genel bir köpek değildir.

Belirsiz artikel: Belirsiz artikeller, bir şey, nesne veya kişi tam olarak belirlenemediğinde veya bilinmediğinde kullanılır. Almanca'da kullanılan belirsiz artikeller EIN (eril ve nötr) ve EINE (dişil)'dir.

Örnek: Bir köpek koşuyor - Ein Hund rennt.
Bu köpeğin kime ait olduğunu bilmiyoruz, sadece bir köpek olduğunu ve koştuğunu biliyoruz.

Belirli artikelin ne zaman kullanılacağı, ana dili İngilizce olanlar için bile bazı karışıklıklara neden olabilir. Hata yapmaktan veya yanlış artikel kullanmaktan kaçınmak için aşağıdaki kurala göz atmalısınız.

Malta'da Açık Hava Spor Aktiviteleri

Özellikle spor meraklısı gezginler ve maceraperestler için Malta mükemmel bir destinasyondur. Bu benzersiz adada hangi açık hava spor aktivitelerini mutlaka yapmanız gerektiğine bir göz atalım!

Çin

 • Çin'de lezzetli bir pasta da Ay Pastasıdır. Geleneksel olarak Sonbahar Ortası Festivali'nde yenir ve çay ile servis edilir. Köfte gibi, ay pastası da aile birleşiminin bir sembolüdür. Dolgular oldukça farklı olabileceğinden, kek tatlı veya tuzlu olarak pişirilebilir. Örneğin, bu pastanın dolguları fındık, jambon, siyah susam, kırmızı fasulye ezmesi, gül, akide şekeri, lotus tohumu ezmesi, osmanthus, yumurta sarısı, kurutulmuş erik veya ginkgo olabilir.
 • Çin'de deneyebileceğiniz en traiditoneal yiyecek köftelerdir. 1800'lerden beri yerel halk tarafından yenmektedir. Günümüzde Çin'de Yeni Yıl'da eski yıla veda etmek için köfte yemek bir gelenektir. Bu yemeği yemek aynı zamanda iyi şans ve aile birleşimi olarak kabul edilir. Köfte, bir dolgu içeren hamurdan yapılır. Hamur patates, ekmek ya da undan oluşurken, iç malzeme peynir, balık, et, sebze ya da tatlı bir şey içerir.

Tekerlemelerle telaffuzu nasıl öğrenirsiniz?

Uluslararası tekerlemelerin yardımıyla İngilizce telaffuzunuzu inanılmaz derecede hızlı ve verimli bir şekilde geliştirebilir ve aynı zamanda yeni kelimeler öğrenebilirsiniz. Tekerlemeler genellikle telaffuzu zor olan sesleri birleştirdiği için telaffuzunuzu geliştirmek için harika bir yoldur. Bununla birlikte, bu sesleri tekerlemeler yardımıyla düzenli olarak tekrarlarsnız öğrenmekte olduğunuz dilin telaffuzunu hızla içselleştirecek ve sonunda normal cümleleri ve kelimeleri telaffuzunuzu geliştireceksiniz. Tekerlemelerle öğrenme için aşağıdaki üç adım, telaffuzunuzu etkili bir şekilde geliştirmek için nasıl ilerlemeniz gerektiğini gösterir.

1. Dünyada en çok konuşulan dil

Çince çoğu insanın ana dili olarak kullandığı bir dildir. Sadece Çin anakarasında değil, aynı zamanda Tayvan, Hong Kong, Singapur, Malezya ve Makao'da da resmi dil olmakla birlikte 955 milyondan fazla insan bu dili konuşmaktadır. Bu da dünya nüfusunun yaklaşık %15'inin Çince konuştuğu anlamına gelmektedir. Belki de Mark Zuckerberg veya Malia Obama gibi birçok ünlü kişinin Çince öğrenmesinin nedeni de budur. Çince aynı zamanda BM'nin altı resmi dilinden biridir.


İspanyolcanızı eğlenceli bir şekilde geliştirin

Netflix veya Amazon Prime'daki bir dizi veya film boş zaman olarak kabul edilebilir, değil mi? Muhtemelen boş zamanlarınızda yapıyor olsanız da yabancı dil pratiği yapmak için bir dizi veya film izlemek altyazılı bile olsa oldukça zorlayıcı olabilir.

Bu şekilde yabancı dil pratiği yapmak (bu durumda İspanyolca) en azından dinleme ve okuduğunu anlama açısından çok etkilidir ve dile maruz kaldığınız süreye göre nispeten hızlı bir gelişme fark edeceksiniz. İspanyolca öğrenmek için doğru İspanyolca filmi veya diziyi hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olmak için, en çok izlenen 10 film ve dizinin bir listesini derledik, böylece seçtiğiniz dizi veya filmle İspanyolcanızı geliştirebilirsiniz. Hadi gidelim!


Almanca'da doğru belirli artikeli bulmak için ipuçları

Hangi belirli artikeli kullanmanız gerektiğini bilmenin en iyi yolu ismin sonuna bakmaktır. Aşağıdaki grafik size hangi sonların hangi belirli artikeli gerektirdiğini gösterir:

Karada yapabileceğiniz açık hava aktiviteleri

Malta'nın nefes kesici güzellikteki doğası sizi keşfetmeye davet ediyor. Aşağıda, Malta'ya yapacağınız dil gezisinden en iyi şekilde yararlanmanıza ve adayı tüm yönleriyle tanımanıza yardımcı olacak karadaki açık hava etkinliklerini göstereceğiz.

Endonezya

 • Endonezya mutfağı çeşitlidir, örneğin satay lezzetli bir yemektir. Bunlar lahana üzerinde ızgara edilmiş et şişleridir. Ketupat olarak da adlandırılan pirinç keki ile servis edilir. Bu pirinç keki önceden yer fıstığı sosu ile ıslatılır. Bu yemek Endonezya'da o kadar popülerdir ki neredeyse her yerde bulunur.
 • Endonezya'nın bir diğer spesiyalitesi de Nasi Rawon'dur. Bu Doğu Java'dan bir sığır eti yahnisi. Yemeğin cevizli bir tadı ve keluak fıstığı kombinasyonu nedeniyle siyah bir rengi vardır. Yerel halk bu yemeği pilavla birlikte servis etmeyi sever.

Tekerlemelerle dil öğrenmenin üç adımı

Adım 1: Tekerlemeyi ilk kez yüksek sesle okumadan önce sessizce okuyarak kendinizi alıştırın. Gerekirse, bilinmeyen kelimeleri yazın, anlayın ve öğrenin.

Adım 2: Tekerlemeyi ilk kez yavaşça yüksek sesle söylemeyi deneyin. İlk başta doğru telaffuz edemezseniz umutsuzluğa kapılmayın. Özellikle zor tekerlemelerin akıcı bir şekilde söylenebilmesi için birkaç kez yavaşça telaffuz edilmesi gerekir.

3. Adım: Şimdi tekerlemeyi biraz daha hızlı telaffuz etmeyi deneyebilirsiniz. Tekerlemeyi arka arkaya birkaç kez hızlı bir şekilde söyleyebildiğiniz anda, bu tekerlemede ustalaşmışsınız demektir ve bir sonraki tekerlemeyi çalışabilirsiniz.

Artık öğrenme stratejinizi bulduğumuza göre, tekerlemelere başlayabilirsiniz. Başlamanız için bazı kısa ve basit uluslararası Tekerlemeleri bir araya getirdik. Daha sonra bazı eğlenceli tekerlemeler bulabilir ve son olarak zor tekerlemelerle telaffuzunuzu test edebilirsiniz.

2. Karakterler ve kaligrafi

Çin dilinde bölümlere ayrılmış bir alfabe yerine on binlerce bağımsız karakterden oluşan bir alfabe kullanılmaktadır. İyi olan şey, yazılı Çincenin yaklaşık %98'inin aynı 2500 karakterden oluşmasıdır. Haberler gibi basit bir metni anlamak için yaklaşık 2.500 karakter bilmeniz gerekir. Çince karakterleri düzenli olarak kullanmak istiyorsanız, yaklaşık 5.000 karakter bilmeniz gerekir. Çince karakterlerle ilgili bir başka ilginç gerçek ise yazı sisteminin 3000 yıldan daha eski olmasıdır. M.Ö. 1600 yılında icat edilen bu yazı sistemi geleneksel ve basitleştirilmiş karakterler olmak üzere ikiye ayrılır.

Çince karakterler sıfırdan evrimleşmiştir ve hala gelişim sürecindedirler. Modern zamanlardaki en önemli gelişme, geleneksel yazıdan basitleştirilmiş yazıya geçiştir. Çin Halk Cumhuriyeti 1949 yılında kurulduğunda, Çin'de okuma yazma oranı yaklaşık %20 idi. Hükümet, ülke genelinde okuryazarlığı ve eğitimi geliştirmek amacıyla Çince karakterleri basitleştirmek için bir program başlattı. Yaklaşık 2.000 geleneksel karakter, çoğunlukla tonlama sayısı azaltılarak ve/veya karakterler birleştirilerek değiştirilmiştir. Geleneksel Çince binlerce yıldır kullanılan ortodoks karakterlerini kullanır ve basitleştirilmiş Çince esas olarak geleneksel Çince karakterlerin basitleştirilmiş versiyonu olarak kabul edilir.

Zaman içinde Basitleştirilmiş Çince Çin anakarası, Malezya ve Singapur'da kabul görürken; Hong Kong, Tayvan ve Makao'daki insanlar geleneksel yazı sistemini kullanmaya devam etmektedir.

Not: Basitleştirilmiş Çinceye hala yeni kelimeler eklenmektedir.

Çince'de, Çin kaligrafisinin beş geleneksel biçimi vardır: Mühür Karakteri, Resmi Yazı, Resmi Yazı, Koşan Yazı ve El Yazısı. Yazıyla ilgili bir başka gerçek de, yazı stilleri arasındaki büyük farklılıklardır. Daktilo ile yazılmış metin ile el yazısı karakterleri arasında meydana gelen değişiklikler nedeniyle el yazısının en tanınmaz yazılardan biri olarak kabul edilmesidir.

Spaced repetition tekniği kelime öğrenmede nasıl işe yarar?

Spaced repetition tekniği, belirli bir zaman aralığında hedeflenen kelime tekrarı yoluyla yeni kelimelerin günlük dil kullanımına hızlı, etkili ve hepsinden önemlisi sürdürülebilir bir şekilde dahil edilmesini amaçlayan bir kelime öğrenme yöntemidir. Bu teknik ile öğrenilen kelimeler belli aralıklarla tekrar edilerek kalıcı belleğe aktarılır ve aktif kelime dağarcığınıza dahil edilir. Belli bir sisteme sahip olan bu tekniğin süresini kendi hızınıza göre ayarlayabilir ve uzun vadede kelime dağarcığınızı geliştirebilirsiniz. Gelin aşağıdaki bu tekniği adım adım nasıl uygulayabileceğinize göz atalım.


İspanyolca sayıları öğrenmek için ipuçları

İspanyolca sayıları öğrenirken, diğer tüm dillerde olduğu gibi öncelikle 0'dan 20'ye kadar olan İspanyolca sayılara odaklanmalısınız. Bunları ilk listemizde bulacaksınız. Bunları öğrendikten sonra 21'den 100'e kadar olan İspanyolca sayılara geçebilirsiniz. 21 ile 29 arasındaki sayılar birlikte yazılır. İspanyolca'da 20 sayısı "veinte"dir ve 21 sayısı için "veintiuno" dersiniz. Böylece 21 ile 29 arasındaki İspanyolca sayıları "veinti" ve 1 ile 9 arasındaki ilgili sayı ile oluşturursunuz.

30 sayısından itibaren bir kalıbı kolayca öğrenebilirsiniz. Onlukları kullanırsınız (örneğin, 30, treinta) ve 1 ile 9 arasındaki sayıları bir "y" ile birleştirirsiniz. Örneğin 32 için "treinta y dos" dersiniz. Daha sonra bu kalıbı 99 sayısına kadar takip edebilirsiniz. 100 sayısı İspanyolca'da "cien" dir, ancak 101 demek için önce "ciento" kullanmanız gerekir. Yani 101 sayısı İspanyolca'da "ciento uno" olarak telaffuz edilir. Bu kalıbı tekrar takip edebilirsiniz. Son olarak, 1000'e kadar sayabilmek için sadece yüzlükleri (doscientos, trescientos, cuatrocientos, vb.) öğrenmeniz ve bunları zaten bildiğiniz İspanyolca sayılarla birleştirmeniz gerekir.

Fas

 • Fas mutfağı dünyanın en popüler mutfaklarından biridir. Şaşılacak bir şey yok, çünkü Faslılar farklı baharatları ve egzotik malzemeleri bir araya getirerek nasıl yaratıcı bir lezzet kombinasyonu yaratacaklarını biliyorlar. Tarçın, zencefil ve yenibahar gibi malzemeler yemeklerde sıklıkla kullanılır. Fez'de ortaya çıkan b'stilla iyi bilinen bir yemektir. Bu yemek bir milföy pastasıdır. Güvercin eti, badem ve yumurtadan oluşan dolgu tarçın, kişniş ve safran gibi baharatlarla rafine edilir.
 • Haria özellikle oruç tutulan Ramazan ayında Faslılar arasında popülerdir. Bunun nedeni Faslıların gün batımında oruçlarını açar açmaz önce bir kase harira çorbası içmeleridir. Bu çorba kuzu suyu, nohut, domates, kırmızı mercimek ve diğer bakliyatlardan oluşur. Buna bir sıkım limon suyu ve doğranmış kişniş eklenir. Bu çorba un, salça ve su karışımı ile koyulaştırılır. Çorba geleneksel olarak tatlı hurma ve chebakia ile servis edilir. Chebakia, susam ve bal ile pişirilmiş bir simittir.

Yeni başlayanlar için Uluslararası Tekerlemeler

Öğrenmekte olduğunuz dilde henüz çok ileri seviyede değilseniz, telaffuz pratiği yapmak için önce daha kısa ve kolay tekerlemeler kullanmalısınız. Yakında bunları akıcı bir şekilde telaffuz edebilecek ve daha sonra biraz daha zor tekerlemelere geçeceksiniz. Ancak, tekerlemeleri hızlı ve akıcı bir şekilde telaffuz edemiyorsanız hemen pes etmeyin. Pratik yapmak mükemmelleştirir!

Aşağıdaki tekerlemeler özellikle yeni başlayanlar için uygundur:

3. Lehçeler

Çin'de resmi dil Mandarin dilidir. Ancak Çin'in farklı bölgelerinde insanlar farklı lehçeler konuşmaktadır. Sonuç olarak, farklı bölgelerden gelen insanlar yalnızca Mandarin dilinde iletişim kurabilmektedir. Diğer lehçeleri ancak o lehçeyle büyüdüyseniz anlayabilirsiniz. Harita size farklı lehçeler hakkında genel bir bakış sunar.

Bisiklet sürmek

Bisiklet, Malta'nın farklı adalarını keşfetmenin rahat ve hızlı bir yoludur. Malta'nın iç kısımlarına veya sahil boyunca yapacağınız günübirlik bir gezide birçok doğal güzelliği keşfedebilirsiniz. Planlanmış bisiklet rotaları boyunca bir bisiklet turu planlayabilir ya da Akdeniz'deki bu güzel adayı kendi başınıza keşfedebilirsiniz.

1. La casa de papel

Organize bir hırsız çetesi Fábrica Nacional de Moneda y Timbre'de yüzyılın soygununu gerçekleştirmek üzere yola çıkar. Beş aylık hazırlık süreci, büyük soygunu başarıyla gerçekleştirmek için on bir güne indirgenir. Bu dizi belki de dünyada tamamı İspanyolca çekilen en ünlü dizi.
Bir gün İspanya'da yaşamayı planlıyorsanız (ya da zaten yaşıyorsanız), bazen anadili İspanyolca olanları bile söylenen her şeyi net bir şekilde anlamak için altyazıları açmaya zorlayan İspanyol aksanına kesinlikle aşina olmanız gerekecektir. İspanyollar doğaları gereği o kadar hızlı konuşurlar ki tek bir cümlede kaç kelime söylediklerinin farkına bile varmazsınız.
Yaşları 16 ve üzeri olan gençler için uygundur.
İspanya, 2017 - 2021

İspanyolca 0'dan 20'ye kadar sayılar

0 cero 11 once
1 uno 12 doce
2 dos 13 trece
3 tres 14 catorce
4 cuatro 15 quince
5 cinco 16 dieciséis
6 seis 17 diecisiete
7 siete 18 dieciocho
8 ocho 19 diecinueve
9 nueve 20 veinte
10 diez  

Her kuralda olduğu gibi bu kuralda da bazı düzensizlikler ve istisnalar vardır. Bu nedenle, kuralı yalnızca doğru Almanca belirli artikeli güvenilir bir şekilde bulabileceğiniz çok iyi bir rehber olarak görmelisiniz.

Bir başka yararlı ipucu da, hangi belirli artikelin doğru olduğundan emin olmadığınızda "Die" artikelini kullanmaktır. Bunun nedeni Almanca isimlerin neredeyse %45'inin dişil olmasıdır, bu nedenle doğru tahmin etme şansınız yüksektir. Öte yandan, nötr artikel "Das" en az sıklıkta görülür, bu nedenle sadece "Das" ın doğru olduğundan eminseniz kullanmalısınız.

İtalya

 • Osso Busco lezzetli bir yemektir. Osso Busco Milano'dan gelir ve dana incikten yapılır. Bu et kırmızı şarap ve sebzelerle pişirilir. Tipik olarak, yemek gremolata ile rafine edilir. Gremolata sarımsak, limon kabuğu rendesi ve maydanozdan oluşan bir baharat karışımıdır. Yerel halk özellikle osso busco ile risotto alla Milanese servis etmeyi seviyor.
 • Polenta İtalya'dan gelen bir başka lezzettir. Polenta, mısır irmiğinden sert bir yulaf lapası olarak yapılır. Klasik polenta için tereyağı, karabiber ve Parmesan eklenir. Bu yemek özellikle İtalya'nın kuzeyinde popülerdir.

Yeni başlayanlar için İngilizce Tekerlemeler

The blue bluebird blinks.
He threw three free throws.
Four fine fresh fish for you.
He threw three free throws.
She sells sea shells by the seashore.

Yeni başlayanlar için Fransızca Tekerlemeler

Seize chaises sèches.
Son chat chante sa chanson.
Douze douches douces.
Cinq chiens chassent six chats.
Le ver vert va vers le verre vert.

4. Telaffuz

Çince, dünyadaki tüm diller arasında öğrenilmesi en zor olanlardan biri olarak kabul edilir. Bunun nedeni İngilizceden farklı bir yazı sistemi, dilbilgisi ve telaffuz ve sese sahip olmasıdır. Dil tonaldir, bu da telaffuzun kelimenin anlamını etkileyebileceği anlamına gelir. Bu dilde yüksek tondan alçak tona doğru dört farklı ton vardır. Örneğin, "wǒ xiǎng wèn nǐ" ifadeleri iki farklı anlama gelebilir. "Wen" kelimesini alçalan bir ses tonuyla telaffuz ederseniz "Sana bir şey sormak istiyorum" anlamına gelir. Ancak kelimeyi yükselen bir ses tonuyla telaffuz ederseniz, "Seni öpmek istiyorum" anlamına gelir.

Aşama 1: Yeni kelimeler öğrenin

İlk aşamanın amacı henüz bilmediğiniz kelimelerle ilk kez karşılaşıp, anlamlarını kavramaktır. Bu aşamada bu kelimelerle önceden bildiğiniz kelimeler arasında bağlantılar kurarsınız. Bu sonraki aşamalarda yeni kelimeleri hatırlamanızı kolaylaştıracaktır.


İspanyolca 21'den 100'e kadar sayılar

21 veintiuno 61 sesenta y uno
22 veintidós 62 sesenta y dos
23 veintitrés 63 sesenta y tres
24 veinticuatro 64 sesenta y cuatro
25 veinticinco 65 sesenta y cinco
26 veintiséis 66 sesenta y seis
27 veintisiete 67 sesenta y siete
28 veintiocho 68 sesenta y ocho
29 veintinueve 69 sesenta y nueve
30 treinta 70 setenta
31 treinta y uno 71 setenta y uno
32 treinta y dos 72 setenta y dos
33 treinta y tres 73 setenta y tres
34 treinta y cuatro 74 setenta y cuatro
35 treinta y cinco 75 setenta y cinco
36 treinta y seis 76 setenta y seis
37 treinta y siete 77 setenta y siete
38 treinta y ocho 78 setenta y ocho
39 treinta y nueve 79 setenta y nueve
40 cuarenta 80 ochenta
41 cuarenta y uno 81 ochenta y uno
42 cuarenta y dos 82 ochenta y dos
43 cuarenta y tres 83 ochenta y tres
44 cuarenta y cuatro 84 ochenta y cuatro
45 cuarenta y cinco 85 ochenta y cinco
46 cuarenta y seis 86 ochenta y seis
47 cuarenta y siete 87 ochenta y siete
48 cuarenta y ocho 88 ochenta y ocho
49 cuarenta y nueve 89 ochenta y nueve
50 cincuenta 90 noventa
51 cincuenta y uno 91 noventa y uno
52 cincuenta y dos 92 noventa y dos
53 cincuenta y tres 93 noventa y tres
54 cincuenta y cuatro 94 noventa y cuatro
55 cincuenta y cinco 95 noventa y cinco
56 cincuenta y seis 96 noventa y seis
57 cincuenta y siete 97 noventa y siete
58 cincuenta y ocho 98 noventa y ocho
59 cincuenta y nueve 99 noventa y nueve
60 sesenta 100 cien

Sonuç

Almanca öğrenmenin getirdiği tüm zorluklara rağmen, hayatınızı çok daha kolaylaştıracak bazı kısayollar her zaman vardır. Almanca diline karşı hislerinizi eğitmek için doğru belirli artikeli kullanma kuralını öğrenmeniz önemlidir. Bu şekilde, hangi artikelin doğru olduğu konusunda giderek daha az düşüneceksiniz.

Almanca seviyenizi ve yeni edindiğiniz gramer bilgisini test etmek ister misiniz? O zaman Almanca dil testimiz tam da ihtiyacınız olan şey!

Malta

 • Malta, Sicilya, İngiliz, İspanyol ve Fransız mutfağının bir karışımı olduğu için çok özel bir mutfağa sahiptir. Malta'da insanlar Stuffat tal-fenek yemeği gibi tavşan etiyle sık sık yemek pişirirler. Bu bir tavşan yahnisi. Et yavaşça pişirilir ve domates, kırmızı şarap ve sarımsaktan oluşan bir sosla karıştırılır.
 • Kışın, yerel halk minestra yemeğini pişirmeyi sever. Ekmek ve yağ ile yenen koyu kıvamlı bir sebze çorbasıdır. Bu sebze çorbası balkabağı, lahana, havuç, domates ve karnabahar gibi sebzelerden oluşur. İçine küçük erişteler ve parmesan peyniri eklenir.

Yeni başlayanlar için Almanca Tekerlemeler

Frische Früchte erfrischen.
Als Anna abends aß, aß Anna abends Ananas.
Blaukraut bleibt Blaukraut, Brautkleid bleibt Brautkleid.
Auf dem Rasen rasen Hasen, atmen rasselnd durch die Nasen.

Yeni başlayanlar için İspanyolca Tekerlemeler

Dábale arroz a la zorra el abad.
Hoy ya es ayer y ayer ya es hoy.
Camarón, caramelo. Caramelo, camarón.
Como poco coco como, poco coco compro.

5. Dilbilgisi

Çince nispeten karmaşık olmayan bir dilbilgisine sahiptir. Hint-Avrupa dillerinin aksine, Çince'de fiil çekimi ve isim çekimi yoktur. Örneğin İngilizce'de "speak/spoke/spoken" gibi çeşitli fiil formlarını öğrenmeniz gerekirken, Çince'de yalnızca bir kelimeyi hatırlamanız gerekir: shuo (说). İngilizce'de "dil" ve "diller" arasında ayrım yapmanız gerekirken, Çince'de tek bir biçim vardır: yuyan(语言). Kısacası, fiil formlarını ve Çince'deki cinsiyet, artikel ve çoğul için tüm gramer varyasyonlarını hatırlamak zorunda değilsiniz, bu da yeni başlayanların bu dile başlamasını kolaylaştırıyor.

Çince öğrenmek istiyor ve nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız bir dil kursu tam size göre! Burada profesyonel bir öğretmen tarafından dili doğru bir şekilde öğrenecek ve pratik yapma şansı bulacaksınız. İster online olarak, ister bir dil seyahati ile Çin'de Çince ğrenmeye başlayın. Dil kurslarımız hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yürüyüş

Malta, Akdeniz'deki takımadalarının doğası boyunca uzanan güzel yürüyüş rotalarıyla bilinir. Malta yürüyüş turunuzda ister tek başınıza, ister bir tur rehberiyle grup halinde Malta'nın harika doğasının tadını çıkarabilirsiniz.

2. Aşama: İlk tekrar

İlk aşamada yeni kelimelerle tanışmış, nispeten iyi bir şekilde sınıflandırabiliyor olursunuz. İkinci aşamada ise bir gün önce öğrendiğiniz kelimeleri ilk kez tekrar etmelisiniz. Bu aşamada kelimelerin bir kısmını nispeten iyi bir şekilde tekrar edebildiğinizi, ancak bazılarında hala sorun yaşadığınızı hemen fark edeceksiniz. İlk gün olduğu gibi bu gün de kelimelerin anlamını öğrenmeye devam edin.

2. Roma

Mexico City'nin Roma mahallesinde iki hizmetçi kocası uzun süreliğine uzakta olan bir annenin dört çocuğunu büyütmesine yardımcı olur. Genç kadınlardan biri olan Cleo, zor bir dönemden geçmesine rağmen çocuklarla kendi çocuklarıymış gibi ilgilenir.
Bu şüphesiz Latin Amerika'da çekilmiş en iyi filmlerden biri. 3 Oscar, 2 Altın Küre ve 4 BAFTA Ödülü ile Latin Amerika'da bir ikon ve İspanyolca öğreniyorsanız mutlaka görmeniz gereken bir film.
12+ yaş çocuklar için uygundur.
Meksika, 2018

Dil seyahati ile İspanyolca öğrenin ve İspanya veya Küba'da güneşin tadını çıkarın

Küba veya İspanya'da tatil yaparken İspanyolcanızı geliştirin. Havana, Barselona, Malaga veya Madrid arasında seçim yapabilirsiniz.

İspanyolca dil seyahatleri hakkında

Fransa

 • Fransa'da insanlar özellikle doğal tatların basit kombinasyonlarıyla yemek yapmayı severler. Fransa'dan lezzetli bir yemek olan Soupe à l'origen hazırlanmıştır. Bu çorba soğan ve et suyundan oluşur. Eritilmiş peynir ve kruton ile servis edilir. Bu yemek Roma döneminde de hazırlanmaktaydı.
 • Lezzetli bir tatlı olan krepler özellikle Paris'te popülerdir. Genellikle reçel, Nutella, çırpılmış krema veya tarçın ve şeker gibi tatlı bir yaratımda yenir. Bazen bu tatlıyı jambon, peynir veya sebze ile tuzlu olarak sipariş etme seçeneği de vardır.

Komik Uluslararası Tekerlemeler

Yabancı bir dil öğrenmek sizi strese soktuğunda ve motivasyonunuzun bir kısmını kaybettiğinizde, komik Tekerlemelere başvurmalısınız. Bunlar hemen moralinizi yükseltecek ve öğrenmeye devam etmek için motivasyonunuzu artıracaktır.

Aşağıda bazı komik İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca Tekerlemeler bulacaksınız:

Aşama 3: İkinci tekrar

İkinci ve üçüncü aşama arasındaki zaman aralığı yaklaşık üç gündür. Zaman aralığı ilkine göre biraz daha uzun olmasına rağmen, kelimeleri ikinci tekrarda olduğundan daha iyi tekrar edebildiğinizi fark edeceksiniz. Üçüncü aşamada, sadece kelimeleri ezbere öğrenmeye değil, aynı zamanda cümle içinde kullanmaya da devam etmelisiniz. Bu şekilde kelimeleri uzun vadede aktif kelime dağarcığınızda kullanabilirsiniz.

İspanyolca 101'den 200'e kadar sayılar

101 ciento uno 151 ciento cincuenta y uno  
102 Ciento dos 152 Ciento cincuenta y dos  
103 Ciento tres 153 Ciento cincuenta y tres  
104 Ciento cuatro 154 Ciento cincuenta y cuatro  
105 Ciento cinco 155 Ciento cincuenta y cinco  
106 Ciento seis 156 Ciento cincuenta y seis  
107 Ciento siete 157 Ciento cincuenta y siete  
108 Ciento ocho 158 Ciento cincuenta y ocho  
109 Ciento nueve 159 Ciento cincuenta y nueve  
110 Ciento diez 160 Ciento sesenta  
111 Ciento once 161 Ciento sesenta y uno  
112 Ciento doce 162 Ciento sesenta y dos  
113 Ciento trece 163 Ciento sesenta y tres  
114 Ciento catorce 164 Ciento sesenta y cuatro  
115 Ciento quince 165 Ciento sesenta y cinco  
116 Ciento dieciséis 166 Ciento sesenta y seis  
117 Ciento diecisiete 167 Ciento sesenta y siete  
118 Ciento dieciocho 168 Ciento sesenta y ocho  
119 Ciento diecinueve 169 Ciento sesenta y nueve  
120 Ciento veinte 170 Ciento setenta  
121 Ciento veintiuno 171 Ciento setenta y uno  
122 Ciento veintidós 172 Ciento setenta y dos  
123 Ciento veintitrés 173 Ciento setenta y tres  
124 Ciento veinticuatro 174 Ciento setenta y cuatro  
125 Ciento veinticinco 175 Ciento setenta y cinco  
126 Ciento veintiséis 176 Ciento setenta y seis  
127 Ciento veintisiete 177 Ciento setenta y siete  
128 Ciento veintiocho 178 Ciento setenta y ocho  
129 Ciento veintinueve 179 Ciento setenta y nueve  
130 Ciento treinta 180 Ciento ochenta  
131 Ciento treinta y uno 181 Ciento ochenta y uno  
132 Ciento treinta y dos 182 Ciento ochenta y dos  
133 Ciento treinta y tres 183 Ciento ochenta y tres  
134 Ciento treinta y cuatro 184 Ciento ochenta y cuatro  
135 Ciento treinta y cinco 185 Ciento ochenta y cinco  
136 Ciento treinta y seis 186 Ciento ochenta y seis  
137 ciento treinta y siete 187 ciento ochenta y siete  
138 Ciento treinta y ocho 188 Ciento ochenta y ocho  
139 Ciento treinta y nueve 189 Ciento ochenta y nueve  
140 Ciento cuarenta 190 Ciento noventa  
141 Ciento cuarenta y uno 191 Ciento noventa y uno  
142 Ciento cuarenta y dos 192 Ciento noventa y dos  
143 Ciento cuarenta y tres 193 Ciento noventa y tres  
144 Ciento cuarenta y cuatro 194 Ciento noventa y cuatro  
145 Ciento cuarenta y cinco 195 Ciento noventa y cinco  
146 Ciento cuarenta y seis 196 Ciento noventa y seis  
147 Ciento cuarenta y siete 197 Ciento noventa y siete  
148 Ciento cuarenta y ocho 198 Ciento noventa y ocho  
149 Ciento cuarenta y nueve 199 Ciento noventa y nueve  
150 ciento cincuenta 200 doscientos  

Almanya

 • Almanya'da yemek konusunda genellikle bölgesel farklılıklar vardır. Ancak çoğu tarifte domuz eti, ekmek, lahana ve patates kullanılır. Çok popüler bir yemek de Käsespätzle'dir. Käsespätzle güneybatı bölgelerinden gelmektedir. Burada, küçük spaetzle peynirle düzenlenir ve üzerine kızarmış soğan eklenir. Genellikle salata ve elma sosu ile servis edilir.
 • Bir şekilde sosisli sandviçi andıran bir yemek de köri sucuğudur. Bu, Almanya'da popüler bir fast food yiyeceğidir ve özellikle Berlin'de sıkça satılmaktadır. Doğranmış sosis, patates kızartması ve baharatlı ketçap sosundan oluşur.

Komik İngilizce Tekerlemeler

Birdie birdie in the sky laid a turdie in my eye.
If cows could fly I'd have a cow pie in my eye.
A synonym for cinnamon is a cinnamon synonym.
If cows could fly I'd have a cow pie in my eye.

Komik Fransızca Tekerlemeler

Didon dîna, dit-on, du dos d'un dodu dindon.
La mule a bu tant qu'elle a pu.
Si mon tonton tond ton tonton, ton tonton sera tondu.
Si six scies scient six cyprès, six cents scies scient six cents cyprès.

Kaya tırmanışı

Son yıllarda daha da popüler hale gelen kaya tırmanışı, Malta'nın da gözde sporlarından biri olmayı başarmıştır. Malta'da bir yandan manzarann tadını çıkarırken diğer yandan uçurumlara ve kayalara tırmanabilirsiniz.

Aşama 4: Üçüncü tekrar

Aşama 3 ve aşama 4 arasında yaklaşık bir hafta bekleyin. Önceki aşamalar nedeniyle kelimeleri tekrarlama konusunda zaten kendinize nispeten güveniyor olacaksınız. Dolayısıyla bu aşamada kelime öğrenme konusunda biraz daha aktif olabilirsiniz. Önceden bilmediğiniz kelimeleri kurduğunuz cümlelere dahil ederek başlayabilirsiniz. Bu, sadece yeni kelimeleri tanımanıza değil, aynı zamanda dil kullanımınıza aktif olarak entegre etmenize de yardımcı olacaktır.

3. Vis a Vis

Macarena, zimmetine para geçirme suçundan hapse atılmış ve yargılanmayı bekleyen kırılgan ve masum bir genç kadındır. Hapishanede bildiğinden tamamen farklı ve tehlikeli bir dünyaya girecek bu da onu zorla sürecede sokacaktır. Eğer Orange is the New Black'i izlediyseniz ve beğendiyseniz bu dizi tam size göre.
Büyük bir başarıya sahip olan bu dizi, en olumlu eleştirileri alanlardan biridir. Vis a Vis, Macarena'nın birçok sorunla karşılaştığı hapishaneye girişini anlatıyor. Özellikle günlük konuşma dilini öğrenmek için harika bir dizi. La Casa de Papel'i daha önce izlediyseniz, Saray Vargas rolündeki Nairobi'yi (Alba Flores) mutlaka tanıyacaksınız.
Yaşları 16 ve üzeri olan gençler için uygundur.
İspanya, 2015 - 2019

İspanyolca yüzlük sayılar

100 cien
200 doscientos
300 trescientos
400 cuatrocientos
500 quinientos
600 seiscientos
700 setecientos
800 ochocientos
900 novecientos
1000 mil

Amerika Birleşik Devletleri

 • ABD'yi düşündüğünüzde aklınıza genellikle hamburger, patates kızartması ve sosisli sandviç gelir! Ancak ABD'nin sunduğu tek şey bu değil. Örneğin ıstakoz rulo geleneksel bir yemektir. Istakoz rulo, elbette bir çörek içinde mayonez ve kereviz ile servis edilen ıstakozdur. Ancak bu tipik bir fast food yemeği değil, çünkü bunun için 15 dolar ödemeniz gerekiyor.
 • Barbekü kaburgası ABD'de de çok popülerdir. Barbekü, ABD'deki en eski geleneklerden biridir. Bu yüzden barbekü pirzolası Amerikalılar için bir zorunluluktur. Barbekü kaburgası, kemik üzerinde yumuşak olduğu ve ızgaradan hemen sonra çıktığı için domuz kaburgasından yapılır. Ancak ızgaradan önce soya veya Worcester sosu, baharatlar, ketçap ve viski veya baldan oluşan bir marine hazırlanır.

Komik İspanyolca Tekerlemeler

Cuando cuentes cuentos, cuenta cuantos cuentos cuentas.
El perro de Rita me irrita dile a Rita que cambie el perro por una perrita.
Si Sansón no sazona su salsa con sal, sosa le sale la salsa sin sazonar a Sansón.
Compré pocas copas, pocas copas compré y como compré pocas copas, pocas copas pagué.

Komik Almanca Tekerlemeler

Mama mag morgens meistens Milch mit Marmelade mampfen.
Fischers Fritz fischt frische Fische, frische Fische fischt Fischers Fritz.
Ein sehr schwer sehr schnell zu sprechender Spruch ist ein Schnellsprechspruch.
Zwischen zwei spitzen Steinen saßen zwei zischelnde Zischelschlangen und zischten.

Aşama 5: Son aşama

Spaced repetition'ın beşinci ve son aşaması bir ay sonra başlar. Bu nedenle 4. ve 5. aşama arasında yaklaşık iki haftalık bir ara bırakmalısınız. Son aşama yani 5. aşama bir tür test olarak görülebilir. İki hafta sonra kelimeleri tekrarlamadan hala anlamlarını biliyorsanız döngüyü başarıyla tamamlamışsınız demektir.

Bazı kelimelerle ilgili hala sorun yaşıyorsanız bu kelimeleri yeni döngüye dahil etmelisiniz. Örneğin, 5. aşamadan sonra hala sorun yaşadığınız kelimeleri yeni bir spaced repetition döngüsünün üçüncü aşamasına dahil edebilirsiniz. Bu şekilde, uzun vadede sorun yaşadığınız kelimeleri aktif kelime dağarcığınıza dahil edebileceksiniz


Fazit: Das Lernen der spanischen Zahlen ist gar nicht so schwer

Açıklamalarımızdan ve İspanyolca sayı listelerimizden de görebileceğiniz gibi, İspanyolca saymayı öğrenmek o kadar da zor değil. 0'dan 20'ye kadar olan sayıları öğrendikten sonra en zor kısmı zaten geride bırakmış olursunuz. Bundan sonrası sadece kalıpları tanıma ve içselleştirme meselesidir. İspanyolca sayıları öğrenirken sabırlı olmalı ve pratik yapmaya devam etmalisiniz.

İspanyolcanızı etkili bir şekilde ve en iyi koşullar altında geliştirmek mi istiyorsunuz? O zaman Küba veya İspanya'ya İspanyolca dil gezisi sizin için harika birer seçenek olabilir. Bu ülkelerden herhangi birinde İspanyolca dil kursuna katılacak ve sonrasında kalıcı olarak İspanyolca diliyle çevrili olacaksınız.

Kanada

 • Kanadalıların yemeyi sevdiği yemeklerden biri, aynı zamanda Kanadalıların ulusal yemeği olan poutine'dir. Taze kesilmiş patates kızartmasının üzerine peynir ve sos dökülür. Kanada'da giderek daha fazla restoran bu yemeği sunmaktadır. Artık poutine'i vegan olarak sipariş etmek de mümkün. Orijinal yemek Quebec'ten geliyor.
 • Kanadalılar da tıpkı Amerikalılar gibi et yemeyi severler. Çünkü burada da popüler bir biftek var, yani Alberta bifteği! Bu bifteğin adı Alberta eyaletine atıfta bulunuyor, çünkü yemeğin geldiği yer burası. Bu et etik olarak yetiştirilmektedir ve bu nedenle antibiyotiksiz sığır etidir. Çevre, sığırın beslenmesi ve iklim koşulları gibi faktörler bifteğin tadının özellikle iyi olmasını sağlar.
 • Kanada'ya seyahat ederseniz mutlaka akçaağaç şurubu almalısınız. Bu bir yemek değil, ama kesinlikle makalemizde bahsetmeye değer bir ürün. Akçaağaç şurubu Kanada'da yerel halk arasında en popüler üründür ve bu ağacın yaprağı Kanada'nın ulusal bayrağına bile girmiştir. Akçaağaç şurubu, akçaağaç ağaçlarından elde edilen amber renkli bir şuruptur. Akçaağaç şurubu özellikle krep, waffle veya krepleri tatlandırmak için kullanılır.

Zor Tekerlemeler

Dil becerileriniz zaten yüksek seviyede ve zor kelimeleri telaffuz etme ve konuşma konusunda kendinize güveniyor musunuz? O zaman aşağıdaki zor İngilizce tekerlemeleri telaffuz etmeye çalışarak dil yeterliliğinizi test edebilirsiniz:

Atv turu

Motorlu ve heyecan verici deneyimleri mi tercih ediyorsunuz? O zaman Malta'da bir atv turu kesinlikle sizin için tercih. Çoğu atv turu sizi sahile ve iç kesimlere götürür. Adrenalin duygusunu yaşarken, adanın gizli kalmış noktalarını görmeye hazır olun!

Spaced repetition ile birkaç öğrenme aşaması birbirine paralel olarak ilerleyebilir. Bu şekilde çok kısa sürede birçok yeni kelime öğrenebilirsiniz. Bireysel öğrenme planınızı oluşturabilir ve aşamalar arasındaki aralıkları ve yeni kelime sayısını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

4. Encanto

Kolombiyalı genç bir kız, çocukları eşsiz yeteneklerle kutsayan ve büyülü bir yer olan Encanto'nun büyüsünün ciddi bir tehlike altında olduğunu keşfettiğinde ailesinin son umuduydu. Disney'in Kolombiya yapımı bu güzel animasyon filmi bizi Kolombiyalı Nobel ödüllü Gabriel García Márquez'in büyülü gerçekçiliğine gönderme yapan renkli ve farklı bir dünyaya götürüyor. Madrigal ailesi günlerini evinde geçirir ve baş kahraman hariç tüm üyelerin süper güçleri vardır.
En İyi Animasyon Film dalında Oscar ve Altın Küre kazanan bu film, zengin Kolombiya kültürünü, atasözlerini, yemeklerini, müziklerini, inançlarını ve Kolombiya'daki tarihi olayları gözler önüne seriyor.
Tüm izleyiciler için uygundur.
Kolombiya, 2021

Denizde açık hava etkinlikleri

Akdeniz'de bir yaz tatilinde denizde serinletici açık hava aktiviteleri olmazsa olmazdır. Burada Malta'daki konaklamanız sırasında denizde yapabileceğiniz bazı serinletici açık hava aktivitelerini derledik:

Küba

 • Küba mutfağı İspanyol, Afrika ve Karayip mutfağının bir karışımı olduğu için çok çeşitlidir. Küba mutfağının geleneksel yemeklerinden biri de eski giysiler anlamına gelen "ropa vieja "dır. Yemeğin bu şekilde adlandırılmasının nedeni, eski giysileri anımsatan yırtık sığır etinden oluşmasıdır. Ropa vieja, insanların çok fakir olduğu ve arta kalan yiyeceklerden bir yemek yarattığı 16. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Yemek, küçük et ve sebze parçaları, kimyon, biber ve baharatlı domates sosunun karışımından oluşuyordu. Zamanla yerel halk daha fazla gelire sahip oldu ve daha iyi et kullanıp bezelye ve biber gibi daha fazla sebze ekleyebildi. Günümüzde de Kübalılar için en popüler yemeklerden biridir.
 • Küba'nın ulusal yemeği Congris'tir. Bu yemek aynı zamanda genellikle ay sonunda paranın azaldığı zamanlarda pişirilir. Çünkü bunun için çok fazla malzemeye ihtiyacınız yok. Tipik Congris pirinç, soğan, yeşil biber, sarımsak, domuz yağı, kırmızı fasulye ve domatesten oluşur. Baharat olarak genellikle biber, kimyon ve tuz kullanılır. Yemek özellikle bir parça domuz eti ile popülerdir.

Zor İngilizce Tekerlemeler

Six sick hicks nick six slick bricks with picks and sticks.
Betty bought butter but the butter was bitter, so Betty bought better butter to make the bitter butter better.
If practice makes perfect and perfect needs practice, I'm perfectly practiced and practically perfect.

Zor Fransızca Tekerlemeler

Un chasseur sachant chasser doit savoir chasser sans son chien de chasse.
Seize jacinthes sèchent dans seize sachets secs
Ton thé t'a-t-il ôté ta toux ?
Les chaussettes de l'archiduchesse, sont-elles sèches ou archi-sèches?

Spaced repetition yöntemi ile çalışan uygulamalar

Kelime kartlarıyla öğrenmek çok sayıda kelimeyi hızlı bir şekilde ezberlemek için oldukça etkili bir yöntemdir. Ancak birçok kişi kelime kartı hazırlamayı yorucu bulmaktadır. Bu durumda mobil aplikasyonlar sizi bu stresten kurtarmak için mükemmel bir alternatiftir. Aşağıda, spaced repetition yöntemini kolayca kullanabileceğiniz bazı uygulamaları göstereceğiz:


Meksika

 • Meksika'ya seyahat ederseniz, kahvaltıda chilaquiles'i mutlaka denemelisiniz! Dörde bölünmüş ılık mısır ekmeğinden oluşur ve üzerine yeşil veya kırmızı salsa eklenir. Ayrıca çırpılmış veya kızarmış yumurta, tavuk, peynir ve krema ile birlikte gelir. Garnitür olarak bir porsiyon frijoles, yani kızarmış fasulye servis edilir.
 • Meksika'da öne çıkan bir diğer lezzet ise elote. Elote mısır koçanıdır, mısır geleneksel olarak servis edilmeden önce pişirilir ve daha sonra konuklara ya çubukta ya da bir bardakta satılır. Mısır koçanının üzerine genellikle mayonez, ekşi krema, peynir, tereyağı, misket limonu, tuz ve acı biber tozu eklenir.

Zor Almanca Tekerlemeler

Schwarze Schmeißfliege frisst frisches Fischfleisch, frisches Fischfleisch frisst schwarze Schmeißfliege.
Tuten tut der Nachtwächter. Und wenn er genug getutet hat, tut er seine Tute wieder in den Tutkasten rein.
Zwischen zwei Zwetschgenzweigen sitzen zwei zechenschwarze tschechisch zwitschernde Zwergschwalben.
Wer nichts weiß und weiß, dass er nichts weiß, weiß mehr als der, der nichts weiß und nicht weiß, dass er nichts weiß.

Zor İspanyolca Tekerlemeler

La sucesión sucesiva de sucesos sucede sucesivamente con la sucesión del tiempo.
Compré pocas copas, pocas copas compré y como compré pocas copas, pocas copas pagué.
Tres tristes tigres, tragaban trigo en un trigal, en tres tristes trastos, tragaban trigo tres tristes tigres.
Chiquito chanchito cochinito, echado en la charca está, ¡ah! qué chiquito chanchito cochinito que cochinito está.

Koylarda ve lagünlerde yüzmek

Malta tüm yıl boyunca güzel bir havaya sahiptir. Ancak özellikle yaz aylarında cennet gibi plajlar ve koylar daha da cezbedici hale gelmektedir. Malta'da kaldığınız süre boyunca dilerseniz her gün farklı bir plajı ziyaret edebilir ve cennet gibi Akdeniz'de tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Quizlet

Quizlet uygulaması kelime kartlarını kullanarak yabancı dil öğrenmek için ücretsiz yöntemlerden biridir. Hazır kelime kartları ile rahat bir şekilde kelime öğrenmeye başlayabilirsiniz. Quizlet uygulamasında ister kendi kelime setinizi oluşturabilir ya da hazır setlerden birini seçerek öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Quizlet'i Keşfedin »

Anki

Ankiapp uygulaması spaced repetition için mükemmel bir şekilde tasarlanmıştır. Bu uygulamayı kendi kelime kartlarınızı yazmak zorunda kalmadan kullanabilirsiniz. Anki, hedef dilinizdeki kelime dağarcığınızı hızlı ve kolay bir şekilde geliştirmek için uygun seçeneklerden birisidir.

Ankiapp'i keşfedin »

Memrise

Anki'ye benzer şekilde Memrise, hedef dilinizdeki kelime dağarcığınızı geliştirebilmeniz için spaced repetition yöntemini kullanmaktadır. Memrise ile diğer kullanıcılar tarafından oluşturulmuş kelime kartlarını bulabilir ya da kendi bilgi kartlarınızı oluşturarak Memrise topluluğu ile paylaşabilirsiniz.

Memrise'ı keşfedin »

5. Élite

Finansal anlamda üst sınıf çocukların eğitim gördüğü İspanya'nın en seçkin okulu olan Las Encinas, harap bir devlet okulundan geçiş yapan üç alt sınıf öğrencinin hikayesini baz alır. Bu dizi, gençler arasında eşcinsellik ve uyuşturucu kullanımı gibi toplumda tabu olarak kalan konuları açıkça ele aldığı için her yönden bir yeniliktir. Bu seri ile güvenle İspanyolca pratik yapabilir, aynı zamanda günümüz genç İspanyolları arasında yaygın olan argo ve yeni kelimeleri öğrenebilirsiniz.
16 yaşından büyükler için uygundur.
İspanya, 2018 - 2022

Güney Afrika

 • Güney Afrika'da bobotie ulusal yemektir. Özellikle Cape Town'da sık sık yiyebilirsiniz, çünkü bu yemek oraya özgüdür. Bu yemek kıyılmış kuzu eti, kuru meyveler ve birçok baharattan oluşan bir güveçtir. Et önceden çekirdeksiz kuru üzüm ve kayısı ile kişniş, zerdeçal, zencefil, kayısı reçeli ve kimyon gibi baharatlarla marine edilir. Bu yiyecek böylece tatlılık ve baharatlılığı bir araya getirir. Bobotie, önceden zerdeçalda pişirilmiş sarı pirinçle servis edilir.
 • Güney Afrika'daki en popüler sokak yemeği tavşan yemeğidir. Bu yemek 19. yüzyılda Durban'da ortaya çıkmıştır. Sebze ve kıymadan oluşan sıcak bir köridir. Tamamen vejetaryen sipariş etme seçeneği de vardır. Özel yanı ise ekmek kasesinde servis edilmesidir.

Sonuç

Tekerlemelerle telaffuz pratiği yapmak, günlük öğrenime eğlenceli bir ara vermek ve monoton öğrenimden uzaklaşmak için uygun bir yoldur. Ancak, öğrenmekte olduğunuz dilin telaffuzunu öğrenmek için Tekerlemeleri kullanmak hiçbir şekilde yararsız değildir. Tekerlemeleri telaffuz etmeye çalıştıkça, kısa süre içinde telaffuzunuzda büyük ilerleme kaydettiğinizi fark edeceksiniz.

Tekerlemeler telaffuzunuzu ve akıcılığınızı geliştirmek için harika bir yoldur. Bu komik cümlelerle tonlama ve konuşma ritmi pratiği yapabilirsiniz. Dil seviyenizin ne kadar iyi olduğunu öğrenmek ister misiniz? O zaman seviye belirleme testimize katılın.

Dalış ve şnorkelle yüzme

Malta, kristal berraklığındaki suyu ile dalgıçlar ve şnorkelle yüzenler için oldukça güzel bir seçenektir. Şnorkelle dalış, dalış kursu olmadan da yapılabilir. İster acemi ister profesyonel dalgıç olsun, Malta'da herkes parasının karşılığını alır.
Gördüğünüz gibi Malta, karada ve suda heyecan verici açık hava etkinlikleri için mükemmel bir tatil yeridir. Malta'ya yapılacak bir seyahati benzersiz kılan şeyin ne olduğunu öğrenmek ister misiniz? O halde okumaya devam edin ve daha fazlasını öğrenin!

Spaced repetition yöntemiyle ilgili sıkça sorulan sorular

Yeni bir öğrenme yöntemini uygulamaya koymak beraberinde birçok soruyu da beraberinde getirmektedir. Bu yüzden spaced repetition hakkında en sık sorulan sorulardan bazılarını bir araya getirdik.


Batık dalışı

Malta dalış meraklıları için çok özel bir yerdir. Gozo ve Comino kıyılarında çok sayıda gemi enkazı yer almaktadır. Bu batıklar, özellikle deneyimli dalgıçlar için heyecan verici bir noktalardır. Örneğin, 1901 yılında batan bir gemi enkazı başkent Valletta açıklarında yer alır ve dalış yapmak için benzersiz bir fırsat sunar.


Spaced repetition (aralıklı tekrarlama) yönteminden en iyi şekilde yararlanmak için çok kısa veya çok uzun zaman aralıkları seçmemelisiniz. Ayrıca her tekrar arasındaki zaman aralıklarınızın uzunluğu da artmalıdır. Etkili ve sürdürülebilir öğrenme için 1 gün, 3 gün, 1 hafta ve iki haftalık zaman aralıklarıyla başlamalısınız. Ancak herkes farklı hızlarda öğrendiğinden uzun vadede sizin için en uygun zaman aralıklarını bulmalısınız. Bu nedenle spaced repetititon ile kelime öğrenirken denemeye açık olun.

Bu soru aynı zamanda ezberleme hızınıza da bağlıdır. İleri düzeyde bir öğrenciyseniz bir döngüye kolayca 100 yeni kelime ekleyebilir ve bir ay içinde sürdürülebilir bir şekilde yüzlerce kelime öğrenebilirsiniz. Eğer yeni başlayan biriyseniz daha az kelime ile başlamak isteyebilirsiniz. Kendinizi yetersiz hissediyorsanız spaced repetititon döngünüze kademeli olarak daha fazla kelime ekleyebilirsiniz.

Spaced repetition ile normal kelime öğreniminden farklı olarak kelimeleri sürdürülebilir bir şekilde öğrenirsiniz. Bu yöntem ile öğrendiğiniz kelimeler sadece pasif kelime dağarcığınızı doldurmakla kalmayacak, aynı zamanda aktif kelime dağarcığınızı da geliştirecektir. Aktif kelime dağarcığı, hedef dilinizi gerçekten kullandığınızda ihtiyacınız olan şeydir. Spaced repetition'ın bir diğer avantajı da çok kısa sürede çok fazla kelime öğrenebilmenizdir.

6. Coco

Miguel müzisyen olmayı hayal eden bir çocuktur ancak ailesi müzisyen olan büyükbabası onları terk ettiği için bu duruma izin vermezler. Miguel'in ailesi onun bir ayakkabıcı olmasını ve böylece tüm ailenin geleneksel mesleğini öğrenmesini planlamıştır. Miguel, Día de Muertos'ta şans eseri ölüler diyarına girmeyi başarır. Ancak ölüler diyarını terk edebilmesi için ölmüş bir akrabasının onu kutsaması gerekir. Ölüler diyarında tanıştığı büyükannesi, müzisyen olma hayalinden vazgeçmeye söz vermediği sürece onun yaşayanlara dönmesine izin vermeyi reddeder. Bu nedenle Miguel ondan kaçar ve büyükbabasını bulmak için yola çıkar...
Tüm izleyiciler için uygundur.
Meksika, 2017

Umarız size farklı ülkelerin yemekleri hakkında bir fikir verebilmişizdir. Kendi mutfak yolculuğunuza çıkın ve tek tek yemekleri deneyin. Kesinlikle denemeye değer! Yemekleri dener ve Instagram'a yüklerseniz, lütfen hikayenizde bizi etiketleyin! Ne deneyeceğinizi görmek için çok heyecanlıyız.

Sonuç: Spaced repetition ile sürdürülebilir ve etkili kelime öğrenimi

Spaced repetition yabancı bir dilin kelime dağarcığını hızlı ve sürdürülebilir bir şekilde geliştirmek için oldukça kullanışlı bir yöntemdir. Ayrıca bu öğrenme yöntemi sayesinde öğrenme hızınızı artırabilecek ve böylece yeni kelimelerinizi verimli bir şekilde öğrenebileceksiniz. Tekrar aralıkları sayesinde motivasyonunuzu kaybetmemiş olursunuz.

Ancak yeni kelimeleri cümle içinde kullanabileceğinizden emin olmalısınız. Tüm bu çabanın boşa gitmesini elbette hiçbirimiz istemeyiz. Kelimeleri öğrendik, peki şimdi uygulamaya koymaya ne dersiniz? Spaced repetition yoluyla öğrendiğiniz kelimeleri anadili olan kişilerle konuşurken kullanmak ve daha da kalıcı hale getirmek için hedef dilinizin konuşulduğu ülkeye yapacağınız bir dil eğitimi gezisi tam size göre!


Malta'da benzersiz aktiviteler

Malta dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz manzaralar, inanılmaz yerler ve nefes kesici doğa manzaraları sunar. İşte Malta'da seyahat planlarınıza mutlaka dahil etmeniz gereken benzersiz açık hava etkinliklerinden bir diğeri:

7. Las chicas del cable

1929'daki borsa çöküşünden kısa bir süre önce Madrid'de ilk ulusal telefon şirketi açılır. Birçok kadın yalnızca bir meslek sahibi olmak için değil aynı zamanda toplumun ilerlemesini sağlamak için burada bir iş bulmayı umuyor. Ana temalarından biri dostluk olan bu dizi, ortaya çıkan tüm sorunlara rağmen kahramanların nasıl birbirlerine bağlı kaldıklarını ve her zaman birbirlerini desteklediklerini gösterir. Bir diğer önemli tema da eşitlik mücadelesidir; her iki cinsiyetin de eşit haklara sahip olduğunu açıkça ortaya koymak istediklerini defalarca görebiliriz.
16 yaşından büyükler için uygundur.
İspanya, 2017 - 2020.

Game of Thrones turu

Eşsiz tapınakları, şehirleri ve doğası nedeniyle Malta, film ve diziler için çok popüler bir çekim yeridir. Örneğin popüler bir dizi olan Game of Thrones'un bazı sahneleri Malta'da çekilmiştir. Bu sahneler Valetta, Mdina ve kuzey adası da dahil olmak üzere 10'dan fazla farklı yerde çekilmiştir. Bu nedenle Malta, pek çok Game of Thrones hayranı için oldukça popüler bir destinasyondur. Sağdaki harita, Malta Takımadaları'nın ana adasındaki Game of Thrones mekanlarının çoğunu sadece bir günde nasıl keşfedebileceğinizi gösteriyor.

Yolculuğunuz Malta'nın başkenti Valetta'da (Kontrol Noktası 1) başlıyor. Daha sonra Valetta'ya giriş kapısı olarak da bilinen Ricasoli Kalesi'ne (Kontrol Noktası 2) ilerleyeceksiniz. Angelo Kalesi'nde (Kontrol Noktası 3) durduktan sonra yolculuk San Anton Sarayı ve Bahçeleri'ne (Kontrol Noktası 4) devam eder. Ardından, Malta'nın antik başkenti Mdina (Kontrol Noktası 5) da sizi bekliyor. Son olarak, etkileyici Verdala Sarayı (Kontrol Noktası 6) sizi bekliyor.


Kıyı boyunca tekne turu

Malta'da sizi adanın engebeli kıyı şeridi boyunca gezdiren pek çok nefes kesici tekne turu var. Ancak Malta'ya gelen her ziyaretçinin mutlaka yapması gereken Mavi Lagün'e yapılan tekne turuna katılmaktır. Tekne turuna bağlı olmakla birlikte tur genelde Malta ana adasından, St Pauls Körfezi'nden veya St Julians kasabasından başlar.
Tekne turu, Malta kıyı şeridini takip ederek Mavi Lagün'ün bulunduğu Comino adasına ulaşır. Oraya vardığınızda Malta'nın en önemli doğal güzelliklerinden biri sizi bekliyor olacak.

8. Todo sobre mi madre

İspanyol yönetmen Pedro Almodóvar'ın başrolünde Penélope Cruz'un oynadığı bu filmi, kaderin ağır bir darbesine maruz kalan ve geçmişe çekilerek bugünden kaçmaya karar veren Manuela'yı konu alıyor. Manuela , onun on sekiz yıl önce hamile kaldığını bilmeyen çocuğunun babası Esteban'ı bulmak için Barselona'ya gider. Bu film hem Altın Küre hem de Oscar kazanan ilk İspanyol filmi olmkala birlikte BAFTA ve Cannes Film Festivali'nde de 2 ödül kazanmış olan tek filmdir.
18 yaşından büyükler için uygundur.
İspanya, 1999.


Sonuç

Yazımızdan da anlayabileceğiniz gibi Malta herkes için farklı bir deneyim sunmaktadır. Birçok plajdan birinde dinlenebilir, tekne turlarına çıkabilir, eşsiz yerler keşfedebilir, bisiklet ya da ATV ile doğada bir macera yaşayabilirsiniz. Malta'ya yapacağınız bir gezi tüm bunları ve çok daha fazlasını size sunar.
Malta'da benzersiz açık hava aktivitelerinin yanı sıra İngilizce de öğrenebileceğinizi biliyor muydunuz? Öyleyse sayısız açık hava aktivitesine sahip bu tatil cennetindeki seyahatinizi bir dil eğitimi ile birleştirin!

9. Narcos

Netflix, Kolombiyalı uyuşturucu baronu Pablo Escobar'ın yükselişini ve onu yakalamaya çalışan DEA ajanlarını takip eden "Narcos" ile Medellín kartelini ele alıyor. Hikaye bir yandan Escobar'ın kendi bakış açısından anlatılırken, diğer yandan izleyici olayları Medellín karteline karşı harekete geçmek üzere Kolombiya'ya gönderilen ABD'li DEA ajanı Steve Murphy'nin bakış açısından takip ediyor. Narcos hikayeyi mümkün olduğunca gerçek olaylara yakın bir şekilde anlatmaya çalışsa da, zaman zaman Amerikan Kahramanlığı gibi tipik Hollywood temalarına kayıyor. Yine de heyecan verici bir olay örgüsü ile İspanyolca öğrenmek istiyorsanız Narcos uygun bir dizi.
16 yaş ve üzeri için uygundur.
Amerika Birleşik Devletleri, 2015 - 2017 (1973 - 1998 yılları arasında Kolombiya'da geçmiştir).


10. El laberinto del fauno

1944 İspanya'sında genç Ofelia ve hasta annesi, bir gerilla ayaklanmasını bastırmak isteyen sadist bir subay olan annesinin yeni kocasının evine gelirler. Ophelia antik bir labirenti keşfederken ona efsanevi bir kayıp prenses olduğunu ve ölümsüzlüğü kazanmak için üç tehlikeli görevi tamamlaması gerektiğini söyleyen faun Pan ile tanışır. İspanyolcanızı geliştirmek istiyorsanız 3 Oscar, 3 BAFTA ve 7 Goya ödülü kazanan bu filmi mutlaka izlemelisiniz.
Yaşları 16 ve üzeri olan gençler için uygundur.
İspanya ve Meksika, 2006.


Sonuç

Hepimiz biliyoruz ki dijitalleşme ve teknoloji sayesinde her geçen gün dil öğrenmenin yeni yöntemleri ve yolları ortaya çıkıyor. Yabancı bir dile hakim olmak için önemli araçlar olan Netflix, Disney+ gibi platformlardan ve hatta sadece internetten faydalanmalıyız. Öğrendiğiniz her şey sıkıcı ve monoton olmak zorunda değil, boş zamanlarınızda eğlenerek ve rahatlayarak da dil pratiği yapabilirsiniz. Motivasyonunuzu kaybetmemeniz ve karşılaştığınız yeni kelimelere biraz dikkat etmeniz önemlidir. İzlediğiniz her yeni film veya diziyle birlikte birçok yeni İspanyolca kelime, deyim ve gramer yapısı öğreneceğinizden eminiz.

En sevdiğiniz dizi veya filmi seçin, koltuğunuza yerleşin ve İspanyolcanızı ücretsiz olarak geliştirmeye başlayın!

Öte yandan, daha çok yüz yüze etkileşimi tercih edenn biriyseniz İspanyolca dil gezilerimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

İspanyolca Podcastler - Temel Seviye (A1, A2)

Yeni başlayan biriyseniz ve İspanyolca öğrenmeye yeni başlıyorsanız, dil hakkında iyi bir izlenim edinmek için basit podcast'lerle başlamanızı öneririz. Ve unutmayın ki söylenenlerin %100'ünü anlamak zorunda değilsiniz, beyniniz bunları yavaş yavaş özümseyecektir.

1. Spanisch für Anfänger A1 / A2

Bu podcast özellikle anadili Almanca olanlar içindir. 2003'ten beri Almanya'da yaşayan İspanyolca öğretmeni Maria ile İspanyolca'nın temellerini, dil yolculuğuna yeni başlayan ve gramer kuralları ve bunların nasıl ve ne zaman kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen kişiler için tasarlanmış yavaş ve özlü bir sesle öğreneceksiniz. Ayrıca takıldığınız yerlerde Almanca kısa açıklamalar da bulacaksınız, böylece dili gözden geçirebilir ve öğrenmeye devam edebilirsiniz.

Menşei: İspanya

2. Caso 63

Yıl 2022. Psikiyatrist Elisa Aldunate, zaman yolcusu olduğunu iddia eden, Vaka 63 olarak kayıtlı esrarengiz bir hastanın seanslarını kaydetmektedir. Rutin terapi seansları olarak başlayan hikaye, hızla mümkün ve gerçek olanın sınırlarını tehdit eden bir hikayeye dönüşür. İnsanlığın geleceğini ellerinde tutabilecek iki karakterin gelecek ve geçmiş arasında özgürce hareket eden hikayesi. Başrollerde Antonia Zegers ve Néstor Cantillana. Caso 63, Spotify'dan orijinal bir podcast.

Menşei: Şili

3. TED en Español

Technology, Entertainment, Design (Teknoloji, Eğlence, Tasarım) kısaltmasından yola çıkarak, sadece İngilizce değil, dünyanın birçok dilinde büyük konuşmacılarla dünya çapında bilgi yaymaktadır. Bu podcast "yayılmaya değer fikirler" felsefesine dayanıyor ve aşağıdaki gibi konuları ele alıyor: Aşk ve matematik arasındaki ilişki nedir? Bir göçmen kimliğini nasıl inşa eder? Yapay zeka işlerimizde yerimizi alacak mı? Girişimciler herkes için eğitim ve sağlığı iyileştirebilir mi? TED en Español podcast'i bu tür soruları sormak, kışkırtıcı fikirleri dinlemek ve yeni düşünce biçimleri geliştirmek için bir davettir. Dünyanın önde gelen kişilikleri ve yaratıcılarından her hafta yeni bir TED Konuşması.

Menşei: İspanyolca'ya uyarlanmış kendi versiyonu ile Amerika Birleşik Devletleri.

İspanyolca Podcast - Orta Seviye (B1, B2)

Orta düzeyde İspanyolca ile, bazı kelimeleri kaçırsanız bile konuşmaların bağlamını anlayabileceksiniz. B1 veya B2 için aşağıdaki İspanyolca podcastleri öneriyoruz:

4. Radio Ambulante

Radio Ambulante, neredeyse on yıldır Latin Amerika'nın dört bir yanından hareketli, komik ve şaşırtıcı hikayeler anlatarak bölgenin çeşitliliğini tüm karmaşıklığıyla gözler önüne seriyor.

20'den fazla ülkede 200'den fazla bölüm üreten Radio Ambulante, Latin Amerika'da anlatı gazeteciliği alanında en iddialı podcast. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kamu radyosu NPR tarafından dağıtılan Radio Ambulante, bölgenin ve İspanyolca konuşulan yerlerin yankı uyandıran bir portresini sunuyor. Diğer medyanın anlatmadığı hikayeleri anlatmak için radyo yapımcıları, gazeteciler ve illüstratörlerden oluşan yetenekli bir toplulukla çalışıyoruz. Radio Ambulante, Latin Amerika'daki yaşamı aşk ve göç, gençlik ve politika, çevre ve olağanüstü durumlardaki aileler hakkındaki hikayelerle ele alıyor.

Köken: Amerika Birleşik Devletleri, Latin Amerika'nın her yerinden aksanlarla.

5. Desenterrando el pasado

Bu podcast, arkeoloji ve paleontoloji konusunda tutkulu olan herkes içindir ve ne olduğumuzu daha iyi anlamak için haftada 15 dakika yeterlidir. Genç Somaliland ülkesindeki hazinelerden Mısır'daki zümrüt madenlerine, Hazar Denizi'ndeki kaya sanatından Patagonya'daki ilk yerleşimcilerin hikayesine kadar National Geographic İspanya'nın sunduğu şey budur. Bu podcast Francesc Gascó ve José Priego tarafından titizlikle ve (çok) bilgilendirici bir ruhla sunulmaktadır.

Menşei: İspanya

6. DianaUribe.fm

Bu podcast muhtemelen Kolombiya'nın en ünlüsüdür. Başlıktan da anlaşılacağı üzere Diana Uribe, duygu ve ilginç gerçeklerle dolu ses kayıtlarıyla binlerce insanı büyülemeyi başarmış Kolombiyalı bir tarihçi. Bu podcast'te hikayeler anlatıyor, kültür, seyahat, barış ve müzik hakkında konuşuyor, genel ilgi alanlarına ve her yaşa hitap ediyor. Podcast, Spotify veya Audible gibi dijital platformlarda devam eden ve "genel kültüre" olan ilgiyi artıran Kolombiya radyosundaki 20 yılı aşkın çalışmanın devamı niteliğindedir.

Menşei: Kolombiya

7. Entiende tu mente

Eminim gün içinde İspanyolca bir podcast dinlemek için 20 dakikanız vardır. İster toplu taşıma yolculuğunda, ister arabada veya yürüyüşte olsun. Hatta yemek pişirirken ya da yatmadan önce. Bu podcast kendinizi ve başkalarını daha iyi anlamanıza yardımcı olacak. Understand Your Mind, zihnin nasıl çalıştığını eğlenceli bir şekilde açıklayan bir psikoloji podcast'idir. Molo Cebrián - sunucu ve psikoloji öğrencisi -, Luis Muiño - psikolog ve İspanya'da bu konunun en tanınmış popülerleştiricilerinden biri - ve Mónica González - eğitmen ve üniversite öğretmeni.

Menşei: Arjantin

İspanyolca Podcastler - İleri Seviye (C1, C2)

Zaten ileri düzeyde İspanyolca bilgisine sahipseniz, dinlediğinizi anlama ve dil becerilerinizi hızla geliştirecek bu aracı kolayca anlayabilir ve kullanabilirsiniz. İleri seviye İspanyolca öğrenmek için aşağıdaki podcastleri seçtik.

8. El Hilo

Twitter ve diğer sosyal medyada bir konuyu paylaşmak, daha derine inmek anlamına gelir. Bize analiz, bağlam, tarih ve daha fazlası için hazırlanmamızı söylüyor. Yaratıcıları için El hilo tam da bu: Latin Amerika'daki en önemli haberlerin daha iyi anlaşılması için bir sohbet daveti. Sunucular her Cuma gazeteciler, Vice News muhabirleri, ABD Ulusal Halk Radyosu çalışanları ve bölgenin en güvenilir uzmanlarıyla konuşuyor. Neler oluyor ve haberler nereye gidiyor?

Köken: Latin Amerika

9. La cotorrisa

Meksika'nın en ünlü podcast'lerinden biri olan Ricardo Perez ve Slobotzky, her Çarşamba yeni bir bölüm yayınlayarak merak edilen haberler, ilginç gerçekler, komik anekdotlar ve haftanın öne çıkan olaylarından bahsediyor. Belirli bir nedeni olmadan, sadece arkasına yaslanıp eğlenmek için insanları dinlemekten hoşlanan herkese ekstra bir Meksika dokunuşuyla tavsiye edilir.

Menşei: Meksika

10. El Estoico

Bu podcast stoacılık, stoacı figürler ve hayatınızı ve zorluklar karşısında dayanıklılığınızı geliştirmek için stoacı egzersizler gibi konulardan bahsediyor. Bu podcast, ana dili İspanyolca olanlar için bile karmaşık olabilecek konuları ele aldığından, sesler sırasında yüksek düzeyde akıcılık ve beceri gerektirir. Ancak, cesaretinizin kırılması için bir neden yok, bu podcast'in İspanyolcası oldukça nötr ve tüm kelimeleri anlayabilirsiniz. Felsefe, farklı dayanıklılık türleri, kişisel, zihinsel ve ruhsal gelişim ile ilgilenen kişilere tavsiye ediyoruz.

Menşei: İspanya

Son olarak, podcast dinlemek için birkaç faydalı ipucu:

 • Anadili İngilizce olanlar bazen çok hızlı konuşabilir, bu da anlamayı zorlaştırır. Ancak endişelenmeyin, podcast'leri daha iyi takip edebilmek için genellikle daha yavaş bir hıza ayarlayabilirsiniz.
 • Özellikle başlangıçta podcast'lere konsantre olmak ve başka hiçbir şey yapmamak iyi bir fikir olacaktır. Çok fazla zamanınız yoksa, arka planda birçok podcast yerine tek bir podcast'i dikkatle dinlemek daha iyidir ve ayrıca bilinçaltınızın da sizinle birlikte öğrendiğini unutmayın.
 • Zaten çok şey anlıyorsanız, ancak yine de kelime bilgisiyle ilgili sorunlarınız varsa, podcast'leri durdurabilir ve kelimelere bakabilirsiniz. Bunları yazmak en iyisidir, böylece daha sonra gözden geçirebilir ve içselleştirebilirsiniz.
 • Umarız dinlemekten ve öğrenmekten keyif alırsınız!

Simple Present  Tense / Geniş Zaman

Geniş Zaman, değiştirilmesi planlanmayan, tekrarlanan, genel geçerlilik beyanları veya günümüzde birbirini takip eden eylemleri tanımlamak için kullanılır: Örneğin; - I live in Frankfurt  - Frankfurt'ta yaşıyorum. - I go to work at 8 o’clock every day  -Her gün saat 8'de işe gidiyorum. - When you go to school, you learn, you do your homework and you play with your friends. - Okula gittiğinde öğrenirsin, ödevini yaparsın ve arkadaşlarınla oynarsın. - The train departs every 15 minutes.  - Tren her 15 dakikada bir kalkıyor. Etiketler: Sıklık veya tekrarlama başlatan zarflar: her zaman, genellikle, sık sık, bazen, pazar günlerinde, her gün ...  (always, usually, often, sometimes, on Sunday/s, every day…)

1. The Daily

Her zaman güncel bilgilerden haberdar olmak istiyorsanız bu podcast sizin için mükemmel. The Daily, New York Times'ın bir haber podcast'idir. Gazeteci Michael Barbaro, haftada beş kez yaklaşık 20 dakikalık bölümlerde güncel bir konuyu ele alıyor. Podcast'te sadece ABD'deki haberler değil; küresel olaylar da tartışılıyor.

Ücretsiz web siteleri

İngilizce öğrenmenize yardımcı olacak birçok web sitesi var - ve bunlar tamamen ücretsiz! Dilbilgisi, telaffuz, videolar veya metinler, hepsi orada. Burada size öğrenmek için iyi olan bazı web sitelerini gösteriyoruz:

 • ESOL Kursları: İnteraktif öğrenme fırsatları ile ücretsiz İngilizce dersleri alın.
 • engVid: Farklı öğretmenler size İngilizce dilini videolarla öğretir. Seviyenizi ve bir konu seçip hemen öğrenmeye başlayabilirsiniz!

1. İngilizce

Dünyada 1.348 milyar kişi tarafından konuşulan bu Hint-Avrupa dili, dünyada en çok konuşulan diller arasında yer almaktadır. İngilizcenin 370 milyondan fazla anadili olmayan konuşmacısı vardır. Uluslararası alanda en çok konuşulan dil olan İngilizceyi öğrenmek, farklı ülkelerden insanlarla iletişimi kolaylaştırabilir. İngilizce küresel bir dildir ve dil becerisi bireyler için bir değerdir. İşin eğlenceli yanı, pilotların bu dilde yeterliliğe sahip olması gerektiğinden İngilizceye gökyüzünün dili de denir

Dili öğrenin

Taşındığınız ülkedeki insanların sizinle aynı dili konuşması mümkün olmayabilir. Hazırlıklı olmak ve bazı temel kelimeleri bilmek her zaman iyidir. İnsanları nasıl selamlayacağınızı ve yerel halkla iletişim kurmanıza yardımcı olabilecek bazı temel cümleleri öğrenin. Fransa'da biriyle konuşurken Bonjour demek adettendir ve bunu yapmazsanız alınabilirler. Dil öğrenmek aynı zamanda insanlarla bütünleşmenizi ve yurtdışında geçireceğiniz zamanı kolaylaştırabilir.

1. Hata yapmaktan korkmayın

"Hatalarından ders alırsın" - muhtemelen bu sözü binlerce kez duymuşsunuzdur ve sebepsiz değildir. Çok sıradan ama bir o kadar da gerçek. Hata yapmadan yeni bir dil öğrenemezsiniz. Hata yapmamanın tek yolu dili kullanmamaktır - ve eğer gerçekten yeni bir dil öğrenmek istiyorsanız bu bir seçenek değildir! Bir şeyi yanlış telaffuz etseniz veya henüz bilmediğiniz kelimeleri kaçırsanız bile, konfor alanınızdan çıkmaya çalışmalı ve sadece devam etmelisiniz. Her hatada kendinizi geliştireceğinize güvenin. Öğrenmekte olduğunuzu fark ettiklerinde kimse size şüpheyle bakmayacaktır çünkü ilk günlerde iyi konuşmamanız doğaldır. Bu gurur duyulacak bir şey çünkü deniyorsunuz - ve çabanız ana dili İngilizce olan birçok kişi tarafından fark ediliyor!

1. Önceden bilgi edinin

Muhtemelen hepimiz birçok kez duymuşuzdur ve artık kendimiz de buna ikna olmuşuzdur: hazırlık, savaşın yarısıdır. Bu cümle kulağa ne kadar klişe gelse de, aynı zamanda doğrudur - ve bu, kariyerinize fayda sağlayacaksa bir dil eğitimi gezisi için de geçerlidir. Bir dil eğitimi gezisinin planlamasını ve hedefini önceden ne kadar çok düşünürseniz, sizin için doğru geziyi o kadar iyi seçebilirsiniz.

3.Tekil şahıslarda fiilere 's' ve 'es' takısı eklenir.

3. kişiler ilgili cümlelerde fiil e “s” eklenir. Ancak fiil “-s , -sh, - ch, -z veya –x” ile bitiyorsa o zaman “-es” eki eklenir. - He works at the gym.    – Spor salonunda çalışıyor. - She watches TV every day.   – Hergün TV izler.

2. Luke’s English Podcast

Luke, stand-up komedisi ve kendi podcast'ini yaptığı için muhtemelen Londra'daki en havalı İngilizce öğretmenlerinden biridir. Podcast'inde size telaffuz, konuya özgü kelimeler, konuşma diline özgü ifadeler ve bazen de sadece komik hikayeler gibi önemli İngilizce becerilerini öğretirken çok eğleniyor. Eğlence ve öğrenmeyi birleştirmek istiyorsanız Luke'un podcast'ine mutlaka göz atmalısınız.

Youtube kanalları

 • Easy English: Mitch ve Isi Youtube kanallarına İngilizceye yeni başlayanlar için videolar yüklüyorlar, ayrıca İngiltere sokaklarındaki insanlarla röportajlar yapıyorlar, burada İngiliz kültürü hakkında da bilgi edinebilirsiniz - eğitici ve aynı zamanda eğlenceli!
 • BBC Learning English: Her gün İngilizce dilinin farklı konularında yeni bir video yükleniyor. Dilbilgisi açıklamaları, yeni kelimeler ve hatta bir Steam'de canlı İngilizce dersleri Youtube kanalında bulunabilir.
 • İlgi alanlarınız hakkında içerik üreten ve İngilizce konuşan Youtuber'ları izleyin.

2. Mandarin

Mandarin dünyada en çok konuşulan ikinci dildir. Çin, Singapur ve Tayvan'ın resmi dilidir. Çin-Tibet dil ailesine ait olan bu dili yaklaşık 1,09 milyon kişi konuşmaktadır. Dünyada en çok kullanılan dillerden biri olan Mandarin dilini dünyadaki her altı kişiden biri konuşabilmektedir. Bu dil tonal bir dildir, yani kelimelerin anlamı onları nasıl telaffuz ettiğinize bağlıdır. Dünyada en yaygın olarak konuşulan diller arasında Mandarin, öğrenilmesi en zor dillerden biri olarak kabul edilmektedir.

Elinizde biraz nakit bulundurun

Dijital ödemeler ve transferler her yerde popüler olmayabilir. Tedbirli olun ve yanınıza biraz nakit alın. Birçok Avrupa şehrinde, yerel mağazalar ve restoranlar hala nakit para ile işlem yapmaktadır. Ayrıca, internetle ilgili bir sorun varsa ve Apple pay veya GPay gibi uygulamaları kullanıyorsanız zorlanabilirsiniz. Fiziksel para taşımak sizi bu durumlardan kurtarabilir.

2. Bir çocuk gibi öğrenmeye çalışın

Her zaman çocukların yetişkinlerden daha hızlı öğrendiği söylenir, ancak bu teori doğrulanmamıştır. Gerçek şu ki, çocuklar farklı şekilde öğrenirler. "Bunu henüz yapamam" diye düşünme eğilimindedirler çünkü öğreneceklerini bilirler - örneğin bisiklete binmek gibi. Eninde sonunda bunu yapabileceklerine kesin gözüyle bakarlar ve pratik yaparken kaydettikleri her küçük ilerlemeden mutlu olurlar. Bir şeyin neden böyle olduğunu çok fazla sorgulamazlar, sadece olduğu gibi kabul ederler ve başlangıçta hata yapmaktan korkmazlar. "Dil yeteneğiniz" olmadığı için hiçbir zaman öğrenemeyeceğinizi asla düşünmemelisiniz - insanlar pratik, pratik ve pratik yaparlarsa her şeyi öğrenebilirler.

Bu nedenle, aşağıdaki noktaları önceden düşünün:

- Hangi dili geliştirmek veya öğrenmek istiyorum?
- Hangi ülkeleri tercih ediyorum?
- Ne kadar zamanım var?
- Ne kadar bütçem var?
- Ne ölçüde öğrenmek istiyorum, örneğin dili kullanmada kendime daha fazla güvenmek veya hatta yeni bir dil seviyesine ulaşmak için?
- Benim için başka neler önemli, örneğin grup büyüklüğü, diğer katılımcıların yaşı, konaklama, ders dışındaki teklifler vb.

Bu noktaları kendiniz için netleştirebilirseniz, sağlayıcı da sizin için daha iyi teklifler bulabilir. Danışma veya seyahat araştırmanız sırasında, sağlayıcının sizi dil seyahatinin içeriği hakkında ne kadar kesin bir şekilde bilgilendirebileceğine dikkat etmelisiniz. Örneğin, iş bağlamında İngilizcenizi geliştirmek için bir dil eğitimi gezisine çıkmak istiyorsanız (İş İngilizcesi), grubun sizin gibi çalışma hayatında olan katılımcılardan oluşması gerekir. Dersler aynı zamanda uygulama odaklı olmalıdır, örneğin sunum ve tartışma alıştırmaları gibi.

Present Continuous Tense / Şimdiki Zaman

Present Continuous Tense,  Türkçe’deki şimdiki zaman ifadesidir. Konuşma sırasında yaptığımız eylemlerden bahsederken kullanılmaktadır. Fiillere 'ing' eki eklenir. Örneğin; - Hala okuldan kredi borcunu ödüyorum. - I’m still paying off the loan from school. - Otobüs bekliyor. - He is waiting on the bus. - I’m working at the pharmacy in my holidays.   - Tatillerimde eczanede çalışıyorum. Etiketler: Şu an, şimdi, şimdi, sabah, öğleden sonra, sonra, bu gece ... (at the moment, now, right now, in the morning, in the afternoon, later, tonight...)

3. Love and Radio

Bu podcast genellikle hayatları veya belirli bir konu hakkında konuşan insanların heyecan verici hikayelerini dinlediğiniz bir röportaj şeklindedir. Bir şey öğretme amacı gütmezler. Oldukça ilgi çekici kişiliklere sahip bu insanların hikayelerine siz de kulak verin!

Dil öğrenme uygulamaları

İstediğiniz zaman öğrenin - dil öğrenme uygulamaları İngilizce becerilerinizi her yerden geliştirmenize olanak tanır. İster trende olun, ister öğle tatilinizde ders çalışmak isteyin.

Babbel: Burada sadece İngilizce değil, 13 farklı dil daha öğrenebilirsiniz! Babbel ile 40 ders ücretsizdir - bundan sonra bir abonelik almanız gerekir.

Duolingo: 100 milyondan fazla kullanıcısıyla Duolingo en popüler dil öğrenme uygulamasıdır. Farklı konuları kapsayan farklı dersler ve seviyeler vardır.

Memrise: Anadili İngilizce olan kişilerin ses kayıtlarını dinleyin, günlük durumlardan kelimeler ve ifadeler öğrenin ve konuşmaya başlayın.

3. Hintçe

Hint alt kıtasında en çok konuşulan diller listesinde Hintçe, dünyada en çok konuşulan on dil listesinde üçüncü sırada yer almaktadır. Bu dilin 600 milyon konuşmacısı vardır. Hint-Aryan dil ailesine girer ve yazmak için Devanagari alfabesini kullanır. Hintçe Hindistan'daki 23 resmi dilden biridir. Ayrıca Pakistan, Nepal, Fiji, Guyana ve Mauritius bölgelerinde de konuşulmaktadır.

Toplu taşıma hakkında bilgi edinin

Yabancı bir şehirde yaşarken toplu taşıma sistemini kullanabilmeniz gerekir. Toplu taşıma, özellikle büyük şehirlerde, genellikle en ucuz ve en bağlantılı ulaşım şeklidir. Birçok şehirde seyahat kartları ve öğrenci indirimleri gibi günlük seyahatinizi kolaylaştıracak ve aynı zamanda tasarruf etmenize yardımcı olacak olanaklar bulunmaktadır. Bir başlangıç yapmak ve ilk günlerinizde kaybolmuş hissetmekten kaçınmak için, taşındığınız şehirdeki ulaşım seçenekleri hakkında bilgi edinin.

3. "yaparak öğrenme" sloganınız haline gelir

Yaparak öğrenin: Yaptığınız her şeye kelimenin tam anlamıyla "yaparak" uygulayın. İster altyazılı bir film izleyin, ister dişlerinizi fırçalarken banyo aynasındaki Post-It'inize yazılmış yeni kelimelere bakın ya da Fransız peynirinizin ambalajını okuyun. Yeni dilinizi okumak, dinlemek veya konuşmak için her fırsatı değerlendirin. Bu sadece İtalyan restoranında bir sipariş veya Portekizli meslektaşınızla küçük bir sohbet olsa bile. Dili en çok günlük hayatta kullandığınızda öğrenirsiniz! Bu yüzden sadece bir ders kitabını takip etmeye ve zor dilbilgisi kurallarını anlamaya çalışmayın, aynı zamanda gerçek durumları deneyimleyerek dil için bir his geliştirin. Bu, beyninizin öğrendiklerinizle daha iyi bağlantı kurmasına ve öğrendiklerinizi hatırlamasına yardımcı olan duygular yaratır.

2. Doğru zamanı seçin

Dil eğitimi seyahatinizle ilgili bilgileri topladıktan sonra, zamanlama önemli bir rol oynar. Elbette, dil eğitimi gezinizi bir tatil olarak görebilir ve yılın bir noktasında yapabilirsiniz. Ancak kariyeriniz için, bir dil eğitimi gezisini karlı bir şekilde dahil etmenin iki yolu vardır:

1. İş yerinde, terfi veya yeni bir pozisyon hedefliyorsanız.
2. İki meslek arasında, eğer bir geçiş dönemindeyseniz.

1. Seçenek

Mesleğinizde sağlam bir yer edindiniz ve önümüzdeki altı ay içinde yeni bir pozisyon almak veya terfi etmek istiyorsunuz. Elbette bu değişikliği önceki başarılarınızla gerekçelendireceksiniz. Aradığınız pozisyonun uluslararası bir bağlantısı varsa - örneğin İngilizce konuşan bir müşteri veya merkezi İspanya'da olan bir şirket aracılığıyla - önceden bir dil eğitimi gezisi iyi bir fikirdir. Bunun için eğitim izni olarak başvurabilirsiniz. Patronunuzla konuşurken, daha fazla eğitimin ve iyi müşteri ilişkilerinin sizin için önemli olduğunu açıkça belirtebilirsiniz - ve bunu yapmak için İspanyolca irtibat kişinizi tipik İspanyolca ifadelerle ikna etmekten daha iyi bir yol var mı? Üstlerinizin argümanlarınıza açık olduğunu hissediyorsanız, şirket içi terfi fırsatlarından veya aklınızdaki pozisyondan da bahsedebilir ve dil eğitimi gezisi aracılığıyla bunun için daha fazla nitelik kazanmak istediğinizi açıkça belirtebilirsiniz.

2. Seçenek

İş arıyorsunuz veya eski işiniz ile yeni işiniz arasında bir geçiş dönemindesiniz. Her iki durumda da, bir dil eğitimi gezisi sadece geçiş dönemini kullanmanın iyi bir yolu değil, aynı zamanda motivasyonunuzu ve bağlılığınızı göstermenin de bir yoludur. Her ne kadar üç aydan daha kısa bir süre çalışılmadığının CV'de belirtilmesi gerekmese de, bu boşluğun doldurulması iyi görünmektedir. İşsizlik yardımı alıyorsanız, devlet desteğini ne ölçüde almaya devam edebileceğinizi amirinizle görüşmeniz gerekecektir. Bazı ileri eğitim kursları da İş ve İşçi Bulma Kurumu tarafından kısmen karşılanmaktadır. Bu yüzden onlarla konuşmak faydalı olabilir.

Present Perfect Tense / Geçmiş Belirsiz Zaman

Present Perfect Tense ‘in Türkçe karşılığı yoktur. Bu nedenle anlaşılması biraz daha zor olmaktadır. Bu zamanı öğrenmeye çalışırken Türkçe gibi düşünmemek gereklidir. Kısaca özetlemek gerekirse, geçmişte olup etkileri hala devam eden durumlar için kullanılmaktadır. Örneğin; - Hiç tenis oynamadı.  - She has never played tennis. - Bavulunu zaten hazırladın.  - You have already packed your suitcase. - Az önce doktordan randevu aldım. - I have just made an appointment at the doctor’s. Etiketler: şimdiye kadar, asla, asla, sadece, henüz, şimdiye kadar ... (already, ever, never, just, yet, so far...)

4. No Such Thing As A Fish

İsmi mantıklı gelmeyebilir ama bu podcast'in içeriği oldukça mantıklı. Her hafta, farklı sunucular hafta boyunca buldukları bilgileri sunuyorlar. Yani kendinizi "gereksiz bilgi" kategorisinde eğitmek istiyorsanız, bu podcast tam size göre. Bu arada, bu isim 3. bölümden geliyor: Burada bir biyolog, tüm deniz hayvanları çok farklı olduğu için balık diye bir şey olmadığından bahsediyor. O zamandan beri her bölüm "... diye bir şey yok" diye başlıyor.

Çevrimiçi dil forumları

Bir topluluğun parçası olmak ve evinizin rahatlığında, istediğiniz zaman İngilizce öğrenmek istiyorsanız, çevrimiçi bir dil forumu sizin için doğru seçimdir. İşte bazı örnekler:

4. İspanyolca

Dünya çapında 543 milyon konuşmacısıyla İspanyolca, dünyada en yaygın konuşulan dillerden biridir. Yirmi iki ülkede konuşulmaktadır ve dünyanın en popüler dili olarak kabul edilmektedir. İspanyolca Roman dilleri ailesine aittir. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler'in altı resmi dilinden biridir. İspanyolca, AB ve Amerikan Devletleri Örgütü'nde iletişim için ortak bir dildir.

Yerel uygulamaları indirin

Birçok şehirde yemek teslimatı, taksi hizmeti ve diğer hizmetler için popüler olan yerel uygulamalar vardır. Bunları önceden araştırın ve telefonunuza indirin. Almanya'da Wolt ve Lieferando gibi uygulamalar Uber Eats'ten daha popülerdir. Benzer şekilde, Londra'da Bolt ve Free Now gibi uygulamalar popüler olarak kullanılmaktadır. City Mapper, Google Haritalar'a bir alternatiftir ve birçok Avrupa şehrinde iyi çalışır.

4. Kendi kendinize konuşuyorsanız deli değilsinizdir

Aksine, yeni kelimeleri sürekli önünüzde söyleyerek ezberlemeniz daha iyi olur. Duyduğunuz kelimeleri tekrarlayın ve basit cümleler kurmaya çalışın ve bunları yüksek sesle söyleyin. Bu aynı zamanda sizi gerçek konuşmalar yapacağınız durumlara hazırlayacak ve biraz pratik yapmanızı sağlayacaktır. Ne kadar çok konuşursanız o kadar iyi - ister kendinizle ister başkalarıyla olsun. Elbette, her şeyi yüksek sesle söylemek her zaman mümkün değildir ve trende veya diğer halka açık yerlerdeyken bunu dikkat dağıtıcı bulabilirsiniz. Bu durumda, yeni dilinizde düşünmek yardımcı olacaktır. Kendinize kafanızda cevapladığınız basit sorular sorun. Başlangıçta tüm düşünce tarzınızı değiştirmek zorunda değilsiniz, ancak günde birkaç dakika düşüncelerinizi yabancı dilde serbest bırakmaya çalışın.

3. Dikkatli olun ve erkenden netleştirin

Gözünüzü bir dil eğitimi gezisine diktikten ve tarihi belirledikten sonra, sıra temelde her tatil için yapmanız gereken organizasyonel ince ayarlara gelir. İşe gelmediğinizi uygun takvime girin, tatil değişimiyle ilgilenin ve gerekirse bir devir teslim yapın. İş yerindeki her şey önceden halledilirse, sadece tatile başladığınızda kendinizi daha iyi hissetmekle kalmayacak, aynı zamanda hemen sizi bekleyen bitmemiş işlerle dolu bir posta kutunuz yoksa daha rahat bir şekilde geri dönebileceksiniz.

Past Perfect Tense / -miş’li Geçmiş Zaman

Past Perfect Tense, Türkçe’de –miş’li geçmiş zamanın karşılığını ifade etmektedir. Geçmişte yaşanan iki olaydan, daha önce olanını ifade etmek için bu zamanı kullanırız. Cümle içinde, (had) + fiilleri 3. hali olarak kullanılmaktadır. Örneğin; - I had studied a little English when I came to the U.S - İngiltere'ye geldiğimde biraz İngilizce çalışmıştım. - They had never met an American until they met John.  - John'la tanışıncaya kadar hiç bir Amerikalıyla tanışmamışlardı. Etiketler: zaten, sadece, asla, henüz, o gün, bir kez ... (already, just, never, not, yet, until that day, once...) Present Perfect Tense ile Past Perfect Tense arasındaki farkı anlayabilmek için aşağıdaki örneğimizi inceleyebilirsiniz. - I have never ate an pizza. (Daha önce hiç pizza yemedim.) Present Perfect Tense ile kurulan bu cümlede, cümleyi söyleyen kişinin daha önce hiç pizza yemediği anlaşılmaktadır. - I had never ate an pizza. (Daha önce hiç pizza yememiştim.) Past Perfect Tense ile kurulan bu cümlede ise, cümleyi söyleyen kişinin pizza yediği anlaşılır. Yani bu cümleyi pizza ilk kez yediğinde söyleyebilir.

5. 6 Minute English

6 dakikadan oluşan bölümlerde tamamen İngilizce öğretiliyor. Günlük hayatta kullanabileceğiniz yararlı kelimeleri bu podcastle öğrenebilirsiniz. Kelime dağarcığınızı ve genel kültürünüzü genişletmek için sadece 6 dakikanızı ayırmanız yeterli.

Müzik veya podcast dinlemek

Ana dili İngilizce olan kişileri dinlemek, dile aşina olmanıza yardımcı olacaktır. En sevdiğiniz şarkıları dinlerken, şarkı sözlerine çok dikkat edin. Örneğin Spotify'da birçok şarkının sözlerini de bulabilirsiniz.
Akla gelebilecek her konuda podcastler de bulabilrisiniz. Hangi İngilizce podcast'leri önerdiğimizi ayrı bir makalede özetledik. Şimdi okuyun »

5. Arapça

Arapça dünya çapında 274 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Kuzeybatı Arabistan kökenlidir ve 25 ülkede resmi dildir. Dil, sağdan sola doğru okunması ve yazılmasıyla diğer dillerden ayrılır. Kelime yapısı kök kelimelere dayanır. MSA olarak adlandırılan standart versiyon medya, hukuk ve yazılı metinlerde resmi kullanım için kullanılmaktadır.

Belgelerinizi yanınıza alın

Uluslararası bir öğrenci olarak çok sayıda belge taşımanız gerekir: Okul diplomalarınızdan kimlik belgelerinize kadar, seyahat ederken bunların fiziksel bir kopyasını yanınızda bulundurmanız daha iyi olacaktır. İdari amaçlarla göstermeniz gerektiğinde havaalanında veya üniversitede işinize yarayabilir. Belgelerinizin basılı bir kopyasını bulundurmak sizi her türlü acil duruma karşı hazırlıklı tutacak ve dijital olarak mahsur kaldığınızda bir yedekleme sağlayacaktır.

5. Birlikte öğrenmek her zaman daha iyidir

Sizinle aynı dili öğrenmek isteyen birini bulmaya çalışın. Yalnız olmadığınızı bilmenin pek çok avantajı vardır: Birbirinizle konuşabilir, birlikte hata yapabilir ve kendinizi geliştirebilir, birlikte öğrenebilir ve birbirinizi motive edebilirsiniz. Ayrıca bir grupla veya ikili gruplar halinde olduğunuzda çok daha eğlenceli ve yaratıcıdır - örneğin İspanya ile ilgili temalı akşamlar düzenleyebilirsiniz: birlikte tapas hazırlayın, İspanyol müziği dinleyin ve elbette İspanyolca konuşun. Bir gün çalışmayı unutursanız veya kalkıp pratik yapmak istemezseniz, diğer kişi size yeni dilinizde bir WhatsApp mesajı gönderebilir ve bir şeyi tekrar öğrenirsiniz veya hatırlatılırsınız.

Seyahatten önce aşağıdaki hususların açıklığa kavuşturulması gerekmektedir:

- ABD'ye yapılacak dil seyahatleri için, seyahatten altı ila sekiz hafta önce vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.
- Kimlik kartınızın veya pasaportunuzun geçerli olduğundan emin olun.
- Konaklama için kendiniz mi rezervasyon yapmanız gerektiğini yoksa bir aile yanında mı yoksa apartman dairesi, otel veya benzeri başka bir yerde mi kalacağınızı öğrenin.
- Varış ve ayrılış rezervasyonunuzu yapın.
- Tavsiye edilen aşılar hakkında bilgi edinin (örn. kuduz).
- AB içinde seyahat ettiğiniz sürece, artık roaming ücreti alınmamaktadır (AB üyesi olmayan ülkeler hariç). Bu, ekstra bir cep telefonu kartı almak zorunda olmadığınız anlamına gelir.

Simple Past Tense / Geçmiş Zaman

Geçmiş Zaman, şimdiki zamandan önceki bir zaman diliminde eylemin tamamlanmış olması halinde kullanılır. Örneğin; - Geçen hafta doktora gittim. - I went to the doctor last week. - 2018 okulunu bitirdim. - I finished school 2018. - Geçen sene yaz okulundaydım. - I was in summer school last year. Etiketler: geçen yıl / hafta / ay, önce ...  (last year/week/month, ago...)

6. Crime Junkie

Eğer gerçek suç hikayelerinden hoşlanıyorsanız, şimdi dikkatle bu yazıyı okumaya devam etmelisiniz. Sunucu Ashley Flowers haftada bir gün, hafta içinde keşfettiği ve aklından çıkaramadığı suçlar hakkında konuşuyor. Olayları her zaman akıcı ve heyecan verici bir şekilde anlatıyor. Kayıp insanlardan gizemli cinayetlere ve seri katillere kadar her şeyi ele alıyor.

İngilizce öğrenmek için oyunlar

Yetişkinler bile oyunlar aracılığıyla bir şeyler öğrenebilir! Bir bilgiye karşı duygusal bir bağ (bu durumda eğlence faktörü) oluşturduysanız, o bilgiyi hatırlamak daha kolaydır. Çevrimiçi oyunlar sunan bir dizi web sitesi vardır, örneğin:

6. Bengalce

Dünyada en çok konuşulan diller arasında yer alan Bengalce'de 268 milyon kişi bu Hint-Aryan dilini konuşmaktadır. Bengalce, Hindistan ve Bangladeş'in bir parçası olan Bengal bölgesinden gelmektedir. Dilin Bangla adı verilen bir yazısı vardır. Bengalce ile ilgili ilginç bir gerçek de kelimelerin cinsiyet ayrımı gözetmemesidir.

Bir acil durum kiti hazır bulundurun

Kolay hastalanan veya alerjisi olan biriyseniz, ilaçlarınızı yanınızda taşıyın. Bir acil durum kitinizin olması her zaman iyidir. Kit, yara bandı gibi ilk yardım malzemeleri ve tıbbi durumunuza göre antibiyotik, antihistaminik, antiseptik ve diğerleri gibi temel ilaçları içerebilir. Farklı bir ülkenin hastanelerine ve tıbbi sistemlerine aşina olmak zor olabilir ve bu hack, tıbbi bir acil durum durumunda yararlıdır.

6. Sabırlı olun

Bu noktayı söylemek yapmaktan daha kolaydır, ancak bir dil öğrenirken her zaman unutulur. Bir günlük yoğun bir eğitimden sonra sorunsuz bir şekilde tam bir konuşma yapamayacaksınız. Bir hafta sonra bile. Bir dil zaman alır ve çok sabır gerektirir. Dil size doğal gelene kadar pratik yapmalı ve içselleştirmelisiniz. Bir dil çok karmaşıktır ve birlikte çalışması gereken çok sayıda unsur içerir. Gerekli kelime dağarcığına sahip olmanız, cümle düzenini anlamanız, zamanları bilmeniz vb. gerekir. Zamanla kendinize karşı sabırlı olmayı, başarısızlıklarınızdan ders çıkarmayı ve bunları başarıya dönüştürmeyi öğreneceksiniz.

4. Yeni bağlantılar kurun ve bunları koruyun

Dil eğitimi geziniz başladıktan sonra, dersler ve sonrasındaki etkinlikler aracılığıyla diğer katılımcıları tanıyacaksınız. Dil kursu profesyonellere yönelikse, değerli bağlantılar kurabilirsiniz. Buradaki anahtar kelime, tahmin edebileceğiniz gibi, ağ kurmaktır. İş konuları ile özel konular arasında doğal bir karışım tutmaya çalışın, böylece diğer katılımcılar şirketiniz için bir satış stratejisi hazırladığınız hissine kapılmazlar. Ya da eğitim iznini dil öğrenmek yerine daha çok propaganda için kullanın. İş arkadaşlarınız "siz olmadan yapamaz" diye ders sırasında telefon görüşmeleri yapmanız veya e-postalara cevap vermeniz de hiç hoş değildir. Eğitim izninizi önceden planladıysanız ve arada bir kontrolü bırakabiliyorsanız, 7/24 ulaşılabilir olmak zorunda değilsiniz. Eğitim izninden sonra yeni tanıdıklarınızla iletişimde kalmak istiyorsanız, kartvizit ve e-posta adreslerinizi değiş tokuş edebilir veya Xing veya LinkedIn gibi kariyer ağlarında ağ kurabilirsiniz.

Uyarı: Ezberlenmesi gereken birçok düzensiz fiil var!

İngilizce’de fiiller düzenli ve düzensiz olarak ikiye ayrılır. Düzenli fiilleri geçmiş hale çevirmek için, filler sondaki hecelerine göre "-d" , "-ed" ya da "-ied" takılarını almaktadır. move - moved 
watch - watched 
study – studied Aşağıda "-ed" takısının getirilmesiyle ilgili kurallar verilmiştir. Bir sesli harf ve ardından e harfi geliyorsa, "-d" takısı eklenir.  dance - danced
erase - erased
place – placed Bir sesli harf ve ardından bir sessiz harf geliyorsa, sondaki sessiz harf iki kere yazılır ve "-ed" takısı eklenir.

plan - planned
stop - stopped DİKKAT: w ve x harfleri iki kere yazılmaz.

snow -  snowed
fix – fixed  İki sesli harf ve ardından sessiz harf gelirse "-ed" takısı eklenir, son harf iki kere yazılmaz. rain - rained
need - needed Son iki harf sessiz olursa "-ed" takısı eklenir, son harf iki kere yazılmaz.

help - helped
add - added  Kelimenin sonunda bir sessiz harf ve arkasından -y harfi gelirse, -y harfi atılır ve kelimenin sonuna  "-ied" eklenir.  

Worry - worried
Reply - replied  Kelimenin sonunda bir sesli harf ve arkasından -y harfi gelirse, "-ied" değil, "-ed" takısı getirilir.

play - played
stay – stayed  Not: Ezberlenmesi gerekli olan birçok düzensiz fiil bulunmaktadır.

7. The Bugle

Gülmeye ihtiyacı olan herkes bu podcast'i dinlemeli! Komedyenler John Oliver ve Andy Zaltzman, ister önemli ister tamamen alakasız olsun, güncel olaylar hakkında eğlenceli yorumlar yapıyor.

Sprachcaffe İngilizce Testi

Sprachcaffe'nin İngilizce testi ile sadece dil seviyenizi öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda hatalarınızdan da ders çıkarabilirsiniz! Size doğru cevabın ne olacağını gösteriyoruz, böylece kendinizi kontrol edebilir ve geliştirebilirsiniz. Daha sonra Spachcaffe ile İngilizce becerilerinizi nasıl geliştirebileceğiniz konusunda size önerilerde bulunuyoruz. İngilizce becerilerinizi test edin »

7. Fransızca

Fransızca dünyanın en popüler dillerinden biridir. Bu romantik dil 29 ülkede konuşulmaktadır ve BM'nin resmi dillerinden biridir. Fransızca en romantik dil olarak bilinir. AB'de en çok konuşulan üçüncü dildir ve Fransa, Belçika, İsviçre ve Lüksemburg'da konuşulmaktadır. Fransızca ilk yazılı kayıt 842 yılına tarihlenen Strasbourg Yeminleri'dir.

Son olarak, açık fikirli olun

Yurtdışı eğitiminizi unutulmaz kılmak için en önemli ipucu açık fikirli olmaktır. Yeni insanlarla tanışmaya, yeni alışkanlıklar öğrenmeye ve değişikliklere uyum sağlamaya açık olun. Taşınmak için seçtiğiniz şehir, memleketinizden çok farklı olabilir. Kültürel şoka hazırlıklı olun ve aynı zamanda bu şaşırtıcı farklılıkları deneyimlemeye hazır olun. Değişikliklere hazırlıklı olursanız ve dışarıdaki dünyaya karşı açık fikirli olursanız, yurtdışı eğitiminiz harika bir macera olacaktır. Yurtdışı eğitiminiz sırasında harika arkadaşlar edinin, dünyanın dört bir yanından yemekler yiyin ve harika anılar biriktirin.

Bu makaleyi okuduktan sonra, bir sonraki makaleyi yeni dilinizde okumaya başlayın. Dili neden öğrendiğinizi her zaman aklınızda tutun ve erken pes etmeyin! Dilin konuşulduğu bir ülkeye seyahat etmek ve aynı zamanda diğer uluslararası öğrencilerle birlikte bir dil kursu almak istiyorsanız, Sprachcaffe'den dil kurslarımızı keşfedin!

5. Özgeçmişte bilgi birikimini ustalıkla belirtmek

Eğitim izni bittikten ve eve döndükten sonra seyahatinizi takip etmelisiniz. İş arkadaşlarınıza deneyiminizi bir sunumla anlatmayı veya intranette ya da şirket ana sayfasında yayınlanmak üzere kısa bir rapor yazmayı önerebilirsiniz. Çalışanlarına eğitim fırsatları sunan bir şirket, bunu insan kaynakları pazarlamasının reklamını yapmak için kullanabilir. Sonraki başvurular için dil belgenizi başvuru belgelerinize eklemeniz gerekmektedir. CV'nizi dil becerilerinizi de başvurunuza dahil edecek şekilde uyarlayabilirsiniz. Bu sayede dil eğitimi gezinizden sadece kısa vadede değil, uzun vadede de fayda sağlamış olursunuz.

Past Continious Tense / When-While Kullanımı

WHEN When -dığında, -dığı zaman anlamlarına gelir, when’den sonra Simple Past Tense (Geçmiş Zaman) kullanıldığında, geçmişte ………. olduğunda anlamını verir, when + simple past tense, past continuous tense yapısındaki cümleler, geçmişte bir eylem gerçekleştiği sırada, daha önceden başlamış başka bir eylemden (past continuous tense) söz edilmektedir, örneğin “sen beni aradığında ben uyuyordum” cümlesinde, uyuma eylemi, arama eyleminden daha önce başlamıştır ve devam etmekte olan bir eylemdir: When you called me, I was sleeping. -Fiona was taking a shower when the eartquake happened -Deprem olduğunda Fiona duş alıyordu. WHILE While” – iken anlamına gelir ve kendisinden sonra Past Continuous Tense kullanıldığında, ……. yaparken/olurken anlamını verir. Geçmişte süreklilik arz eden bir eylemin, başka bir eylem tarafından bölündüğünü ifade ederken while + past continuous tense, simple past tense ya da simple past tense + while + past continuous tense yapılarında cümle kullanılır. Past Continuous Tense cümlesi, Simple Past Tense cümlesinden daha önce başlamıştır, ve Past Continuous’un ifade ettiği eylem gerçekleşirken, başka bir eylem (Simple Past Tense) gerçekleşmiştir. Örneğin; Ben uyurken sen beni aradın cümlesinde, uyuma eylemi arama eyleminden önce başlamıştır ve devam eden bir eylemdir, uyuma eylemi, arama eylemi ile bölünmüştür: While I was sleeping, you called me. -While we were walking in the park, it started to rain. -Parkta yürüyorken yağmur başladı. Etiketler: -iken, ne zaman, ne kadar ... (while, when, as long as...)

8. SuperSoul Conversation

Opreah Winfrey uzunca bir süredir kendi podcast'ini yayınlıyor. Hayatın anlamını tartışmak ve dinleyicilerini düşündürmek için ilham verici hikayeler anlatan Opreah ünlülerle yaşamları, ilham verici anları, mutlulukları ve diğer çeşitli konular hakkında röportajlar yapıyor.

İngilizce film veya dizi izlemek

İngilizce filmleri veya dizileri izlemek için, TV kanallarını almak üzere bir yayın hizmeti veya VPN için ödeme yapmanız gerekecektir - ancak zaten bir tane varsa, ücretsizdir!

İngilizce TV izlemek sadece dinlediğinizi anlamanızı değil, aynı zamanda telaffuzunuzu da geliştirecektir. Ayrıca günlük hayatta kullanılan İngilizce ifadeleri de öğreneceksiniz. Netflix gibi bir yayın hizmetinde bir film veya dizi izlemeyi seçebilirsiniz (neredeyse her zaman dili ve altyazıları değiştirebilirsiniz). Ayrıca TV'de İngiliz, Amerikan veya Avustralya TV kanallarını arayabilir ve programı izleyebilirsiniz. İşte örnek olarak bazı kanallar:

8. Rusça

Rusya, Kazakistan, Belarus ve Kırgızistan'ın resmi dili olan Rusça dünyada 258 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Rusça, Slav dil ailesinin Doğu Slav alt grubuna aittir. Dilde isimler için erkek, dişi ve nötr olmak üzere üç cinsiyet vardır. Rus dili bir Kiril alfabesi kullanır.

Simple Future Tense - Will / Gelecek Zaman (-ecek,-acak)

Gelecek zamandan bahsederken “will” kullanılmaktadır. Genel olarak gelecekte gerçekleşecek durum ve eylemler için kullanılır. Örneğin; - I will take an exam tomorrow.  - Yarın sınava gireceğim. - They will go to the cinema.  - Sinemaya gidecekler

9. Happy English Podcast

Anadili İngilizce olan biri gibi konuşmaya başlamak için bu İngilizce podcast'i dinleyin. Size İngilizce'de nasıl etkili iletişim kuracağınızı öğretir. Tamamen konuşma dili, doğru kelime kullanımı ve zaman kipleri hakkında zenginbir içeriğe sahip. Kısa bölümler boş zamanlarınızı doldurmak için ideal!

Tatilde dil öğrenin

Ücretsiz İngilizce öğrenmenin bir başka yolu da tatildeyken yaparak öğrenmektir. Elbette tatil bedava değildir - ama yine de oradaysanız, neden şansınızı deneyip mümkün olduğunca çok İngilizce konuşmayasınız? İngiltere ya da ABD gibi İngilizce konuşulan bir ülkede bu elbette daha kolay, çünkü sürekli dille iç içesiniz. Ancak İspanya veya İtalya'ya seyahat etseniz bile çoğu insan İngilizce biliyor. Başlangıçta birkaç hata yapsanız bile mümkün olduğunca dahil olmaya ve konuşmaya çalışın. Bu yüzden sadece konuşun ve aynı zamanda dili konuşmaya aşina olun-

9. Portekizce

Bu romantik dil neredeyse tüm kıtalarda varlığını sürdürmektedir. Dokuz farklı ülkede resmi dil olan Portekizce, İngilizceden sonra Avrupa'da en hızlı büyüyen diller arasındadır. En uzun Portekizce kelime 29 harften oluşan anticonstitucionalíssimamente'dir. Dil hakkındaki eğlenceli bir gerçek de Portekizce konuşanların sadece %5'inin Portekizli olmasıdır. Dünya genelinde bu dili konuşan 258 milyon kişi vardır.

Future Tense - Going To

Planlanmış ve karar verilmiş gelecek zamandan bahsederken “going to” kullanılmaktadır.  Going to future tense genellikle "go" ve "come” fiilleriyle kullanılmaz. Bu fiillerle cümle kurulurken present continuous tense kullanılır. Örneğin; - I'm going learn French next summer – Gelecek yaz Fransızca öğreneceğim. - Look at those black clouds. It's going to rain. - Şu siyah bulutlara baksana. Yağmur yağacak.

10. This American Life

Amerikan radyo istasyonu aynı zamanda podcast olarak da yayınlanıyor. Sunucular her hafta farklı konularla duygusal anlardan, komik hikayelerden, ilham verici düşüncelerden ve şaşırtıcı sürprizlerden bahsediyor. Tıpkı bir film izlemek gibi, sadece podcast olarak dinliyorsunuz.


10. Urduca

Dünyada en çok konuşulan onuncu dil olan Urduca, güzel ve şiirsel edebi eserleriyle ün kazanmıştır. Urduca, 230 milyon konuşmacısıyla Pakistan ve Hindistan'da resmi dildir. Bu dil Arapça, Farsça ve Hintçe'den büyük ölçüde etkilenmiştir. Urduca aynı zamanda Laskhari, Hindvi, Hindustani ve Lahori olarak da adlandırılmıştır. Dilin 36 harfi vardır ve Amir Khusrau'nun Urduca'daki ilk yazar olduğuna inanılmaktadır.

For (–dır, -dir) / Since ( –den beri)

Present perfect simple, geçmişte başlayıp şimdiye kadar süren eylemleri ifade edebilir. Eylemin ne kadar süre sürdüğünü bir “for” veya “since” ile belirtilebilir. Belli bir zaman diliminden bahsediliyorsa yani eylemin ne kadar devam ettiği anlatılacak. Örneğin; - I have known you for ten years    - Seni on yıldır tanıyorum. - I can’t see you for five week   - Beş haftadır seni göremiyorum. - I will be in the holiday for one week   - Bir hafta boyunca tatilde olacağım. - Since she was a child - Çocukluğundan beri. - Since we graduated - Mezun olduğumuzdan beri. - We have lived in this city since we were born - Doğduğumuzdan beri bu şehirde yaşıyoruz. Etiketler: Şunlar için: uzun bir süre, altı gün, birkaç dakika, birkaç saat. (For: for a long time, for six days, for a couple of minutes, for a few hours -
Since: since 2007, since Monday, since 2 o’clock, since he left, since they met, since we started studying...)

Son olarak, podcast dinlemek için bazı faydalı ipuçları:

 • Yeni başlayan biriyseniz, dil hakkında bir fikir edinmek için 2, 5 veya 9 numaralar gibi öğrenme podcast'leriyle başlamanız öneririz.
 • Anadili İngilizce olan kişiler genellikle çok hızlı konuşabilirler, bu da anlamayı zorlaştırır. Takip etmeyi kolaylaştırmak için podcast'leri genellikle daha yavaş bir hıza ayarlayabilirsiniz.
 • Özellikle başlangıçta podcast'lere konsantre olmak ve başka bir şey yapmamak iyi bir fikir olacaktır. Zamanınız yoksa, hiç dinlememek yerine bir yandan podcast dinlemek daha iyidir, çünkü bilinçaltınız sizinle birlikte öğrenir.
 • Zaten iyi derecede anlıyorsanız ancak hala bazı kelimelerle ilgili sorun yaşıyorsanız, podcast'leri durdurun ve kelimelere bakın. En iyisi bunları bir yere yazmaktır, böylece daha sonra tekrar bakabilir ve hatırlayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, İngilizcenizi geliştirmenin bazı ücretsiz yolları var. Öğrenme rutininize mümkün olduğunca çok çeşitlilik katmalı ve pes etmemelisiniz! Ancak etkili bir öğrenim için profesyonel bir öğretmenden ders almanızı tavsiye ederiz. Size dilbilgisi kurallarının doğru kullanımını gösterecek, öğrenmek için en iyi yöntemleri bilecek ve bireysel ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır-

İngilizce dersleri gruplar halinde veya bireysel olarak, örneğin çevrimiçi olarak, yakınınızdaki bir sınıfta veya bir dil gezisinde tatil ile birlikte gerçekleştirilebilir. Tercihinizi bulun ve anadiliniz gibi konuşmayı öğrenin. İyi şanslar!

Dil öğrenmenin önemi

Farklı diller bilmek her zaman faydalıdır. Dünya çapında seyahat etmek ve çalışmak için bir dizi fırsat sunar. Diller kültürlerle bağlantılıdır. Yeni bir dil öğrenmek sizi yeni kültürlere ve onları anlamaya da açar. Modern dünyada, birden fazla dilde yeterlilik avantajlıdır. İster profesyonel bir ortamda ister bir öğrenme deneyimi olsun, yeni bir dil öğrenmek bilginizi artıracak ve fırsatlarınızı genişletecektir.

How Much (Ne Kadar?) / How Many (Kaç Tane?)

Much ve many kelimeleri miktar bildirmek için kullanılmaktadır.  Sayılamayan isimlerle kullanılan “how much”, ne kadar anlamına gelmektedir.  Sayılabilen isimlerle kullanılan “how many”, kaç tane anlamına gelmektedir. Örneğin; - How many books are there in the your room? - Odanda kaç adet kitap var? - How many children has your mother got?       - Annen kaç çoçuğa sahip? - How much water do we need for a day?          - Bir gün için ne kadar suya ihtiyacımız var? - How much petrol does city?                           - Şehrin ne kadar petrole ihtiyacı var?

Some (Biraz-Birkaç) / Any (Hiç)

Some sayılabilen ve sayılamayan isimlerle birlikte kullanılmaktadır. Genellikle olumlu cümlelerde kullanılır. Sayılabilen isimlerle kullanıldığında “birkaç” anlamı taşımaktadır. Birlikte kullanıldığı isim daima çoğul olmalıdır. Örneğin; - I have some friends   - Birkaç arkadaşım var. - There are some students in the class  - Sınıfta birkaç öğrenci var. - There are some oranges on the table.   – Masanın üzerinde birkaç portakal var. Some sayılamayan isimlerle kullanıldığında “biraz” anlamını taşımaktadır. Birlikte kullanıldığı için tekil olmalıdır. Çünkü sayılamayan isimlerin çoğul hali yoktur. Örneğin; - I have some money  - Biraz param var. - There is some milk on the table  - Masanın üzerinde biraz süt var. - She will buy some coffee.     – O biraz kahve alacak. Any sayılabilen ve sayılamayan isimlerle olumsuz cümlelerde ve soru cümlelerinde kullanılmaktadır. Sayılabilen cümleler ile kullanıldığında “hiç” anlamını taşımaktadır. Birlikte kullanıldığı isim tekil koşulmaktadır. Örneğin; - I  don’t have any money.  – Hiç param yok. - There isn’t any milk on the table.   – Masanın üstünde hiç süt yok. - Do you have any money?  - Hiç paran var mı? - Do you have any friends?  - Hiç arkadaşın var mı?

If Clauses (Eğer) / Will

When kullandığımız zaman, bir olayın olmasına kesin gözüyle bakarız. If  kullandığımızda kesin değildir. Koşul cümleleri, bir koşul söz konusu olduğunda kullanılır. Şartla birlikte bir eylemin durumun nasıl gerçekleşeceğini anlatan yan cümlelerdir. Koşul cümlecikleri ana cümleden önce virgülle ayrılır ancak; ana cümleden sonra yazıldığındaysa hiç virgül kullanılmaz. Örneğin; - If she has time this evening, she will go out.   – Bu akşam zamanı olursa, dışarı çıkacak. Örnekte belirtildiği gibi kişi, zamanı olması durumunda dışarı çıkamayacak. Dışarı çıkmasının şartı, zamanının olması.

Who (Kimi) / Which (Hangi-Hangisi) / Whose (Kimin)

Bu kalıplar genellikle iki cümleyi birleştirmek ve akıcılığı sağlamak için kullanılmaktadır. Burada önemli olan kural şudur: İkinci cümle her zaman için, ilk cümledeki bir kelimeyle ilgili detay bilgi vermektedir. Örneğin; - A man opened the window. He was wearing a black jacket - Pencereyi bir adam açtı. Adam siyah bir ceket giyiyordu. - The man who was wearing a black jacket opened the door. - Kapıyı, siyah ceket giyen bir kadın açtı. Örnekte görüldüğü gibi who kelimesi, ek bilgi verilecek kelimenin hemen arkasından gelmektedir. Kelimenin yeri değiştirilerek bu cümle farklı şekilde de söylenebilir. -The man who opened the door was wearing a black jacket. - Kapıyı açan adam siyah bir ceket giyiyordu.  Who veya Which önüne geldiği kelimeyi nitelemektedir. Bu konuyla ilgili dikkat edilmesi gereken, hangi kelimeyle ilgili bilgi verileceği iyi tespit etmeli, who veya which kelimesini o kelimenin önüne koymalısınız. - I received the email. (Maili aldım.) - You had sent the email. (Email göndermiştin) - I found the bag. (Çantayı buldum.) - The bag was important. (Çanta önemliydi.)  - I received the email which you had sent.   - Göndermiş olduğunuz email aldım. - I found the bag which was important.   - Bulduğum çanta önemliydi.  Whose, ..ki onun, ...ki onların anlamındadır. İyelik belirten zamirdir.  Whose zamirinden önce ve sonra mutlaka isim olmalıdır. Sonrasında başka bir isim  yada zamir gelemez. Whose ‘dan sonra gelen kelimede kesinlikle “the” olmamalıdır. Örneğin; - Our director, whose daugher studies in the UK will go there next week. - Kızı UK'de okuyan direktörümüz önümüzdeki hafta oraya gidecek.

Dinlemek

Telaffuz yeni bir dil öğrenirken özellikle önemlidir. Özellikle İtalyancada, belirli kelimelerin yanlış telaffuzu (örn. "Gnocchi") hangi dil seviyesinde olduğunuzu gösterir. Bunu nasıl geliştirebilirsin? En iyi yol dinlemek. İtalyan radyo veya televizyonu aracılığıyla dinleyerek çok şey öğrenebilirsiniz. Aşağıda bazı yararlı bağlantılar listeledik: TuneIn Radio: Bu harika web sitesi, dünyanın her yerinden radyo programlarını dinlemenizi sağlar. Takip edebileceğiniz birini bulana kadar farklı şovları dinleyin. BBC İtalyanca: Yeni başlayanlar ve ileri düzey kullanıcılar için çeşitli ücretsiz egzersizler sunun.  PodcastPodclub: İtalyan podcast'lerini bu web sitesinde dinleyebilirsiniz. Yazılı metin yanındadır, böylece çok hızlıysanız okuyabilirsiniz. Sesli kitaplar İtalyan sesli kitapları LiberLiber'de bulabilirsiniz. Ayrıca Giovanni Boccaccio'nun Decameron'u veya Dante'nin İlahi Komedisi gibi çok sayıda İtalyan klasiği bulacaksınız. Haberler İtalyan haberlerini dinleyin. İtalyan haber spikeri sizinle çok hızlı bir şekilde konuşacaksa, Italiano'daki Slow News'a göz atın.

Youtube

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN: İtalyanca Youtuber'ları, İngilizce konuşan bir kitleye hitap eden ve derslerini kısmen İngilizce ve kısmen İtalyanca olarak izleyen kişiler olarak listeledik. İtalyanca Kolaylaştı: Manu İtalyan ve tutkusu insanların kendi anadilini yani İtalyanca öğrenmesine ve anlamasına yardımcı olmak. Kanalında yeni başlayanlar için "Sıfırdan İtalyancaya" çalma listesini ve ileri düzey kullanıcılar için "İtalyan Hızlandırıcısı" dizisini bulacaksınız. Ayrıca İtalya ve günlük vloglar için seyahat ipuçları yükler. Tüm videolarında altyazı var.
Pazar ve Perşembe günleri Lucrezia, Lucrezia ile İtalyanca Öğrenin kanalına yeni bir video yükler. Her şeyden önce, küçük şeylere yakından bakar ve benzer kelimeler arasındaki farkları açıklar: Dolayısıyla, örneğin Bello'nun ne zaman ve Buono'nun ne zaman kullanılacağına karar vermekte zorluk çekiyorsanız, onu ziyaret etmelisiniz. İtalyanca Kolaylaştı 'da olduğu gibi, videoları farklı oynatma listelerine ayrılmıştır. Yeni başlayanlar için oynatma listesine ek olarak, günlük İtalyan yaşamından vlog veya hikayeleri içeren bir oynatma listesi de bulacaksınız. 
ItalianPod101, aynı adlı çevrimiçi web sitesine eşlik eden bir Youtube kanalıdır. Bir grup farklı insan farklı konularda videolar sunar. Videoların birçoğu doğrudan günlük yaşamla da ilgilidir, bu nedenle klasik öğrenme videolarına ek olarak, "en çok kullanılan İtalyanca cümlelerı"  gibi videolar da vardır. ".
İLERİ SEVİYE: Bu iki YouTube kullanıcısı İtalyanca derslerini doğrudan İtalyanca olarak düzenliyor, bu yüzden yeni başlayanlar için çok zor olacaklar. Ancak, zaten İtalyanca konuşuyorsanız, telaffuz ve dilbilgisini geliştirmek için buraya bir göz atabilirsiniz. Sgrammaticando başlangıçta kendi dillerinin grameri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen İtalyanlar için bir YouTube kanalı olarak tasarlandı. Ancak Youtuber Fiorella, giderek daha fazla İtalyan'ın kanalını takip ettiğini keşfettiğinde, videolarının teklifini yeni izleyicilerine göre ayarladı.
Oneworlditaliano. Veronica, 2008'den bu yana YouTube'da İtalyanca öğrenmekle ilgili videolar yayınlayan İtalyan bir öğretmendir.

Uygulamalar

Mobil uygulamalar yeni bir dil edinme yöntemidir. Dilleri dilediğiniz yerden öğrenmenize olanak tanır: çalışma sırasında trende, bekleme odasında veya evde olsun. Bu pratik uygulamaları size tavsiye etmek istiyoruz:
Ücretsiz Duolingo uygulaması ile İtalyanca'yı küçük oyunlar veya dersler aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Uygulamaya her gün öğrenmeye devam etmenizi hatırlatır. Okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinizi geliştirirler, çünkü bazı alıştırmalar örneğin dinleme ve tekrarlamadan oluşur.
Memrise: Bu uygulama beyin araştırma alanında uzmanlar tarafından inşa edilmiş ve yeni öğrenilen herhangi bir kelime asla unutmayacağına söz veriyor. Bu uygulama ile ne kadar hızlı yeni kelimeler öğrenebilirsiniz kendiniz görün!
Biraz para harcamaya hazırsanız, Babbel uygulamasına da göz atabilirsiniz. Yukarıda belirtilen iki uygulamaya benzer şekilde çalışır, ancak ücretlidir.

Bloglar

Bloglar, normal gazete makalelerine heyecan verici ve genellikle eğlenceli bir alternatif sunar. Aşağıda İtalyanca öğrenmenize yardımcı olabilecek beş blog listeledik: Mein Italien'de sadece çok sayıda kelime ve en önemli İtalyan deyimleri değil, aynı zamanda İtalyanca lanet kelimeleri, argo, politik olarak doğru ifadeler ve edebiyat önerileri bulacaksınız. Ayın İtalyan günleri nelerdir ve İtalyancada nasıl sayılır? Bunu ve daha fazlasını The Italian Experiment (İtalyan Deneyi) sitesinden bulabilirsiniz. Ilearnitalian.net Bu blog, yapabileceğiniz birçok alıştırma sunuyor. Blog "Blog", "Dilbilgisi Dersleri" ve "Şarkılar" kategorilerine ayrılmıştır. "Şarkılar" bölümünde basit İtalyanca şarkılarla dili öğrenmeye çalışmalısınız. Alberto'nun Italianoautomatico blogunda İtalyanca öğrenmek için ipuçları listeleniyor. Diğer şeylerin yanı sıra İtalyanca öğrenmek için kitap ve videolar önerir ve ayrıca bir podcast yüklemiştir. Italianeveryday: Bu Tumblr hesabında her gün yeni bir İtalyanca kelime öğreniyorsunuz.

Sözlük Kullanın

Tabii ki, sözlüklerde her zaman kelimeleri ve hatta tüm ifadeleri arayabilirsiniz. Bu online sözlükler de çok faydalıdır:  LeoDict.CCPons

İtalyanca Kitap Okuyun

Çocuk kitapları yeni başlayanlar için yeni başlayanlar için iyidir çünkü metinler genellikle daha basit bir biçimde yazılır. Örneğin, The Italian Experiment “Kırmızı Başlıklı Kız” ve “Kurt ve Üç Küçük Domuz” adlı masalları İtalyanca okuyabilirsiniz. Sadece çocuk kitaplarından daha fazlasını okumaya cesaret ediyorsanız, Yeni başlayanlar ve ileri düzey okuyucular için İtalya'daki İtalyanca kitap önerilerinin bir listesini bulacaksınız.

Ya Sen?

İtalyancan ne kadar iyi? İtalyanca testimizi yaparak öğrenin. Tabii ki Sprachcaffe ile online İtalyanca da öğrenebilirsiniz. Diğer web sitelerini, blogları, YouTube kanallarını veya podcast'leri önerebilir misiniz? Teklifi zenginleştirmek için bize Facebook veya Twitter üzerinden mesaj göndermekten çekinmeyin. İtalyanlar konuşurken ve düşündüğünüzden çok daha fazlasını ifade ederken elleriyle çok şey işaret ettiği için bilinir! Bu el sinyallerinin ne anlama geldiğini anlamak istiyorsanız, bu bilgilendirici videoya bir göz atın. İyi eğlenceler!